Čertova tanečnice

Čertova tanečnice https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152879/certova-tanecnice-152879.jpg 5 8 2

Soubor většinou neznámých bájí a pohádek, které si pro zábavu vyprávěli lidé za dlouhých zimních večerů. Pohádky a báje jsou určeny pro děti 8-12leté. Poutavým způsobem jim přibližují známá místa z moravské částí Českomoravské vysočiny i z jejího vzdálenějšího podhůří. Příběhy oživují nadpřirozené bytosti a jevy, které sídlí v tomto kraji, v jeho rybnících, lesích, městech a hradech.... celý text

Květinka008
Květinka008
24.03.2020 5 z 5

Jsem ráda, že se ke mně tato knížka dostala. Krásné pověsti, krásné ilustrace! Jak píší autoři v odborném doslovu: "Dnes už se pověsti u nás většinou nevyprávějí... Ale před několik desítkami roků, na sklonku minulého století anebo ještě dřív, žily na vesnici jako vyprávění dospělých pro dospělé, jako vzrušující a mimořádné zprávy o světě, jenž tehdejšího člověka obklopoval... Všecko, co člověkovi minulých století říkaly pověsti, pociťoval a bral jako jako skutečné a pravdivé: byly součástí jeho vědění a víry. Pevně se vázaly k místům, kde se narodil a kde žil, kde žili jeho rodiče a prarodiče a kde budou žít a zemřou jeho děti..." A také vysvětlují, proč se pověsti z jednotlivých krajů k sobě v mnohém podobají, přesto každý kraj si ji dokázal ukotvit ke svému místu (např. Rokštýnský poklad u Brtnice na Vysočině - tentýž máme na jižní Moravě pod Kočičí skálou u Mikulova a jistě i na mnoha dalších místech v republice).

mot33
mot33
14.01.2017 4 z 5

V tomto výběru se objevují pověsti které už jsem od autoru převážně někde četl takže žadné velké překvapení.