Cizinka

Zde je příběh, kterým to všechno začalo. Seznámíme se v něm se dvěma pozoruhodnými postavami, Claire Randallovou a Jamie Fraserem. Román je plný vášně a historických zajímavostí a snoubí se v něm dech beroucí dobrodružství s milostným příběhem, vedoucím napříč epochami. Píše se rok 1945 a Claire Randallová, bývalá armádní ... celý text

Píše se rok 1945 a Claire Randallová, bývalá armádní zdravotní sestra, se právě vrátila z války, aby se znovu setkala se svým manželem a vydala se na druhé líbánky. Při prohlídce jedné ze starověkých kamenných ruin, které jsou rozesety po celých britských ostrovech, se však dotkne jednoho z menhirů. Náhle je z ní Sassenach – cizinka – ve Skotsku zmítaném válkou a nájezdy klanů v pohraničí, to vše léta Páně… 1743.
Claire je katapultována zpět v čase silami, kterým nerozumí. Ocitá se uprostřed intrik zemanů a špehů. Někteří z nich možná usilují o její život a jiní o její srdce. Právě zde se totiž setká s Jamesem Fraserem, galantním skotským bojovníkem, který ji zahrne láskou tak bezbřehou, že se Claire bude muset rozhodnout mezi věrností a touhou ; mezi dvěma naprosto odlišnými muži ; mezi dvěma životy, které nelze vzájemně skloubit. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/25_/258953/cizinka-1SM-258953.jpg 4.3738

Cizinka (1.)

Outlander (1991)

Literatura světová, Pro ženy, Historie
Vydáno:, Omega

Kerberos

Historie,romance,fantasy dobře se to čte.Doporučuji

Dáduše

Knihu jsem popadla úplně náhodou,aniž bych tušila,co je zač. Zhltla jsem 90 stran jako nic a poté už nešlo skončit:) Jen nebylo co čist,rozjezd pomalý,ale už jsem v životě Claire až po uši:) Také mi,ale vadily časté překlepy a nedostatky téměř na každé straně. Otázka zní, přečíst vše?

Kris@

Cizinka je příjemné čtení, které vás chytne a do poslední strany nepustí. Romantické knihy moc nemusím, ale tahle mi sedla (konečně další autorka, co umí psát! ). Trochu mi vadilo, že čím vším nechala autorka Jamieho projít, myslím, že mohla trochu ubrat. Postavy jsou propracované a sympatické, líbí se mi styl psaní i doba, ve které se kniha odehrává. Dost mi vadily chyby v textu, za což ale Diana G. nemůže.

Nebudu už psát nic víc, ostatní se tu rozepsali dostatečně. Těším se na další díl, dobrá práce, Diano!

malamicka

Ačkoliv nemám ráda historii jako takovou, po pár stranách jsem se začetla zřejmě díky promyšlené zápletce. Jediné do mi chybělo bylo to, že autorka nebrala v potaz, že by doba "Franka" neubíhala vůbec a prostě se zastavila. Stále počítá s tím, že za tak dlouhou dobu už ji musí hledat atd..
Tak jako tak byla poutavá a rychle jsem ji přečetla.

