Vládca vlkov

Vládca vlkov https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55052/bmid_vladca-vlkov-kiW-55052.jpg 4 516 94

Takmer desať rokov bojoval vo vojnách, ktoré rozvrátili ríšu Avarov na rovinách medzi Dunajom a Tisou. Jazdil s družinami slovanských kniežat, bol žoldnierom Karola Veľkého, slúžil vo vojsku bulharského chána Kruma. Čierny Rogan. Chýrečný lukostrelec, nemilosrdný avarobijca. Každý vojvodca si prial mať ho po svojom boku. On však teraz na vlastnú päsť putuje do temných, duchmi a démonmi obývaných lesov za Hronom. Je na stope Krvavých psov, najukrutnejších avarských hrdlorezov. Vďaka stretnutiu s vedmou Mirenou a vládcom vlkov Černobohom však čoskoro zistí, že jeho osudom nie je iba pomsta za dávno mŕtvych blízkych. Aby zistil, aké sily driemu v jeho vnútri a aké poslanie zdedil po svojich neznámych predkoch, bude sa musieť vydať až do ríše Moreny, bohyne smrti. Epos, v ktorom na pozadí skutočných historických udalostí ožíva svet slovanských hrdinov, kniežat a čarodejníkov, ale aj mágie, vrtošivých bohov a krvilačných besov. „Černokňažník“, ktorým sa Červenák presadil na poli domácej fantasy a za ktorého získal Cenu Akadémie sci-fi, fantasy a hororu v kategórii „Najlepšia česká a slovenská kniha roku“, konečne vychádza v slovenčine, navyše v novej, upravenej podobe. Autor o knihe: Čo vôbec dodať? Všetci ho poznáte. V češtine už je dávno vypredaný. Teraz k vám však prichádza v „pôvodnom znení“ a o niečo luxusnejšej vnútornej i exteriérovej úprave (mala by hrať s Bohatierom). Text bude upravený podľa „súčasných štandardov“. No a samozrejme kniha dostane novú obálku Miša Ivana.... celý text

ctenarEva1Doy
04.03.2024 5 z 5

Báječné fantasy. Vůbec nechápu, jak je možné, že mi autor do teď unikal. Knihu jsem měla v audio verzi a zhltla jsem ji téměř na jeden zátah. Rogana a jeho vlčího parťáka jsem si okamžitě zamilovala. Určitě doporučuji každému fanouškovi žánru a jdu se pustit do dalších dílů. Kniha i její audiozpracování byly skvělé a jsem za ně moc ráda, protože na klasické čtení nemám tolik času, jak bych si přála. Co také moc oceňuji je skutečnost, že i přes to, že šlo o první část série, příběh byl dobře uzavřený. Opravdu moc se mi příběh líbil.

LordByron
12.02.2024 4 z 5

Konečne som sa dostal k tomu Červenáka čítať (po dlhých rokoch čo o ňom viem) a neľutujem. Mal som jednoznačne slovanskú náladu takže začínam týmto a nie protitureckými vojnami.
A upozorňujem, že to čítam hneď po Kubernatovom Pribinovi v porovnaní s ktorým je to výrazne lepšie.
Krásna knižka. Mýtického je v nej viac ako reálneho ale nevadí. Červenák má krásne opisy a sadol mi aj humor a postavy, slovanské chrámy aj obrady si predstavujem presne takto aj svet tej doby.
Avarské štice a sedlá, dvere vyzdobené lebkami zubrov, siene vysvietené fakľami..
Lenže slovanskí bohovia ako takí - neviem. Príliš reálu nezodpovedajú. Beloboh a Černoboh mozno ani neexistovali (podľa mnohých autorov ide o konštrukt kresťanov) a meno Chors je síce doložené, ale zrejme patrilo mužskému bohu.

OlafSveinsson
05.02.2024 4 z 5

Černokněžník v době, kdy ještě neví, že je černokněžník. Lehká, jednoduchá fantasy, odehrávající se na raně středověkém Slovensku. Poměr mezi fantastičnem a historií je (když dobře) padesát na padesát, spíš míň v neprospěch historie. Ale kdo by se v tom babral, když si může odpočinout u příběhu plném useklých hlav a rozpáraných břich.

Ailee
14.12.2023 3 z 5

Nebylo to špatné, ale nemůžu říct, že bych si k postavám vypracovala nějaký vztah. Byla to jen taková, řekněme, akční hrdinská fantasy. Nic extra komplikovaného, rozuzlení jsem znala už v půlce. Ničím nepřekvapí, ale jako taková jednohubka dobré. K dalšímu dílu mě to asi nedonutí.

tlllk
05.09.2023 4 z 5

Je v tom cítiť ešte nevypísaná ruka, aj audio verzia sa podobá skôr tým z dobrovoľníckych serverov. Ale autor si ma získal svojim lokál patriotizmom či už ide o bohov alebo zemepis. Príbeh je možno jednoduchší, ale je šikovne prepletený so Slovanskými bohmi a kmeňmi. Keď nič iné núti ma to googliť , a bolo celkom vtipné zistiť ako súčasný marketing zneužíva tieto symboly. Len škoda že väčšina tých mien už vypadli z nášho kalendára.

toni-az
12.08.2023 4 z 5

Trochu klišoidní, ale to snad k fantasy patří. Hodně mě bavila doba a místo, kdy se děj odehrává. Je to takové správně temné a ještě se něco člověk dozví, protože o Avarech v "našich" končinách mám hodně mlhavou představu.

