Aztécká perla

Aztécká perla https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2002/bmid_aztecka-perla-KlD-2002.jpg 4 60 10

Triumfální a rozporuplný život mexické dívky představuje jednu z nejpůsobivějších mexických legend, která přetrvala věky. Pro některé je to zlořečená zrádkyně, jež zavinila zkázu domorodých indiánů, druzí ji velebí jako hrdinku a symbolickou matku národa smíšených ras. Nicméně ještě nikdo nikdy dopodrobna neodvyprávěl její pozoruhodný příběh.Colin Falconer v Aztécké perle znovu oživuje podivuhodnou říši Aztéků, říši oslnivých barev, a se strhujícím zápalem sleduje osud Malinali, té, která navzdory všem nepřízním zasvětila život Cortésovi a stala se jeho tlumočnicí.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , BB art

Feathered Serpent , 2002

Jack Bauer
14.07.2023 5 z 5

Kdysi jsem viděl na čt2 dokument o dobytí Tenochtitlánu a velmi mě zaujal, přál jsem si vidět film nebo číst nějakou knihu a ejhle. Do rukou se mi dostal tento román jako podle toho dokumentu. Skvěle barvitě napsáno, hltal jsem stránku za stránkou. Škoda, že ho barbarští Španělé po honbou za zlatem vypálili, když samy tvrdili, že to bylo nejkrásnější město světa, lepší než Benátky . Na druhé straně k zamyšlení, kam by dospěla aztécká kultura a Mexikové se svými ďábelskými Bohy dnes? Stále to mají v genech.

Tyet
19.01.2022 5 z 5

Od Colina Falconera jsem četla jeho román Nebezpečný, jenž se stal mou trvalou noční můrou. Nepochybovala jsem tudíž o jeho spisovatelských schopnostech, jen jsem se trochu bála, co ve mně jeho další kniha zanechá. Aztécká perla se mylně tváří jako červená knihovna, je to ovšem historický román o lačném, lstivém ctižádostivém a nevypočitatelném dobrodruhovi jménem Hernán Cortés. Je to příběh smrtelné chamtivosti, nekonečné krutosti, ale i velkorysosti a naděje.
Pokoření Aztéků a zničení jejich říše bylo ustanoveno proroctvím a děj knihy bez samoúčelných krutostí, ale s tíživou osudovostí jde tomu zničení vstříc odstavec za odstavcem, stránku za stránkou.
Příběh má pouze dvě kladné postavy, a není to pochopitelně ani "Opeřený had", ani jeho Perla, jejíž motivací je nejprve msta a později i láska ke Cortésovi. Je nejspíš pravdou, že bez pomoci této ženy a jejího loajálního postoje by "Bohové hromu", jak jsou Španělé nazýváni, nezískali Moctezumovo císařství tak snadno.
Mlýn osudu je skutečně neúprosný a neunikneme mu nejen my lidé, ale ani celé národy a kontinenty. Vše pomine...
"Jednou jsi mi řekla, že život je jako sen, trvá jen chvíli, a že všechny naše strachy jsou jen stíny na zdi, které na ni vrhá dětská ruka. Proto musíme jít za svým srdcem . nakonec stejně na ničem nezáleží."

Hade
28.11.2020 2 z 5

Románů o dobytí Mexika jsem četl několik, ale tenhle byl nejslabší.

Arev122
15.04.2019 5 z 5

Historický příběh o dobití Mexika Španěly, zpracovaný do románové podoby. Oživuje podivuhodnou a vyspělou říši Aztéků a její pád za hlásání "Slova božího". Indiáni měli své kruté bohy, ale jak je to dnes...

Babo
15.03.2019 4 z 5

Falconer patří mezi mé oblíbené autory,proto jsem byla trochu překvapená , že jsem se na začátku nemohla začíst. Potom jsem si uvědomila,že je to moje vina. Nějak jsem se nedokázala soustředit . A hned to bylo lepší .Takže nakonec dávám 4* .
Při čtení jsem si představovala , jak by asi vypadaly jednotlivé scény na filmovém plátně .
Doba "indiánek" je ale minulostí . Dnešní diváci jsou zvyklí spíš na různé efekty než historické velkofilmy . Je to prostě na fantazii čtenářů a Falconer ji dokáže probudit .

Ramiel
26.09.2017 3 z 5

Čtivý román o dobývání Yucatánu španělskými conquistadory s pomocí místní "šamanky", který pro mě zábavnou formou představuje aztéckou kulturu.

Kerberos
28.06.2017 4 z 5

Aztékové protě byli krutí a tomu se autor nemohl vyhnout.Dobře se to četlo a bavilo mě to.

braunerova
16.08.2015 5 z 5

Nádherný příběh o dobytí Mexika vyprávěný indiánskou dívkou Malinche. Autor se důsledně drží historických faktů. Touha po zlatě a svatá víra konkvistadorů. Temní bohové indiánů, žádající nekonečný proud živých srdcí. Aztéčtí kněží, kteří slzami mučených žen a dětí přivolávají déšť. Náboženský kanibalismus indiánů. Nenávist Tlaxcalanů, Totonaků a dalších národů, ožebračovaných aztéckými výběrčími daní. Tohle všechno vytvořilo třaskavou směs, ve které za 3 roky zmizí slavná aztécká říše. Samotná postava Hernanda Cortéze je fascinující. Dobýt s několika stovkami vojáků říši s miliony obyvatel je výkon srovnatelný s Alexandrem Velikým. Jak říká Malinche:

"Zatímco se jeho vojáci hrbí, roztřesení a zbití, bůh v něm kráčí s rozbřeskem vpřed, převlečený za muže. Všechno ostatní, co kdy udělal, je teď zapomento."

orinka3
06.03.2014 5 z 5

Nestává se mi to často, ale knihu jsem musela v půlce odložit a odpočinout si od ní pár dnů. Krutosti, které s každodenní samozřejmostí vykonávají služebníci Moctezumy, vzájemné a tragické nepochopení dvou světů, to vše je náročné na pozornost i představivost čtenáře, který samozřejmě dávno ví, jak to všecko dopadne. Ale tady to má in natura - a to je něco jiného nežli suchá historie v datech.

Misule86
01.06.2012 5 z 5

Úžasná kniha, čte se doslova jedním dechem. Nikdy bych nevěřila, že mě tolik zaujme tak historický příběh.