Čistý

Čistý https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202019/bmid_cisty-cisty-rdI-202019.jpg 4 349 82

Čistý série

Pressia si toho z Explozí ani ze života Předtím moc nepamatuje. Přespává ukrytá ve skříňce v ruinách starého holičství, kde žije se svým dědečkem, a myslí na to všechno, co je pro ni nenávratně ztraceno – jak ze světa zábavních parků, kin, narozeninových oslav, tatínků a maminek zbyl jen popel a prach, jizvy, trvalé popáleniny a zdeformovaná lidská těla. Jenže teď, když dospěla do věku, kdy se musí všichni hlásit k milici, kde z nich buď vycvičí vojáky, nebo je, jsou-li příliš postižení a slabí, využijí jako živé cíle, už Pressia nemůže dál předstírat, že je malé dítě. A rozhodne se pro útěk. Existují ovšem i takoví, kteří apokalypsu přečkali bez postižení. Čistí. Přežívají v bezpečném úkrytu za zdmi Dómu, který chrání jejich zdravá, uměle zdokonalovaná těla. Jenže Partridge, jehož otec je jedním z nejvlivnějších lidí v Dómu, si připadá izolovaný a osamělý. Jiný. I jeho trápí pocit ztráty – možná proto, že se jeho rodina rozpadla, otec je emocionálně odtažitý, bratr spáchal sebevraždu a matce se do tohoto útočiště vůbec dostat nepodařilo. Nebo za to snad může jeho klaustrofobie: pocit, že tenhle Dóm se stává kolébkou mimořádně bezohledného režimu. Takže když z jedné nechtěně prohozené poznámky vyvodí, že jeho matka možná stále ještě žije, rozhodne se Partridge dát svůj život v sázku a uprchnout z Dómu, aby ji našel.... celý text

Romány , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Jota

Pure , 2013

Akjort
19.03.2022 4 z 5

Tahle kniha v sobě něco má. Poukazuje na hrozící nebezpečí, které by si lidstvo mohlo zavinit samo. Moc povedený příběh.

anebar
30.01.2022 3 z 5

Chcete něco na oddechové čtení? Tohle není knížka, kterou byste si měli vybrat. Téma v ni skryté je však jedinečné a i když je směřována pro děti a mládež, najde v ní zalíbení i dospělý. Úplná fantas magórie to taky není, mnoho věci by se (dle mého) mohlo někdy stát.

Verdikt: Doporučuji přečíst, ale nečtěte ji pokud jste ve větším stresu.

Percabethka
10.01.2021 2 z 5

Tahle knížka byla hodně zvláštní, taková nezvyklá a tím pádem vlastně i dost originální. Třeba už jen tím, že jsou skoro všichni hlavní hrdinové nějakým způsobem postižení.
Ani originalita ale nemůže vyvážit táhlost a předvídatelnost děje a naprostou plochost hlavních hrdinů. Pressia třeba vždycky v jednu chvíli někoho nenáviděla a přála mu jeho osud a v druhém okamžiku ho zachraňovala. A ostatní postavy asi necítili nic. Nebyl tu žádný vývoj ani důvod, proč si postavy oblíbit.
I z toho důvodu se do dalších dílů pouštět nehodlám. Navíc si troufám říci, že je tahle kniha cílena tak na 13leté čtenáře a starší asi moc bavit nebude.

marina4088
07.07.2020 4 z 5

Můžu zaručit, že tahle kniha je úplně něco jiného, než jste kdy četli. Jsou tu v zásadě dva světy - Dóm a svět mimo Dómu. Ty, kteří nebyli ti šťastní, umírali v hrozných bolestech mimo hradby Dómu, splývali se zemí či s věcmi nebo lidmi, kteří zrovna byli blízko. Ti, kteří přežili, zmutovali a museli se naučit se svými mutacemi, bez dostatku jídla, ve věčném strachu na místech, kde by jste si mysleli, že se nedá přežít. A náš malý Patridge, který byl zvyklý vyrůstat v Dómu a jeho otcem byl "král", si rozhodl utéct ven, protože věřil, že jeho matka, která se sem nedostala, stále žije. Tam potkává Presii, která si hned všimne toho, že je "Čistý" - tak se říkalo lidem bez mutací, a něco v ní jí říká, že ji musí pomoct. No, za mě sice občas trochu zmatené, každopádně se mi to líbilo. A ještě nechápu ten titulek "pro fanoušky Hunger games", protože je to úplně něco jiného. 3,5 hvězdy

bononi
27.02.2020 3 z 5

Zajímavá kniha. Začátkem se člověk musí prokousat, ale pak je to mazec.

