Složka 64

Složka 64 https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/157887/bmid_carl-morck-slozka-64-c5s-157887.jpg 5 2348 462

Případy oddělení Q série

Čtvrtý případ komisaře Carla Morcka z oddělení Q. Zneužívání, nátlak a týrání patřily ještě před čtyřiceti lety do každodenního života žen deportovaných na dánský ostrov Sprogo. Některým z nich nabídl tamější život neomezenou moc, ale většině způsobil utrpení. Podobný osud potkal i Nete Hermansenovou, jíž se podařilo utéct. Alespoň si to myslela. Její případ se stane jedním z nejtěžších ve vyšetřování oddělení Q. Co ukrývá její minulost? Proč se na ostrov dostala? Kam zmizeli lidé z jejího okolí? A kdo za tím vším stojí? Tvrdohlaví asistenti Asad a Rose přinutí svého šéfa Carla Morcka znovu otevřít starý případ. Brzy však zjišťují, že se jedná jen o malou součást něčeho mnohem většího. O nejhorší možné zneužívání moci, kterému stále není konec. Carl mezitím řeší své vlastní problémy — starý případ úmrtí z roku 1978, kdy se za záhadných okolností utopil Carlův strýc...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Journal 64 , 2010

85098211
85098211
14.03.2024 5 z 5

(SPOILER) Jako ostatně už všechny předchozí případy oddělení Q je i tato kniha vynikající a dobře napsaná. Kromě toho se odehrává hned ve třech časových rovinách. V listopadu roku 2010 Carl Mørck spolu se svými asistenty Asadem a Rose znovu otevřou a začnou vyšetřovat jeden poměrně starý případ, týkající se úmrtí Carlova strýce v roce 1978. A potom je zde záhadné zmizení několika lidí během hodně krátké doby v září roku 1987. Jak se brzy ukáže, má s tím něco společného lékař Curt Wad, který se aktuálně angažuje v jakési podivné a rasistické organizaci. A tito pohřešovaní lidé měli všichni do jednoho co do činění s jistou Nete Hermansenovou, která se v té době ocitla (samozřejmě nedobrovolně a proti své vůli) na klinice určené pro duševně nemocné ženy na ostrově Sprogø. Odkud se jí jako jedné z mála podařilo uprchnout... Vyšetřování je to opravdu obtížné a během něj se Carl dokonce ocitne v přímém ohrožení života. Víc už ale opravdu psát nebudu, pravdou ovšem zůstává, že kniha je opět neskutečně čtivá až neodložitelná ;-). A závěr rozhodně překvapí - domnívám se totiž, že takové rozuzlení bude čekat jen málokdo. Vysoké hodnocení je tedy zasloužené a já se k němu ráda připojuji ;-).

mcabr
mcabr
11.03.2024 5 z 5

Opět moc pěkné čtení. Skoro nejste schopni knihu odložit.

TheDoll
TheDoll
08.03.2024 5 z 5

Čistá kognitivní disonance. Curt Wad je po celý děj zápornou postavou... ale zároveň přichází o manželku, což je velmi kruté. Může to ospravedlnit jeho chování? Ne, protože svoje činy páchal už v mládí ze svého přesvědčení, víry. Ale je možné, že se dosud úspěšný doktor, politik (a sektář?) nesetkal s takovou ránou osudu, kterou není schopný ovlivnit. Možná to ho pohání ke krutosti. S Nette jsem celou dobu soucítila... prožila těžký život, za který si ani nemohla. Je ale v pořádku mít soucit s vrahem? Tuto otázku jsem si kladla až do posledních stran, kdy mi realita vyrazila dech. Svůj finální názor na Nette nemohu napsat, byl by to spoiler. Někdy věci nejsou tak, jak se celou dobu zdají.

První části kdyby bych vytknula, že v ní na povrch vyplulo hned několik dějových linek, mezi kterými se mi těžko orientovalo. Získáváme nový náhled na život Mony a její vztah s Carlem (za mě nezvládnutý, trochu bolí to číst), pak taky na nový život jeho bývalé ženy. Hardymu se otevírají nové možnosti, ale stejně tak se otevírají nová řešení případu, který ho upoutal na lůžko a Carla zjevně traumatizoval. Znovuobjevený bratranec sice Carla přímo netraumatizuje, ale je v ději úplně zbytečně - tedy, to je můj pohled na věc. Objevování Asadovy minulosti trochu stragnuje, naopak minulost Rose se otevírá. Dějové linky obětí i zločinců (často oboje v jednom) v případu Wad-Hermansenová jsou zajímavé.

