Červený pavilon

Červený pavilon https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/8654/bmid_cerveny-pavilon-9Xa-8654.jpg 5 157 21

Příběhy soudce Ti série

V tomto románu projíždí soudce Ti s Ma Žungem Rajským ostrovem, kde potká náčelníka Lo ze sousedního okresu. Ti mu poděkuje za laskavost, kterou mu Lo prokázal v minulosti. Lo však musí v neodkladné záležitosti odcestovat požádá soudce Ti, aby za něj uzavřel zdánlivě jasný případ sebevraždy akademika Li Liena. Soudce Ti, ač nerad, tento případ přijme. Později je ještě zavražděna kurtizána Podzimní luna. Soudce nakonec také objasní údajnou sebevraždu Tao Kunga, která se stala před třiceti lety. Všechny tyto případy mají společné to, že se staly v Červeném pavilonu a mají vypadat jako sebevraždy…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: , Perseus

The Red Pavilion , 1961

baji42
22.03.2024 5 z 5

Skvělá detektivka ze staré Číny. A v hlavní roli, Hercule Poirot orientu, proslulý soudce Ti.

alabra
02.01.2024 5 z 5

První dvě třetiny jedná soudce jakoby proti svým mravním zásadám, jen těžce rozmotává propletenec vztahů, poslední třetina bohatě odškodní předchozí zdánlivé přešlapování na místě. I v tomto díle se ukáže jeho cit pro spravedlnost doplněný lidskostí a nadhledem.

Usire
23.11.2023 5 z 5

Trošku nečekaný závěr, kdy se Ti zachová lidsky ale v rozporu se zákonem, tak jsem to tedy alespoň cítil. Opět skvělé vyprávění, kde nechybí řada vedlejších linií s množstvím záhad.

drakamena
27.10.2023 4 z 5

Skvěle napsaná kniha se zajímavou zápletkou. Opět se ukázalo, že Ma Žung je rovný chlap, a soudce Ti, třebaže občas bývá nedůtklivý, má hlavu i srdce na pravém místě a umí se řídit nejenom logikou nýbrž i soucitem.

Marfiel
30.07.2023 3 z 5

Tak jak mám rád série se soudcem Ti, tento příběh mě příliš neoslovil. Vzdycky jsem oceňoval autorův přesah historického (dobrodruzného) žánru s detektivní zápletkou do vyšší literatury. V hloubce popisu postav, obecnych lidských hodnotach, osudovosti jednání... viz třeba úžasná knížka Básníci a vražda. Tady ten přesah jsem tolik necítil, bylo to takové nedotažené, mělčí, prvoplánové. A ten závěr na mě působil, no řekněme, poněkud surrealisticky...

mataj
30.07.2023 5 z 5

Soudce Ti se při svých cestách po provinciích ocitá v situacích, kdy se musí pustit do vyšetřování podezřelých událostí a úmrtí. Když se ubytuje v tajemném červeném pavilonu, kde před několika dny umřel mladý akademik, je požádán aby jeho smrt vyšetřil. Nakonec musí objasnit ne jednu ale rovnou tři zvláštní úmrtí, jednu dokonce z dávné minulosti, které jsou považovány za sebevraždu a všechny spojuje právě červený pavilon.

Ulala
12.08.2022 5 z 5

Po cestě z hlavního města soudce Ti vypomohl svému příteli pří řešení vražd, které se staly v období oslav Svátku mrtvých na Rajském ostrově. Oceňuji nejen brilantně vyřešené případy ze současnosti i minulosti, ale i popis čínských zvyků (Svátek mrtvých, život na Rajském ostrově).

Ava365
07.02.2021 4 z 5

Trochu mi u tohoto autora trvá, než se zorientuji ve jménech, ale odměnou je mi vždy velmi dobrá detektivka.

Kontryhelka
30.11.2020 5 z 5

Výborná detektivka ze staré Číny. Jako velká milovnice dynastie Tang, pro mně soudce Ti a jeho příběhy byly jako zjevení. Čtivé, napínavé a laskavé vyprávění geniálního detektiva dob dávno minulých. Pan Gulik výborně vykresluje postavy, každodenní život lidí a zvyklosti staré Číny. Když čtu jeho knihy mám pocit, že jsem součástí jeho příběhů. Ihned si člověk udělá představu o lidech,životě a prostředí jako celku.

Oplak
25.11.2020 4 z 5

Kto by to bol povedal pred pár rokmi, že ma budú baviť historické detektívky?
A stalo sa. Sudca Ti si ma získal. Jeho prípady sa nesnažím riešiť, len si vychutnávam rozprávanie a prostredie cisárskej Číny.
Červený pavilón je veľmi dobrý príbeh, rovnocenný súrodenec ostatných z rodiny kníh o sudcovi Ti.