Kacennnka
03.11.2019 3 z 5

Post apo můžu a Čistý má rozhodně originální myšlenku. Příběh je trochu horší, ale rozhodně stojí za pozornost.

Jirulka
26.07.2019

Vzdala jsem to po pár kapitolách. Škoda, námět zněl zajímavě..

denniys
22.12.2018 3 z 5

Jediné co je na téhle knize dobré,je velmi originální myšlenka splynutí..jinak je kniha naprosto předvídatelná,hlavní postavy tuctové a prostě mi to moc nesedlo..zkusím další díl a uvidím..a nemohu si odpustit poznámku-kdo to proboha může přirovnávat k Hunger games??!! Nechápu a nepochopim..tohle je jedna z mnoha young adult knih,kdežto Hladové hry jsou mnohem dospělejší..

Sarah11
04.03.2018 2 z 5

Jedno slovo - divné. Vlastně jsem ještě asi nic divnějšího nečetla a mám z toho hodně rozporuplné pocity.
Co rozhodně u této série oceňuji jsou obálky, které se na rozdíl od zahraničních opravdu povedly, naprosto originální nápad, svět a hrdinové, kteří nejsou ani zdaleka tak dokonalí a krásní, jak to v některých knihách bývá. Taky se mi hodně líbila taková ta syrovost, to, že vše bylo popisováno reálně a bez příkras, až mě to překvapilo vzhledem k tomu, že je to YA literatura.
Negativních věcí jsem ale bohužel objevila mnohem víc než těch pozitivních. Jedním z největších problémů jsou hlavní hrdinové. Nevím, jak ostatní, ale já si prostě skoro žádného z nich nedokázala oblíbit. Jediný, komu jsem neměla každou chvíli chuť zakroutit krkem, byl Partridge a Lyda, která ale v knize bohužel vystupuje pouze okrajově. Pressia na mě, vzhledem k tomu, že je jí šestnáct, působila neskutečně dětinským dojmem (Partridge taky, ale ten mě aspoň tak neštval). Jako by to bylo psáno z pohledu desetiletého dítěte, ne téměř dospělého člověka. Vím, že v YA literatuře jsou hrdinové obvykle až nepřiměřeně vyspělí a v šestnácti letech jsou schopni vyvolat revoluci a svrhnout vládu jako by se nechumelilo, ale tohle byl zase extrém v tom opačném slova smyslu. Nehledě na to, že ta postava byla naprosto nesympatická a nesnesitelná a bylo jen málo okamžiků, kdy jsem s ní dokázala soucítit. Dalším kamenem úrazu byly některé dějové zvraty, které mi přišly naprosto nelogické. Hrozně často se mi stávalo, že se mi jeden úsek opravdu líbil a o pár stránek dál jsem jen kroutila hlavou a říkala si, co se to tam sakra právě děje. Dialogy také celé špatně. Poslední věc, kterou bych zmínila, je občasné prohazování jmen (např. v kapitole z pohledu Lydy se najednou objevuje Pressiino jméno), což je ale nejspíš dané překladem a což je úplně zanedbatelný problém vzhledem ke všem ostatním.

Simouš
02.02.2018 4 z 5

Na začátku jsem si říkala, že bizarnější blábol jsem nikdy nečetla. V průběhu mi různá podivná pramálolidská stvoření přišla stále méně nesmyslná, až jsem se s tím srovnala a dolezla na konečné hodnocení čtyř (!) hvězdiček - hlavně za netuctovost. Přestože některé dějové pasáže byly poměrně předvídatelné, celá knížka byla příjemně čtivá. I když bych podruhé asi na reklamní tahák v podobě samolepky "Pro fanoušky Hunger games" nenaletěla. :)

Mark.
29.12.2017 2 z 5

Téma příběhu velmi lákavé, ale samotný příběh nebyl podán poutavě a s elánem. Prostě jsem se nudila.

zuzuzajda
11.10.2017 2 z 5

Po pravdě jsem se do čtení musela trochu nutit a na chvíli ji dokonce úplně odložila, protože to bylo vážně divné. Knihu jsem přečetla, ale opravdu nevím, jestli se pustím do dalšího dílu...a to se mi moc nestává.

Anerik
31.07.2017

Tak tohle je první kniha, kterou jsem po třiceti stránkách odložila. Dědeček, který má jako součást krku větrák, dívka místo kusu ruky hlavu panenky, chlapec, který má v hrudníku ptáky, tak to na mě bylo moc. Mám velkou představivost, přečtu všechno, ale tohle se nedalo.

