Autobus sebevrahů

Autobus sebevrahů https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16778/bmid_autobus-sebevrahu-JQT-16778.png 4 444 95

Novinka oblíbeného finského spisovatele vypráví o skupině nešťastných Finů a Finek, kteří už od života nic dobrého nečekají a rozhodnou se spáchat hromadnou sebevraždu. Luxusním autobusem se vydají až na nejsevernější mys Evropy, kde se chtějí vrhnout do vln Ledového oceánu. V rozhodujícím okamžiku se ale ukáže, že mnoha sebevrahům se vlastně umřít nechce. Neustále sebevraždu odkládají a po mnoha dobrodružstvích nakonec doputují až na nejjižnější mys Evropy. Paasilinnovi hrdinové a jejich osudy jsou humorné i dojemné: chovatel sobů Uula Lismanki prchá před spravedlností, protože okradl americké filmaře při stavbě sovětského koncentráku v Laponsku o statisíce dolarů, kožešinový farmář Sakari Piippo chtěl předvádět cvičené norky, oblékl svou ženu do sexy prádla z norkových kožešin, ale přišel o norky i o manželku... Ve vážnější rovině můžeme Paasilinnovu knihu číst jako svéráznou oslavu života - se smrtí si zahrávat můžeme, ale se životem ne.... celý text

Literatura světová , Humor

Vydáno: , Hejkal

Hurmaava joukkoitsemurha , 1997

Calinda
21.02.2024 4 z 5

Očekávala jsem milé, lehké, pozitivní a více či méně bláznivé čtení a přesně to jsem dostala. Na Les oběšených lišek to nemá, ale téma je originální, postavy i přes své podivínství či kriminální minulost sympatické a velmi oceňuji, že autor dokázal i tak závažné téma pojmout vtipně a s nadsázkou, aniž by to působilo urážlivě či bezohledně. Prostě Paasilinna. Není pro každého, ale já se vždycky dobře bavím.

kob
10.02.2024 5 z 5

Skvělý zážitek pro milovníky absurdního humoru. Moc jsem si knížku užívala.

Tvurce001
06.02.2024 5 z 5

Hodně temná finská legrace :-)

ZuzziŠ
12.11.2023 5 z 5

Člověk si odpočine, trošku se vyděsí, protože přece jenom je to vážné téma, a konec elegantní.
Doporučuju.

Jonny
11.01.2023 3 z 5

Spotřební literatura. Sem tam sem se bavil, sem tam jsem byl překvapený.

E_Lan
27.12.2022 3 z 5

Určitě zajímavý nápad a vůbec celý příběh. Po velmi slibném startu jaksi zajímavost knihy vyprchá až se postupně člověk prokousává k závěru, který není překvapivý a ani moc ne zábavný. Takže celkově nic moc.

alekis
30.01.2022 5 z 5

Tohle absolutně nemá chybu! Kniha, u které jsem se nesmála z plna hrdla - a byla vůbec někdy taková? - ale u které jsem se po celou dobu čtení bez přestávky usmívala.
Kdo snáší dobře absurdní humor, ten si věru počte! Tolik směšných situací..! Jdou za sebou jedna za druhou a třešinkou na dortu jsou na naše poměry docela krkolomná finská jména, příjmení a názvy měst, obcí a oblastí, které autor důsledně uvádí.
Tohle je prostě jedna z nejlepších zábavných knížek, která se mi dostala do ruky! A teď, když si čtu názvy dalších dílek autora: Stará dáma vaří jed, Les oběšených lišek, Chlupatý sluha pana faráře... tak si říkám, vstávej, holka, vzhůru do Finska!
P. S. Jak níže čtu místy trochu pohrdavé komentáře, tak musím akceptovat, že každý má právo na svůj názor a každý má jiný vkus. A připomínám si situace, kdy jsem se občas v úplně ztichlém kině jediná já nahlas smála, nechci říct řehtala nějaké směšné scéně... Směšné pro mě. Holt, každý bereme věci podle svého :-).

Ještě musím doplnit: tady je téma sebevraždy použito podle mě jako dokonalý základ pro oslavu života. V realitě se tyto věci ale stávají a rozhodně nejsou humorné. Každý člověk, který se rozhodne pro tento krok, by se měl před skokem do propasti na minutu zamyslet: kolika a kterým lidem svým dobrovolným odchodem způsobí bolest - rodičům, dětem, přátelům... a zdali je to, co způsobí, omluvitelné.

Kulda1981
23.01.2022 5 z 5

Tuhle knížku bych si asi bez čtenářské výzvy nepřečetla. Název by mě odradil. Narazila jsem na ni náhodou a jsem za to moc ráda. Je to sice trochu depresivní, ale strašně vtipné a milé. 5 hvězdiček

-knihomolka-
08.01.2022 5 z 5

Morbidní a depresivní téma psané stylem sarkastického a černého humoru, zábavně, ironicky a tenhle styl mají podle mě jen Finové. Originální dílo, které nedokážu přirovnat k žádné jiné knize.

eltondo
28.12.2021 2 z 5

Spíš takové nemastné neslané. Střídá se tu humor, depresivní realita, trapno a nuda. A toho posledního je tu nejvíc. Humoru je tu málo (ovšem zemědělec s línou ženou, který neměl důvěru v počítače, mě pobavil). Za tu depresivní realitu bych zmínil rodinu s brutálně týranou a deptanou matkou. Za trapno je to řada zajímavě rozehraných lidských příběhů, které ovšem už dál nepokračují. A za nudu ty nekonečné přesuny busem, stavění stanu, ožíračka ... a další přesun.