Janík61

Moc pěkné čtení

Eorin

Byla jsem od knihy odrazována a přesto (nebo právě proto?) jsem se do čtení pustila.
Zpočátku to bylo sympatické, hodně se toho dělo, byly tam pro mě sympatické zajímavosti z historie, ale už mě trošku začínala štvát hlavní hrdinka. Přesto to bylo vcelku příjemné a svižné čtení a říkala jsem si, že proč ne?
Pak ale přišla "svatba" a po ní s prominutím kecy Jamieho - pochybuji, že by kdy sebeméně "znalý" muž něco takového kdy řekl. A někdy to až hraničilo s tím, co by spíš paní autorka "chtěla slyšet" a nebrala příliš v potaz uvěřitelnější realitu. A Claire? Štvala mě tak nějak pořád stejně. I děj mi mnohdy přišel takový nastavovaný, aby se vůbec něco dělo, ale ve výsledku mi to příliš promyšlené nepřišlo a autorka už se ani nezaobírala rozvíjením charakterům, jako spíše tím, kde a jak nechat Claire s Jamiem "samotné".. a mnohdy se ani o tu samotu nesnažila.
No, jediná věc, která mě donutila se nad knihou pozastavit a zamyslet, byla časová rovina příběhu. Respektive, jak samotný čas v knize funguje. Claire doba se mohla "zastavit" ve chvíli, kdy prošla kamenem, koneckonců cestovala zpátky v čase. Ona ale byla skálopevně přesvědčená, že "její doba" plyne dál i bez ní.. Ano, proč ne? Jen mi to přijde zvláštní. Nebylo tam ani jednou, že by se zamyslela i nad tím a trochu mi to vadilo.
Pak příběh s čarodějnicí - škoda, mohl být promyšlenější a zasahovat do děje více, či delší dobu. Takhle to byl zajímavý výkřik, pouze výkřik, nic víc. Odezněl a zmizel. Škoda.
Další díly číst nebudu, stačila mi anotace a je mi jasné, co se bude dít...

Alizon

Mozna kdyby kniha nebyla oznacena jako "Literatura svetova, Romany, Historie" a bylo tam rovnou i "Pro zeny" necekalo by me takove rozcarovani - ale moje chyba, mela jsem si napred poradne precist anotaci a komentare nez jsem si ji koupila. Z knihy mam opravdu rozporuplne pocity, zacatek nebyl spatny, ale dej me nijak zvlast nevtahl, po strane 250 (svatba) jsem mela nekolikrat chut knihu odlozit (a asi bych to udelala nemit ji koupenou). Ne nemam nic proti sexu v knize, ale pokud se dej na asi 40 stranach zredukuje (krome jedne bitky a popojizdeni sem a tam) na asi 6 sexualnich scen nejak me to prestava bavit. Kdyby alespon staly za to, ale napred je clovek rozpacity z chichotani se a myslenkovych pochodu protagonistu aby nasledne autorka dosla k nazoru, ze nevinnosti bylo moc a tak by to chtelo trochu (ano taky me to napadlo) padesati odstinu sedi v historickem havu. Zhruba na strane 400 uz me dej zacal bavit (konecne se tam resilo i neco jineho nez vztah dvou hrdinu). Kladem knihy byly zajimave postrehy ze zivota Skotu, nektere epizody (pribeh s carodejnici - zrovna ten ale mohla autorka vice rozvinout a odpustit si nejake to miliskovani, leceni nemocnych - dobre vymysleno, ze je Claire zdravotni sestra a muze se tak i v 18 stoleti dobre uchytit, boje mezi klany - i kdyz jen natuknute). Zapory - krome vyse uvedeneho nekdy autorce trochu nesedi casove udaje - zacatek knihy se odehrava v kvetnu, 2 světová valka tedy sotva skoncila a uz je vsude blahobyt, v obchodech dostatek zbozi, domy nove opraveny - opravdu? Jinde v knize se dozvidame, ze je Claire v minulosti 4 mesice, o par stran dal necele 2 mesice (kdyz secteme dobu pred a po svatbe). Nekdy me chovani hrdinu prislo ponekud podivne a rekla bych, ze i Claire by musela Jamieho (pokud by nebyl tak pohledny a nebyl s nim tak dobry sex ... pardon ona to byla laska) profackovat a ne mu po chvilce jeho chovani odpustit. Chybela mi trocha te avizovane historie, protoze cele 18 stoleti mi prislo jen jako takova kulisa aby obcas nekdo mohl nekoho beztrestne zbicovat. Nekde v polovine knihy jsem chtela dat 2 hvezdicky, dal uz me kniha zacala bavit vic takze davam 3, ale dalsi dily si s klidem odpustim. Od knihy tak hodne ctene a casto doporucovane jsem opravdu ocekavala vic.
Ps. A na osloveni "Saxonko" jsem byla vylozene alergicka, stejne tak "devce" - v 18 stoleti .... devce co ma 27 let? (Ale nekdo tu uz psal ze to muze byt jen otazka prekladu specifickeho skotskeho vyrazu)

harena

Asi nejsem cílová čtenářská skupina. Očekávala jsem víc, než kniha dává. Prostě konverzační románek šmrncnutý padesáti odstíny, jak píše Hakuka. Na další díly se rozhodně nechystám.