Veronika2692
Veronika2692
06.03.2024 5 z 5

Severské autory mám opravdu ráda a Adler Olsen není výjimkou. Skvěle se čte, musím tedy pochválit i překlad a vtipné a sarkastické poznámky. Příběh ve třech rovinách mě seděl, je to svižné a byla jsem až do konce napjatá, jak to dopadne. Určitě budu pokračovat s dalšími díly.

Mateo67
Mateo67
25.02.2024 4 z 5

Pokud čtu náročnější knihy, je třeba poslouchat něco odlehčenějšího. Takže Jussi Olsen dobrá volba. Knihou postupují tři linky: Carlova, Curtova a linka Nete. Tu si pravděpodobně vychutnáte nejlíp, je nejzajímavější a nejpropracovanější, Kdyby nebylo Nete, nebylo by ani Složky 64. Už mám nachystaného Nesmírného.

Naďa2411
Naďa2411
16.02.2024 5 z 5

Hlavní dějovou linkou je vyšetřování čtyř osob, které záhadně zmizely ve stejnou dobu v roce 1987. Všichni mají spojitost se spolkem Tajný boj z té doby, jehož zaměstnanci hlavně lékaři řešili nucené potraty a sterilizace zaostalých žen nebo ze slabších rodin. Tyto zákroky byly prováděny bez jejich vědomí, tedy nezákonně. Jednou z nich byla i hlavní osoba knihy Nete (složka 64), která byla také deportovaná na ostrov Sprongo, kde se tato "uzdravení" odehrávala.
Další dějovou linkou je rok 2010, kde detektiv Carl z oddělení Q řeší nevyřešené případy. V této době je v Dánsku politicky angažován spolek Čistý zítřek, který je nástupcem Tajného boje.
Jaký byl další život, když Nete opustila ostrov Sprongo, jak souvisí její jméno se záhadným zmizením čtyř lidí, je detektivní příběh, ve kterém se autor pěkně vyřádil a nešetřil fantazií. Konec to nebyla třešnička , to byla opravdu nepředvídatelná bomba. Přidávám si autora do oblíbených, určitě si přečtu jeho další tvorbu.
Moc se mi líbil autorův styl, kde spisovatel vkládal do úst Carolovi - detektivovi při vyšetřování úsměvné, vtipné hlášky jako tato, cituji: "....nechal ses zaměstnat jako profesionální roztahovač trenýrek velkosti S?"

Littleben
Littleben
05.02.2024 5 z 5

Tak tady už si mě Jussi definitivně získal. Skvělé severské krimi s úžasně originálním, cynickým a za mě někdy až neuvěřitelně komickým hlavním hrdinou. Zápletka se mi taktéž moc líbila, gradace děje tak akorát.. Nu, co dodat? Snad jen to, že jsem původně k téhle knížce žádný komentář psát nechtěl, ale po přečtení Tíživého ticha od Bryndzy jsem zkrátka pocítil nutkání vzdát Jussimu hold, jelikož jsem si uvědomil, o kolik je vlastně lepší než spousty jiných současných krimi autorů.

m2056
m2056
03.02.2024 4 z 5

Kniha má svůj náboj od začátku do konce napětí , humor, akci tohle čtenáře baví.

Luigi1

Hodně temný příběh.

