Vážka v jantaru

Vážka v jantaru https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274927/bmid_vazka-v-jantaru-Ixi-274927.jpg 4 1088 206

Cizinka / Outlander série

Strhující příběh navazuje na první díl s názvem „Cizinka“. Tentokrát nás ale přivede do Francie, kam Claire a Jamie uprchli před brutálním pronásledováním velitele anglické posádky ve Skotsku. Stanou se svědky plánování dalšího postupu ve snaze Stuartovců získat zpátky skotský trůn…

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Omega

Dragonfly in Amber , 1992

terryaknihy
terryaknihy
08.01.2024 5 z 5

Vážka v jantaru je tedy druhým dílem a tentokrát nás příběh zavádí do královské Francie, konkrétně do Paříže, kam Jamie s Claire utekli. Díky rodinným konexím i skrze prodej vína se naše milostná dvojice dostává přímo ke dvoru a snaží se o jeden cíl - odvrátit nemožné a zachránit skotské klany. I když Paříž není Skotsko a Hrad Lallybroch mi chyběl, tak i zde nám Gabaldoni představuje několik nových osob, dostáváme se tu k velkému politikaření a zároveň nás seznamuje s místní smetánkou a jejich pletichařením. Příběh je místy velmi popisný, ale v rámci audioknihy jsem tuhle věc uvítala (v papírové podobě na to úplně nejsem). Jedno se však Gabaldoni musí nechat. Rozhodně nepíše předvídatelné příběhy a dokáže pokaždé šokovat svými zvraty
Kdo je fanoušek seriálu, tak ho začátek knihy nepřekvapí, ale pro “pouhé čtenáře věřím, že když se pustí do prvních stran, doslova se vyděsí. Zároveň je to bude nutit v příběhu pokračovat, protože prostě musíte vědět proč!
Knihu jsem měla možnost si poslechnout v audio podobě a hlas Jitky Ježkové je k této sérii naprosto fenomenální, takže moc doporučuju :)!

Plativa
Plativa
04.11.2023 5 z 5

V některých částech knihy jsem měla vážně pocit, že Vážka v jantaru předčí první díl Cizinky. Možná ano, možná ne. Začátek pro mě byl velké rozčarování, až jsem z knihy byla smutná, že příběh musí dopadnou zrovna takto. Ale jak se děj rozvíjel a příběh se vrátil zpět do 18. století, opět jsem celé knize propadla. Potřebuji se nutně podívat do Skotska, už tam plánuji dovolenou. Knize dávám 10/10 a těším se neskutečně na další díl!

MichalMartinka
MichalMartinka
27.06.2023 5 z 5

Moje výhoda byla, že jsem nebyl políben seriálem - druhou řadou Cizinky :) Jakmile jsem začal číst, nemohl jsem se od ní odtrhnout. Ano - je to červená knihovna. Ano - mnohé popisy jsou zdlouhavé. Ano - jisté situace by šly zkrátit a zjednodušit. ALE v tom je právě ta krása. Vše je tak podrobně popsané, že vám děj probíná před očima. Vše utíká a člověk má pocit, že se stránky obracejí samy. Spoiler: Když hlavní hrdinka potratí své dítě, akorát sem čekal na narození své druhé dcery. No vše dobře dopadlo. Takže 952 stránek opravdu uteklo. Další díl je na řadě. Každému taková obrovská bible není po chuti. ALE tahle kniha byla výborná.

stanislava9718
stanislava9718
09.06.2023

Druhý díl je skvělé pokračování Jamie a Claire, kteří se před pronásledováním přesunou do Francie k Jamiemu bratranci, kde mohou u francouzského dvora být po boku vyhnance krále Jakuba Stuarta. Autorka vylíčila další životní osudy obou hlavních hrdinů.

DragonflyT
DragonflyT
02.04.2023 3 z 5

Druhý díl byl trochu rozvláčný, ale v celkovém pohledu mě bavil. Líbí se mi, jak jsou postavy zasazeny do historického dění. Také oceňuji způsob, jakým je příběh vystavěn (kdy jsme na začátku uvedeni do určité situace a postupně odkrýváme, jak k ní došlo). I přesto, že první díl mě bavil více a s touto knihou jsem měla ze začátku trošku problém, hodnotím ji velmi kladně. A protože jsem zvědavá na další dobrodružství Claire a Jamieho, časem si pořídím další díl.

Evkaha
Evkaha
02.02.2023 4 z 5

Tak druhý díl taky fajn. Mohlo být něco popsáno víc do hloubky a někde naopak ubráno. I v tomto případě za mě seriál lepší

VeruMalfoy
VeruMalfoy
13.11.2022 5 z 5

Milovala jsem první díl série a stejně tak miluju tento, i když mi trvalo trošku déle, než jsem se jim prokousala. Nakonec jsem ráda, že jsem to nevzdala. Bavila mě každá pasáž a každá část, i když každá z nich jiným způsobem. Řekněme, že jsem na každou část knihy potřebovala být jinak naladěná. Takže jsem knihu četla několik měsíců, možná půl roku, což je u mě fakt dlouho, ale stálo to za to. Kniha je velice proměnlivá – chvílemi napínavá, chvílemi romantická, chvílemi zábavná a chvílemi prostě odpočinková. Myslím, že každý si v ní najde to své. V sérii rozhodně pokračuji.

