Blade Runner: Sní androidi o elektrických ovečkách?

Blade Runner: Sní androidi o elektrických ovečkách?

Svět budoucnosti ne až tak vzdálené: jaderná válka vyhubila většinu živočišných druhů a část lidstva se přestěhovala na Mars. V pozemských městech život přetrval, ale bez zvířat. Pořídit si domácího mazlíčka je nesmírně drahé, ovšem umělá náhražka je také přítulná a od skutečnosti k nerozeznání. Téměř. Špičkové společ...celý text

Svět budoucnosti ne až tak vzdálené: jaderná válka vyhubila většinu živočišných druhů a část lidstva se přestěhovala na Mars. V pozemských městech život přetrval, ale bez zvířat. Pořídit si domácího mazlíčka je nesmírně drahé, ovšem umělá náhražka je také přítulná a od skutečnosti k nerozeznání. Téměř. Špičkové společnosti na výrobu těchto hraček umí vyrábět i umělé lidi, přítulné sluhy a otroky, kteří jsou od skutečných lidí k nerozeznání. Téměř. Dokonce je jim vlastní touha po svobodě. A dovedou pro ni zabíjet. Proto existuje speciální policie, která na ně pořádá hony. Jedním z nejlepších lovců na androidy je Rick Deckard. Dovede jich poslat na odpočinek několik za den.
Pak se však do jedné androidky zamiluje a s jeho kariérou je konec… méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29451/blade-runner-29451.jpg 4.4393
Originální název:

Do Androids Dream of Electric Sheep? (1968)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Winston Smith
Více informací...
Nahrávám...

Komentáře (46)

Přidat komentář
Kaik
26. března

Toto je snad první případ, kdy se mi film líbil výrazně víc než kniha. Napsáno podivně roztěkaně, neuceleně. Myšlenka a odkaz samozřejmě OK, ale čtení samotné mě nebavilo.

boxas
25. března

Originál, který se už mnoho autorů snažilo napodobit, nebo ho přímo vykrást...ale originál je jen jeden.
Těžko říct, co je lepší, mně se líbí i film, myslím ten starý s H. Fordem.

Eyghon
19. února

Na to, že to má být špička sci-fi literatury, tak je tam moc keců o ničem. Psychedelie a nesmyslné náboženství udělaly z téhle knihy roztahanou delší povídku. Mám radši technickou sci-fi než bláboly o lidství a umělém životě. Film jsem neviděl, ale po přečtení knihy ho odložím na neurčito.

Devorah
13. února

Bohužel jsem viděla film, bohužel TEN film je pro mě jeden z nejlepších sci-fi, jaké jsem kdy viděla. Bohužel se film jen inspiroval knihou, která má v některých věcech zcela jiný děj a také konec. To je pro mě jedno velké zklamání. Pokud beru knihu nezávisle na filmu - což mi stále ještě nejde - má spád, je dobře napsaná, člověka až mrazí, co by se mohlo v budoucnosti stát. Je zcela mimo mé chápání, kde P. K. Dick bral inspiraci, tolik skvělých sci-fi knížek, co napsal, nicméně vzhledem ke konci, který mi přišel lehce vyšumělý - dávám jen 4 hvězdy.

Hellrampage
16. ledna

Pre mňa bezkonkurenčne zatiaľ najlepšia Dickova kniha. Čítala sa jedným dychom ale nie je to na plný počet, pretože koncu čosi chýbalo. Všetko to skončilo príliš rýchlo a jednoducho. Jednoduchší bol aj text, pretože u tohto autora som zvyknutý na oveľa väčšie divočiny. Aj tak som bol nadmieru spokojný, pretože pokročilú umelú inteligenciu môžem. A teraz ešte pozrieť film. 90%

Taťka Hraboš
04. ledna

Tahle knížka vás záhy pohltí, děj má takový spád, že se ani moc nezastavujete, abyste nad ním zapřemýšleli. A pak je najednou konec a vy přemýšlíte o to déle a více - protože to není žádná bezduchá akční scifi, ale inteligentním způsobem řeší spoustu závažných otázek - v čem vlastně spočívá lidství a kdy je ještě člověk plnohodnotným členem lidské společnosti, z čeho čerpáme svůj pocit nadřazenosti nad vším ostatním, co pro nás znamenají ostatní živí tvorové a sebedokonalejší "věci", co je ještě realita a co už výplod naší mysli nebo dokonce to, co se naší mysli předkládá jako "potrava", abychom zapadli do systému a nezlobili ... Scifi mám docela rád a je mi líto, že jsem na tohoto autora kápl až teď; určitě to není poslední kniha, co si od něj přečtu.

