Bílý tesák

Ve vyprávění o osudech samotářského míšence psa a vlka vyjádřil autor své nejcennější myšlenky – víru v sílu života, přesvědčení o tom, že štěstí je neoddělitelné od věrnosti, s jakou dokážeme sloužit dobrým cílům.

http://www.databazeknih.cz/images_books/85_/8519/bily-tesak-tb2-8519.jpg 4.51003

White Fang (1907)

Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

Lessana
včera

Napínavé čítanie o živote "jedného vlka", precízne ukazujúce, ako prostredie a bytosti vôkol dokážu formovať charakter jednotlivca a byť príčinou jeho (zdanlivo) nevrlých reakcií.
U Londona veľmi oceňujem schopnosť udržiavať v napätí a najmä schopnosť krásne ukončovať (ktorá nie je vlastná všetkým spisovateľom). A dokonca pri vypointovaní ešte zvýšiť gradáciu...
Ako citlivá duša nerada čítam o utrpení (zvierat či ľudí), ale Jack to umne využíva ako, povedala by som, "predkatarzné zátišie", aby v závere dal VŽDY vyniknúť láske, tej najušľachtilejšej zo všetkých "hnetacích hmôt", z ktorých sú bytosti stvorené. A to je krása!

Sidonie

Příroda umí být krutá. A to zahrnuje i lidi.
Skvělá kniha. Ale při čtení musíme mít na paměti, že je to pořád jen fantazie autora a jen jeho názory na to, jak zvířata myslí a jak jednají.

Katheree

Jako malá jsem tuto knihu milovala, četla jsem od začátku asi 12x, ale nikdy nedočetla, proto bych mé hodnocení nebrala na 100%. Nevím proč, ale milovala jsem tu část, která se odehrává v divočině. Jakmile do děje pořádně vkročí lidé, nedočítám to .. ale příběh jako takový je skvělý :)

surynas

Další kniha kterou jsem milovala v dětství a když mi bylo sedm přečetla jsem jí celou sama. Tenkrát jsem měla z toho měla ohromnou radost. Díky téhle knize a spoustě dalších započala moje láska ke čtení. Tahle kniha si pět hvězd zaslouží.

Ahmose

Dávam 4 hviezdičky ale nie preto, že si nezaslúžila 5 ale preto lebo táto kniha mi celkom nesadla. Ak by niekto očakával ako ja dobrodružný príbeh bude sklamaný. Ako sa spomína aj v inej recenzií je to sonda do zvieracej mysli, ktorá chce byť slobodná ale zároveň skrotená ľuďmi. Možno som na túto knihu primladý (mám 17 rokov) a potrebujem k tejto knihe ešte dospieť časom. Príbeh je ale veľmi pekný a odporúčam ju, určite sa k nej ešte za pár rokov vrátim :-)

annamc

Super, nad moje očekávání:D

Aneta.Lesakova

Knihu jsem přečetla, a moc se mi líbila.

Sice jsem chvilkama upustila slzu ale kniha byla úžasná .

maryska09

Mistrovsky napsaná kniha o vývoji charakteru jednoho vlka, o tom, jak moc ho ovlivnilo prostředí a lidé se kterými se setkal. Čtenář ho může sledovat od hravého štěněte, po tažného psa, strašného rváče a nakonec věrného společníka. Každý se může dovtipit, že by celý příběh nemusel být pouze o psovi

EvikU.

Tak tuhle knihu jsem četla jako holka a brečela jsem na konci. Dojalo mě jak velká věrnost může být mezi člověkem a psem. A myslím si, že když se dá psovi láska, tak on ji několikanásobně vrátí.

regulax

Zajímavý lidsko-zvířecí příběh, který je pro čtenáře každého věku. Možná jako dítě na mě tak nepůsobil a hůře se četl, ale dnes je to pohádka o charakteru a citlivosti živého tvora.

jan14s

Kniha mého dětství, četl jsem ji tak šestkrát.

KarinJotova

Kniha se mi líbila. Je například zajímavé, jak autor popisuje věci, které si Bílý tesák během svého růstu uvědomuje. :-)

SiuxBeast

Jedna z těch "nej" knih když jsem jako kluk rád putoval po cizích krajinách za dobrodružstvím. Nečetl jsme ji už leta, tak trošku jsem na ni zapomněl. Musím ji najít a znovu si ji přečíst :)

Elcrysis

Kniha se mi líbila pro její čtivost, originálnost a pro samotnou postavu Bílého tesáka. Bylo to takové milé překvapení, které se vyklubalo z povinné četby.
Ovšem někdy mi připadalo, že se některé části -slovní spojení- nadmíru opakují. Chápu, že v knize být musí, že tam mají své místo, ale někdy mi přišly až moc stejné, ku příkladu popisy Tesákovy divokosti, nezkrotnosti a jeho touhy žít. Postavy Hezouna a Jima Halla mi připadly skoro jako přes kopírák, přesto ale knihu hodnotím velmi kladně.

stanza

Jsem moc ráda, že jsem knihu opět po letech objevila a s velkou chutí jí přečetla. Nádherná, dojemná, co dodat doporučuji všem.

Nemo54

Kniha se mi zase náhodou dostala do ruky, tak jsem si ji znovu "přelousknul" , je to kniha, kterou jsem četl již několikrát, ale kterou čtu stále se stejným zájmem.

kirsten6214

Náš svět z pohledu vlků mě naprosto uchvátil. All you need is love.

anetaany

Tato kniha se mi moc líbíla ale byli tam někdy zceny ze kterých sem byla smutná ale jinak moc dobrá kniha

ArwenAragorn

Četla jsem poprvé jako dítě, ale ke knížce se mohu vrátit kdykoli. Krásné, dojemné, prostě Jack London jak má být.

