Andělin popel

Autobiografické vyznání, vzpomínky stárnoucího muže na dětství a mládí, které prožíval v třicátých a čtyřicátých letech v Irsku. Zpráva o neuvěřitelně strádajícím, ale sounáležitém a často komickém životě irské rodiny vypovídá nejen o životních zvratech a stereotypech, ale také o dobové atmosféře této éry dvacáté... celý text

Zpráva o neuvěřitelně strádajícím, ale sounáležitém a často komickém životě irské rodiny vypovídá nejen o životních zvratech a stereotypech, ale také o dobové atmosféře této éry dvacátého století. Tragikomické autobiografické vyznání je působivým dokladem ryzího irského naturelu, sepsané s hlubokým citem a velikým stylistickým uměním. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/23_/23360/andelin-popel-23360.jpg 4.7121

Angela's Ashes (1996)

Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry
Vydáno:, Academia

allyce

Knihu jsem si dala do oblíbených a vím, že se k ní ještě několikrát vrátím. Úchvatný styl vyprávění o bídě, kterou si jen stěží umíme představit.

Peršanka

Silné, drsné, poučné. Skutečné! Tohle čtěte, vyčistí vám to mozek od všech cukerínů.

Vera Silent

Povinnost pro každého, kdo se zajímá o Irsko, protože málokterá kniha tak dokonale zachycuje podstatu této země. Ovšem i bez toho je to asi ten nejčtivější memoir, co jsem kdy měla v ruce. Pohnuty osud Franka by přiměl k citu i kámen. Ale zase tak hrozné mi to nepřišlo právě proto, s jakou lehkostí to bylo vyprávěne. Nejen sociální realita, ale i zamrzly katolicismus je něco, co z Česka fakt neznáme a je proto fascinují, jak to tato kniha dokáže přiblížit.

AnetV

Neuvěřitelně silný příběh, na který jen tak nezapomenu. Zaujalo mě i pokračování Frankova příběhu v New Yorku. Řadím mezi mých top 10.

mulieribus

Krásně napsané, silný příběh, přečteno jedním dechem.

Toffee

Jedna z nejlepších knížek, jaké jsem četla. Byla smutná, ale současně i zábavná. Je děsivé a nepředstavitelné, v jaké bídě žili. Nechápu, jak vůbec mohli přežít v takových podmínkách. Musela jsem si pořád připomínat, že mluví o 20. století! Ale při vší té depresivnosti a bezvýchodnosti, jsem se taky často a hodně nasmála, protože některé scény neměly chybu.

ajla5

Pěkně napsané. Zajímalo by mě, co bylo s rodinou dál.

ber-tram
20.12.2016

Kniha sugeruje dojem, že Irové byla sebranka zpupných budižkničemů. Hlavně chlapi. Nacionalisti, ožralové, potížisti, nemakačenka. Jestli jim chtěl autor vystavit vizitku, pak se mu to i přes humoristický podtón a hru na dětské city podařilo. Ale humor a cit naštěstí hrály vrch, takže jsem tuhle kroniku veselé bídy dočetl. 21/16

kamibe
16.11.2016

Krásná. Smutná, a přesto jsem se mnohokrát smála. A po celou dobu jsem čekala, kdy se to zlepší. A i když to někdy vypadalo, tak nakonec to zase nebylo skoro nic dobrého.
Hodně jsem při čtení myslela na podobné líčení v knize V Brooklynu roste strom.

DádazPrahy
04.05.2016

Krásná knížka, i když neveselé čtení... Autobiografický román popisuje život chudé rodiny v irském Limericku ve 30. a 40. letech 20. století viděný chlapeckýma očima. Setkáváme se s katolickou rodinou se čtyřmi chlapci (nejstarší Frank je vypravěčem), další tři děti zemřely v raném věku. Život Franka sledujeme od jeho raného věku až do sedmnácti let. Jsme svědky každodenních starostí matky, jak vyjít s málem a poskytnout obživu početné rodině, nucené
žít v neuvěřitelně nuzných podmínkách, otec alkoholik si neudrží žádnou práci a propije i peníze z podpory, matce nezbývá než poníženě prosit o pomoc v charitě, aby zajistila dětem alespoň to nejnutnější jídlo a oblečení. Svérázné příbuzenstvo sice rodině sem tam vypomůže, ale neskrývá pohrdání. Nelehké chvíle zažívá Frank i ve škole, kde čelí posměškům spolužáků, a k vyučovacím metodám patří rákoska spíše než vysvětlování učiva. K chudobě se přidává i Frankova nemoc, ze které se však naštěstí dostane, a brzy začne sám pracovat, aby mohl přispívat do rodinného rozpočtu. Jeho úsilí směřuje k jedinému cíli - našetřit dostatek peněz na vysněnou cestu do Ameriky. Jeho přání se vyplní - v poslední kapitole knihy sledujeme Frankův odjezd z Irska do Ameriky. Frank doufá, že se za ním jednou přijedou i bratři s matkou a rodina bude zase pospolu...
O životě Franka v Americe vypráví další kniha s názvem "Andělina země".

JezinkaJ
18.03.2016

"Ježkovo voči", chudáci děti, říkala jsem si celou dobu, kdy jsem knihu četla.
Jak někdo může takhle žít a tím myslím OBA rodiče. Dětí mi bylo moc líto.
Příběh je to krásný, i když tak drsný.

Evan28
20.02.2016

Super kniha.