Etelea
06.09.2016

Jediný důvod, proč nedám plný počet bodů je poněkud "odfláknutý" závěr. Jinak ale pěkné počtení, zajímavá myšlenka budoucího světa.

martin3420
11.08.2016

Spolu s Ubikem nejpřístupnější román od Dicka. Originalita, atmosféra, vtažení do děje. No napadlo by vás, že nejcennější ze všeho budou pravá zvířata typu kachna, králík, ovce? Jenže Dicka to napadlo. Fenomenální záležitost, pro mě je Dick pro svou originalitu král sci-fi a naprosto bez rozpaků bych ho posadil na piedestal k Herbertovi a Windhamovi.

danny_21
08.06.2016

Knize i filmu jsem se úspěšně léta vyhýbal, tak teď aspoň konečně došlo na Dickovu verzi, kterou ale přijímám s rozpaky a hodnotím ji jako těžce nedovařenou. Nápad lovce androidů, jejich testování, vztahy mezi nimi a především tápání v tom, kdo je vlastně kdo bylo výborné, ale ten zbytek okolo ... musím říct, že spousta děje je tak nějak o ničem - zmatkovité náboženství jehož podstatu jsem fakt nedal, kámoš Buster, postava Isidora, a myšlenka prázdnoty lidského života bez domácích mazlíků ... ? Docela zklamání, teď jsem opravdu zvědavý na tu Scottovu legendu - 40 %

Karcoolka2210
14.04.2016

Film som nevidela, ale chystám sa, lebo kniha sa mi páčila. Sci-fi je stále dosť nový žáner pre mňa, ale čím ďalej, tým viac sa mi páči :) AJ
PS: K filmu: tak som dnes zvládla asi 40 minút a som to vypla. Tak depresívny film som dávno nevidela ;)

Landreth
15.02.2016

Jedná se o mé první setkání s knižním Philipem K. Dickem a protože filmy na motivy jeho knih mám rád, měl jsem vysoká očekávání, která ale bohužel naplněna nebyla. Neměl jsem problém se světem jako takovým, byl správně temný, byť pár aspektů jsem úplně nepobral (Kámoš Buster, náboženství). Také morální otázky měly svou sílu, hodnou zajímavé debaty.
Bohužel pro mě vše ale sráží sama literární stránka věci - nechápal jsem proč je tolik prostoru věnováno Isidorovi, když pro samotný příběh nehraje takřka žádnou roli. Finále, pro které se chystá prostor nějakou dobu, je v některých aspektech hodně mimózní, a také je strašně, ale strašně rychle odbyté, nestihl jsem se rozkoukat a bylo po všem. Působí to dost paradoxně vzhledem k tomu, že je Dick schopný celý odstavec věnovat tichu, které se rozhostilo v bytě po vypnutí televize...

OndrejVasicek
06.02.2016

Sympatický Deckard, ponurá atmosféra světa, soucit se speciálem, omračující paranoidní část „po opeře“ a prokreslení lidského zoufalství skrze touhu po navázání citového kontaktu s živým zvířetem.
To vše táhne ke dnu řada podstatných věcí, před kterými nedokážu zavřít oči.

- Doslova liduprázdný svět je buď špatně vykreslen, nebo ještě hůře – nerealistický.

- Logické chyby – opravdu na alternativní policejní stanici plnou Androidů prostě zapomněli?

- Absurdní náboženství (i na standardy náboženství obecně) bez špetky reálných mantinelů. Po „odhalení“ už je to jen psychárna potvrzující Dickovy nadrogované návštěvy.

- Celá filozofie okolo androidů. Za prvé, to nejsou androidi. Android je stroj. Oni biologické výrobky. Jejich nedostatečné vykreslení tužeb čtenáři nedovolí pochopit řadu situací, které potom nedávají smysl. Androidi se v této knize prostě chovají mnohokrát naprosto nevyzpytatelně a hloupě. Řekl, bych, že ani Dick v jejich podstatě neměl jasno.

- Nesmysly a odbyté scény – ke konci knihy už se uvěřitelnost čehokoliv rozsype jak dům z karet. Začnou se zjevovat neexistující postavy s nesmyslnými motivy na efekt, budou vytvářet z ničeho fyzické předměty a postavy, které si celou dobu drží nějakou integritu, se totálně zblázní. Sled akcí po rozhovoru Deckarda s Isidorem by si zasloužil knižní malinu. Když se v příběhu může stát naprosto cokoliv, uvěřitelnost a pouto čtenáře s knihou vyprchá.

