Armada

Armada https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303778/bmid_armada-LaX-303778.jpg 4 355 99

Jedinečný, geniální sci-fi thriller plný překvapení od autora kultovního románu Ready Player One. Zack Lightman tráví většinu času sněním. Život přece nemůže být tak nudný. Jednoho dne musí dojít k nějaké fantastické události, která naruší monotónnost Zackovy existence a vrhne ho do neuvěřitelného dobrodružství. Třeba by mohl zachraňovat zemi před útokem mimozemšťanů, jako to dělá den co den, noc co noc ve své nejoblíbenější videohře Armada. Ale hra je hra a realita je realita. Ta Zackova ho zatím posílá jako každé ráno do školy. Až na to, že toho dne přistane před okny té jejich létající talíř… jako vystřižený z Armady. Invaze vetřelců je skutečná. A Armada vlastně nebyla jen obyčejná hra. Tady a teď má Zack šanci stát se hrdinou. A taky pochopit konspirační teorie svého otce, kterého pokládal za šílence.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Armada , 2015

VA_Krtek
21.07.2023 2 z 5

Tohle mě teda nebavilo. Mám rád sci-fi, ale tohle nebylo sci-fi. Byl to mokrej sen pařanů. Dostává mě, když někdo dokáže sci-fi příběhům vyčítat fakt, že ve skutečnosti by to tak nefungovalo :-D. Mě je to celkem jedno, ale v tomto příběhu si Cline pomáhal všemožnými "mimozemskými" technologiemi až zbytečně moc aniž by se namáhal aspoň rámcově popsat podstatu jejich fungování. Jeho vizi světa, kde miliony a miliony lidí hrajou stejné bojové hry napříč věkem, pohlavím a kulturami, jsem neuvěřil. Asi to moc pitvám, ale prostě nevěřím, že jakákoli celosvětově působící organizace zahrnující desetitisíce osob, desítky základen a miliardy vyrobených dronů by dokázala utajit svou existenci 40let!!! Dost mi tam vadila ta až naivní young adult romantická linka, když si Cline vůbec nedal práci s hlubším vykreslením charakteru jednotlivých postav. Celou dobu mi jaksi splývaly a bylo mi fuk co se s nimi stane. V této knize mi bylo vlastně fuk celé lidstvo a to už je panečku výkon.

Jonny
15.03.2023 3 z 5

Milá oddechovka, leccos bylo jasné od začátku a něco mě i překvapilo.

Loxias
22.02.2023 2 z 5

Po Ready player one je to jednoznacne zklamani. Pribeh je neskutecne naivni, ze ani pri nejlepsi vuli se nepriblizuje k hranici uveritelnosti. S tim souvisi tezko uveritelne motivace postav a jejich rozhodovani. Konec tomu jen dava korunu. Asi pobavi, kdyz je ctenarovi nact, ale kdyz se u toho zacne premyslet, tak okamzite prestava fungovat

Milosz
08.12.2022 3 z 5

Tohle se snaží o něco podobného jako RP1, a i když začátek byl slibný, nakonec je z toho celkem plytká dobrodružná knížka. Na Zemi zaútočí mimozemšťani, a nejlepší hráči počítačových her jsou povoláni do akce, aby pilotovali drony, zastavili invazi a Zemi zachránili.
Prostě takové young adult, ale pro kluky.

denniys
26.09.2022 4 z 5

Přiznávám, že začátek mě úplně nebavil, ale druhá polovina knihy byla naprosto skvělá!! Konspirační teorie, kterou zde autor předkládá, je naprosto uvěřitelná a klidně by to tak mohlo být... uvítala jsem i mnoho odkazů na jiné knihy a filmy s touto tematikou, autor očividně má scifi žánr velmi zmapovaný..

Terva
28.08.2022 4 z 5

Jediné
rozumné
využití počítače
je hraní her.
(Eugene Jarvis)

V příběhu jsou dva, dosti dramatické, obraty. Já to moc nemám rád. Ale, protože příběh je čtivý, je v něm spousta hudby, má spousty odkazů na filmy, kterými já žiju, tak se to dá odpustit. Ovšem, ta základní myšlenka příběhu, videohry a jejich využití, mě dost překvapilo. Možná i zamrazilo, a právě tomu prvnímu obratu jsem nakonec musel zatleskat. V poslední době už hry nehraju. Nedokázal bych vše zvládnout. Filmy, knihy, komiksy, seriály...a ještě si večer sednout k videohrám...to už by bylo na mě moc. Možná proto jsem byl ochuzen o ten pocit, vědět, jaké to je v herním světě.

