Co kdyby?

Co kdyby? https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231280/bmid_co-kdyby-iw4-231280.jpg 4 202 48

Tato kniha od tvůrce veleoblíbeného webového komiksu xkcd vám nabízí překvapivé odpovědi na důležité otázky, na které vás nejspíš nikdy ani nenapadlo se zeptat. Miliony lidí každý týden navštěvují web xkcd.com, aby si mohly přečíst kultovní webový komiks Randalla Munroea. Jeho obrázky s hůlkovými panáčky pojednávající o vědě, technice, jazycích a lásce si už našly spousty oddaných fanoušků, a stejně tak jsou oblíbené i jeho výzkumem podložené odpovědi na ty nejpodivnější otázky čtenářů. Dotazy, které dostává, mají široký záběr od těch jednoduše podivných až po ty naprosto ďábelské: Co kdybych si šel zaplavat do bazénu, kde se skladuje vyhořelé jaderné palivo? Dal by se postavit batoh podobný tomu raketovému, ale poháněný pálícími samopaly? Co kdyby New York zasáhlo zemětřesení o síle 15 stupňů Richterovy stupnice? Co kdyby někomu najednou zmizela DNA? V honbě za odpovědí Randall vesele provádí počítačové simulace, prohrabává se horami odtajněných vojenských zpráv, konzultuje s obsluhou jaderných reaktorů, stopuje scény z Hvězdných válek, volá své matce a googlí některá opravdu děsivá zvířata. Výsledkem jsou komické perly, které precizně a zároveň zábavně vysvětlují všechno možné, od pravděpodobnosti, že se setkáte se svým dokonalým protějškem, až po nesčetně děsivých způsobů, jakými byste mohli zemřít, kdybyste se rozhodli sestavit si kompletní periodickou tabulku ze skutečných prvků. Tato kniha obsahuje výběr nejoblíbenějších odpovědí z blogu What If?, spousta otázek (51 procent!) je ale nová a poprvé zodpovězená až zde. Co kdyby? je informační hostinou pro fanoušky xkcd.com a všechny, kdo rádi hloubají nad tím, co by mohlo být.... celý text

Literatura faktu , Literatura naučná , Věda

Vydáno: , Práh

What If? , 2014

Andulino
15.04.2024 5 z 5

Úžasná kniha! Jsem moc ráda, že jsem na ni v rámci čtenářské výzvy narazila (Kniha, která má v názvu “kdyby). Ano, stejně jako většina ostatních čtenářů byly výpočty nad moje znalosti a mozkové kapacity. Ale to, že ty nejpodivnější otázky čtenářů dokáže někdo takto detailně vypočítat a vysvětlit, mě prostě nadchlo. Miluju autorův smysl pro humor a vtípky, kterými byla celá kniha protknuta. Použití žiraf na měření výšky je dokonalé! Můj oblíbený příběh byl ten o jednom molu krtků (A Mole of Moles), a to nejen pro samotnou otázku, ale i díky úžasné práci překladatelů, kteří mě v poznámkách pod čarou potěšili a pobavili (jeden mol molů je přece jen na češtinu více vhodný!). A nakonec, poslední příběh o záporných stupních Richterovy stupnice po všech těch bizarních otázkách a výpočtech zahřál na duši.

SladkaK
30.03.2024 3 z 5

Humor na jedničku, i propracovanost odpovědí. Dozvěděla jsem se hodně o vesmíru, lidském těle, přírodě i fyzice. Ale u výpočtů mi vybouchl mozek, protože to bylo nad jeho kapacitu. Některé otázky jsem přeskočila, protože mi nedávaly smysl. A to je škoda.

AlbionFoxyFox
27.03.2024 4 z 5

Bavilo mě hodně, párkrát jsem se smála nahlas, tento druh humoru mi sedí. Některé pasáže jsem už ale nepobrala, asi mám fantazii omezenou na naši planetu :)