- Největší zklamáním je pro mě však poselství knihy. Dick ve skutečnosti načrtl velice jednoduchou vizi – androidi jsou fyzicky lidé, mentálně však bez empatie. Člověk bez empatie je sociopat. I androidi v knize se chovají chladně a vypočítavě, přesně jako sociopati. Není zde tedy žádný prostor pro filozofování čtenáře. Androidy v této knize můžeme částečně považovat za lidi, ale za „porouchané“, stejně jako bychom považovali běžné sociopaty. Tečka. Žádná dilemata. Otázkou by pak mohl být etický postoj k jejich tvorbě, ale jelikož ten Dick vůbec nezmiňuje, počítám, že ani v jeho tématu nehraje roli.
Podobných pohledů na umělá stvoření tu bylo více a nabízí mnohem více prostoru. Především nikdy nejde o tělo. Závažné otázky můžeme klidně dostat u stvoření s mechanickým tělem, ale lidským mozkem. Další znepokojivé otázky můžeme vidět u dokonalých umělých inteligencí, které projdou Turingovým testem nebo nějakou budoucí alternativou. Ještě hlouběji se můžeme ponořit v otázkách uměle vytvořených lidí, kde se nám do hry dostává i prvek božství. Tohle je jen zlomek témat, která mají potenciál a dají se uchopit různými způsoby a krásné je na nich to, že na ně zřejmě neexistují jednoznačné odpovědi. Tak to mají čtenáři rádi.
Dick však zabil jakýkoliv potenciál samotnou podstatou jeho Androidů. Být vraždící nemilosrdný sociopat je špatné, áno?

Terva
15.11.2015

Parádní sci-fíčko, které má velké vizionářské ambice. Philip K. Dick dokázal, že to co není, prostě jednou budeme brát jako samozřejmost. Člověk a android - je to slučitelné se životem? Blade Runner dokazuje, že by to možná mohlo i fungovat - ale ruku na srdce - elektronická ovečka? Ne!

mitko
04.10.2015

Sní androidi o elektronických ovečkách? Názov knihy, ktorý dobre odráža jeho myšlienku. Dick tu vykreslil svet, temný, atmosférický, zahalený do rádioaktívneho prachu. Hlavný hrdina, Deckard je lovcom androidov, ktorý doteraz nemal problém z ich zabíjaním. Ale po udalostiach čo sa v knihe odohrajú, začína cítiť aj empatiu ku nim, čím chce autor poukázať, kde je ta hranica, kedy sa jedná už o ľudskú bytosť, aj keď je zložená z umelých tkanív. Ich hlavný nedostatok spočíva v neschopnosti cítiť empatiu, na tom je založený Voigt-Kampffův test empatie, ale aj tu sa ukazuje, že nie vždy môže byť dostatočný a je teda možné spoľahlivo ich identifikovať, keď ich vývoj sa posúva míľovými krokmi. Ďalším zaujímavým nápadom je tam vykreslenie náboženstva v podobe mercerismu, kde ľudia zdieľajú pocity a aj keď sa neskôr ukáže jeho skutočný pôvod, ľudia (tak ako v dnešnom živote) na to nepotrebujú dôkazy, proste keď to slúži, nebudú sa toho vzdávať.
Počas celého čítania ma pohlcovala atmosféra knihy, fascinovali ma jej myšlienky a dej, pri ktorom si nieste ani istý kto je android a kto nie ma sprevádzal až do konca. Jasných 5* a teším sa na ďalšie knihy.

Arisu
10.09.2015

Ještě, že jsem film neviděl, a tak nemám to velkolepé srovnání, co všichni ostatní.
A taky nikdy nejsem sarkastický.
Jak už tak bývá, dávám plný počet, jaký si Dick, až na výjimky, zaslouží.