Malá ochutnávka:
Víte, už od prvního dne ve školce jsem čekal a doufal v nějakou ohromující, fantastickou, světobornou událost, která konečně otřese nekonečnou monotónností mé povinné školní docházky. Strávil jsem stovky hodin tupým zíráním na poklidnou, ochočenou předměstskou krajinu, která obklopovala naší školu, a v duchu toužil po příchodu zombie apokalypsy, nějakém bizarním incidentu, který by mne obdařil nadpřirozenými schopnostmi, nebo aspoň nenadálém objevení party kleptomanských trpaslíků cestujících časem.

Těch popkulturních odkazů je tam docela dost. Dokonce jsem tady našel i filmy, o kterých jsem vůbec netušil, že existují. Například film Ocelový (železný) orel jsem nikdy neviděl. A i když má celkem slabé hodnocení, mám v plánu se na něj podívat. Je tu i spousty hudby. Příkladem třeba Rush, které poslouchám při psaní tohoto komentáře. Shrnuto a sečteno: Četlo se to skoro samo, plné překvapení, plné odkazů, spousty postav, které mají nějaké to image, sem tam i sranda. Bavil jsem se, bavilo mě to, a protože jsem ještě nečetl Ready Player One, mám co dohánět.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡ )

Citát: V realitě videohry neožívají a smyšlené vesmírné lodi vám nesviští nad rodným městem.

Péťa Z.
28.02.2022 3 z 5

Docela fajn čtení, ale často jsem si od knížky dávala pauzu. Nechytlo mě to vůbec tak jako Ready Player One. Zajímavý, že po takovém úspěchu autor napíše o tolik slabší knihu. Jako kdyby všechny dobré nápady chtěl uplatnit i tady. Námět se mi docela líbil, zpracování už tolik ne.

danny_21
06.01.2022 3 z 5

Na málokterou knihu jsem se tak těšil jako na další kousek Ernesta Clinea, autora toho výborného Ready Player One. Bohužel to co v ní fungovalo výborně - propojení 80. a 90-sátkové kultury s dnešním světem na pozadí videohry, v Armadě skřípe a selhává. Celý námět potenciál určitě měl, ale zpracování působí strašně dětinsky, naivně a zápletka/pohnutky mimozenské rasy pro Invazi úsměvně včetně zakončení. Co mě ale otravovalo nejvíc, bylo neústálé odkazování a přirovnávání pomalu každé situace k něčemu co bylo natočeno nebo vymyšleno v rámci krásných posledních dvou dekád minulého století - pomalu jsem čekal, kdy si Zach půjde pořídít stejný toaleťák, jaký používal Han Solo v druhém dílu Star Wars :-) Velké zklamání a myslím, že těch aktuálních 74 % ( 6/1/22) je ještě milosrdných, já dávám 50 %

ijcro
27.12.2021 2 z 5

Příběh pro starší náctileté viděný očima téměř zletileho gamblera (pro ostatní jen změť reálných i fiktivních jmen a futuristických pojmů) . Větší část textu popisuje historii specifické části hráčské komunity a nejrůznější paralely s reálným světem. Někdy jsem měl pocit, že je autor placen od slova jako S. King, tolikrát se některá sousloví opakovala... Buď je to překladem nebo nevím, ale mírně slaboduchý text v polopatickych popisech místy drhnul. A taky mi neseděla ta skoro duhová všehochuť hrdinů, i když to nebylo zrovna pure multi kulti. Takže shrnuto a sečteno, číst se to dalo, ale není to už pro mne, jasný pane...

zaphod3846
28.11.2021 3 z 5

Nejde nesrovnávat s Ready Player One - a prostě... výrazně slabší. Děj hodně skřípe,logika trpí, místy je to celkem fajn - místy strašně pitomé. Plné klišé a vykrádaček všeho možného. Dočteno, opakovat nebudu.

JerryDexter
22.11.2021 4 z 5

Úrovně Ready player one Armada nedosahuje, ale to vůbec nevadí. Je to malinko naivní, ale stále solidní military sci-fi. Konec otevřený, ale netuším, jestli strejda Ernest chystá druhý díl.

Sharrymt
17.06.2021 5 z 5

Knihu jsem četla hned po Ready Player One. Myslela jsem si, že to bude chyba, jelikož jsem přepokládala, že se jí nevyrovná. To jsem se ale šeredně spletla. Jelikož opravdu hodně miluji sci-fi, kniha se u mě stala oblíbenější než Ready Player One a je to prostě něco, co každý fanoušek tohoto žánru musí zkusit. Jediné mínus je, že začátek je poměrně pomalý a nemohla jsem se pořádně začíst (četla jsem to pár let dozadu, dnes už bych nejspíš byla jiného názoru). Když jsem se ale začetla, kniha se pro mě stala tím typem knihy, od které prostě nemůžete odejít. Takže doporučuji si na čtení vyhradit dlouhý, ničím prerušovaný čas :)

CharlesWard
06.06.2021 2 z 5

Škoda. Potenciál to určitě mělo.