Shira27
22.07.2017 4 z 5

4,5/5*
Půl hvězdy strhávám za pomalejší začátek a za některé nevysvětlené výrazy a pojmy. Ze začátku jsem v tom docela tápala, např. co znamená to splynutí (na to jsem ale hned přišla) anebo kódování (to jsem pochopila až někde v půlce knihy).
Kniha v průběhu děje chvíli gradovala a pak se zase chvíli nic nedělo. Možná jsem čekala větší závěr, ale třeba se ho dočkám v dalších dílech.
Milostná zápletka působila příjemně a dočkali jsme se jí vlastně až na konci knihy, což je za mě velké plus. Další velké plus je, že nevznikl milostný trojúhelník, za což autorce tleskám. Alespoň někdo se neopičí po enormním kliše YA knih.
I po dočtení knihy stále nemám tucha, jak se vyslovují jména poloviny postav. Ale potěšilo mě, že autorka vymyslela neobvyklá jména. Kdybych v příběhu narazila na Jacka, Sama, Liama, Willa, Isabellu, Emmu nebo Emily a podobně, asi bych se šla zastřelit.
Ještě pár slov o obálce. Česká verze je mnohem lepší než originál!

Musím se zmínit, že kniha mi z části připadá trochu jako jiná verze seriálu The 100. ((( #Bellark forever ;) ))) Exploze představují Praimfayu, což je vlastně také jaderný výbuch a současně radiace pohlcující zem, jen lidé nesplývají, ale umírají na následky radiace.

Sabishej
29.05.2017 3 z 5

Tak jako nápad skvělý. :) Trochu více morbidní a zmatečný. Popravdě jsem si od toho slibovala více a nakonec jsem se do toho musela nutit. Dávám 3* za skvělý nápad, ale ostatní díly nejspíš vynechám. ;)

Sylvanas
26.04.2017 4 z 5

Při čtení prvních kapitol jsem byla nadšená, námět na apokalypsu byl skvělý nápad. Postupně ale začal být příběh nudnější a sem tam i pro mě docela nepřirozený (postavy „válečnických“ matek nebo chvíle, kdy dokázali hlavní postavy vždy vše tak rychle a snadno rozluštit a dostat se např. k Partridgeově matce). Kniha byla tedy ze začátku mnohem lepší a zajímavější, než na konci.

DoriV
18.02.2017 5 z 5

Mně se kniha hrozně líbila. Obdivuji autorku za nápad. Trošku jsem se v tom ze začátku strácela. Rozhodně si jí přečtěte.

Julinka679
27.12.2016 1 z 5

Ze začátku kniha nebyla špatná, dokonce se mi i líbila ale jak jsem se dostávala hlouběji do děje, tak mne už bavit bohužel přestala.
Jistá originalita se zde určitě nachází ale rozhodně ne ve větším měřítku. Dle mého spíše méně zajímavý příběh.

Samira
04.12.2016 4 z 5

Čekala jsem klasické schéma antiutopie pro mladší čtenáře a dostala jsem něco zcela jiného. Čistý nepracuje jen s jedinou vrstvou a popravdě kdyby se apokalypsa, její dosah a jednotlivosti chápaly doslova, musel by se čtenář chytit za hlavu a nereálnosti reálií nového světa by mu prakticky znemožnily čtení.
Kniha je však především takovou alegorií, která pomocí groteskního, zvráceného a stejnou měrou fascinujícího světa ukazuje na témata nejzávažnější. Nová rasa, atomová očista, nelidskost a jediná pravda.
Autorka je opravdu talentovaná, nemohu než ji obdivovat, že se do takového sousta pustila, navíc poměrně složitě a na více úrovních. Ale celkově si toho na sebe vzala hodně.
Na počátku jsem se delší čas začítala a zvykala si na styl, později pak dělala nutné pauzy. Patří mezi opravdu surové kusy a to po všech stránkách.
Jsem zvědavá, kam své otevřené oko zaměří v další knize a jak se jí bude dařit, ale rozhodně se do pokračování nepustím hned. Už takhle budu mít hodně divoké sny.
Celkově však stojí za to!

Jane007
10.11.2016 3 z 5

Knížka rozhodně není úplně špatná. Námět je super a autorka se toho zhostila se ctí. Ale dost mi vadí, že některé věci vůbec nevysvětlí (např. záchrana El Capitana, odkud berou paliva na provoz vozidel, pneumatiky,... ). Taky je velmi častá záměna postav (Chyba překladatele? Nevím.) a výraz "bysme" mi dost vadí.