pronikita

Tak krásný příběh z historického Skotska jsem dlouho nečetla. A proč jsem ho začala číst je jen zásluhou TV seriálu. Náhodou jsem shlédla 5. díl seriálu ( nic jiného totiž nedávali :-) ) a tím to začalo. :-D Hned jsem zkoukla 1. řadu seriálu a na to 2. řadu seriálu. Poté jsem si přečetla Cizinku a jsem v pasti. Čtu Vážku v jantaru a vůbec mi nevadí, že už jsem viděla všech 13 dílů. To co nebylo v seriálu je velmi čtivě, poutavě popsáno v knize. Málo kdy se mi stává, aby se mi film líbil víc než kniha, tady se rozhodnout fakt nemohu. Stal se ze mě fanatic :-) Claire i Jamie jsou super pár i charakterově úžasný. Popis jejich vztahu, vztahů s ostatními i překážek je do detailů promyšlen a ani jedinou chvilku jsem se nenudila. Vtipné pasáže tomu jen přidají. Dobrý nápad spisovatelky o přesunu mě někdy nutí přemýšlet, co bych já v té chvíli dělala a nebo jak bych se zachovala. :-D Za mě mohu jenom doporučit knihu i seriál, protože hlavní hrdinové jsou prostě super.

michaela7087

Krásný historický román. Cleire a Jemieho jsem si úplně zamilovala. Těším se na pokračování.

Hakuka00

Ta věc je... neuvěřitelná. Nějak jsem od toho zase jednou čekala kdovíco a dostala pořád tu samou porci pout a důtek tentokrát s kiltem all incusive. V čem se to liší od těch pseudohistorických románků, co je snad píše počítač, jak rychle se chrlí do světa? Že je to delší? Že je víc prostoru na nimrání se v pseudopsychologii postav? Takže je to konverzační románek šmrnclý padesáti odstíny? Prostředí je triviální a nedotažené, realie jen kulisy. Hlavní postava ufňukaná husa, co ji ten manžel v budoucnosti nějak moc neštve. Zato svého něžného barbara plísní, jen se na jinou podívá? Když z ní barbar málem vymlátí duši, stačí si o tom popovídat? Stačí říct, že jeho přece taky celý život bijou, takže je to cajk? A aby se pak z autorky dostalo morální puzení, že by se tak k holce chovat neměl, pro jistotu stráví zbytek knihy tím, že ho budou řezat ostošest, bude se léčit, a pak ho budou zas řezat? Ne, na tohle nemám.

crazyslunicko

Velice obsáhlá a barvitě napsaná kniha, kde se prolíná v jeden okamžik přítomnost a minulost. V popředí milostný příběh, který překonává těžké překážky a uniká před smrtí. Příběh, který lze prožít napříč staletími.

michaela0885

Knihu jsem začala číst díky seriálu, avšak nutila jsem se do čtení :( Vůbec mě to nebavilo a kolikrát jsem musela uznat, že v seriálu (asi poprvé) to vymysleli lépe než v knize. Druhou knihu jsem ani nedočetla.

Miruš

Hodně zajímavý děj, jsem zvědavá na další knihy...

mariva

Výborný historický román ze skotské historie. Dost mi to připomínalo romány mé oblíbené Barbary Erskinové, která s oblibou přenáší své hrdinky ze současnosti do středověkého Skotska, ale přiznám se, že její romány mě baví mnohem víc než tato kniha. I tak jsem ale už zvědavá na pokračování.

Enessis

Příběh mě úplně pohltil :) fandím hrdinům, aby došli šťastného konce. Knížka je velmi čtivá , líbí se mi časový přesun. Děj odehrávající se ve Skotsku s popisem historických událostí je pecka :)
Pro mě je to jeden z nejlepších historických románů s dávkou romantiky...

