Ako ďaleko je do Šanghaja

Ako ďaleko je do Šanghaja https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135959/ako-daleko-je-do-san-135959.jpg 4 14 5

Denník mladého narkomana, ktorý po neúspešnej liečbe závislosti na alkohole a drogách zomrie. Kniha čitateľa získa...

E.T.007
18.03.2024 4 z 5

Zaujímavý, aj keď v podstate tragický príbeh. Zachytáva Tomášovo detstvo aj dospievanie, počas ktorého začal holdovať alkoholu a neskôr sa dostal aj k drogám. Túžba vyliečiť sa však nestačila - ono je to vždy ťažký boj, nech ide o akúkoľvek závislosť.

Druhá polovica knihy väčšmi zachytáva jeho vnútorný svet a obsahuje zopár pekných myšlienok - už len kvôli nim sa knihu oplatí prečítať. Mňa osobne zaujali tieto:

"Život je taký, akým si ho človek urobí. Život človeka je vlastne obrazom jeho duše." (str. 125)

"Ak niekoho nezávislosť závisí od peňazí, potom je to závislosť, a nie sloboda." (str. 158)

"... cez utrpenie sa človek stáva človekom. Kto netrpel, nevie si vážiť vlastné šťastie. Považuje ho za samozrejmosť. Zem je drahšia stroskotancovi, ktorý k nej musí plávať, ako tomu, kto na nej žije." (str. 161)

A s týmto som sa obzvlášť stotožnila: "Cítim, že nepatrím do tohto sveta. Nie je mojím domovom. Mojím domovom je príroda." (str. 159)

adelinka
11.02.2020 5 z 5

Zaujímavý príbeh narkomana. Je to vlastne denník, ktorý zverejnila jeho matka. Aj mi ho bolo ľúto, vedela som ako kniha skončí, ale už počas liečby bolo vidno rozpoloženie Tomáša. Ale jeho názory, postrehy, myšlienky boli fajn. Také na zamyslenie. Kebyže nepodľahne drogám, alebo sa naozaj z toho dostane, bol by to podľa mňa úplne perfektný chalan....

FoboSVK
23.11.2016 5 z 5

Táto knižka v sebe ukrýva niečo čo v mnohých knihách (a ešte k tomu od slovenského autora) nenájdete. Podáva skutočný obraz človeka závislého na alkohole a drogách. Iba dvadsať ročný Tomáš neopisuje situáciu na základe teoretických poznatkov alebo sledovania druhých závislých ľudí. On opisuje seba. Seba ako človeka závislého, hľadajúceho cestu späť k normálnemu životu. Mnoho jeho myšlienok som si vryl do pamäte (hlavne z druhej polovice knihy) a fakt ma zamrzelo že to nezvládol.

Myslím, že práve táto kniha by sa mala v dnešnej dobe zaradiť do povinného diela slovenských autorov pre stredné školy namiesto tých starých diel ako sú Ťapákovci alebo Drak sa vracia ktoré sú možno klenotmi slovenskej literatúry, ale čo dajú dnešnej mládeži? Jedna polovica si to ani neprečíta lebo im to nič nehovorí (staré obyčaje a mravy, vymyslené príbehy o čestnosti a o ideálnych hrdinoch "spätých s prírodou") a druhá to prezrie z donútenia (maturita).
Toto dielo by naopak bolo veľmi aktuálne a ukázalo by im ako alkohol a drogy (ktoré sú problémom súčastnosti) dokážu zničiť život.

nelajsia
18.01.2016

Silný príbeh.... napísala ho matka mladého narkomana po jeho smrti predávkovaním - smutný príbeh, no zároveň by mal byť ponaučením pre nás rodičov, pre ostatných mladých ľudí, pre učiteľov- kde nastane skrat v zmýšľaní človeka, keď sa dokáže sebadeštrukčne správať ? Sme v stave to vybadať, vycítiť?

Renava
25.02.2013 4 z 5

Memento pre všetkých závislých, ktorí sú presvedčení o svojej pravde, že prestať je jednoduché a je na to vždy čas... Nie vždy to bohužiaľ platí. Skutočný príbeh mladého narkomana, písaný formou denníka z liečebne o tom, že niekedy človek skutočne chce, no napriek svojej vôli už je neskoro. Denník vydala jeho matka, po tom, čo dotyčný chlapec svoj zápas prehral. Autentické, smutné a hlavne varujúce.

drogy závislost, narkomanie alkoholismus

Autoři knihy