pepa4081
14.08.2021 4 z 5

Jak je u pana Paasilinny zvykem, téma smrti (tentokrát dobrovolné) bere s nadhledem a osobitým humorem. Já jsem se u knížky skvěle bavil. Mohu doporučit.
Velmi uspokojivé.

janinca
27.05.2021 5 z 5

Knihu mi přinesla kamarádka s tím, že by se mi to mohlo líbit. No nevím, ten název mě spíš odrazuje...
Asi po roce jsem se do ni s jistou nechutí pustila a konalo se velké překvapení. Knížka byla vtipná a zábavná a já ji doslova zhltla!
Díky Jaruš!

chaera
15.05.2021 3 z 5

Ke knize jsem se dostala náhodou a ze začátku se nemohla odtrhnout. Styl humoru mi perfektně padl no noty a já hltala stránku za stránkou. Jenže přibližně v polovině příběh ztrácí svůj počáteční šarm a dříve humorné situace se stávají poněkud nudné - ony ty vtipy nějak ztrácí šmrnc, když mají všechny stejnou pointu. Ke konci už jsem se musela ke čtení nutit a podle mě by neuškodilo, kdyby kniha byla kratší. 3/5

Greenfingers
25.03.2021 2 z 5

Při vší úctě k finskému spisovateli, který má zřejmě spoustu vděčných příznivců (a já mu je nechci tímto odrazovat), musím konstatovat, že kniha mě nebavila. Nenaplnila má očekávání a i když jsem se snažil sebevíc, popisované putování sebevrahů na mé tváři nevyloudilo sebemenší úsměv. Podotýkám, že miluji humor ve všech jeho formách, včetně toho absurdního a černého. Patrně nejsme s autorem naladěni na stejnou strunu. Škoda, asi si budu muset dát nějakého Leacocka nebo O'Henryho.

SSTknihy
22.02.2021 5 z 5

Na životě je ze všeho nejzávažnější smrt, ale ani ta není tak závažná. Přiznávám, že autorův černý humor prodchnutý jemnou nostalgií a nekonečným smutkem života na dálném severu prostě miluju. Jeho příběhy jsou plné absurdních situací, které svým čtenářům servíruje s naprostou samozřejmostí a lehce poťouchlým výrazem ve tváři. A jen tak mimochodem vám k tomu nabídne sklenku dobře vychlazené vodky, rybu s koprovou omáčkou a trochu životního moudra. Jeho styl je jako voda, klidně si plyne a vám ani nepřijde, že jste právě propluli peřejemi. Není to žádná řachanda a přece se při čtení výborně bavíte. Autobus sebevrahů není výjimkou a poselství je jasné: Se smrtí je možné si zahrávat, ale se životem ne. Buď pochválen život!

1predseda
19.09.2020 5 z 5

Geniální. Úžasný černý humor, spoustu vtipných obratů a nekonečně nápadů lehkého jazyka :-)

růžestolistá
17.09.2020 5 z 5

Úžasná kniha po milovníky černého humoru a ironie. Od tohoto autora pro mě jednička.

brzda.
20.08.2020 3 z 5

Originální a vtipná kniha...

Rilian
11.03.2020 4 z 5

Od autora jsem nejprve četl jeho méně známé romány, abych nezačínal jeho nejslavnějším dílem. Myslím, že je velikou chybou očekávat od autora knihu nabitou humorem. Jeho příběhy jsou psány velice něžným a lehkým jazykem, které ve čtenáři zanechají dobrý pocit, ale nevzbudí nutně záchvaty smíchu. Paasilinnovi hrdinové jsou většinou muži, kteří ztratili smysl života (nebo život úplně) a určitá událost či nápad je do něj zase vrátí. Zde je nutno poznamenat, že i sám autor udělal za svým životem tlustou čáru, prodal svoji loď a vydal se cestou profesionálního spisovatele. Tato konkrétní kniha je psána stejným stylem a vykresluje různé životní příběhy i důvody, proč lidé přestávají chtít žít. Střední část je trochu rozvláčná, ale pro závěrečné vyvrcholení nezbytná. Jedná se v podstatě o "existenciální road-movie" a především o naději. Jinými slovy i mezi sebevrahy existuje naděje na nový život. Nicméně stále si myslím, že autorův nejpovedenější román je Syn boha hromovládce.

Ziriath
02.01.2020 3 z 5

Začátek mě nadchnul cynickým a černým humorem, ale potom knížka začala ztrácet plyn. Spíše jsem od toho očekávala rámcovou povídku - něco jako morbidního Chaucera pro 20. století, ale příběhy většiny jednotlivých charakterů které je do onoho autobusu dovedly, jsou vlastně vedlejší a pojaté jen povrchně, a většinou je to o tom, jak se ti lidé flákají po cestě Evropou a chlastají, párkrát se o něco pokusí, ale nedopadne to.
Knížka se mi čímsi zdála o dost starší než doopravdy je - nebýt data vydání originálu a pár reálií jako rozpad sovětského svazu, výbava autobusu a němečtí skinhedi, řekla bych že čtu něco tak z padesátek, šedesátek - např. ženské ochotně připravující večeře a sendviče celé výpravě nebo alsaské dobrodružství á la Zvonokosy - sakryš, tam snad nikdo doopravdy depresi nemá a skoro všichni to jen předstíraj, aby zažili něco zajímavýho.