hroubek
27.08.2015

O této knize jsem poprvé slyšel v souvislosti s filmem Blade Runner. Poté co jsem viděl film jsem knihu docela dost dlouho sháněl, až jsem jí jednou uviděl na Aukru a hned jsem si jí koupil. Film mám moc rád a byl jsem zvědavý jaká nakonec bude kniha. Film si z knihy vypůjčuje jen základní příběh, jinak je skoro ve všem jiný. O to více se mě na knížce líbilo jakým způsobem je napsaná a jak vyobrazuje konkrétní svět. Dost mě zaujalo, že se v knížce řeší hodně náboženství, empatie, emoce, otázky co je správné a co ne, a kdo o tom rozhoduje. Je to napsané dost chytlavě a srozumitelně, ale kolikrát jsem si konkrétní věci četl dvakrát, abych dopodrobna vstřebal co se právě na následujících řádkách odehrálo. Kniha má cynický nádech, přesto nelze říci, že by jí chyběl alespoň trochu idealistický pohled na svět a danou situaci. Hodně moc se mi líbila postava Deckarda, Rachael a Resche. Sní androidi o elektrických ovečkách? je perfektně napsaná knížka, která u čtenáře dokáže vyvolat řadu zajímavých otázek.

J.Connor
21.08.2015

Film už léta zbožňuju a očekávání tak byla vysoká. Kniha nabízí jiná východiska či otázky a její temnota je poněkud hlubší. Rozhodně to není špatné čtení, nicméně se prostě nemůžu oprostit od filmu, jehož působivost je až monumentální a kniha mi takový zážitek nenabídla. Zajímavé je, že zásadní postava filmu, Roy Batty, která svou popularitou dle mě zdaleka předčí i Deckarda, je zde odsouzena k poměrně ploché figurce s nedostatkem prostoru.

Skip
11.07.2015

Sci-fi, která není špatná, ale že bych četl něco extra, to teda ne. Celý ten příběh šel docela velkou oklikou kolem mě, nic mi to neřeklo ani nedalo, nebylo se nad čím zamyslet a ani mě to aspoň nepobavilo. Takže pro mě poněkud průměrná záležitost.

Martin_Eli
09.11.2014

Všichni tuhle knihu hrozně chválí, ale já se přiznám, že mě příliš nebavila. Děj mě nedokázal patřičně vtáhnout, netěšil jsem se ani na závěrečné rozuzlení a myslím, že podrobnosti z celého příběhu do pár dnů zapomenu. Tím ale knihu nehaním, téměř všichni jí chválí, mě prostě ale evidentně nesedla. Možná je to také dobou, kdysi to možná bylo objevné, ale dnes...prostě jen ohraná variace:)

Serja
19.10.2014

Ta všudypřítomná schizofrenie mě bavila. Film se na knihu nechytá.

katyka
09.10.2014

Toto je jedna z tých kníh, ktoré vám buď sadnú, alebo nie. A ak vám sadne, budete totálne nadšení. Toto je prvá moja kniha od Dicka a je mi jasné, že si od neho zoženiem všetko, čo sa len bude dať. Parádna pochmúrna atmosféra, zvláštna mystika a geniálne originálne nápady - jedinečná kombinácia, ktorej aspoň ja nemôžem odolať.

lord-artoo
18.08.2014

Tak předně: KONEC SROVNÁVÁNÍ S FILMEM!

Philip Kindred Dick je Franz Kafka druhé poloviny 20. století a "Sní androidi o elektrických ovečkách?" je toho jasným důkazem. Limitovat knihu na pouhý příběh je asi tak stejně smysluplné jako se vyžívat v hmyzích superschopnostech Řehoře Samsy, nehledě na to, že taková redukce nutně povede k nepochopení závěru díla. Přiznám se, že já sám jsem věnoval půlden hledání odpovědi na tuto otázku, což mne dovedlo k názoru, že definitivně platná odpověď zkrátka neexistuje.

"Všechno je pravda", řekl [Rick Deckard]. "Všechno, co si kdo kdy myslel."

Dílo je obtížné na pochopení - opravdové pochopení - a nabízí nesčetně mnoho myšlenek, ať už načrtnutých či dokreslených. Gotta Catch 'Em All!

Ivan F
09.06.2014

Nadšený som nebol, ale ani sklamaný. Od Philipa K. Dicka vždy čakám viac. Aj teraz som dostal poriadnu porciu ale nie príliš výživnú. Okrem toho som sa nedokázal oprostiť od porovnávania s nepodareným rovnomenným filmom a možno práve to zráža hodnotu tejto knihy.

