Černý mustang

Černý mustang https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22594/bmid_cerny-mustang-Udj-22594.jpg 4 340 38

Další příběhy Old Shatterhanda a Vinnetoua. Černý Mustang je kratší dobrodružný román (spíše novela) německého spisovatele Karla Maye. Kniha vypráví o tom jak se Černý Mustang, náčelník Komančů, a jeho vnuk Lstivý had marně snaží přemoci apačského náčelníka Vinnetoua a jeho bílého bratra Old Shatterhanda. Lstivý had je mestic, tj. míšenec indiánky (dcery Černého Mustanga) a bělocha (odtud německý název knihy z Mayova souborného díla). S Černým Mustangen se zmocní legendárních zbraní obou přátel - Vinnetouovy stříbrné pušky i Old Shatterhandovy těžké medvědobijky a jeho slavné henryovky. Tento čin však nezůstane nepotrestán, oba přátelé se s pomocí několika přátel (např. zálesák Hobble Frank se svým bratrancem známým pod jménem Tetka Drollová) Komančům pomstí a získají zbraně zpět. 13-134-70... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Der schwarze Mustang , 1897

Lucif
20.02.2024 5 z 5

Z dětství jsem si děj moc nepamatovala, jen jsem věděla, že to byla dobrá kniha. Nyní jsem ji četla se synem znovu a vlastně mě dost mile překvapila. Napínavá, poučná, úzká kniha, která se velmi dobře čte. Pro každého, kdo má rád dobrodružství.

sajanka
18.07.2023 3 z 5

Knihu Černý mustang jsem kdysi nemohla opomenout, jako všechny knihy Karla Maye, které jsem tak ráda jako dítě hltala.

jan7113
28.05.2023 4 z 5

Správná dobrodružná mayovka. Taková skoro povinná klukovská četba. A musím říct, že i v mém pokročilém věku mě bavila. Padouši jsou vždy podlí, klaďasové za všech okolností kladní, no a Old Shatterhand a Vinnetou? Ti jsou nejen nejkladnější a nejspravedlivější, ale také nejpředvídavější a tudíž jsou vždy tam, kde jich je nejvíc zapotřebí. Ovšem tím nejnepostradatelnějším ze všech je samozřejmě všeználek Hobble Frank.

vernem1850
25.05.2023 5 z 5

Další dobrá mayovka. Vinnetou a Old Shatterhand opět skvělí.

Richie1
18.04.2023 3 z 5

Tahle mayovka není tak propracovaná jako jiná Mayova díla. Děj je celkem jednoduchý, větší důraz se klade na komičnost situací a dialogů (Goble Frank). V příběhu je i méně akce, což je škoda, ale i tak je to stále velmi dobré dobrodružné čtení. 70%

MaxíkD.
11.12.2022 5 z 5

Další skvělá mayovka, kde Vinnetou s Old Shatterhandem bojují proti Komančům a zlotřilým banditům.

RemiBlack
05.08.2022 4 z 5

2022/32
Ilustrace to má pěkné, příběh už je o trochu slabší. Jakože, pořád mě to bavilo, minimálně ta krádež zbraní hlavních hrdinů je zajímavý nápad.
Jenže, jak už to tak u Mayovek bývá, a jak to i níže spousta lidí zmiňuje, jde to moc snadno. OS a Vinnetou každého tajně vyslechnou, odhadnou jeho záměry až do třetího kolene, a chraň Bůh, aby jim něco nevyšlo. Teda je pravda, že to nevyjde na 100% (Úplně se mi v tomhle příběhu nelíbil závěr.), ale i tak jsou pánové dokonalejší než dokonalost sama. Ještě že je takhle máme rádi. ;)
Jo a taky musím ještě zmínit ten překlad nebo co to je. Jiří Bernard to nepřekládá, on 'volně vypráví'. Jak a proč se to stalo, to radši nehodlám ani zjišťovat. Každopádně je vidět, že ty knihy pořád překladatele střídaly - třeba Tetku Drollovou v každé knize od Maye berou trochu jinak. Jednou je to "Droll přišel", příště "Drollová přišel" a potřetí "Drollová přišla". Tak třeba to čtenáře aspoň udrží ve střehu. :D

Kabuky
11.06.2022 5 z 5

Klasika dobrodružné literatury.

hajrys
03.06.2022 4 z 5

Uff, zalovila jsem hluboko v rodinné bibliotéce, v dobách, kdy knihy stály 20 Kčs a knihovna nebyla mezi dětmi sprosté slovo. Jak ráda jsem se vrátila mezi mé bratry. Po nekonečných prériích se můj duch už dlouho netoulá, ale na chvíli se tam vrátil rád.