TheMelorry

Úžasný historický román ze skotského prostředí. Skvěly popis 18.století, chování lidí v té době, historické události... Příběh o přesunu v čase o 200let je úžasný nápad. Hlavní hrdinka se mi líbila a naprosto jsem si zamilovala Jamieho. Za mě velmi povedená čtivá kniha, i přes vysoký počet stran se mi velmi dobře četla a žádná hluchá, nebo nudná místa jsem nenašla.
Pro milovníky romantických příběhů, s dobrodružnými a historickými prvky je tato kniha ideální.

EvikU.

Naprosto úchvatná kniha. Vytáhlo mě to do děje . Píše vtipně. Jamieho a Clare jsem si prostě zamilovala. Napínavý, zamilovaný, historický, co víc si přát? Dala bych i více hvězdiček v hodnocení.

hana6090

Nikdy jsem nebyla velkým fanouškem milostných románů, ale tenhle příběh mě úplně dostal. Proč, to je asi jasné. Do Jamieho se prostě nejde nezamilovat, na druhou stranu čtenář musí fandit i Frankovi, protože je to takový ten "správňák". Hlavní hrdinka mi od začátku nebyla moc sympatická (není to taková ta prvoplánově napsaná, sympatická, dobrosrdečná a úžasná postava), ale postupně jsem si ji oblíbila. Děj je krásně napsaný, navíc se do určité míry drží historie což je fajn. A čtenáře taky musí napadnout, že spisovatelka má hrozně velký přehled co se týče ornitologie, historie, alternativního léčitelství, lingvistiky a tak dále a tak dále. Je to chytře a čtivě napsané, stejně jako další díly :)

vivalamuff

Kdybych se já ocitla o 200 let zpátky a potkala takového skotského horala jako je Jamie Fraser, určitě bych se nechtěla vrátit zpátky. I když chudák Frank... Kniha je báječná. Seriál se mi sice líbil víc (svou zásluhu má na to i skvělá hudba), ale nevadí. Na další díl se vrhu co nejdřív...

Barbara182

Docela nápaditý historický román, ale asi jsem nečekala zase až tolik té romantiky, která někdy od půlky knihy odsouvá všechno ostatní do pozadí :-(

katerina.l.

Nedočetla jsem. Prostě to nejde. Toto se mi stalo jen jednou - v případě 120 dnů Sodomy. Za mě příběh bez hlavy a paty, kde se naprosto ztrácím v jednotlivých postavách, na každých třiceti stránkách pokus o zabití hlavních hrdinů. Nooo, nevím, ale u knihy s tak vysokým hodnocením jsem čekala něco naprosto jiného..

rozalupe

Je to jedna z nejkrásnějších knih o lásce a navíc se ještě člověk dozví něco z historie Skotska

Luanna

Knihu som prečítala jedným dychom. Príbeh ma zaujal, ale určite by som sa nechcela ocitnúť na mieste hlavnej hrdinky. Myslím, že v skutočnosti by bolo určite náročnejšie včleniť sa do života v 18. storočí. Bez elektriky, áut, v nedotknutej prírode by to bola chvilku určite romantika. Ale ja by som sa chcela vrátiť do svojej doby k teplej vode, zubnej paste,dostupným liekom. Jamieho by som vzala so sebou :) Ale čo s Frankom? Som zvedavá na pokračovanie.

HáTa94

Nechci se moc rozepisovat, to udělali už jiní, jak se tak koukám....nejdříve jsem viděla seriál (řekněme, že jsem byla hoodně nalákána chvalozpěvy na něj). No, nevěřila jsem tomu, ale dostalo mě to. Pod stromeček jsem si proto vyprosila knihu. Vtáhla mě do děje stejně tak, jako pohltily Clair kameny na Craigh na Dun. Příběh jsem prožívala od začátku do konce.
I když ta doba byla drsná, přesto měla pro mě obrovské kouzlo. Tamní příroda nenarušená elektřinou, auty a vším možným, do toho záhada cestování časem, schopnost přežít v naprosto odlišných podmínkách, rozmanitost postav.....no a řekněme si popravdě...která by nechtěla Jamieho? (omlouvám se Frankovi)

