Amélie a tma

Amélie a tma https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141508/amelie-a-tma-141508.jpg 4 249 57

Amélie a ... série

Amélii je dvanáct... a to už dlouhých 122 let. Má černé vlasy, nosí černé šaty, dokonce i kolo má černé. Její ruce jsou chladné a z temného starého domu, kde žije se svou maminkou, vychází jen v noci. Nemá žádné kamarádky, je prostě jiná a z toho všeho čím dál tím smutnější. Už 122 let... Až nečekané setkání s Markétou ji opět rozveselí, najednou si má s kým hrát, s kým se smát a povídat si. Markéta také řeší své trable - kamarádi ji nechápou a maminka má taktak peníze na to, aby se uživili. Své přátelství drží obě dívky v tajnosti až do chvíle, kdy Amélie zachrání Markétu před utonutím. Pak se jim oběma úplně změní život...... celý text

Ctirada
předevčírem 4 z 5

Knihu jsem četla v dospělosti, ale dokážu si představit, že jako školou povinná bych z ní byla nadšená.

Námět mi přišel originální, příběh je jednoduchý a rychle se odvíjí. Za mě určitě zajímavější než řada dívčích románů.

Jajinka713
29.01.2024 4 z 5

Neurazí ani nenadchne. Čte se to rychle a příběh se rozvíjí. Další díl určitě budu číst.

janina66
24.10.2023 4 z 5

Skvělý duchařský příběh s prvky hororu a nejen pro děti. Já ji vyslechla audio a moc mě kniha bavila.

lucakuca
05.06.2023 4 z 5

Milé čtení o přátelství. Duchařinka, která zahřeje, i když je plná stínů a tmavých zákoutí...
Taková Wednesday po česku. Amélie není ostrá jako břitva, když je potřeba, umí být nepříjemná jako rozzuřené kotatko....

kajicek3
29.05.2023 5 z 5

Kniha se mi ze začátku moc nelíbila, ale potom mě zavedla do děje a hned sem si chtěl přečíst i ostatní díly. Doporučuji :D :)

KnihoSny
28.02.2023 5 z 5

Krásná knižka ️ je taková odpočinková člověk u ní vypne je čtivá o přátelství mezi dvou ma kamarádkami️

marketa3815
10.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Dceři (8 let) se celkem líbilo, já jsem měla potřebu jí vysvětlit, že dům v Praze opravdu nejde získat zadarmo, jen tak.

janka2000
28.09.2022 4 z 5

Dětská kniha o zesnulé Amélii a žijící Markétě. O tom, že přátelství je důležité. Hrdinky se střídají po kapitole ve vyprávění. Ilustrace jsou nádherné. Taky jsem byla nadšená na odkazy na místa z Prahy nebo na prvky z mého dětství (ICQ...). Celkově je kniha velmi milá a jako dítě bych ji zbožňovala.

VANDAE
05.09.2022

Hezká dětská kniha, mírně fantazie,hodně přátelství, čtivá i mimo určenou věkovou kategorii.

sun.from.ibiza
23.06.2022 5 z 5

Krásný, milý, ale také temný příběh. Jako dítě bych tuto knihu zbožňovala. Poslouchala jsem knihu jako audio a byla krásně namluvená. Určitě si přečtu i další díly.

jadunka
14.05.2022 5 z 5

Ke knize jsem se dostala přes čtenářskou výzvu, konkrétně úkol přečíst si něco od autora o 22 let staršího. Hezký milý příběh, přečtený velmi rychle. Určitě si od autorky příležitostně chci přečíst i další knihy. :)

Pavliseb
17.02.2022 4 z 5

Pamatuji si, jak mě zaujala knížka v katalogu klubu mladých čtenářů, protože mi připomněla Emily Strange, trochu – temná, fešná dívka na obálce. V knížce je nejen příběh titulní Amélie, slečny utonuté během záplav v roce 1890, ale také Markétě, dívky ze současnosti. Hrdinky se střídají po kapitole ve vyprávění. Kapitole Amélie jsou vysázené v bezpatkovém písmě a Markétiny v patkovém, což je zvláštní. Vzhledem k jejich původu bych to čekala obrácené, ale možná právě proto to tak je. Ilustrace ze světa živých a duchů se odlišují barvou stínování, což je milé. Příběh je i přes duchařinu zasazen v realitě, řekla bych. Maminkám Amálie i Markéty hrozí, že nebudou mít kde bydlet, a tak se to společnými silami snaží vyřešit. Také je milé, že když si holky neví rady, jdou pro radu za maminkou, i když z toho možná bude průšvih (i když to docela odkládají,... ale to je lidské).
Při druhém přečtení po deseti letech mě docela pobavily odkazy na anime, hlavně nakreslený Naruto. A ten stále letí, na rozdíl od ICQ, které je několikrát zmíněné. Některé odkazy zastaraly, tak to bývá, ale příběh podle mě jistě má co nabídnout své určené skupině.