vlkodlaq
16.05.2021 4 z 5

Jistě, Armada nedosahuje kulervoucího spádu jako Ready player one, ale upřímně, to máloco. Taky je tu patosu o trošku víc, než bych pochválil, jsou tu i drobné logické přešlapy (ale nic hrozného, spousta čtenářů to ani nezaregistruje).
Také je to oproti Ready player one plnokrevné sci-fi se vším všudy, najdete zde boje ve vesmíru, pokročilou (nevysvětlenou) techniku, zrození hrdiny i lehkou romantiku na pozadí.
Přes veškerou kritiku ze začátku komentáře je to velmi čtivý a velmi spádný příběh, který jsem si velmi užil a přečetl za pár dní, rozhodně stojí za pozornost a doporučení. Ty 4 hvězdy jsou plně zasloužené a je to spíš čtyři a půl hvězdy, řečí procent dávám Armadě 90%.

vlkodlaq
09.05.2021 4 z 5

Největší podobnost vidím s Enderovou hrou, další velká podobnost je s autorovým nejlepším počinem ready player one (a stále jednou z nejlepších knih, co jsem kdy četl), kde autor čerpá ze stejných reálií, doby i popkultury. Dle mého názoru je hodnocení tady na dk poněkud nefér. Je to velmi čtivý a spádný příběh, který by jistě měl více pozornosti i lepší hodnocení, kdyby vyšel před ready player one (na druhou stranu by tím patrně utrpěl player..). Jsou to knihy tematicky tak blízké, až to je trochu na škodu. Každopádně i přes to všechno stojí Armada za přečtení, pořád patří k tomu lepšímu, co bylo v posledních letech vydáno.

a.r.nick
17.04.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha byla zajímavá a čtivá, ale zároveň taky celkem snadno předvídatelná. Těch popisů jednotlivých typů zbraní, které pozemšťané na dálku ovládali, byl pro mě zbytečně zdlouhavý, a občas mi i některá vysvětlení nebo kroky nepřišly úplně logické, ale nepozastavoval jsem se nad tím a užíval jsem si příběh jako takový. Ten skončil přeslazeným happyendem, který byl navíc zbytečně moc uspěchaný - určitě by bylo zajímavé si přečíst víc o komunikaci Bratrstva a lidí, ale beru to, že téhle knize šlo spíš o to, aby popsala hru Armada, než o dokonale vyladěný příběh.

lazarus
06.02.2021 2 z 5

Dětinská vykrádačka snad všeho co přišlo autorovi do drápů. Na rozdíl od Ready Player One, kde příběh dával smysl a pobavil, tady jde o prostoduché vyprávění bez hlavy-paty kterému neuvěříte ani na minutu. Je to škoda, knížka je krásně zpracovaná a téma her je mě hodně blízké. Armada se bohužel nepovedla a přijde mě jen jako prachobyčejné ždímání nabyté slávy předchozím úspěchem. Pokud je vám méně jak 12 let tak doporučuji, jinak se moc nepobavíte.
Pokud je vám víc tak rozhodně raději sáhněte po Lživých zrcadlech a Bludišti odrazů. To je totiž stejný nápad, ale původní a zároveň zábavný a dospělý

Cynical_Spawn
04.02.2021 1 z 5

Nudné čtení autorova imaginárního deníčku. Po celou dobu jsem čekala, že se něco zlepší. Že alespoň konec knihy se přiblíží kvalitám Ready Player One, ale bohužel marně. Po celou dobu čtení jsem se do knihy musela nutit. Konstantní nerdish narážky po čase omrzí. Stejně jako celá flow příběhu, kde se opakovaně tvrdí, jak se hraje na čas, ale přitom každá z postav má hromadu času na to stihnout vysvětlit vše, co se zrovna příběhu hodí. Velké nudné zklamání.

sasa.chetan
11.11.2020 4 z 5

slabsie ako Ready player one ale ako spomienka na stare casy a trochu toho konspirovania stale dobre a zabavne

ComicGuy899
01.10.2020 5 z 5

Ready Player One, ktorý viac zakladá na súčasnej popkultúre a dianí než na cyberpunkové prostredie a staré vykopávky.

Ak vám nesadla predchádzajúca kniha Ernesta Cline-a, ani jeho "nástupcom" nič nepokazíte. Možno sa pripravíte o lepšiu komediálnu jazdu, ktorá tu moc nie je a kniha zakladá hlavne na vážnom príbehu robiac si srandu hlavne z béčkových sci-fi filmoch z 90. á la Deň Nezávislosti.

Kniha je, ale ako jej predchodca pútavá, zaujímavá a za pár dní ju (prinajhoršom) máte z krku. Len tak trochu nechápem "jazykovej bariére" medzi českým a slovenským prekladom, kedy knihy nielenže sa volajú, no aj vyzerajú inak...