majáček
21.03.2024 4 z 5

Zajímavé čtení. Otázky absurdní. Odpovědi dost zásadní.
Zaujala mě otázka: Kdyby se všichni obyvatelé planety pár týdnů stranili ostatních, nevyhubila by se tím rýma?
Nelze to potvrdit a ani vyvrátit. Je však na pováženou, co by to znamenalo. Ekonomický globální kolaps. Systémový otřes všeho. Jídlo na každého na 4-5 týdnů svět možná má, ale kdo by to dávkoval? Co bychom třeba dělali s 20kg obilí na 20 dní? Né každý je prakticky založený. Na každého člověka připadne 2 ha místa a vzdálenost mezi každým 77 m. Co na Sahaře? Co na Antarktidě? Rýma je nepříjemná, ale projdeme-li s rýmou pak taková menší infekce posílí náš imunitní systém a jiné výzkumy říkají, že oslabí.
Kniha vyšla v roce 2014 a je už 10 let od vydání. Věda se posunuje mílovými kroky. Každá nemoc nás oslabí, ale naše geniální tělo si to pamatuje a tím i posilní. Každý z nás je jedinečný a nemůžeme říct: ,,ten to zvládl, tak já taky...."
Některé věci jsou obsáhle popisovány a velmi odborně.
Vcelku se mi kniha líbila.

Iki1
14.03.2024 4 z 5

Asi do poloviny knihy jsem se hodně pobavil. Líbila se mi forma autorových "vědeckých odpovědí". Poté mi přišly čtenářské otázky dost uhozené (a to nemluvím o těch, které sám autor zařadil mezi divné a znepokojivé do zvláštního oddílu). No, je tedy s podivem, co všechno se lidem honí hlavou, a kde asi byli, když se v základce snažili jejich učitelé fyziky a chemie. Aspoň že autorovy odpovědi doprovázejí jeho komiksy, ty to dost zachraňují. Takže jako oddechovka třeba před spaním je tahle knížka tak akorát.

Dejvid
28.01.2024 4 z 5

Jako nápad super, to "komixové" zpracování za mě taky v pohodě... Ale nějak mi přišel nevyužitý potenciál, resp. některé ty položené otázky mi přišly nezajímavé. A nějak jsem nepochopil tu sekci divných a znepokojivých otázek, většinou mi nepřišly o nic více divné a znepokojivé než ten zbytek :-))

LenkaMacak
06.01.2024 5 z 5

Ke knize mě dovedla čtenářská výzva a jsem za to ráda. Vědecky odpovědné otázky, na které by mě snad ani nenapadlo se ptát. 5/5*

Nosorozec_91
08.12.2023 5 z 5

Nejlepší knížka na takové to záchodové počtení!! :D Kapitoly dlouhé tak akorát, aby vám nezkoprněly nohy :D :D :D :D
Ale je fakt zábavná i poučná, byť někomu to sedět nemusí, ale mě, osobu vědou a fyzikou zcela nepolíbenou, to fakt baví. A ty komiksy jsou boží! Love it! Výhledově si koupim všechny další díly :D

Ronnie68
03.12.2023 4 z 5

Přečteno... ale ty otázky byly fakt šílený (a vědecké odpovědi též) ... ale I tak si přečtu další díl...

Vidlička
07.11.2023 5 z 5

Tak jsem celou dobu špekulovala, za co knížce strhnu hvězdičku, ale nic jsem prostě nenašla. Je to fakt chytrý, zajímavý, odborný (přepočítávat to po něm teda nebudu...) a i mega vtipný - hlavně ty ilustrace. Jediný co mi malinko vadilo byl klasický amerikocentrismus, ale jasný - kdybych to psala já, tak ty příklady taky neumístím třeba někam do Laosu, že jo... Doporučuju jako takovou vědeckou oddechovku.

zedir
12.08.2023 3 z 5

Ke čtení této knihy jsem se uchýlil po čtení Kakua, Greena či Hawkinga jako k takovému vědeckému odlehčení, takže jsem neočekával žádnou velkou "korektní" vědu, ale i tak jsem očekával trochu více. Na můj vkus byla kniha místy "praštěná" až moc a autorův humor se u mě sem tam míjel účinkem. Měl jsem představu, že tu budou podány absurdní otázky (což jsou), ale jejich vědecká vysvětlení budou přece jen o něco více a lépe zpracovaná. V každém případě za mě slušné tři hvězdy.

Aniday
31.07.2023 3 z 5

baví, nebaví, zajímá, nezajímá, 50 na 50...

los
04.07.2023 3 z 5

konečně seriózní odpovědi na ty nejpitomější otázky, co vás napadnou

pamatuju, jak jsem coby předškolní prcek často otravoval všechny dospělé okolo otázkou, proč nemůžu projít zdí jako Hopkirk - a protože tehdy nebyl internet ani populárně naučné knihy o částicové fyzice, dozvěděl jsem se to až o mnoho mnoho let později, vítám proto vážné i nevážné popularizace přírodních věd a díky Munroeovi teď už třeba taky vím, že:

