Cesta

Cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18/bmid_cesta-kG4-18.jpg 4 2821 589

Román Cesta se odehrává ve světě sežehnutém neznámou katastrofou. Otec se synem putují šedivou zimní krajinou a děsí se každého náznaku, že nejsou sami, kdo přežil; od posledních lidí totiž rozhodně nemohou čekat nic dobrého. Dvojici drží při životě jen to, co uveze jejich nákupní vozík a co občas najdou v prázdných domech. Jejich cílem je mořské pobřeží, ale i tam se samozřejmě ukáže, že naděje už neexistuje. Nebo snad ano? Za tento román autor obdržel v roce 2007 Pulitzerovu cenu.... celý text

Literatura světová , Thrillery , Sci-fi

Vydáno: , Argo

The Road , 2006

špulo
špulo
21.02.2024 5 z 5

Malé, krátke, atmosférické, pocitové, hutné dielko na zamyslenie. Nebrať na dovolenku!!! ;))

Karolína18
Karolína18
13.02.2024 5 z 5

Jak mně se do této knihy nechtělo.... Kniha nese jasné poselství toho, že se nikdy nesmíme vzdát a že naši nejbližší jsou nejlepším důvodem, proč hledat naději i v tom nejšedivějším dni. Protagonisté byli opravdu „ti dobří“. Celou knihu jsem trnula, jak to dopadne, a pak to obrečela. Opravdu skvěle napsáno, hodně mě to dostalo. I ta zrůdnost, kterou moc dobře autor vykreslil, aby tak dokázal, že největším zlem na světě je člověk.

1Cannis
1Cannis
04.02.2024 5 z 5

Zatím moje jediná kniha od autora. Co zbývá? Jít dál s jedinou myšlenkou, naděje umírá naposled. Za mě skvost.

Bakana
Bakana
30.01.2024 5 z 5

Váhala jsem a nakonec přece jen dávám plný počet. Přece jen to bylo dost realistické. A hodně drsné, ale takový by asi svět byl.

Monika456
Monika456
29.01.2024 5 z 5

Tak tohle bylo těžké čtení, opravdu na vás padá deprese z každé stránky. Ale velmi silný příběh, který zasáhne a nutí vás přemýšlet a přemýšlet...

bee88maja
bee88maja
16.01.2024 5 z 5

Nicota, všechno kolem pokrývá sníh nebo popel. Za mne velmi silný příběh. Ta neurčitost v kontrastu s velmi drsnou surovostí, pod oparem metafor. Depresivní vhled do kontrastu morálky a pudovosti člověka... ve finále reálnější, než vyhlídky na ráj s piňacoládou v ruce...

m2056
m2056
10.01.2024 4 z 5

Kniha nabízí velmi čtivý příběh co může nastat na světě v budoucnosti není to až tak moc vzdálené když otevřete oči a podíváte se co se děje na naší planetě. Kniha má dobrý příběh ale je smutný jedna věc mě vadila že hlavní postavy nemají jména.

david5341
david5341
06.01.2024 5 z 5

Nejdepresivnější knížka, kterou jsem kdy četl. Atmosféra je velmi hutná a ponurá. Rozhodně se nejedná o dovolenkové čtení. Doporučuji.

kinsey
kinsey
04.11.2023 5 z 5

Co napsat? Snad jen: Ufff!!!! Těžký příběh.

davidurban1973
davidurban1973
22.10.2023 3 z 5

Poslouchána audiokniha - namluveno perfektně. Příběh zajímavý, zanechávající rozporuplné pocity a otázky.

sel123
sel123
13.10.2023 1 z 5

Dočetl jsem, ale jen se sebezapřením. Styl psaní mi vůbec nesedl. Na mne moc lyrické, moc náboženství a příliš moc nelogických jednání (s přihlédnutím k prostředí a stavu prtagonistů). Evidentně nejsem cílová skupina ;-).

Květ
Květ
08.10.2023 5 z 5

Stránkově úsporný román odehrávající se v postapokalyptickém světě. Krátké, jednoduché věty, ale o to větší dosah. Otec a syn ve zplundrované krajině kde není nic, jen zkáza. V krajině kde jsou jen dvě možnosti, jít nebo umřít. Knížka si vás lehce vtáhne a nepustí, strhne vás s sebou do strachu a zoufalství, sugestivně vylíčí úzkosti a hrůzy, aby vám naznačila, že možná přes všechno, tam někde je klíčící naděje, že hlavní je se nevzdat. Skvělé, i když depresivní čtení, doporučuji.

debreno
debreno
17.09.2023 4 z 5

Minimalistická forma. Dobre ukryté biblické motívy. V tomto je McCarthy majster, dáva priestor na nadčasový výklad svojho diela. Takisto píše spôsobom, ktorý je ohlodaný na kosť, paradoxne o to viac má čitateľ potrebu sa v tom po prečítaní ďalej piplať.
Cesta je dobrá kniha, s trochu náhlym koncom. Pre rodičov trochu ťažšie čítanie. Keď odpustíte občasné prirovnania, ktoré ukradol z pulpových paperbackov ("tma temnejšia ako temnota sama" a pod.), čaká vás celkom silný, čitateľský zážitok s veľmi rozporuplnými pocitmi.

Sitting-Bull
Sitting-Bull
08.09.2023 5 z 5

Hutné...
Každé slovo tohoto kratičkého příběhu je tak plné toho, co tam okolo nich je a co tam vlastně už není, neskutečně sugestivní popis... A taky neuvěřitelná síla člověka žijícího pro syna a pro nějakou (malou) naději, protože naděje vždycky je a bude.

