Co z vás (ne)dělá buddhistu

Co z vás (ne)dělá buddhistu

Dzongsar Jamyang Khyentse, provokující učitel, významný filmař, umělec a spisovatel, je jedním z nejkreativnějších a nejinovativnějších tibetských buddhistických učitelů naší doby. Jeho kniha Co z vás (ne)dělá buddhistu nás vybízí ke zkoumání našich základních předpokladů a vžitých představ. S neobvyklou intenzitou a originalitou čtenáři předkládá esenci buddhismu formulovanou do čtyř bodů – čtyř pečetí buddhismu – a základní principy buddhismu vysvětluje přístupnou formou, které může porozumět každý. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/43_/43116/co-z-vas-ne-dela-buddhistu-43116.jpg 4.214

What Makes You not a Buddhist (2007)

Duchovní literatura, Literatura naučná
Vydáno:, DharmaGaia

Beda06

Me se osobne kniha moc libila a musim rict ze s autorem se vsim souhlasim. Rika popravde jak se veci maji bez omacek. Popisuje obecne 4 vznesene pravdy priklady ze zivota aby to bylo pro kazdeho uchopitelne. Cetla jsem nekolik knih o Buddhismu ale tato je moje prvni a nejoblibenejsi. Kazdemu komu ji dam precist tak ji chvali. Kdyz jsem ji cetla po druhe tak jsem prichazela na nove veci ktere mi prvne unikly. Trochu slozitejsi cteni se zamyslenim ale je v ni obsazeno velke moudro. U me za 5 hvezd

LordSnape
18.02.2015

Zatím asi nejméně vhodná kniha o buddhismu pro mou osobu, jakou jsem kdy četl. Neříkám, že jsem v tomto oboru nějaký vzdělanec, či expert, ale přečetl jsem toho už poměrně dost a musím říci, že už zřejmě chápu, proč je Dzongsar Jamyang Khyentse nazýván tak provokativním učitelem. Kniha je kromě úvodu a závěru rozdělena na čtyři hlavní kapitoly, přičemž každá se věnuje vždy jednomu hlavnímu tématu - pomíjivosti složených věcí, emocí, závislého vznikání a nirváně. Je sice na jednu stranu dobré, jak se snaží objasnit některé věci z oblasti života a počátečního učení Buddhy Šakjamuniho, ale v téměř každé straně se čtenář dočká jisté demagogie a řekl bych i pohrdáním západní kulturou a světským stylem života. Netvrdím, že konzumní styl hnaný cyklickou spotřebou, globalizací či tzv. "demokratizací" dle USA anebo pokryteckými soudy dle vzhledu či oblečení je správně, ale být známým buddhistickým lamou, napsat knihu pro nebuddhisty na západě za účelem seznámení se s dharmou, společně s vytyčením její základní filosofie a plivat přitom téměř na vše (i to dobré), co zde lidé dokázali, a jak žijí, mi přijde jako špatný a velmi krátkozraký přístup.