Axiomat

Axiomat https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15395/bmid_axiomat-PQs-15395.jpg 4 51 11

Kniha obsahuje celkem 14 povídek a nejlépe ji snad vystihují slova na zadní straně přebalu knihy: „Axiomat obsahuje víc originálních nápadů než všechny ostatní sci-fi knihy za posledních deset let dohromady. Eganovy vědecké náměty oscilují od fyziky k molekulární biologii, od umělé inteligence až ke genetickému inženýrství a lékařské etice.“ Povídky vyšlé ve sbírce Axiomat * Věčný atentátník (The Infinite Assassin) * Deník sta světelných let (The Hundred-Light-Year Diary) * Laskání (The Caress) * Axiomat (Axiomatic) * Bezpečností schránka (The Safe-Deposit Box) * Vidění (Seeing) * Únos (A Kidnapping) * Učím se být sám sebou (Learning to Be Me) * Vycházka (The walk) * Do tmy ('Into Darkness') * Láska jak má být (Appropriate Love) * Morální virolog (The Moral Virologist) * Blíž (Closer) * Nestabilní dráhy v prostoru lží (Unstable Orbits in the Space of Lies)... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , AF 167

Axiomatic , 1995

cziss
27.10.2022 3 z 5

Soubor povídek, menší půlka dobré až velmi dobré, ta větší méně dobré až nic moc.

smazenaryba
27.04.2022 4 z 5

Ďalšie "nebezpečné vízie" vytvárajúce svet budúcnosti, ktorá oberá ľudí o ľudskosť, vôľu, nahrádzanú extrémami rôzneho druhu. Čosi podobné spravili moji obľúbení poviedkári Aldridge, Martin a Bacigalupi, takže ak máte radi spominaných, Axiomat bude stávka na istotu. Eganove nápady sa točia predovšetkým okolo bio a neuro vied, pohráva sa s vnímaním reality, manipulovaním vedomia a génov. Postavy sa často zmietajú v neistote, pretože veda čoraz viac a hlbšie narúša ich identitu, integritu, podstatu. Táto neistota až neporozumenie často prechádza aj na čitateľa, čo vytvára podivnú, no o to zaujímavejšiu atmosféru. Čitateľovi sú podsúvané mnohé monológy ktoré tieto problémy do podrobna skúmajú. Jediné, čo mi trochu vadilo, bolo práve ono časté hĺbanie naúkor výraznejšej dejovej linky. Inak veľmi dobré.

zahadum
20.03.2022 3 z 5

Veľmi nesúrodý výber naozaj miestami ťažko uchopiteľných vo väčšine prípadov SCI-FI poviedok, prečo vo väčšine ? niektoré sú totižto ťažko definovateľné o aký žáner vlastne ide.
Autor má dobrý prehľad o vede technike, fyzike, biológii ale najviac sa necháva unášať filozofiou. V hard SCI-FI je to na škodu vzhľadom na autorov necit k beletrii kde sa správa ako slon v porceláne a je veľmi ťažkopádny. Fantáziu má dobrú ale nedokáže ju jasne, zrozumiteľnou formou dostať zo seba a miestami sa mi stalo, že som sa stratil vo vete ! Nie na stránke ale už veta mi robila problém pochopiť aký má vlastne zmysel. To nie je dobré !
Je sympatické, že poviedky sú umiestnené zhruba do jednej časovej etapy a niektoré vynálezy alebo objekty sa prelínajú viac poviedkami.
Snažil som sa pochopiť autorov štýl a jeho opis ľudí v budúcnosti napriek tomu, že som bol plne sústredený mi to miestami vôbec nešlo. Veľa poviedok som čítal, čítal a veľmi som sa tešil, že bude poviedka konečne už končiť. Uznáte, že to nie je dobré ! Rovnako ako nie je dobré byť rád, že sú poviedky rozsahom krátke.
Nie som ani veľmi sklamaný vzhľadom na autorovu excelentnú fantáziu.
Veľmi som sklamaný tým, že Greg Egan nedokáže písať trošku čitateľsky zaujímavo aby som na konci knihy ju nezavrel s úľavou ako v tomto prípade.
60 %

Věčný atentátník 3/5
Poviedka o prenasledovaní drogy / vírusu S naprieč paralelnými vesmírmi..

Deník sta světelných let 3/5
Vedieť čo prináša budúcnosť nemusí byť vždy to pravé orechové čo chcete vedieť...

Laskání 4/5
Policajt pri vyšetrovaní vraždy ženy objaví zaujímavého tvora, neskôr sa zistí súvis tvora s jedným umeleckým dielom. A aký má vzťah policajt s tvorom ?

Axiomat 3/5
Implantát ako nástroj pomsty ?

Bezpečností schránka 5/5
Poriadne náročná ale jednoducho nádherná poviedka o mužovi ktorý sa každé ráno budil v tele niekoho iného. Originálne a má aj zaujímavý koniec.