Florindela
Florindela
30.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Nevím... V porovnání s Cizinkou byl tento díl slabý... děj se příšerně táhl, nemělo to spád a jiskru jako Cizinka. Přišlo mi, že autorka je placená od stránky, jinak přece není možné, aby děj takto natahovala.
SPOILER
Nemůžu si to odpustit, ale pokud přečtu 950 stránek, tak na ně mít názor prostě musím. Takže divoký Skot z drsné skotské vysočiny a najednou ve Versailles? Přerod v uhlazeného úředníka a účetního, spolu s Claire účastnícího se večírků a plesů u Ludvíka? Neee.... Nechce se tomu věřit. Autorka nás zkouší... A pak najednou návrat zpět do Lallybrochu a pak najednou do války..?? Při rychlosti tehdejšího cestování, no nevím jak by to všechno stíhali. A co jedli a kde spali a kde se myli? To je prostě přeskočeno. Nicméně podrobné popisy hnisajících a amputovaných končetin i jiných částí těl z nemocnice v Paříži jsou nechutně detailní. Začátek i konec knihy se odehrává v roce 1968, to znamená, že Claire žije už 20 let v současnosti a vzhledem k tomu, že existují další díly knihy, tak asi zase bude přecházet v čase. V současnosti se mi zdá ještě méně sympatická než v historii. Následující díl se jmenuje Mořeplavec. Nejsem si jistá, že to ještě budu číst. Způsob psaní autorky už jsem z obou prvních dílů poznala a asi nás čekají nekonečně dlouhé popisy toho, jak je Jamiemu špatně a jak trpí, potažmo co a jak zvrací, neboť jak jsme se dozvěděli v tomto díle, trpí mořskou nemocí jen při pohledu na hladinu rybníka, kde plave kláda.
Seriál jsem neviděla a vidět se nechystám.

Nunynka
Nunynka
27.09.2022 4 z 5

Tak po strašně dlouhé době, kdy jsem tuto knihu prokládala jinými knihami, mám dočteno. Moc se mi líbí napínavé pasáže,kde se něco děje,ale je tam i spousta pro mě hluchých míst. Taky jsem se občas ztrácela ve jménech,ale tak to prostě v knize,kde je postav hodně už bývá. Do dalšího dílu jsem se původně už nehrnula,ale ten konec mě trošku nahlodal,jestli jen si další díl neprecist.

Nika151
Nika151
21.09.2022 5 z 5

Bože, děkuji Ti za tak úžasné knihy..Nejdříve jsem byla smutná z toho, jak příběh začal, jenže pak se rozjel a měl strhující závěr. Takový, který Vás nutí sáhnout po další knize.

soul.music
soul.music
25.08.2022 5 z 5

Vážka v jantaru se čte jedním dechem, je vtipná a stejně návyková jako celá Cizinka. Nebrání tomu ani jisté rozporuplnosti, které čtenář v textu mnohdy objeví, a které ostatně autorka sama sebekriticky přiznává. Jelikož jsem knihu četla až po seriálu, musím říct, že mě některé pasáže bavily i víc než v seriálové podobě (např. celý rok 1968).
Každopádně pokud se na knihu teprve chystáte, rozhodně NEDOPORUČUJI číst překlad Roberta Dastycha (např. vydání z roku 2011, tedy ještě bez seriálové obálky). Je to nejhorší knižní překlad (čehokoliv), na který jsem zatím narazila. Překladatel se zjevně vůbec nezamýšlel nad tím, co překládá, ani nad historickými reáliemi. U mnoha scén čtenář kvůli překladu ani nechápe, co přesně se tam odehrává. Co je ale největší ostudná "bota" v celém překladu: Jamieho důvěrné oslovení Claire, které v originále zní Sassenach , nejčastěji překládané jako Anglánko, překladatel převedl jako Sassenachová (!). Absolutní nepochopení slova i souvislostí! Po pár desítkách stránek jsem knihu musela odložit a radši jsem si kazila oči na mobilu s e-knihou v překladu Anny Polanské, který je mnohem lepší.

Laf
Laf
22.07.2022 4 z 5

Skvělé pokračování. I když mi to místy přišlo zdlouhavé, ráda jsem se ke knize vracela, abych se dozvěděla, co bylo dál. Líbilo se mi to a za přečtení to opravdu stojí :)

Dashmo
Dashmo
11.06.2022 5 z 5

Ach Bože.. prvé strany z roku 1968 a posledné strany z roku 1746 som preplakala tak velmi, ze od slz som nevidela pismenka. Ta laska medzi nimi to je ta najkrajsia o akej som kedy citala. Prava silna laska. Knihy zatial obe boli skvele napisane. Visim na kazdom slove a teraz som len nahnevana sama na seba, ze som si nekupila tretiu cast a nemozem hned po docitani pokracovat.