Mayaotzin
12.11.2021 4 z 5

Moc milá knížka o Amélii a Markétě :-)

Ailee
28.06.2021 4 z 5

Originální příběh s jednoduchou zápletkou. "Přečteno" jako audiokniha a myslím, že se povedl

katallinka
14.03.2021 4 z 5

Velmi zajímavá knížka pro děti s celkem originální zápletkou a nádhernými ilustracemi.

kamila5406
03.12.2020 5 z 5

Krásná, čtivá, dětská kniha

laura
25.10.2020 3 z 5

Nádherné ilustrace. Ty mě ke knize přivábily. Už jen kvůli nim jsem si chtěla tenhle nevšední příběh o přátelství živé a mrtvé dívky přečíst.

Příběh o jednom zapomenutém domě, o dívce, která v něm navždy uvízla a přesto si víc než cokoli jiného přeje být živá...

A pak jednoho dne potká jinou dívku. A vznikne neobyčejné přátelství.

Moc hezky se to četlo a to dávno nejsem cílová skupina. Něco mi tam nesedělo a občas mi děj přišel moc kostrbatý, tak jakoby násilně našroubovaný, ale jinak knize nemám co vytknout.

Nadčasový, trošku pohádkový, trošku hororový příběh, kde nic není nemožné a tma je vlastně jen deka, kam se všichni schováváme - ti mrtví, i ti živí ...

sgjoli
11.10.2020 4 z 5

Kniha je svým námětem vcelku originální, aspoň pro mne - nepamatuju si, že bych četla někdy něco s podobným námětem, kdy se spřátelí živá dívka s duchem mrtvé dívky. Je to čtivě napsané, čte se to opravdu dobře. Ale na můj vkus to bylo trochu depresivní a dost temné na to, že to je příběh pro děti. Chápu, že některé věci v knize se dějí i v reálném životě a některé děti se s tím bohužel asi ztotožní, ale já asi nebyla úplně v tom správném rozpoložení. Co ale musím vychválit, jsou překrásné informace, ty se opravdu moc povedly!
Celkově pro mne slabší 4 hvězdy.

Metla
23.09.2020 4 z 5

Znám tvorbu Petry Neomillnerové z fantasy knih pro dospělé, což obvykle obnáší akčně-násilně-sexuální peripetie různé havěti s nadpřirozenými silami - upírů, zaklínačů, čarodějů a podobně. S dcerkou za sebou máme i milý příběh pro začínající čtenáře o holčičce z cirkusové rodiny. A teď jsem okusila také duchařskou novelu pro dívky s nastávající pubertou. Vyloženě jsem litovala, že mi není +/- dvanáct, abych si mohla dokonale užít jedno nevšední kamarádství, aniž by do děje zasahovala cynická dospělá mysl, předvídavá, kritická, s výrazně sníženou schopností nechat se unášet imaginací spisovatelů bez remcání.
Každopádně mě potěšil návrat do dětských let, kdy svět kolem ještě byl plný tajemna. Vážnější výhrady mám jedině k závěru, ušetřím však případné budoucí čtenáře spoilerů... a druhý díl si nenechám ujít. Kam jen si udělat trvanlivou poznámku: “Za 5 až 7 let dej tuhle půvabnou knížku cácorce, snad si vychutná přátelství Amélie, Markéty a propadne kouzlu příběhu o prolnutí světů naplno. 80%
A přidám se ráda k ostatním nadšeně slintajícím: ilustrace L. Kupčíka nemají chybu, nádhera.

MartinaF
01.05.2020 4 z 5

Nepříliš složitý příběh pro mladší čtenáře s duchařskou tématikou. Už dávno nejsem cílová skupina, ale čtení mě bavilo a vychutnávala jsem si ho. Trošku předvídatelný děj, ale vůbec mi to nevadilo. Navíc ty ilustrace! Ty jsou úchvatné.