Výjimeční lidé

Výjimeční lidé

Sázka odstartuje pátrání biologa v nevyřešených francouzských případech v prvním dílu série Akta Enzo Deset let stará záhada — zmizení geniálního Jacquese Gaillarda, přednášejícího na elitní francouzské vysoké škole École nationale d’administration, vychovávající francouzské premiéry a prezidenty — se stane předmětem sáz... celý text

dílu série Akta Enzo Deset let stará záhada — zmizení geniálního Jacquese Gaillarda, přednášejícího na elitní francouzské vysoké škole École nationale d’administration, vychovávající francouzské premiéry a prezidenty — se stane předmětem sázky. Enzo Macleod, který opustil Skotsko i slibnou kariéruve forenzních vědách a nyní vyučuje biologii ve francouzském Toulouse, si ji nemůže dovolit prohrát. Doufá, že se mu s využitím nových vědeckých metod podaří zjistit, co se s Jacquesem Gaillardem stalo.Enzo přijíždí do Paříže, aby se tu setkal s novinářem Rogerem Raffinem, autorem knihy o sedmi slavných nevyřešených vraždách, mezi něž zařadil i případ Jacquese Gaillarda. Neidentifikovaná lebka v kufru nalezeném v pařížských katakombách Enza záhy navede na stopu rafinovaně ukrytých Gaillardových ostatků. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/23_/233775/akta-enzo-vyjimecni-lide-iZm-233775.jpg 3.6247

Akta Enzo (1.)

Extraordinary People (2006)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

haki34

nedá se to srovna s Lewiskou trilogií (navíc Francie není má vysněná destinace), ale je to pořád dobrý May a je to čtivé. I když psáno poměrně jednoduše, scény, kde May popisuje sex, vyznívají poměrně lacině, jako z červené knihovny a klidně bych je i oželela. Navíc mám pocit, že děj nikam neposunují.
Opět se objevuje klišé rozvrácené rodiny, náročný vztah otce a dcer, z nichž jedna je standardně v odboji.
Zdá se mi divné, že vražda tak rychle upadla v zapomnění, jakoby se doopravdy nikdo nesnažil zjistit, co se stalo, a polámat si hlavu nad indíciemi v krabici...až přišel nějaký Enzo, za pomoci internetu a omladiny vše vyřešil...(začínám být lehce alergická na "klikání", "otevírání stránek a odkazů" - ale to asi k dnešní digitální době patří, že ???
Ráda jsem si přečetla o pařížském podzemí, systému štol, katakomb, a taky jsem se dozvěděla něco nového o vinicích...
jo , ve finále pěkných 75%...a určitě si přečtu další Enzova dobrodružství :)

mi-380

Jsem smířen se skutečností, že výjimečná u tohoto autora je trilogie z ostrova Lewis. Ale mám rád Mayův styl a i v méně atraktivních románech (čínská trilogie, Entry) jsem našel spoustu čtenářských zážitků. Takže právě otevírám Akta Enzo... Po šesti dnech: Příjemná pohádková skládačka. Náladou a atmosférou pravý opak tíživé severské detektivní nové vlny. Tady jde většinou o lehkou letní pohodovou francouzskou jízdu s vražednými, ale také úsměvnými šarádami ve stylu staré dobré klasické Anglie (Midsomer nebo Agatha): 70% (zatím 241 hodnotících je na průměru 71%).

elcapitano

Docela slušná detektivka, kdyby...kdybych nečetl od Petera Maye celou jeho "skotskou" serii, která je mnohem lepší - atmosférou, strukturou děje, příběhem, ..
Tohle je vedle např. Skály takové jakoby "béčko". Sice celkem dobré, ale na PM vlastně slabé. Okouzlení Paříží a Francií z knihy úplně čiší, ..to musela být krásná dovolená:)