PS: Něco z těch dob mi přece jen zůstalo. Jen místo baterky pod peřinou mám teď čelovku ;-)
Howgh!

jarin58
31.03.2022 3 z 5

Černého můstangy jsem jako kluk hltal,ale popravdě jsou i lepší mayovky.

Meda77
17.01.2022 3 z 5

Ilustrace pana Buriana opět bravurní, tvorba pana Maye je také bravurní, ale v této knize se jedná spíše o průměrnou rekapitulaci dvojice Vinnetou a Old Shatterhand. Klasický Vinnetou je za mě lepší volba. Průměrné 3starsy.

Lassie777
09.12.2021 5 z 5

Skvělá knížka. Vinnetou a Old Shatterhand opět nezklamali. Jako v ostatních dílech byla jejich dobrodružství napínavá. Jak to dopadne s Komanči? Podaří se jim chytit Sama Timpe? A zachrání Firwood Camp? To vše mě napínalo až do konce knížky. Jestli máte rádi Vinnetoua a Old Shatterhanda tak knížka opravdu stojí za přečtení. Howgh!

TERRORDROME
05.12.2021 3 z 5

(SPOILER) Tak predovšetkým, čo presne znamená že je preklad voľne prerozprávaný podľa originálu? To si ako "prekladateľ" knihu prečítal a potom ju po pamäti dal nejako dohromady? Každopádne, či už je preklad verný alebo len približný, Čierny Mustang sa od iných Mayoviek nijako nelíši. Tie isté motívy, ten istý postup a tie isté výsledky, v tomto prípade dokonca ešte viac zjednodušené a drvivejšie. Vinnetou a Shatterhand prídu o svoje zbrane a idú si ich vziať späť! Prakticky nič im nestojí v ceste, zo stôp vyčítajú nie len to kde sa nepriateľ nachádza, ale aj čo si myslí a prekabátiť pár namyslených indošov je úplná hračka. Tým to ešte nekončí, lebo ponížený indiáni obratý o všetko plánujú posledný zúfalý pokus o pomstu, ale ten rovnako drvivo nevyjde, čo už náčelník Čierny Mustag psychicky neunesie a je z neho úplná troska. Nejaké napätie či dobrodružstvo, ktoré človek logicky očakáva, ostáva len v oficiálnom žánrovom zaradení, lebo keď sú hrdinovia dokonalí, až znudený supermani, ktorých nič neprekvapí a záporáci len banda mrzkých tupoňov ťažko z toho vzíde niečo epické a vzrušujúce. Jedinú nepríjemnosť na ceste za vítazstvom, predstavuje ožratý dozorca ktorému ujde zajatec zo studne. Ako plus je tu komedálny prvok Hobble Frank, ktorý ani tentoraz nesklame a jeho komolenie odborných výrazov tradične pobaví. Nakoniec dávam tri hviezdy, lebo sa to napriek všetkej Brežnevovskej strnulosti nečítalo zle a utieklo. Ale sakra Karl, hrdinovia potrebujú nejakú výzvu, nemôžu proste len celý čas vyhrávať!

Marketplace
23.05.2021 5 z 5

Kniha se mi opravdu moc líbila. Je to takové pohodové čtení. Jako malý jsem knihy Karla Maye hltal, ale ještě velkou spoustu shltnout musím, protože jsem jich spoustu ještě nečetl. Tahle patřila mezi ně a stála za to.

cziss
13.04.2021 odpad!

Mravokárná trapárna nejhrubšího zrna. Mám dost problém věřit tomu, že v nějakého éře mohli žít děti, kterým by se to mohlo líbit.

Nora759
19.03.2021 4 z 5

dobrá knížka

špulo
13.01.2021 5 z 5

Túto knihu som doslova hltal a je super. Moji obľúbení hrdinovia v ďalšej akcii. Viac som k šťastiu nepotreboval.
P. S. Berte to ako komentár mňa čoby 10-ročného...;))

kalache
06.10.2020 3 z 5

...za Burianovy ilustrace...

Pavelpi
04.10.2020 3 z 5

Číst se to dalo ale, jsem zvyklý na úplně jinou řeč hlavních hrdinů, takže mě to nijak moc nebralo. Ani ten děj nebyl nijak slavný. Je to takový průměr.

Stepnívlk893
26.09.2020 5 z 5

Výborná, napínavá kniha. Vřele deooručuji!