Bojíš se, Margito?

Bojíš se, Margito? https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/6225/bmid_bojis-se-margito-DOJ-6225.jpg 4 92 9

Básník v báglu série

Černovláska Fany, zrzka Nikol a blondýnka Simča už balí bágly. Tentokrát se chystají na putování Slovenskem a zasvěcenou průvodkyní jim nebude nikdo jiný než jejich slovenská kamarádka Marika. Ta navenek působí natolik mile a bezprostředně, že přátelé, ani Petroš, netuší, jaké trápení skrývá. A přitom by stačilo začíst se do románů Margity Figuli, milované Maričiny autorky, jejíž stopy právě sledují. Nemohla by jim pak uniknout podobnost životních trampot jejich přítelkyně s literárními hrdinkami. Margita a Marika – ač vzdálené, přece velmi blízké… Volné pokračování literárních cestopisů Básník v báglu, Blonďatá Kerolajn, Báro, nebreč.... celý text

twigxi
04.04.2024 4 z 5

V dalsim pokracovani jsme se podivali na Slovensko. Margitu Figuli jsem, priznam se, neznala a tak jsem rada, ze jsem si jeji zivot dilo mohla takto priblizit. Cela tato serie je skvela!

Snoopi
04.09.2021 5 z 5

Autorka dovedně zrealizovala zajímavý nápad, jak dospívajícím přiblížit nejen krásy určitého místa, ale i jej propojit s některou literární legendou.
Jde o jakousi vtipnou obdobu "románu-cesty". Rozhodně před sebou nedržíme typický cestopis, ani vývojový román - a už vůbec nejde o nějaké podbízivé zpracování kapitoly z dějin literatury. Rovněž nemůžeme knihu označit nálepkou klasické dívčí četby: postavy nejsou typizované; během vyprávění se "vybarvují", nahlížíme do jejich vnitřních světů a jsou konfrontováni s určitým traumatem z minulosti. Rozhodují se však již v rámci možností současné doby, která naštěstí nabízí daleko větší svobodu. Při debatách se jim otvírají i daleko závažnější, etické otázky.
Kniha má podobné schéma jako předchozí tři díly: jedna z dívek vždy stojí v popředí, příběh se odehrává ve dvou časových rovinách: současnost /putování party studentů na vybrané místo/ a minulost /ukázky z díla či deníku "literární celebrity", která je s místem spjata/. Vzniká tak zajímavý kontrast zcela odlišných světů. Zároveň získáváme představu o dobové atmosféře a můžeme se i nenápadně poučit.
Celý text je podán velice čtivou a humornou formou, s nadhledem, který je pro autorku typický. Kniha nenabízí jen hezké povídání o jednom výletě jedné party: autorka se dotkla i některých problémů ze současnosti, jakými jsou např. jazyková bariéra mezi Čechy a Slováky a konfrontace tradičního způsobu života na vesnici s tím pohodlnějším ve městě. Dobře jsem se bavila a díky slovníčku na přebalu knihy jsem si oživila některé pozapomenuté výrazy ze slovenštiny. Také jsem mohla nenásilně ochutnat z díla málo známé slovenské spisovatelky Margity Figuli. Zajímavý nápad, poutavá forma. Věřím, že mladé čtenáře stále příjemně oslovuje.

Knihomolka506
18.07.2021 5 z 5

"víkendovka"
Tentokrát se známou česko-slovenskou partou půjdeme na prázdniny na Slovensko. Marika- slovenská holka z party se rozhodla , že letos budou pátrat po stopách její oblíbené spisovatelky dětských knih Margity Figuli. Opět se dozvíte něco z historie, ale v tomhle díle té našich sousedů, zasmějete se vtipným situacím, kterými je nejenom tento diĺ, ale rovnou celá série doslova nabitá a dozvíte se spojitost mezi Marikou a slovenskou spisovatelkou.
Součástí příběhu jsou úryvky z knih autorky .

Amneris
14.05.2021 4 z 5

Tři kamarádky Fany, Nikol a Simča se tentokrát vydají na Slovensko objevovat nejen krásnou přírodou, ale také putují po stopách spisovatelky Margity Figuli. Pribwhbyl moc fajn, ale neměl takový spád jako minulé tři díly. Přesto to bylo fajn počtení.

Jirikk
05.01.2021 4 z 5

Slovenské hory, , bydlení na salaši, cestování vlakem. Tento díl byl velmi příjemný... Zajímavá je ta dějová linka mezi Petroušem a Marikou...

JointlieKat94
28.06.2020 4 z 5

Čtvrté pokračování ze série, a moc hezké. Skoro bych to mohla srovnávat s prvním, nebo třetím dílem. :D

Tentokrát jsou kamarádky i s klukama pozvány na Slovensko za Marikou, s tím, že se bude cestovat po stopách Margity Figuli, pro mně doteď absolutně neznámé spisovatelky, pardon. :) cestuje se na čtyřkolkách a vypráví se i o známém Jánošíkovi, o kterém jsem toho taky moc nevěděla. :D cestování po Slovensku se mi líbilo, a sama se těším, až tam zase zajedu, protože to tam prostě miluju, a třeba pojedu i tam, kde byli i oni. :)

Kniha se mi moc líbila, zhltla jsem jí opravdu za pár hodin. :) do toho je tu "recept" na pravý slovenský halušky s brynzou, a návod na přípravu sýra, a pokračuju dalším dílem.

TerezaJágrová
10.09.2017 5 z 5

Další díl z této série a opět je moc fajn. V každém příběhu se navíc dozvíte něco o osobě,se kterou nás skupina kamarádů v knize seznamuje. Skvělá oddechovka.

bibi.r
15.08.2016 3 z 5

O poznání lepší než předchozí díl o Báře.
Přiznám se, že Margita Figuli je pro mě naprosto neznámou autorkou a bylo to milé seznámení. Škoda jen, že v naší knihovně máme pouze jednu její knihu.

bronulka
29.02.2016

Další díl ze série, mohu jen doporučit