Kačí137

Souhlasím s názorem, že jsem se ztrácela ve všech ulicích a různých názvech, ale aby mě to úplně rušilo od příběhu, to zase ne. Prostě jsem ty názvy přejela očima a hned zapomněla.A nevadilo to :-). Příběh se krásně rozvíjí, je napínavý a zajímavý. Hlavní postava je taková normální, žádný šílený akční hrdina.Na konci se dalo snadno předvídat, kdo za všechno tahá nitky, ale ten důvod???
Určitě si přečtu i další díly,jen co mě popadne chuť zase na nějakou detektivku.

milena8281

První kniha od autora Petera Maye, žánr není úplně můj nejoblíbenější, přesto mě bavila. Napínavý příběh, ke konci už jsem sice tušila, kdo je pachatel, ale zajímal mě motiv. Možná proto, že jsem od autora nečetla ostrovní trilogii, tak hodnotím kladně. Určitě si přečtu pokračování i tolik opěvovanou trilogii.
Ke knize jsem se dostala náhodou, když ležela mezi časopisy v čekárně, ale nelituji, že jsem si ji přečetla. Zhltla jsem ji v průběhu jediného dne.

Iv8

Zajímavá zápletka, trochu připomíná Šifru mistra Leonarda. Čtivá, se spoustou otázek k vyřešení.

eRaDeka

Peter prostě nezklame. Líbí se mi, že dává hlavnímu hrdinovy i citlivou stránku osobnosti. Bohužel kdo nezná Paříž, tak se hůře orientuje, ale od toho máme mapky. Možná by stálo za to jí do knihy přidat.

Majdule

Stará vražda a komplikované rodinné vztahy. Je vám to povědomé? Ano, vítejte ve světě Petera Maye. I když u Výjimečných lidí máme spíš pocit, že se autor vydal na dovolenou. Frivolní Paříž místo temných Vnějších Hebrid, lehká kriminálka místo drásavých tragédií a vztahy, které sice jsou komplikované, ale koneckonců docela běžné. Nová detektivka Petera Maye postrádá naléhavost jeho trilogie z ostrova Lewis, ale přináší příjemné osvěžení pro volné chvíle. Více v recenzi.

šipek

Tak jsem se rozhodoval mezi 3-4 hvězdičkami. Nejvíce mi vadilo neustálé pojmenování ulic, náměstí, které se nedalo stejně zapamatovat. Ale určitě si tuto sérii přečtu celou, jelikož knihy od tohoto autora patří k mým oblíbeným.

akdar72

Moc se mi líbila, těším se na další díl.

ZuK1

Autor svou trilogií z ostrova Lewis či Ostrovem Entry nasadil laťku velmi vysoko a souhlasím s níže uvedenými komentáři, že Peter May je „poškozen“ tím, že jeho knihy nejsou čteny v pořadí, jak byly napsány. Nicméně ačkoliv ostrovní trilogie to není a na některých věcech je poznat, že knížka byla napsaná před 10 lety, jedná se o příjemné „odpočinkové“ čtení.

PetK

Jak už padlo níže - souhlasím s tím, že Akta Enzo nedosahují hloubky a úžasné temné atmosféry ostrovní trilogie. Nicméně vznikly dříve, a tak je to snad i docela logické. Poslouchala jsem v podání Davida Matáska a bylo to příjemné, bavilo mě to... Jednu hvězdičku dolů dávám jen proto, abych vyjádřila rozdíl mezi Akta Enzo a ostrovní trilogií. Nicméně bych doporučila číst v pořadí, jak je autor napsal, ať se k tomu nejlepšímu postupně dopracujete až na závěr.

jithushka

Svým komentářem chci pouze reagovat na ostatní komentáře... u nás sice v překladu vyšla Lewis Trilogy dřív než Enzo Files, ale uvědomte si, že autor nejprve napsal Enzo Files až pak Lewis Trilogy :) Proto tam asi vidíte takový rozdíl.

gecko

Tak tohle mi fakt nesedlo. Trilogie z ostrova Lewis nastavila meřítko asi dost vysoko, tohle mě moc nebavilo. Divné postavy, příběh jako vystřižený z Šifry mistra Leonarda a podobných....což vůbec není můj styl. K tomu spousta nelogických rozhodnutí apod... no, prostě nic moc.

