Bodláčí

Bodláčí https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/53155/bodlaci-53155.jpg 3 17 5

Putování dou lidí žijících na okraji společnosti - tuláků Francise Phelana a Heleny Archerové - se odehrává v 30. letech 20. století ve městě Albany. Jejich hledání kousíčku štěstí někdy přináší alespoň krabici, ve které je možné se vyspat. Kombinace černé komedie s patosem.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda

Ironweed , 1983

andrii24
22.04.2022

Nachmelená nálada. Barová balada duší, bludiček dnů a nocí, s nimiž se houpe, zatraceně vratce země točí. Hastrmani, trhani vrávoravé chůze z hostince SVĚT. Žádní světci, svědci podsvětí, co zakusili okrajových částí, okoraného ovzduší, tvrdých kůrek chleba. Nepřizpůsobiví paňáci, nasáklá těla. Mouchy člověčí. Tekutý mo/u/r v "zelené zahradě" společnosti.

Adigiotto
22.04.2022 4 z 5

William Kennedy napísal aj scenár k filmu Ironweed z roku 1987. Jack Nicholson a Tom Waits sú ako tuláci rozkošní. Uveríte im každý hlt whisky.

Greenfingers
26.02.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četl. Doporučuji!

ebbe_voe
24.11.2020 4 z 5

Kniha je útlá a děj se odehrává v několika málo dnech. Ovšem i v rámci těchto dnů se postavy vracejí ve vzpomínkách a tak postupně získáváme obraz toho, že dostat se "na ulici" může opravdu každý. Trochu vázne překlad, pasáže bez přímé řeči, jsou velmi hezky přeložené, ale se slangem americké "spodiny" 30. let se překladatel moc úspěšně nepopral. Tam mi čtení trochu drhlo. Zajímavý je přesah do říše mrtvých známých, které hlavní hrdina potkává. Připomíná to takový předvoj beat generation a jsme rád, že jsme si to přečetl.

evickakyticka
12.02.2017 3 z 5

Zajímavá kniha, která se somrákama (nechci nikoho urazit, toto je výraz použitý v knize, který vám utkví v paměti po přečtení) jenom hemží. Občas jsem se nudila, ale občas jsem se i zasmála. Některé hlášky byly fajn. Taky autorův styl vyprávění byl zajímavý. Hlavní postava, Francis, byl nakonec celkem sympatický.

PS: Nejsem odborníkem, takže nedokážu posoudit, za co že vlastně tato kniha dostala Pulitzerovu cenu...

bezdomovci Pulitzerova cena

Autorovy knížky