Zemlja
Zemlja
28.08.2023 5 z 5

Strhující. Při čtení se mi z toho věčného strachu, hrůz a beznaděje dělalo fyzicky špatně. Hezký film.

Mona-Lisa
Mona-Lisa
18.08.2023 5 z 5

Uf, tak to byla pořádná hutná temnota z mnoha úhlů, která šla opravdu hodně hluboko, do koutů, které i mě překvapily. Zatím nejlepší knížka, kterou jsem letos četla.

McCarthyho dystopie nechává svět doslova lehnout popelem a přeživší nemilosrdně podrobuje svému nelichotivému měřítku lidských charakterů.
Ty jeho dialogy postav jsou tak jiné, zvláštní. Tak vytržené z reality ale zároveň tak křišťálové čisté v porovnání se zlem všude kolem. Tak bolavé.
Jako celá tato knížka zasazena v blíže nespecifikovaném čase, zemi, situaci.
Naděje tam mezi řádky trošku je. Ale fakt jenom tak nesměle poblikává a za chvilku si nejsi jistá/ý, jestli tam opravdu byla.
Víš, že se něco stalo, že je na tom lidstvo špatně, že dá fušku přežít a taková obyčejná cesta někam se rovná dobrodružství mezi životem a smrtí. A ty sleduješ 180 stránek putování otce a syna beze jmen zastupující ty dobré. Asi. Však uvidíš, přečti si to. A pro mě to byla hlavně knížka o tom, jak jediným důvodem k přežití v tak mizerné budoucnosti je snaha zachránit blízkou osobu.
Jsou moc dobré knížky, které si přečtu jednou. A pak je tu McCarthy, kterého se nemůžu dočkat, až budu číst opakovaně.

"A co kdyby přišli nějaký hodný lidi?"
"Na cestě sotva někoho hodnýho potkáme."
"My jsme přece taky na cestě."
"Já vím."

J0hn
J0hn
11.08.2023 5 z 5

Naprostá pecka. Poslouchano jako audiokniha se skvělým přednesem Jiřího Ornesta. Kniha krátká a dalo by se říci, že s poměrně jednoduchým dějem, ale nemohl jsem se odtrhnout. Syrovost postapokaliptického světa byla vyjádřena tak sugestivně až člověku běhal mráz po zádech. Přesto si na rozdíl od jiných komentujicích nemyslím, že kniha je depresivní. Naopak, síla a touha přežít tváří v tvář naprosté bezútěšnosti a beznadějnosti světa je povzbuzující a posilující.

LittleAndy
LittleAndy
31.07.2023 4 z 5

Román som prečítal už keď vyšiel prvýkrát v slovenčine, a to som nemohol mať ani 12 rokov. Zasiahol ma vtedy a zasiahol ma aj teraz. Na väčšinu scén som roky nepomyslel a keď som Cestu čítal teraz, automaticky mi nabiehali a čakal som, kedy sa objaví zase niečo, na čo si spomínam, napr. na pitie Coca-Coly, stret so starcom či nie tak úplne prázdna pivnica. To svedčí o sile tohto diela. Oceňujem aj minimalistický štýl v písaní, ktorý má presah do tematickej oblasti. Málo slov vyjadruje prázdnotu (materiálnu i duchovnú) zobrazovaného postapokalyptického sveta. Veď napokon, ani len hlavné postavy nemajú mená. Témy sú umocnené prostredníctvom týchto postáv, ktoré cez svoj psychologický filter prijímajú stav sveta a musia v ňom prežiť fyzicky i psychicky.
Minimalizmus v počte použitých slov mi prekážal iba v momentoch, keď sa dej hýbal príliš rýchlo. V jednej chvíli rozprávač hovoril o jednej veci a vzápätí už zase o niečom inom. A všetko to boli dôležité veci hodné zamyslenia, takže niekedy bolo potrebné čítať naozaj pomaly, aby som nepreskočil dôležité body. Okrem toho by sa dalo románu vyčítať, že vôbec neobjasňuje príčiny a okolnosti zániku civilizácie, a taktiež dosť vágny koniec. V kontexte diela však tieto veci nie sú dôležité, lebo predsa nejde o cieľ, ale o tú cestu.

pani_ari
pani_ari
28.07.2023 4 z 5

Objektivně je dílo skvěle napsáno, nicméně pokud jste citlivější povahy, radím se knize vyhnout obloukem. Po dočtení jsem několik týdnů měla děsivé noční můry.

Janizoun
Janizoun
23.07.2023 5 z 5

"Cesta" je cesta dvou přeživších po katastrofě, otce a syna, kteří se snaží dostat na Jih do tepla a ve zpustošené krajině přežít. Všechno je tak dokonale popsané, že si tu hrůzu dokážete okamžitě představit. Smutné, depresivní čtení, ale skvěle napsané. Ještě jsem nikdy nic podobného nečetla a tento román jsem přečetla téměř se zatajeným dechem. Nemám vůbec v oblibě depresivní knihy - čtení, ale tato kniha si mě získala. Vím jistě, že na tuto "Cestu" rozhodně nezapomenu. Shrnuto, útlá knížka, román, který se mi "dostal pod kůži" a může se snadno "dostat pod kůži" i někomu dalšímu z Vás.