radovan6978

Po trilogii z ostrova Lewis hodně velkej kvalitativní sešup. Akta Enzo odkládám a zkusím Čínu.

babicka_amalka

není to vůbec špatné, ale na Hebridskou trilogii to přeci jen nemá; je vidět, že na Hebridách je "víc doma", proto jsou příběhy odtud mnohem uvěřitelnější; ale to je jen můj pocit, rozhodně ho nechci nikomu vnucovat;

mySaints

Ano, trilogie z ostrova Lewis byla opravdu výjimečná - jak zobrazením přírody a reálií, tak svým melancholickým, citlivým, ale také velmi napínavým příběhem. Nelze na ni ale pořád odkazovat. Zde se May uchýlil k prvoplánovějšímu tématu - a mnohým může tento typ příběhu připomínat právě Brownovy knihy - je tu nevyřešená záhada a někdo, kdo není úplně kompetentní, se do toho začne míchat. K vyřešení ho vedou jakási vodítka, směřující až někam hluboko do historie a také neuvěřitelné shody náhod (třeba úplně náhodně slyšíte příběh o zelené vodě tekoucí v jedné z místností v katakombách, které se říká podle stejně zeleného nápoje a ejhle - zrovna ten zelený nápoj je v jedné z místností a vy si okamžitě vzpomenete na ten příběh, bez kterého byste vlastně vůbec neměli páru, kam se vydat dál). Konec je vždy stejný - záhada je vyřešena.
Tyto knihy jsou zábavné a fajnové jako jednohubky na pár odpolední, jelikož každý chce přeci vědět, jaké tajemství kdo střeží. Ale už za pár týdnů, možná dní, vlastně zapomenete, jak to skončilo a možná i to, o čem to celé bylo. I po půl roce od přečtení ve mně stále dlí atmosféra větrného ostrova Lewis, po Francii mi zbyl zejména pocit bezmoci při neschopnosti přečíst alespoň jeden název nějaké francouzské školy správně. Ale jak říkám - jako jednohubka ideální a May je zárukou, že kniha je napsaná dobře a čtivě, takže se chystám i na další díly o Enzovi.

mončičáček

Ostrov Lewis pořád vede,ale tahle knížka mě přesvědčila, že Peter May patří do mých oblíbených...Jistá podobnost s Daném Brownem tu sice je, ale na působivosti vyprávění neubírá...Jsem zvědavá na další díly.

Peleus

Občas je náročné podělit se o myšlenky, jelikož v různých obměnách zazněly u jiných příspěvků na tomto diskusním vlákně. Nicméně rád bych také přidal několik znaků "do pranice".

Peter May se v ČR dobře zapsal ostrovní trilogií. Podařilo se mu svézt na vlně zájmu o severskou literaturu, avšak na rozdíl od jiných autorů celou sérii pojal jako sociálně společenský popis, jehož ústřední hrdina, jaksi mimochodem, řešil případ vraždy. Bohužel po tomto úspěchu je od autora očekáváno udržení si nastavené laťky, a tady je nutné rozlišovat.

Série Akta Enzo patří k sérii předcházející té ostrovní. Na můj vkus se autor nechává inspirovat u Dana Browna, což taktéž odpovídá časově. V roce 2000 sice vydávají Anděly a démony, ale ti ještě díru do světa nedělají, zatímco po roce 2004, kdy světlo světa spatřuje Šifra mistra Leonarda, chtějí být všichni jako Dan Brown. Nejde přehlížet mnohé společné rysy - profesor biologie a znalec forenzních věd x profesor symbologie, svobodný x ovdovělý, slabost pro inteligentní ženy x celková slabost pro ženy. Policie je, jako vždy, bezradná, tudíž k vyluštění symbolů, jež vedou k odhalení nevyřešeného případu, bude muset postačit hrdina, pár lahví whiskey a několik náhodných pomocníků se strýčkem Googlem jako tajnou zbraní.