Alisa1980
Alisa1980
09.06.2022 3 z 5

Jsem milovnice seriálu, takže hodnocení knih je velmi obtížné. Cizinku jsem přečtla jedním dechem, u dalšího pokračování se čtení táhlo. Určité pasáže se četly pěkně, další jsem přeskakovala (historické události ve Francii ....). Knížky jsou hodně tlusté, což mi zas tak nevadí. Vážku v jantaru jsem přelouskala, Mořeplavec byl lepší. Znovu říkám, miluju dvojici Claire a Jamie, takže knihám ledacos odpustím.

escapelle
escapelle
17.05.2022 3 z 5

Cizinka se mi velmi těžko hodnotí. Protože jako první jsem viděla seriál, který miluju a viděla jsem ho 6x.Miluju všechny filmové postavy. Angusem počínaje, přes Ruperta, Dougala, samozřejmě Murtagha k Jamiemu a Claire. Ale těm filmovým. Z knih na mě nejde žádná chemie, vášeň, nic. Nemilovat filmové zpracování, knihu bych asi nedočetla. Scény, které mě ve filmu dostaly do kolen jsou v knize zmíněné dvěma větami. Je to prostě takové hrozně syrové v hektolitrech omáčky Celou knižní sérii bych nedala zcela určitě. Z knížek vlastně neznám,ani toho Jamieho, ostatní postavy už vůbec ne. Ale čtu to, dočtu, ale jen proto, že jsem prostě fanynka a chci vědět, v čem se liší seriál od knih.

Always a reader
Always a reader
21.04.2022 5 z 5

Mezi čtením této jsem přečetla spoustu jiných - je to docela nepraktická knížka na cestování. Ale četla se pěkně. Bojím se pustit do dalších, znám seriál a vím, že přibližně první 2 série byly nejlepší.

BigPrs
BigPrs
06.04.2022 5 z 5

Skvělá, stejně jako první díl a možná i o kousek lepší.

Pavlus78
Pavlus78
02.04.2022

Výbrorná, tak i seriál.

Fzuzik
Fzuzik
21.03.2022 3 z 5

Pobyt v Paříž,i měl pro mě bohužel málo čtivý momentů a do čtení jsem se musela nutit. Po návratu do Skotska, měl děj trochu více spád. Teď si dám trochu jiný žánr a až si odpočinu od dobrodružství Claire a Jamieho, pustím se do dalšího dílu.

Aaron Lewis
Aaron Lewis
20.01.2022 4 z 5

(SPOILER) První půlku (a něco) jsem začala číst hned po prvním dílu, jenže jsem pak chtěla číst jinou knihu a tuhle jsem už nedočetla. Nevím proč, vrátila jsem se k ní. Co si pamatuju z té první půlky (a něco), ten začátek, ten byl úplně bombastickej, kdy jsem měla husí kůži (a to jsem viděla seriál, takže jsem tak nějak věděla, ale i tak, ta jejich láska…), když našla Jamieho hrob… úplně mě bolelo srdce, vážně. To bylo prostě super. Ten začátek úplně masakrovej. A potom překvapení, protože mě Pařížská část bavila o dost víc jak v seriálu. Tam mě to nebavilo, ale v knize ano. Claire je tam opravdu sympatičtější. Není to typická hlavní ženská hrdinka, kvůli které se všechno posere a někdo ji musí pořád zachraňovat. Je svá, dá si říct, a prostě taková normálně fajn:), žádná superhrdinka, ale příjemná milá ženská. Takže Paříž mile překvapila, pak se vrátili domů a já přestala číst. Dočetla jsem v pohodě, ale věděla jsem, co přijde (ve filmu mě z nich bolelo srdce, když se vracela a věděla, že je těhotná a on umře… fuj, to bylo teda něco pro moji křehkou duši). Tady jsem to už tak neprožívala, ale ten úplný konec v 1968, nevím, jestli bych to dokázala, pokračovat jako Claire. A když se dozvěděla, že Jamie možná nezemřel… autorka hezky píše, lehce, pořád se něco děje, ale ne tak, že je to vždy nějaký problém a trable.

Už jsem si vzpomněla, proč tam musel být Roger, úplně jsem zapomněla na jeho spojení s Geilis a Dougalem. Tady je zatím ještě fajn, uvidíme, jestli bude fajn i dál (v seriálu jsem ho pak chvíli dost nesnášela). Brianna je tady nesympatická jako v seriálu (zatím, pak už bude taky ok, ale tady je drzý spratek a v seriálu to bylo totéž).