SBH

Tato hard core verze Angeliky de Sancé de Monteloup mě nedokázala zaujmout. Druhou půli jsem už pouze prolistovala. Jedná se o první knihu, nad níž se mi skutečně fyzicky obrátil žaludek. A nedokážu si zodpovědět dvě otázky. Za prvé - o co v ní šlo? Kolik obludně krutého a krvavého psychického i fyzického týrání snese Jamie? Nebo se jednalo ryze o popis nečekaně zaostalého Skotska v druhé půli osmnáctého století (kdy v Praze Mozart skládal Dona Giovanniho)? Dějové směřování a smysl textu nenalezen. A druhý problém - skok do minulosti v megalitické stavbě byl jediným prvkem fantasy v celé knize. Kontrast s moderní dobou by bylo rozhodně možné zdůraznit víc. Například mi přišlo opravdu podivné, jak snadno se hrdinka smířila s nízkou úrovní hygieny. Nechyběl jí kartáček na zuby, šampón, ani denní koupel. Na samostatnou zdravotnici z druhé světové války (pravá kolébka emancipace) se překvapivě snadno podřídila testosteronovému komandování neurvalých horalů. Za mě nic moc.

kalinkacz

Brilantní román, který v sobě obsahuje směsici mnoha žánrů, které po promixování zapříčiní vznik něčeho neskutečně dokonalého! Jamieho jsem si zamilovala a dala bych za něj ruku do ohně... Pokud jde o výhrady, tak samozřejmě, že nějaké mám, ale v součtu jsem si hned po dočtení musela koupit další díl, protože... Tohle prostě číst chcete!

sofi987

Musím bohužel říct, že za mě naprostá hrůza. Knihu jsem dočetla do konce jen proto, abych si na ní mohla udělat ucelený názor a nehodnotila jí, když bych jí neměla přečtenou celou. Jak psal někdo níže, začátek, který se odehrával v současnosti, mě zaujal a líbil se mi, ale po tom, co se Claire dostala do minulosti se z knihy stala naprostá slátanina bez příběhu, bez myšlenky a bez nějaké podstaty. Ta kniha je v podstatě o ničem. Nudný příběh, který místy ani nedává smysl.. Claire, která miluje Franka najednou strašně miluje Jameiho, aniž bychom se dozvěděli něco hlouběji o jejích pocitech a o tom, co prožívá. A co nezpackala autorka sama, dodělal překlad do češtiny a vydavatel. Mít na každé stránce překlep, pravopisnou chybu, chyby v interpunkci, to je opravdu umění. A co mě nejvíce iritovalo - nevím, jak je to v originále, ale v české verzi Clarie často oslovují "děvče"... Muselo jí být něco okolo 27 let, pokud se nepletu. V té době 27letá žena rozhodně nebyla "děvče"....
A zmiňovaný seriál byl vrcholem všeho :-D Nízkonákladový, romantický, efekty naprosto příšerné... No, každý máme jiný vkus a já ho nikomu rozhodně neberu :-) Ale pokud někdo touží po kvalitní četbě, tohle ho asi nenadchne ;-) Taky si ráda přečtu něco oddychového, ale i literatura na oddych může být kvalitní.. a tahle k ní podle mě nepatří..

Ewellyn

Čítalo sa to paradne, musela som sa aj sama zastavovať, aby som to cele nezhltla a aj si to trochu užila :D ...zo škotského prostredia som ešte knihu nečítala, a dosť ma to chytilo, opis prostredia, ako v tej dobe ľudia žili, charaktery postav...všetko to pekne plynulo a som zvedava na pokračovanie....takisto sa mi páči, že seriál sa knihy dosť držal...aspoň prvá séria, určite mám na plane aj pokračovania :) takže odporučujem

Ketrin.TR

Knížku jsem přečetla doslova jedním dechem, nádherně se čte a člověk se úplně přenese na studenou Vysočinu mezi větrem ošlehané Skoty. Až by málem zapomněl že jede v autobuse a dost často si zajede :-) Teď se dívám na seriál, který je zase úchvatný pro svoji krajinu a hlavně slyšet galštinu je prostě kouzelné.