* - ,,Zatiaľ nie! V každom prípade vám ďakujem za tip. Zdá sa, že vy dvaja o ženy veľmi nestojíte."
,,Nestojíme," prisvedčil Rak. ,,Či pekár jedáva pečivo, ktoré napečie?"
,,Nuž, pravdepodobne, nie každý deň," pripustil Ma Žung. ,,Ale kedy - tedy doň hádam zahryzne, aby sa presvedčil, či mu zásoby neobschli. Povedal by som, že bez sukní by bol život smutný."
,,Ešte sú tu dyne," poznamenal vážne Krab. -

karelk
12.07.2020 4 z 5

Další zajímavý a napínavý příběh soudce Ti. Jak psali jiní v komentáři, byl trošku překombinovaný, občas jsem se v něm ztrácel. Na druhou stranu, zajímavé místo "činu" i motivy, těším se na další...

haki34
10.07.2019 5 z 5

Jelikož mám pro soudce Ti slabost, nemůžu opět jinak než za 5*..posloucháno jako audiokniha..
příběh byl opět tuze zamotaný (někde v polovině jsem si říkala že už to propletl až moc a lehce jsem se začínala ztrácet v účastnících a jejich rolích....), a kromě soudce a věrného Ma-žunga jsme se setkali se spoustou zajímavých lidí...a seznámili se s exotickým prostředím Rajského ostrova (jsem netušila, že ve starověké Číně měli i takové "zábavné centra" - to mám na Gulikových knížkách ráda - vždy se dozvím něco nového)
a potvrdilo se staré známé - za vším hledej lásku...řešení se ukrývalo přímo pod nosem...tušila jsem, že nakonec nepůjde o nadpřirozeno, a bývalá slavná kurtizána byla tuze podezřelá, ale druhého z dvojice jsem tak bezpečně neodhalila (větřila jsem kromě nemoci i něco nekalého, ale kdo to je a proč, o už mi uteklo :))

a další dooporučení - krátce po zahájení poslechu zbystřily moje dvě ratolesti, kniha je zaujala a 9letá dcera doposlouchala se mnou a doporučuje :) ikdyž prostředí bylo lechtivé, Gulikovo podání je natolik vkusné, že ani ty kurtizány a jejich zákazníci nevadili ....

konicekbily
24.01.2019 5 z 5

Další pěkný příběh mého oblíbeného soudce. Autor mne tentokráte potěšil, kromě vyřešení tří případů, jednoduchostí soudní moci ve Staré Číně. Jeden soudce ve svém okrese nemá čas, nebo zájem, řešit pro něj zapeklitý případ sebevraždy a tak předává soudní pravomoce pro tento případ soudci Ti. V hospodě - ve výčepu! To je produktivita, ta jednoduchost oproti dnešním dnům!

kyssling
29.07.2018 3 z 5

Průměrné hodnocení za nadprůměrný závěr, protože jinak hodnocení ostatních fakt nechápu. Průměrný příběh, vykreslení ostatních postav odbyté.

jindrich7442
19.05.2018 5 z 5

Na příbězích soudce Ti mě fascinuje jednoduchost a příběhová strohost, obsáhlé popisy, jednoznačné konverzace, složité rozplétání - v závěru - jednoduché zápletky a šetřící se odhalení pointy na poslední stránky příběhu.

elizabeth_ba
04.05.2015 5 z 5

Sice bez mého oblíbeného Ťiao Taje ale s Ma Žungem ve vynikající formě řeší soudce Ti z pověření soudce Lua (ten se s těmi kurtizánami nepoučí a nepoučí) případ sebevraždy se závanem zla na "ostrově" plném peněz přepychu a lákadel, který sahá daleko do minulosti a ovlivní toho docela dost v budoucnosti. Ma Žung se sice zamiluje (jako v téměř každém díle o soudci Ti), ale nakonec se zachová jako pravý rytíř.

honajz
19.03.2014 3 z 5

Van Gulik nás tentokrát zavede na Rajský ostrov, ráj kurtizán, heren a nezřízeného života. V Červeném pavilonu, kde ho ubytují, došlo ke dvěma vraždám či sebevraždám, a třetí na sebe nenechá dlouho čekat. V propletenci vztahů se mu však podaří zorientovat a nakonec všechny tři případy vyřeší. Kniha mi ale tentokrát přišla i přes popis prostředí poněkud plochá - chybějí ony tolik zajímavé detaily všedního života, popsána je jen nádhera a honosnost paláců bohatých lidí. Navíc mi celkové řešení přišlo už zbytečně zamotané a složité. Ne že bych nečekal nějaký obrat, ale přece jen mi tentokrát přišlo řešení poněkud přitažené za vlasy. Mimochodem, Ma Žung se zamiluje. :-) A škoda, že Krab a Rak nedostali větší prostor.

wooloong
23.09.2013 5 z 5

Všechny detektivky Roberta van Gulika, jejichž společným jmenovatelem je poctivý, neúplatný, bystrý a charismatický soudce Ti jsou prostě geniální! Záhadné příběhy, tajemné zločiny, barvité vyprávění a dokonale vykreslený exotický svět staré Číny mě pokaždé dokonale pohltily a dovolily vydechnout až na poslední stránce, kde došlo k odhalení, odsouzení a také popravení bídného zločince (jak je pravidlem v čínských detektivkních románech, kterými se nechal autor inspirovat). Všechny Gulikovy detektivky jsem četla s odstupem let několikrát. I když se mi po prvních několika stránkách vybavila celá zápletka a její řešení, neodolala jsem té báječné a neopakovatelné atmosféře, kterou dokázal autor tak skvěle vytvořit.
Drsné rozuzlení tohoto příběhu jen tak čtenář nezapomene.

Yalka
14.03.2013 5 z 5

Soudce Ti s Ma Žungem na Rajském ostrově vyšetřují několik záhadných úmrtí.
Van Gulik přivádí znovu na scénu soudce Lua z minulého příběhu. Luo je snad ve všech ohledech opakem seriózního, čestného, pracovitého suchara Ti a van Gulik si vychutnává všechny scény s ním. Evidentně, když už takovou pěknou postavu stvořil, nechtěl se s ní hned tak rozloučit :-)
Moji oblíbenci ale byli hlavně hláškující security boys Krab a Rak.

vitavita
06.03.2012

8. román se soudcem Ti Vás určitě a nepustí.