PPardinio
PPardinio
30.09.2023 5 z 5

SLOŽKA 64 je další poutavý příběh oddělení Q v čele s komisařem Carlem Morckem. Je vidět, že J.A.Olsen se lepší každým dílem. Navíc dokáže dobře vybalancovat napětí, akci, vtip a dějové zvraty. Vše působí poměrně věrohodně a opírá se o dobře zvolenou chemii mezi Carlem, Asadem a Rose. Navíc i další vedlejší postavy fungují a nenabourávají plynulost děje. Ve Složce 64 oceňuji velmi dobře rozpracovaný příběh Nete a její životní pohromy. Curt Wade byl k celkovému dojmu z knihy výborně zvolenou zápornou postavou. Pěkné čtení!

mysce
mysce
23.09.2023 5 z 5

Spolu s Carlem Mørckem a jeho dvěma svéráznými kolegy z oddělení Q otevíráme další složku zdánlivě dávno zapomenutého případu.
Hlavní protagonistkou tohoto smutného příběhu je Nete Hermansenová, s níž se osud nemazlil. Při vyšetřování jsme svědky odhalování záhady zmizení několika osob během jediného týdne. Ukazuje se, že každý ze ztracených lidí měl něco společného se zařízením na ostrově Sprogø, kam byla Nete poslána „k převýchově“.
Vyšetřovatelé postupně odkrývají tajemství, které by mohlo zničit pár vysoce postavených lidí a zastavit slibnou dráhu nové politické strany.
Kromě skvěle propracované psychologie postav, stojí výjimečnost celé této série na chemii mezi členy oddělení Q. Hlavou tříčlenného „sklepního“ komanda je morous Carl Mørck, ve své práci naprosto nedostižný, ovšem v soukromém životě dost tvrdě zkoušený. Číst to, co si o ostatních myslí, je prostě boží. Carlovou pravou rukou je Asad, díky jehož cizí národnosti a jazykové bariéře se v knize vyskytuje pořádná dávka humoru. Ani sarkasmus asistentky Rose nemá chybu, například její přednáška o pokládání prkénka na toaletě je prostě bravurní :)
Složka 64 je solidní psycho. Rozuzlení je nečekané a leckomu (stejně jako mě) vyrazí dech. Tenhle děsivý napínavý thriller mohu jen a jen doporučit.

Zuzaa
Zuzaa
25.07.2023 4 z 5

Děj knihy je dost těžko uvěřitelný, ale pokud k tomu člověk přistoupí jako k čisté fikci, tak se jedná o velmi zábavný a napínavý příběh. Jussi Adler Olsen prostě umí a oddělení Q je sázka na jistotu.

Biba_with_Book
Biba_with_Book
29.05.2023 4 z 5

Moje druha knizka od tohoto autora. Jako prvni jsem cetla Vzkaz v lahvi a to bylo fakt neco. Tenhle pribeh mi prisel na muj vkus moc vlekly a zpocatku jsem mela problem se v tom vyznat. Ale rozhodne se chystam na dalsi knizky.

Hkk935
Hkk935
16.03.2023 5 z 5

Opět velmi zdařilé, obávala jsem se, aby autor neudělal z hrdinů přehnané superhrdiny, ale jsem velmi překvapena. Stále je to napínavé, čtivé, humorné, drsné a hlavně tajemné, i po čtvrtém dílu nevíme o Asadovi skoro nic a to mě baví...klobouk dolů... udržet tajemství do dalších dílů a nezačít být nudný, je prostě bomba. Takže hurá na další díl. Jo a ten konec...to se opravdu povedlo!

jaroiva
jaroiva
11.03.2023 4 z 5

Zase mě první půlka nebavila a na konec jsem došla jen proto, že nic jiného nebylo po ruce. Postupně mě začaly baví kapitoly z r. 1987 a konec mě už bavil celý.
Píšu až po vyspání, kdy se mi zdálo o blbém product placementu IKEA. McDonald mi naštěstí do snu nepronikl.

Os21
Os21
10.03.2023

Tento autor se velmi dobře čte.

Markéta.
Markéta.
03.03.2023 2 z 5

I když je to kniha, kvůli které jsem začala číst tuto sérii, byla jsem zklamaná. Dost vleklý děj na můj vkus. Bohužel.

martunka
martunka
03.03.2023 3 z 5

Zajímavý příběh, ale děj se dost vleče, než se začne něco dít...

Audrina
Audrina
20.02.2023 5 z 5

Tohle byla už tradičně jízda. Detektivky ctu celkem výjimečně, ale Adler Olsen je bezesporu umí.
Závěr mě teda nadmíru překvapil, takové rozuzleni jsem upřímně nečekala.