* DNA člověka váží cca 150 g
* lidským tělem projde cca 1 bilion neutrin ze Slunce za vteřinu, ale jen jediné interaguje s atomem našeho těla, a to průměrně jednou za 10 let
* Richterova stupnice měří i stupně minusové: např. stupeň 5 minus odpovídá síle stisku klávesy na počítači
* někteří lidé při pohledu do jasného světla kýchají a věda zatím neobjasnila proč
* kdyby se dva lidé ocitli na opačných stranách neobydlené planety podobné Zemi a náhodně chodili po jejím povrchu 12 hodin denně, trvalo by jim cca 3000 let, než by se potkali
* ze všech zlomenin obratlů je nejčastěji (44 %) postižen první obratel bederní páteře (20. od hlavy)

BrooksWasHere
18.03.2022 5 z 5

Veľmi zaujímavá kniha, určite odporúčam :)

drakamena
22.11.2021 4 z 5

Skvělá kniha. Některé otázky byly skutečně velmi absurdní - a některé souvislosti z nich vyplývající by mě nikdy ani nenapadly! Poučná a přitom velmi zábavná kniha, a to díky autorovu způsobu podání a taky jeho legračním obrázkům. Rozhodně stojí za to!

DomYell
23.08.2021 2 z 5

Vypadalo to slibne... Ale jen vypadalo. Vetsinou hloupe otazky a hloupe odpovedi s hloupym humorem

rabor
30.05.2021 4 z 5

"Říká se, že blbé otázky neexistují. Což je samozřejmě hloupost… Ukazuje se však, že ve snaze poctivě odpovědět na blbou otázku se múžete dopátrat celkem zajímavých zjištění."

Ve svých dětských letech jsem měl mlhavou představu o výrobě elektřiny, něco v tom smyslu, že se zatopí pod velkým kotlem a vznikající pára roztočí jakýsi větrák a ten zas rozpohybuje něco podobného jako dynamo co mají rodiče na jízdních kolech. Potom mi ale začali ve škole tvrdit, že se elektřina vyrábí třením liščího ohonu o ebonitovou tyč. Představoval jsem si jak v takové liščí elektrárně sedí stovka pracovníkú a třou a leští až se jim z toho ježí vlasy. A co je to za záhadný materiál ten ebonit? Měl jsem k takovému poznatku určité pochybnosti, ale moje učitelka nebyla Randall Munroe a tak jsem se nikdy nezeptal. Ale i když jsem od té doby trochu zmoudřel, dodnes to ve mně hlodá. Dokázala by taková liščí elektrárna vyrobit alespoň tolik elektřiny aby napájela vlastní osvětlení a pracovníci nemuseli třít potmě? A co kdyby…, co kdyby ty ebonitové tyče byli umístěny napevno asi na šířku liščího hřbetu od sebe a lišky mezi nimi probíhaly, dal by se vyrobenou elektřinou dobíjet mobily? Třeba by potom v ZOO mohla být zřízena speciální ekologická dobíjecí stanice.
Ještě nemáte dost? Tak si přečtěte tuto knihu, která je celá postavená na zodpovídání podobných pitomých otázek.

Yoshika
03.03.2021 5 z 5

Přesně to, co byste od takové knížky očekávali. Nic použitelné v normálním životě, pokud tedy nechcete nechat vybuchnout Měsíc. Ale přesto plné zajímavých informací podaných vtipnou formou. Nebavila Vás na škole fyzika? Tady Vás bavit bude.
Přidala bych nejraději 6. hvězdičku za překlad. Je poznat, že si s tím překladatelé vyhráli a mají také smysl pro humor. Poznámky překladatelů pro české čtenáře byly prostě skvělé!

EliskaD
28.02.2021 5 z 5

Kniha se opírá o poznatky z fyziky, astrofyziky, chemie, ale i další vědní obory. Celá kniha je napsaná velmi humorně a doplněná o výstižné vtipné obrázky. Náramně jsem si to užila a mnohdy se musela nahlas smát.

Kdyby mě ve škole učil Randall Munroe, zcela jistě bych k těmto předmětům získala daleko lepší vztah. Velmi doporučuji i lidem, které fyzika až tak moc nebere.

jooosev
24.01.2021 4 z 5

Zhruba ve 2/3 se začíná mírně vytrácet originalita, opakují se některé vtipy (když ne doslova, tak pointou) a trochu i některá vysvětlení. Nicméně přesto skvělá kniha, která nenásilně a zábavně přibližuje čtenářům zajímavosti z moderní vědy. Nebál bych se říct, že jedna z TOP 10 populárně naučných knih dekády.