Jak jsem se zmínil výše, není fér posuzovat Výjimečné lidi optikou ostrovní kvality. Jedná se o výrazně oddechové čtení, kde je trocha Francie, rodinných vztahů, něco sexu, pár záhadně se tvářících indicií a něco málo nesmyslů, nad nimiž si čtenář párkrát nevěřicně zakroutí hlavou. Možná by se kniha dala vnímat o něco kritičtěji, neboť samotné schéma (nález stop, vyhodnocení pomocí internetu, rodinná/společenská/intimní kulturní vsuvka, cesta do jiné lokace, nález jiných indicií, vyhodnocení pomocí internetu...) je značně stereotypní.

Avšak měl jsem to štěstí poslechnout si knihu v audio verzi namluvené Davidem Matáskem, tudíž těch 11 hodin 33 minut docela příjemně odsýpalo. Chystáte-li se tudíž na delší cestu autem, nebo si rádi poslechnete pár kapitol večer před spaním, jde o volbu, která rozhodně neurazí.

Co se týče knižní podoby těžko soudit. Osobně jsem nezískal dojem, že jde o něco výjimečného. Doporučit se dá pakliže jste sympatizanti francouzské gastronomie čí vín. Taktéž chcete-li si odpočinout po všech těch severských dobrodružstvích, kdy vám mrznou slzy v očích a stoupá pára od úst. Případně máte-li už plné mokasíny brownovského pobíhání po památkách. Výjimeční lidé jsou příjemnou změnou.

3nitka

Páčila sa mi postava Bernarda, aj keď dostala priestor až na konci. Enzovi dám šancu v druhej časti série.

PeŠou

Detektivka, celkem pěkná, ale napsal lepší.

arthera

Fajn detektivka a nic víc. Pan May si sám nastavil vysokou laťku díky trilogii z ostrova Lewis. V této detektivce na mě navíc působily postavy plytce a bez charakteru, zápletka i atmosféra bylo dobrá. Možná stačilo víc "zosobnit" aktéry a byla by tam hvězda navíc :-)

dalia1769

V kontextu díla tohoto autora podle mne slabší kniha, nesrovnatelná s vynikajícím cyklem z Hebrid nebo s Ostrovem Entry. Spíše dobrodružný příběh, trochu překombinovaný, teprve v závěrečné části v katakombách se děj více rozběhl a přinesl i trochu překvapivé rozuzlení. Postava Nicole mi připadala zcela nadbytečná, spíše obě Enzovy dcery a především Bernard nakonec příjemně překvapili. K samotnému Enzovi jsem si zatím nějak nevytvořila vztah, celý koncept sázky mi přišel zvláštní, proč by se měl profesor biologie angažovat v takovémto samozvaném vyšetřování? Nepřišlo mi, že by mu jeho odborné znalosti ve vyšetřování nějak pomáhaly, když i na hledání na internetu potřeboval pomocníky? Možná jsem trochu přísná, protože Peter May je můj oblíbený autor a tato kniha podle mne nedosahuje jeho obvyklých standardů, škoda.

rodak
15.11.2016

Ale zas tak hrozné to nebylo.Kdyby to nenapsal May tak se o tom tak negativně mluvit nebude.Prostě fajn detektivka a budu číst další pokračování...

adam1748
14.11.2016

Každý, kdo čte tuto knihu až po sérii z ostrova Lewis, musí být zákonitě zklamaný. Je vidět, že Peter May se asi trochu hledal, než přešel od průměrného stylu Dana Browna k vynikajícím dílům, jako je celá trilogie z ostrova Lewis nebo Ostrov Entry. Enzovo vyšetřování pomocí googlu a cca třech opakujících se postupů vyšetřování může uchvátit málokoho.

Lector
13.11.2016

Dvě předchozí knihy P. Maye jsem si přečetl s chutí. Byly ve své kategorii jiné – originální. U Výjimečných lidí jsem záhy zjistil, že krom titulu na nich nic výjimečného není. Jde úplně o něco jiného než u příběhů z ostrova Lewis. Je to téměř klasická „Brownovka“. Škoda. Můj pocit je, že se k tomu May uchylovat nemusel. Zápletka je nevěrohodná a působí dojmem adventury pro dospělé. Nejsem si jist, zda sáhnu po druhé knize série.

tlllk
13.11.2016

s konceptom o profesorovi riešiacom záhady prišiel prvý Brown, aj keď po logickej stránke to nebolo zlé , niečo tomu chýbalo. Myslím že to prostredie polície mi uňho sedelo viac.

