Cizinci před branami

Cizinci před branami https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/340024/mid_cizinci-pred-branami-UxS-340024.png 5 24 3

Známý sociolog Zygmunt Bauman (1925 – 2017) se ve své poslední knize věnuje tématu uprchlické krize. Na pozadí současné situace analyzuje původ a dopady morání paniky, ukazuje, jak politici zneužívají strachu obyvatel a dochází k závěru, že bychom se místo stavění zdí měli pokusit spíše o budování mostů. Obsah: 1 Migrační panika a její (zne)užití 2 Plovoucí nejistota v pátrání po kotvě 3 O vládě silných mužů (a žen) 4 Společné přelidnění 5 Nepříjemný, otravný, nechtěný: nepřípustný 6 Antropologické vs. současné kořeny nenávisti... celý text

Přidat komentář

VítekP.
17.04.2022 3 z 5

Z. Bauman hezky popisuje, jak není problematika migrace černobílá. Od tohoto díla jsem nicméně čekal trochu více. V knize mi chyběl popis a názor autora na cílenou finanční a sociální pomoc přímo v místě konfliktu/problému, který migraci vyvolává. Během čtení mě navíc zmáhala neustálá kritika individualismu a obhajoba principu společnosti. Přesto doporučuji přečíst.

zanetkov77
24.12.2017 5 z 5

Rozpor morálky a jednání. Politika sekuritizace, která v nás vyvolává strach, obavu o naši bezpečnost a odsouvá tak morálku do pozadí, ulevuje nám od špatného svědomí, které nám říká, že takové zacházení s lidmi, s uprchlíky, není správné.
Spousta paniky na základě nepodložených informací. Možná bychom si prostě měli více ověřovat fakta, nevěřit všemu, co si někde přečteme (nebo o čem se nás kdo snaží přesvědčit, obzvlášť politici) a nenechat se strhnout panikou. Nebýt morálně slepí, nebát se mít jiný názor než většina ostatních. Nezůstat v komfortní zóně toho, že vlastně neděláme nic špatného, že se tomuto rozporu morálky s jednáním vlastně můžeme vyhnout a nechat to na "těch vyšších".
Většina uprchlíků utíká ze zemí sužovaných válkou a chudobou, a jediné, čeho se dočkají, je naše nenávist, opovržení, předsudky a nedůvěra. To vše bez toho, abychom jim vůbec dali šanci.
Prostě jen zkusme být... více lidští.
Pozn. Co mně na knize dost vadilo, byl celkem velký výskyt chyb a hlavně někdy poněkud zvláštně a zbytečně dlouze a nepřehledně vystavěné věty. Každopádně u takové knihy tomu nepřikládám takový význam, mnohem důležitější je bezesporu ten obsahový, kterému v podstatě nemám co vytknout.
Myslím si, že by si tuto knihu měla přečíst velká spousta lidí, především těch, co se lehce uchylují k radikálním a nenávistnými názorům na celou "migrační krizi", a to často bez toho, aby o ní byli opravdu a hlavně pravdivě informovaní.


Vesmich
26.06.2017 5 z 5

Ani ve své poslední knize neztratil autor nic ze své svěžesti, originality myšlení i zacházení se slovy a stále se zabývá jejich tvorbou. Nabízí poněkud jiný pohled na téma migrace velkého množství lidí do Evropy a na strach, který tyto přesuny provází na všech stranách. Kdo se nechce bát, ale neví, jak to udělat, může číst Cizince před branami před spaním, anebo ráno u snídaně místo novin. Klidně opakovaně, je to text, který neomrzí.