Hodnotím vysoko, protože postavy sympatické, napětí udržené, gradace graduje a audiobook skvěle namluven.

Nuttelka
08.06.2023 4 z 5

(Audiokniha)
Už jsem si nějakou dobu říkala, že musím zkusit nějakou fantasy v audio podobě a zvolila jsem tuto sérii, jelikož už ji mám v merku nějakou dobu. A teď si říkám, "Perunovy koule", proč jsem čekala tak dlouho?! Jsem až překvapená, jak mě to bavilo. Zpočátku jsem si musela utřídit postavy a jak jsem se začala orientovat, už jsem se všemi jela na jedné vlně :-) Rogan se mi moc líbí, Vosa je výborná.. A že je to i místy vtipné? Výborná třešnička na dortu a já se s chutí pouštím do dalšího dílu.. Martin Finger skvěle načetl, opravdu doporučuji.

sgjoli
09.04.2023 2 z 5

Od Juraje Červenáka jsem si velmi oblíbila jeho sérii Stein a Barbarič, a tak jsem chtěla vyzkoušet i něco dalšího z pera tohoto autora. Nakonec jsem tedy sáhla po audioknize Vládce vlků. Mno, co k tomu říct.
Nejsem úplně čtenářka, která by běžně vyhledávala fantasy literaturu, ale čas od času ráda zabrousím i do tohoto žánru, abych si rozšířila obzory. Občas to vyjde a kniha se mi líbí, ale tady to bohužel v mém případě úplně nedopadlo.
Pravda - dějově je kniha docela dost svižná, plná akce, bojů (dost drsných - vyhřezlá střeva a useknuté hlavy na běžném pořádku). Drsná mluva, drsné prostředí, znásilnění... to tu najdete též. Také hodně magie a "magických/nadpřirozených" postav.
Co mne docela zaujalo, bylo zasazení děje do našich končin (pomezí Čech a Slovenska, jestli jsem dobře pochopila) a zapojení slovanské mytologie. Člověku to tak nějak dává pocit něčeho známého, čeho se při čtení může chytit.
Ale musím bohužel přiznat, že i když to dějově bylo vcelku akční a pořád se tam něco dělo, nedokázalo mne to do sebe vtáhnout natolik, abych tím příběhem žila a nechala se jím pohltit. Ani nevím, jestli bych měla zájem knihu dočítat, když bych ji četla v papírové podobě. Hlavně v druhé polovině jsem se kolikrát přistihla, že je mi to vlastně dost jedno, co s postavami bude dál a jestli tu řežbu přežijí. Určité věci byly navíc docela předvídatelné, takže pokud autor počítal s momentem překvapení, bohužel se u mne nedostavil ani jednou.
Nakonec tedy jen za 2 hvězdy a do dalších dílů se již pouštět nebudu.

-Alja-
30.03.2023 1 z 5

To snad psal nějaký nevyskákaný puberťák...

marco026
25.03.2023 4 z 5

Prvá kniha, ktorú som čítal od Juraja Červenáka a je výborná, ale popravde mám radšej skôr iné jeho série. Samozrejme vždy, keď vyjde nová kniha zo série Černokňažník, tak ju ako správny fanúšik tohto autora musím mať.

JanusRay
13.03.2023

první ze serie Černokněžník. Neohrožený bijec a likvidátor démonů a jiných nadpřirozených bytostí se ocitne v záhrobí aby byl oživen nebo´t má poslání a to nic menšího než v bitvě bohů. Aby na to nebyl sám dostane jako společníka pekelného psa. Pokud v půli knihy zjistíte, že Vám to něco připomíná, nejspíš se nemýlíte.

PitoR
25.02.2023 3 z 5

Moje prvé zoznámenie s tvorbou Juraja Červenáka. Na odporúčanie známeho, ktorý má „zmáknutú“ jeho tvorbu…

Aby som si vôbec dovolil hodnotiť toto dielo, prečítal som v jednom ťahu všetky tri knihy tejto série. Pri niektorých dejových zvratoch som sám sebe kládol otázku; skutočne si hľadal práve toto? Treba však mať na pamäti, že ide o kategóriu, v ktorej sa dej dokáže v okamihu zmeniť o 180 stupňov k dobrému alebo zlému. A pomoc hlavným hrdinom prichádza z miest, ktoré by ste nečakali. Dovolím si napísať, že v prvej časti sa autor ešte "hľadá", ale číta sa to samo. V ďalších dielach je to už vyzretejšie, lepšie a aj zaujímavejšie.