Černákočka
01.02.2016

Dojemná, nádherná kniha. Jsem ráda, že jsem ji díky vám ostatním objevila a jedním dechem přečetla.

playada
16.11.2015

Co k tomu ještě dodat. Vše už zde bylo řečeno. Bomba knížka, sympaťák autor, prostě pecka.

Augustina
04.11.2015

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, ke které bych se jednou ráda vrátila. Neustále mne nutila se zamýšlet nad životem, nad tím, čím vším musely generace před námi procházet. Nad věcmi, které my dnes považujeme za naprostou samozřejmost a ani nás nenapadne, že jsme vlastně neuvěřitelně materiálně bohatí.
Trochu mi vadila autorova otevřenost, co se týká jeho sexuálního vývinu. Ale koneckonců i to patří k životu.

magnolia
24.09.2015

Mrzí mne, že se nemohu přidat k ostatním nadšeným čtenářům. Je to tak strašně smutné, jak maminka a děti trpí otcovou nezodpovědností, že nedokážu číst dál... moc citlivé téma. Jediné hezké je to, že jim občas někdo cizí pomáhá (tedy aspoň na začátku, nedokázala jsem ji dočíst).

kety76
04.03.2015

Velice pěkná kniha, hlavní hrdina prožíval nesmírně těžký a smutný život. Celým dějem se nese zoufalství matky, která není schopna změnit myšlení svého manžela, aby přestal pít a tu trošku peněz, kterou dostanou jako podporu v nouzi dal na to úplně nejzákladnější, a to je kousek chleba a trochu čaje. Rodina trpí neustále hladem, zimou, nemocemi. Otec pro ně nebyl žádným přínosem, takže by jim bylo lépe bez něho, ale jejich matka se ho nevzdala, přestože viděla jak moc svým pitím ničí rodinu. Kniha nabádá k zamyšlení jaký svět byl a je nyní, jak banální problémy řešíme v porovnání s těmito lidmi.

RADOST
15.09.2014

Nádherně napsaná kniha o těžkém dětství chlapce, který neměl nic kromě citlivého srdce, vrozené inteligence a rodiny, kterou nenechal na holičkách přes všechny její chyby.

Dendyna
26.01.2014

Dlouhé roky má nejoblíbenější knižní záležitost, miluji knížky které mě umí totálně emočně rozdupat ...

Melic
15.11.2013

Tohle je zatím nejlepší kniha z "obyčejného života", co jsem četl. Jestli někdo máme pocit, že jsme chudí, že trpíme nedostatkem peněz, majetku či třeba i štěstí, tak doporučuji sáhnout po této knize. Střídavě jsem se při ní usmíval a podivoval, co je možné. Kniha je skutečně veselá, ač události v ní popsané mají k radostným zážitkům velmi daleko.

Koka
06.05.2013

Jedna z knih, které člověka opravdu zasáhnou. Hodně vypovídá o irském naturelu, touze po soudržnosti rodiny, krutosti i vynalézavosti chudých.

Bublinka78
13.01.2013

Nádherná a jak autor sám přiznává neuvěřitelně humorná kniha. Dojímá a baví.

KellyH
24.10.2012

Většinou mám u knih problémy projevit emoce, to se opravdu stává jen výjimečně. U Andělina popele jsem měla na krajíčku dvakrát a jednou jsem se na férovku rozplakala. Syrová kniha o dětství a dospívání malého Franka, o jeho rodině - sourozencích, věčně opilém otci, matce, která to všechno musela zvládnout. O chudobě, která se díky otci nedala vystrnadit ze života. Psané z pohledu malého Franka, čímž vzniká takový ten dětský pohled na věc, je zde úžasně zobrazená ta dětská naivita, schopnost radovat se z každé maličkosti. Jedna z knih, které chytí a nepustí, dokud nedočtete do konce.

Lidka
08.10.2012

Tak tohle byla mimořádně silná a nezapomenutelná kniha, alespoň mne tedy moc a moc oslovila.

rtep
31.05.2012

Brilantní, svižné a vtipné vyprávění na pozadí osobních i společenských hrůz v chudém Irsku. Knihu jsem se obával číst, jestli to náhodou nebude takový ten "chudáčkovský" románek, kde si každou stránku pořádně protrpíte. Opak je pravdou. Katastrofy či hrůzy tam tedy neberou konce, ale člověk je při čtení doslova fascinován autorem, který navzdory všemu se dokáže smát, a nacházet v životě legrační stránky. Knihu bych doporučil všem, kdo si myslí, že mají tzv. těžký život. Leckdo pak možná svůj názor přehodnotí...

Evelin
09.04.2012

Kniha je moc pěkně napsaná, příběh poutavý, nastiňuje situaci ve 30. a 40. letech v Irsku. Stojí určitě za přečtení.

bovinka
23.03.2012

Právě jsem dočetla knížku. Zezačátku jsem si říkala, že ty hrůzy snad ani nejsou možné. Rozhodně bych knihu nepopsala, jako velkou legraci. Ale její styl je skvostný a velmi čtivý. Doporučuji

Joges
21.03.2011

Kniha, kterou mohu číst opakovaně. Je v ní mnoho moudra i laskavého humoru. Je to poutavý příběh z nelehkého období jednoho irského chlapce a jeho rodiny. Zkrátka Andělin popel je skvostem v mé knihovně.
McCourt: "Když povídám lidem, o čem ta kniha je, říkám obvykle, že je o jedné irské rodině a o jednom otci, který pije, a že spousta lidí v ní umírá na různé nemoci a že je to opravdická legrace. A oni si myslí, že jsem blázen."