Lmslaver
05.05.2014

Nebylo to špatné čtení, ale film se mi líbil více. I z důvodu logiky příběhu, kdy ve filmu musí Deckard vypátrat androidy sám a v knize mu jejich polohu pošlou z policejního oddělení jako na talíři a on je jde jen zlikvidovat. Temná atmosféra z knihy i filmu je takřka totožná což je super, u filmu je pak výrazné plus za detektivní pátrání po replikantech a taky závěrečná pointa, která mě v knižní verzi tak nějak trochu zklamala. Určitě by ale na mě kniha zapůsobila více, kdybych se k ní dostal dříve (před dvaceti-pětadvaceti lety).

DRALI
22.04.2014

Film Blade Runner je pro mne jeden z nejlepších vůbec, od knihy jsem toho čekal asi moc. Je pro mne spíše zklamáním. Jsou tam pasáže, které ve filmu nebyly (a je jich dost) což příběh a celé téma obohacuje. A pak také pasáže, které jsou bohužel velice nudné. Celkově svět působý prázdně, ve filmu je to přesně naopak. Mercera a kámoše Bustera jsem jednoduše nepobral..

Eridan
17.04.2014

Co se týče porovnání s filmem: Celkově mě více přitáhla kniha. Hlavně svými myšlenkami. Obrazově je propracovanější film. Bohužel scénář si zachoval i nelogické momenty knihy (likvidace některých androidů, vynořování postav a záchrana hlavního hrdiny, upadnutí zbraně v závěrečném duelu,...). I opěvovaná závěrečná scéna s odpuštěním androida mi nepřišla věrohodná (očividně je to zabiják, psychotik, zabijí mu milenku a on zachrání jejího vraha?). Některé filozofické úvahy jsou zajímavé (proč máme tak krátký život? Zabili jsme svého Otce?), ale v knize mi přišli zajímavější (Mercer vyzývá k dohadům a dává více otázek než odpovědí). Sečteno podtrženo - film i kniha mají neopakovatelnou atmosféru. Kniha je bohatší myšlenkově, film vás strhne svými obrazy.

Eridan
17.04.2014

Blade Runner si mě získal - svou nenáročnou délkou, svými náročnými myšlenkami a úvahami (je Mercer protopyt boha? Potřebujeme ho? Jaká je role utrpení v životě člověka a pokusů o výstup z něj? Je lepší někdy udělat věc špatnou než dobrou? Je empatie to, co nás odlišuje od strojů? ... ). Hlavní charakter je spíše antihrdinou a je vržen do víru událostí spíše náhodou. Podobnou náhodou občas likviduje i své oponenty (snad jen toto mi na knize vadilo. Nexus 6 je v knize vychvalován jako prototyp inteligentního stroje, ale nedokázali mě svým chováním přesvědčit. Jejich likvidace je občas nelogická). Kniha sálá neklidnou atmosférou a pnutím hlavních hrdinů. Ideály a vztahy ztrácí sílu a mínění okolí je často dvojsečné. Takto by se dala popsat tato kniha, která ve vás něco zanechá.... Vřele doporučuji!

Muflonius
03.02.2014

Je to kultovní kniha kultovního autora. Předloha kultovního filmu, který je skvělý, ale přece jen předlohu nekopíruje přesně. Postava Mesmera, elektronické ovce a vůbec imaginace a snovost některých scén. To vše zabaleno do postapokalyptického prostředí. Byly doby, kdy jsem si nedokázal užít knihy tohoto autora. Pak se to zlomilo a nemohu se jich nabažit. Co však oceňuji nejvíce je originalita.

GOD-Complex
24.01.2014

Vyborna kniha, ale zaroven jeden z mala pripadu, kdy je film lepsi, nez kniha. Predloha je sice skvela, ale Blade Runner ve filmove podobe s noirovou atmosferou, epickymi obrazy temne budoucnosti Ridleyho Scotta a predevsim legendarnim soundtrackem Vangelise je neco, cemu knizka proste nemuze konkurovat. 8/10

opic 12
23.01.2014

První dostaveníčko s autorem a hned tento román. Sní androidi o elektrických ovečkách? Už ten název je dokonalej :-) Film vizionáře Scotta, byl pro mě srdcovka,o to větší překvapení,že kniha je uplně jiná,tedy jak je vlastně u PKD zvykem. Ono převýst na plátno uvěřitelně věrohodně Dickovy světy je věru dozajista oříšek :-) Další parádička z hlavy tvurce alternativních labyrintu mysli,psých,schizofreních zákoutí,časových smyček,spousty jiných možných i nám skrytých věcí a přece zase uplně jiná. Sféry fantazie budoucnosti-živé přítomnosti,vydané už v roce,pro nás obvzláště bolestným 1968,ale to už je zase jiný příběh.