...a neľutujem. Už mám dokúpené takmer všetky Červenákove knihy, takže postupne budem pokračovať v čítaní.

jaroiva
22.02.2023

No, to byl omyl. Jsem si zas nepřečetla, že jde o fantasy. Takový slovanský Zaklínač, ale nebavilo mě to. Byla jsem naladěná na Barbariče. Tahle série není pro mě, takže nehodnotím hvězdičkama.

LiLLu
19.02.2023 4 z 5

Poslouchano jako audiokniha

Stará dobra fantasy. Bavilo me to hned od prvni kapitoly. Jedine co mi vadilo, byly porad stejne a opakujici se nadavky.
Mě vubec nevadilo, spojeni se zaklinačema. Autor mozna vyuzil stejný svět, ale pribeh je jiny, má svoje hlavní postavy se svým příběhem.
Urcite pokracuju v dalsim dile.
Jsem hodně zvědavá jak se autorovo styl za ty leta vybrousil a určitě pujdu do dalších jeho knih.

tonysojka
09.08.2022 3 z 5

Rozečteno podruhé kvůli nedostatku jiného brakového odpočinkového čtiva i kvůli jakési nostalgii po sérii Černokněžník,kterou jsem kdysi dávno četl jako první od pana Červenáka. Knihy od odpadu zachraňuje určitá znalost slovanské mytologie a historie skloubená odvážně s přímočarým vyprávěním plným potoků krve,vyhřezlých střev,magie atakdále. Některé drsné scény napodruhé působí úsměvně,ale tehdy před léty to bylo napoprvé fajn.

Opatov
03.07.2022 3 z 5

Četla jsem nadšeně historické detektivky s kapitánem Steinem. Ale tahle chvílemi humorná fantasy se s nimi nedá srovnávat. Takže se vrátím ke Steinovi....

Janadvorackova
01.07.2022 4 z 5

Zaklínač - fan fiction?
Aniž bych to myslela ve zlém.
Spousta čubek a čubčích synů, bojů a čvachtajících sečných ran, kontaktů se záhrobím, useknutých končetin, hnijících ostatků, obětovaných lidí, různých tvorů.
A jeden Mlhovec -:))).

tygřík2
13.06.2022 4 z 5

Dobře napsané, fajn vymyšlené (i když se nad tím neustále vznáší duch Zaklínače - takový jeho spinn-off to je). Na mne příliš mnoho vnitřních orgánů, tělesných tekutin a rozkladných procesů.

LenkaWal
07.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Za mě úplně super. Ano je tam znát obrovská inspirace Zaklínačem, možná až moc, ale nějak mi to nevadilo. Asi bych to ale nepřirovnávala k Tolkienovi, ten má svůj svět o dost čistší a nevinnější. Jediné, co se mi tu příčilo, byla ta krvavá hvězdice, ale holt do těchto temných fantasy, to asi patří. Rozhodně si přečtu další díly.

Pozor spoiler

Taky smrt Libuše byla veliké zklamání. Já si ho za to chvilku stihla opravdu zamilovat.

ComicGuy899
15.03.2022 5 z 5

Vládca vlkov je literárne prekvapenie úspešného Slovenského spisovateľa Juraja Červenáka.
Ako jedna z mála kníh od Slovenského spisovateľa ma dokázala nielenže zaujať, ale som ju rovno prečítal na jeden záťah.

Príbeh spája prvky histórie, fantasy so Slovanskou mytológiou s hrdinom, ktorý sa až nápadne podobá na Barbara Conana.

V skratke dej pojednáva o Čiernom Roganovi, ktorý sa z bojom vracia do svojej domoviny, kde zisťuje, že si v jeho okolí postavili Avari nedobytnú pevnosť, v ktorej skrývajú poklad nevýslovnej hodnoty, no dostať sa do jej útrob nie je vôbec ľahké. Na cestu sa vydáva spolu so zaklínačkou Mirenou a ďalším navrátilcom z vojny - Velemírom. Počas putovania narazí trojica na nejednu prekážku v podobe bájnych bytostí z povestí starých Slovanov, no okrem toho sa začne odhaľovať Roganova história a motív jeho púte, kedy príbeh odhaľuje že jeho cesta za pomstou nemusí byť priamočiara, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Na to, že to bol prvý (fantasy) román pána Červenáka sa kniha čítala veľmi dobre, i keď som sa miestami zasekával kvôli viditeľným skracovaniam v príbehu z dôvodu zdramatizovaniu deja.

Ak vám, ale nevadí podobné zasadenie alebo "Tolkienovskejší" narrating, potom si knihu veľmi užijete.
Nájdete v nej nejeden zaujímavý námet a výsmech nejednému kultovému fantasy, kedy postavy začnú robiť absolútne odlišné veci, než na ktoré ste ich odhadovali, no zároveň vám to autor náležite vysvetlí.

Jedna z mála (ak nie dokonca jediná) Slovenská kniha, ktorá stála za všetky moje peniaze.
Knihu som kupoval naslepo a vôbec toho neľutujem.

Prvý diel trilógie môžem teda s čistým svedomím jedine odporučiť.