Conan I.

Conan I. https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3033/bmid_conan-i-1bX-3033.jpg 4 80 13

Conan (knižní série) série

Conan je dokonalou směsí hrdinů - barbar, který se již vydědil ze svého kmene, dobrodruh a zkušený cestovatel, jenž se v životě střetl s mnohým nebezpečím, i muž přirozené inteligence a odvahy, navíc se zkušeností vládnout civilizovanějším lidem. V jeho příbězích se setkáváme s tradičními motivy fantasy - čaroději, artefakty netušené moci, krásnými ženami, zlovolnými kulty i opuštěnými místy s pozůstatky temných kouzel. Je to možná nejslavnější postava moderní fantasy, základní archetyp žánru, oslavovaný i opovrhovaný, mnohými neuměle napodobovaný a čtenáři oblíbený. Nespoutané dítě hor, zloděj, pirát a dobrodruh, vůdce kmene, velitel vojsk a nakonec král nejmocnější říše tehdejšího světa. Conan je postava, která nenechá chladným žádného ctitele hrdinské fantasy se srdcem na pravém místě. Tato kniha představuje první ze tří svazků souborného vydání všech povídek a textů R. E. Howarda o hrdinném Conanovi, které patří ke klasice žánru sword & sorcery.... celý text

MilanBrabec
11.09.2023 3 z 5

Howard byl výborný vypravěč, který si ale vymyslel tak trochu divný svět, který s odstupem času působí pořád kouzelně, ale trochu legračně přihlouple. V dospívání jsem Conanovy příběhy hltal, pak si z nostalgie pořídit jejich ucelené vydání v trilogii a pustil se do nich znovu. Ale už mne to moc nebavilo. Náctiletému bych to doporučil jako výbornou dobrodružnou literaturu, pro vyzrálého čtenáře je to slabé, pouhá oddechovka.

R47
16.01.2023 4 z 5

Nepatřím ke conanofilům. Dokonce jsem donedávna neviděl ani ten kultovní film. Jako klukovi se mi do ruky dostalo maximálně pár sešitů Conanovského dokumentu. Musím ale říct, že mě ta kniha položila. Fakt jsem to nečekal. Ta úvodní povídka Věž slona je něco neskutečného. Příběh se přelévá mezi žánry, nejdřív to vypadá jako lupičský příběh, týmovka, pak se to změní v superhrdinskou fantasy, když se Conan bije s pavoukem, ale pak se to přeleje do úplně Lovecraftosvkého vesmíru, tajemné, mysteriózní dění graduje a fantazie dostává zabrat. Tohle je skutečně skvost. Musím chtě nechtě smeknout a omluvit se všem, že jsem se kdy té knize smál.

tomas7320
19.12.2019 5 z 5

A Conan přišel viděl a vždy zvítězil..Velice čtivé a napínavé příběhy Conana spojené do uceleného příběhu pojednávající Conanovi léta v rozmezí 16. až 35. věku života. Nejednou jsem se v metru tak začetl, že jsem přejel stanici kde jsem vystupoval. Všem doporučuji a velký dík Městské knihovně Praha, že tuto trilogii tak skvěle převedla do eknihy a zdarma ji nabízí ke stažení na svých stránkách.

Ljova
16.09.2019 3 z 5

Doporučuji k přečtení každému trochu vážnějšímu zájemci o historii fantasy literatury. Dnešníma očima již toto není možno hodnotit jako nějaké zvláštní dílo, ale musíme si uvědomit, že zde máme před sebou dílo zakladatele, praotce tohoto žánru, který v 30. letech vytvářel hranice žánru tohoto typu „pohádky pro dospělé“. A přesto, i tak se ta kniha vlastně docela dobře čte, ačkoliv ke konci knihy jsem se už dost nutil k dalšímu čtení, vždy jsem už pak dost na sílu rozečetl nějakou povídku, pak mě to chytlo, no ale to povídka skončila a musel jsem se nutit číst dále.

Silnější stránky:
- spousta různých zajímavých zápletek, labužnický stůl pro každého milovníka fantazie,
- předvídatelný hlavní hrdina, nesmrtelný, neporazitelný, nikdy nezklame, vždy si poradí a nad všemi nakonec zvítězí,
- pestrost žánrů, některé povídky mají charakter detektivní, jiné jsou thrillerem, další pak vlastně už i určitou satirou a parodií žánru.