Puntíkatýhrnek
07.11.2016

Peter May není mou srdeční záležitostí. Trošku jsem doufala, že jiná série bude lepší, ale nezdá se mi. Nemůžu říct, že by psal vyloženě špatně, příběh mi přišel zajímavý, nicméně čitelný a průhledný...kdo je vrah bylo jasné už někdy po půlce knížky. A pár nezbytných Mayovských absurdit...v poslední chvíli vždycky příjde záchrana, lidé mají běžně k dispozici perlík..nechybí nezbytný happy end...Tuhle knížku jsem nečetla, měla jsem audioverzi se čtením pana Matáska a musím říct, že ani tohle knize moc nedodalo..jeho urputná snaha číst ženské role jako žena byla dost úděsná...

sagasir
02.11.2016

Konečně se objevilo zalíbení

Trpělivost se vyplácí. Mně se v tomto případě zrovna vyplatila. Opravdu jsem nedoufal, že to někdy vyřknu, ale mně se líbí detektivka od Maye. Co líbí, já jsem z ní vyloženě nadšený a rovnou ji označuji za jednu z nejlepších, co jsem kdy četl. Přesto jedno dílo nedělá celek a tak zůstaňme v mém případě s Mayem stále u toho, že obecně detektivky tohoto autora opravdu nemusím, tedy až na tuhle.

Tato detektivka rozhodně dělá čest svému jménu, jelikož je opravdu výjimečná a opravdu v ní najdeme výjimečné lidi a to v jakémkoliv smyslu. Právě postupné vykreslování charakteru či celkového jednání postav je jedním z mnoha skvělých částí, která činí toto dílo natolik výjimečným. Vůbec mně nevadí, že Enzo není vyloženě nějaký ten detektiv, kolikrát je to i plus, jelikož přece jenom v detektivkách se to obecně detektivy jen a jen hemží a tak tu hned máme novou perspektivní postavu. Nutno dodat, že autor ji vůbec nezkazil. Samozřejmě má nějaké to všeobecné klišé co se hlavních postav v detektivkách týče, ale na stranu druhou nemít je a být to postava bez problémů, tak by to byla nuda a hlavně bychom snad i tiše záviděli. Povedlo se i samotné zasazení děje do úchvatného prostředí Francie a nápad s katakombami, tak tomu jenom říkám, že tento nápad byl nápadem za milión. Čtením knihy máte nutkání pochutnat si na nějakém to víně (svádí vás to nejenom tou Francií, ale celkově právě vínem, které tu má také svou danou úlohu). Tomu říkám úchvatná propojenost. Dalším nesmírně povedeným kouskem v tomto příběhu je pak samotný akt hledání ostatků oběti za pomocí indicií. Tohle jsem si nesmírně užíval a i díky tomu věřím, že se mně zalíbila zrovna tato detektivka Petera Maye. Na závěr už doplním jen pár informací. Rozsah knihy je (351 stran), za druhé, že se samozřejmě dočkáte napětí a to hlavně na konci knihy a samotný závěr je pak úchvatný. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak i to, že v ději se najdou i místa způsobující minimálně pousmání pokud nejsou vyloženě i vtipné.

May mě prvním dílem série Akta Enzo naprosto dostal. Výjimeční lidé je opravdu výjimečná detektivka a já ji uděluji 100 %.

aralka
12.10.2016

Ani se mi nechce věřit, že to napsal stejný autor jako trilogii z ostrova Lewis ... hm asi opravdu zrovna pan May neměl nejlepší období, je to prostě tak o dva levely níž, je to slabota, překombinované, rádoby tajemné, ale v podstatě předvídatelné..... připadá mi to celé takové odfláknuté a nablblé , rozhodně nemá cenu kupovat, když tak jedině půjčit v knihovně a šupem rychle po přečtení vrátit... dobré na krácení času v MHD :-)