Vidění 3/5
Neobvyklý zdravotný problém ako následok úrazu alebo je za tým niečo iné ?
Poviedka ktorá má dobrý potenciál ale je stratená sama v sebe.

Únos 5/5
Silná poviedka o krádeži identity, kto sme ? čo a kde je naša osobnosť ? zaujímavá filozoficky podložená poviedka ktorá ani sekundu nenudí.

Učím se být sám sebou 2/5
Ničím nevýrazná poviedka o drahokame ktorý supluje náš mozog, treba sa len rozhodnúť či ho používať alebo nie.

Vycházka 3/5
Čo by ste spravili aby ste Vašu popravu oddialili o 5 minút ?

Do tmy 2/5
Čo sa stane ak sa na Zemi zjaví zrazu červia diera ? po pravde neviem keďže autor možno sám nevedel čo s takou látkou...

Láska jak má být 4/5
Muž je po vlakovom nešťastí na hranici života a smrti. Jeho manželka sa dá prehovoriť na ....pomerne nechutnú možnosť jeho záchrany. Prekvapivo originálna a silná poviedka.

Morální virolog 4/5
Cesty božie sú nevyspytateľné alebo keď sa šialený vedec rozhodne vyriešiť ľudskú neveru....zaujímavá poviedka.

Blíž 0/5
Zvrhlosť a dekadencia nič viac, alebo LGBTI v budúcnosti.

Nestabilní dráhy v prostoru lží 0/5
Nejaké filozofické a náboženské kecy v ktorých som sa definitívne stratil

Disease
30.04.2020 5 z 5

Nápadově je to na 120%, zpracování většinou velmi dobré. Greg Egan umí podat i ty hodně HC záležitosti z pohledu obyčejných lidí, takže si to lze užít i bez hlubších znalostí. Některé povídky sice trochu moc filozofické, ale většina velmi čtivá.

deirdre
25.02.2020 4 z 5

Tak tomuto ja hovorím "čisté sci-fi"! Prišlo mi to ako hlas z ďalekej budúcnosti, ktorému nie sme s to úplne porozumieť, teda aspoň ja nie. Ale bavilo ma to, moc.

pavel.2
12.12.2019 2 z 5

Za mě palec dolů - povídky asi byly neotřelé a nečetly se špatně, ale vcelku mě nudily. Přiznávám, že jednu hvězdičku jsem strhl za nabubřelé lákající informace na zadní straně, díky kterým by čtenář očekával literární skvost století - a ten to není ani náhodou. A. C. Clarke a jeho povídky, nebo Simmons se svými romány, jsou oba na míle vepředu před G. Evanem.
Ale navzdory této mojí kritice jsem knížku schroustal za pár dnů, takže třeba do MHD se hodí dobře. Ale nepočítám, že by se mi zrovna zaryla do paměti, leda snad poslední povídka s cestující červí dírou, která mě pro změnu rozčílila utnutím před jakýmkoli rozuzlením.

VesmirnaOndatra
09.01.2019 3 z 5

Za vedeckú a filozofickú stránku si táto kniha určite zaslúži 5*, za beletristické spracovanie si zaslúži prefackať. Jednen príbeh sa skončil tak, že mi trvalo ďalších desať strán, kým som si uvedomila, že už čítam inú poviedku. Asi toľko k úrovni poínt.

Napriek výhradám k textu ako takému, ide o myšlienkovo podnetné a pre mozog výživné čítanie (s nádychom Dickovštiny) s tematickým rozsahom od multivesmírov, cez bioinžinierstvo, časové slučky, čierne diery až po zrkadlové neuróny, písané formou prúdu vedomia, nevedomia a v jednom či dvoch prípadoch i bezvedomia a pojednávajúce o slobodnej (ne)vôli a o tom, čo znamená byť/nebyť.

andrej0867
31.12.2015 5 z 5

Poviedka Do tmy je genialna.

lazarus
10.05.2015 5 z 5

Bezkonkurenčně nejlepší výběr povídek co znám. Jednoduše, co povídka to perla. Každá je postavena na naprosto neotřelém a originálním nápadu a představena velmi sofistikovaným stylem myšlenkových experimentů co by, kdyby. Témata dovádí ad absurdum a je úplně jedno jestli pojednává o genetických modifikacích, nebo kotrmelcích s časem, případně lidskou myslí. Pecka a nutnost pro každého fanouška sci-fi. Jen podotýkám, že je to hardcore a ne každý bude sto porozumět všemu.

orson
04.02.2015 5 z 5

Četl jsem již dříve a je to pořád hodně dobré. Povídky mají nápad a originalitu, donutí člověka přemýšlet, vracet se v textu a ověřovat, jak to vlastně bylo. Za pár let si to určitě zase rád přečtu.

unavensluncem
08.04.2014 4 z 5

Super povidky, ackoliv nektere jsem moc nedaval...