Slabší stránky:
- ten stůl plný nápadů je často nevyužit a ty nápady a zápletky jsou jen tak předhozeny, aby zase zapadly a byly odsunuty dalšími, což mi připadá škoda. Vlastně většina hlavních zápletek v jednotlivých povídkách by unesla i delší díla,
- conanovský svět, který je názvoslovím nějak propojen se skutečným světem (zkomolená jména současných států či historických území) vlastně dává najevo, že autor se ještě trochu bojí udělat úplný krok do neznáma, jen do říše fantazie – potřebuje ještě berličku skutečných světových dějin a světového zeměpisu a skutečných kultur, což vlastně ty povídky pokřivuje a ubírá jim na rozletu. Protože pak nutně zapojuje do hry čtenářovo hodnocení co do věrohodnosti, jako u historického románu, a při čtení to působí rušivě – buď se prostě od reálného světa neodpoutávat (historický román), nebo se neodpoutávat, ale zapojit jenom určitý magický prvek, který posiluje dynamiku příběhu (magický realismus), nebo se už odpoutat se vším všudy (fantasy),
- no prostě je vidět, že ten žánr je dnes už jinde :)

Kdo má rád současnou fantasy literaturu, ať tohle asi ani nečte, pokud mu je více než 15 let. Kdo by jen trochu chtěl vidět, jak žánr začínal, a rozšířit si tak obzory a literární vzdělání, určitě doporučuji!

Kory98
11.07.2019 5 z 5

Moje první e-kniha (nejvíc totiž miluji ty klasické) a musím uznat, že jsem si nemohla vybrat lépe. Conan je prostě klasika a podle mě se originálním příběhům od mistra Howarda žádné převyprávění nevyrovná. Tady si přijdou na své drsní muži milující bojové umění a zápasy o život i ženy snící o romantice a vzdálených krajích. Jako bonus jsou přidáni dávní bohové, nestvůry a čarodějové, co chtít víc. Pro mě strhující příběhy a už stahuji Conana II. :-)

danny_21
31.01.2019 3 z 5

Kniha povídek svalnatého barbara je skrznaskrz průměrnou záležitostí, především díky opakujícímu se vzorci - 1. uvzlykaná nahotinka, kterou se Cimmeřan rozhodne ochránit, 2. různorodou magií vládnoucí protivníci - ať už lidští nebo božští, 3. opuštěné ostrovy či města, kde se dějí nekalé věci, ale neohrožený Conan si vždy poradí. Škoda, myslel jsem, že budou příběhy kvalitnější, takhle vidím jako nadprůměrnou jen povídku Věž slona - 50 %

lampernaqui
18.01.2019 4 z 5

Conana mám rád a proto jsem se těšil na tohle kompletní shrnutí. Člověk by předpokládal, že po tolika desítkách let už příběhy svalnatého barbara zestárnou, jako se tomu stalo i Johna Cartera. Ale přiznám se, že i dnes si jeho dobrodružství rád přečtu. Co na tom, že se často podobají jako vejce vejci. Máme tu krvavé souboje, nahé a polonahé princezny a spoustu věží k dobývání - věže má Conan hrozně rád. Jediný zápor k první knize bych měl
k Nemedijským kronikám I. , které se nehodí na začátek a neznalce to může odradit.

špulo
03.06.2018 5 z 5

Základný kameň fantasy...

Warana
08.06.2017 2 z 5

Proti žánru fantasy obecně nic nemám, ale chybí mu ve většině případů literární kumšt. To se bohužel projevilo i tady. Předvídatelné zápletky, banální situace, červená knihovna. Také jsem ještě nečetla dílo, kde by se cosi "zmítalo" co do půl stránky. Howarda uznávám jako jednoho ze zakladatelů žánru, ale tím to asi končí. Postava barbara Conana pro mě asi nikdy nebude natolik sexy, jako pro řadu hrdinek fikčního světa, které mu bez okolků padají k nohám.

Aredhelka
02.08.2016 4 z 5

Ani tato kniha by neměla chybět v knihovničce fantasy fanoušků :)

Tomsimas
22.04.2016 4 z 5

Velice čtivá fantasy, jedinou malou chybičkou je kvalita jednotlivých povídek, jako na houpačce, jednou lepší pak zase horší.

józi.odkudkam
24.11.2015 3 z 5

Zapomeňte na exguvernéra Kalifornie. Tenhle Conan je mrštný, lstivý a na počkání trousí víc jak jednoslabičné věty. Potud příjemné překvapení. Odtud dál už ale ne. No dobře, první povídka o krádeži drahokamu z hadí věže by ještě šla, ty ostatní už se jen v kotrmelcích s narůstající rychlostí valí do propadliště dějin.
Nakonec tak nezbylo, než se slzou v oku poslechnout Anvil of Crom a jít o dům dál.
Bohužel jen 3 průměrné ***
PS: Navíc má autor bordel v zeměpisu vlastního světa. Žádná z externě posháněných, ani mnou průběžně tvořená mapa, prostě neseděla.

Shashlick
01.04.2012 4 z 5

Conan je prostě klasika a vzhledem k tomu, že je to jedna z mých nejoblíbenějších postav vůbec, musel jsem tuto serii mít.