čtenářka4
26.12.2016

Krásný příběh zajímavě napsaný z pohledu zvířete. Krásný popis přírody, zvířat a vůbec světa zvířat a lidí.

mazlak
26.12.2016

Sice tento žánr nepatří mezi mé oblíbené, ale díky čtenářské výzvě 2016 jsem si ji přečetl. Je to opravdu pěkný příběh o přátelství zvířete k člověku a naopak. Velice se mě tato kniha líbila.

honzia
22.12.2016

I když mi kniha přišla občas trošku zmatená a opakující se, ale příběhem, stylem a hlavně ukazující pravdou o tvorech (lidských obzvláště) se stala dokonalou a další mnou ceněnou knihou Jacka Londona, jenž měl tak skvělý přehled o světě našich mozků. Nezbývá než doporučit :)

alnahu
12.12.2016

Za mě také skvělá kniha, četla jsem ji již dříve.

LadyWarrior
02.12.2016

Nádherný příběh, se kterým se mohou někteří lidé ztotožnit.

Klárai
27.11.2016

Moje oblíbená knížka z dětství.

FoxythePirate
16.11.2016

Nádherná knížka už jsem ji četla snad milionkrát.Doporučuji přečíst.

Scathia
12.11.2016

Už jako malá jsem snila, že mám svého Bílého Tesáka. Zlomeného životem, kterého ochočím a který se stane mým nejvěrnějším druhem... :-) skvělá vzpomínka na doby dávno minulé

whack
27.10.2016

Začína to tým, že krvilačná svorka dvadsiatich vlkov prenasleduje a postupne zahrdúsi všetkých šesť psov záprahu a jedného psovoda. Potom sa svorka pohrdúsi navzájom. Ostane len vlčica s jej mláďaťom, ktorých unesú indiáni. Matku priviažu na palicu a počas celej tretej kapitoly ich obidvoch bijú kyjakmi, palicami a hádžu po nich kamene. Potom matku predajú, a keď za kanoe, na ktorom ju odvádzajú, mláďa pláva, tak ho indián vyhodí na palubu a dobije padlom, a následne, keď na neho vĺča zavrčí, ho ešte pre istotu kopne... „Nikdy sa nesmie opovážiť uhryznúť boha, ktorý je jeho pánom a veliteľom.“ V tú noc začne mláďa kvíliť za mamou, tak ho indián zbije. Onedlho ho indián predá za alkohol belochovi, ktorý ho 2x zbičuje skoro do bezvedomia a púšťa ho z klietky von len keď ho vypúšťa do ringu biť sa na život a na smrť so psami a vlkmi. Nasledujúca kapitola „Vláda nenávisti“ ...počkať, to čo preboha čítam?! práve v tejto časti knihy som si uvedomil, že som neprečítal jediný odsek, ktorý by nebol ladený negatívne, a nemal som vybudovaný absolútne žiadny vzťah k žiadnej postave, dokonca ani k Tesákovi, ktorého popis nespočíval v ničom inom, len v tom ako trhá a zabíja iné psy. Keď som po dvadsiaty krát čítal rovnaký niekoľkostranový scenár ako psy sa snažili roztrhať Tesáka a on im na oplátku prehrýzal krky, tak ma to už fakt prestalo baviť. Po prečítaní úžasnej knihy Nehaňte vlka (Farley Mowat) som totiž čakal niečo podobné. Moja chyba. Román Biely Tesák vyšiel v časoch, kedy bolo ľudstvo posadnuté ovládnutím Prírody a vyzdvihovaním mýtického kultu pána tvorstva, a uvedomil som si to neskoro. „Divočina vôbec nerada pohyb. Život jej je tŕňom v oku, lebo život je pohyb, a divočina sa pohyb vždy snaží zničiť.“ Popis Tesáka bol tiež úchvatný: „...Bol ohavný tyran. Vládol oceľovou tvrdosťou. Slabých stíhal pomstou.“ Atď, atď.

Úplne prvý svetlý moment (doslova) nadišiel v trištvrtine knihy, príchodom Weedona Scotta na scénu. Následné dianie výrazne zmenilo atmosféru postupujúceho príbehu k lepšiemu. Kto chce preskočiť trýznenie zvierat a väčšinu psích zápasov, nech si otvorí rovno na kapitole „V zuboch smrti“. Koniec bol dosť emotívny a čítal som ho s očakávaním na najhoršie, pretože sa vyvíjal inak ako vo filme. Najpozitívnejšie na tejto knihe je to, keď si človek uvedomí, ako sa zlepšil vzťah ľudí k zvieratám od tých čias zlatej horúčky.

Jessica007
18.10.2016

Četla jsem jako dítě a moc se mi kniha líbila. Byla jsem tedy už větší dítě. Měla jsem a stále mám moc ráda psy - i jiná zvířata. Jako dítě jsem moc ráda četla knihy, kde byl hlavním hrdinou pes (Bílý tesák byl kříženec psa a vlka - tedy vlčák - ne vlk) - nebo i jiné zvíře. Nakonec takové knihy čtu moc ráda i jako dávno dospělá. Bílý tesák je nádherná, ale i syrová kniha. A taky dobrodružná. A to mě tehdy moc bavilo.

Jarda72
18.10.2016

Už jsem od dětství zapomněl celý příběh a tak jsem si to od začátku užíval. Krásné pojednání o vztazích mezi zvířaty a pak následně mezi zvířaty a lidmi. Občas mi zatrnulo, jak lidé nikdy nezklamou... Od začátku psáno poutavou formou, takže jsem se až do konce ani na chvilku nenudil. Moje druhá kniha od tohoto autora, jsem zvědav na další :-)