Agnes

Agnes https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177899/bmid_agnes-Z5y-177899.jpg 4 739 203

Islandský příběh o touze a zradě. Děj se odehrává na Islandu, kde jsou lidské vztahy utvářeny nádhernou, avšak drsnou severskou přírodou, ale i každodenním tvrdým bojem o živobytí. Agnes Magnúsdóttir, mladá žena, je odsouzena za brutální vraždu svého pána a milence, a je poslána na izolovanou farmu strážníka Jóna Jónssona, aby zde čekala na popravu. Jeho rodina je zděšená, že má poskytnout domov odsouzené vražedkyni, a zpočátku jí opovrhuje. Jen Tóti, mladý kněz, který se stane Agnesinou duchovní oporou, cítí při svých návštěvách odsouzené potřebu porozumět jí a pochopit, co se vlastně stalo. Když však letní měsíce vystřídá zima a tvrdý farmářský život přinutí celou domácnost pracovat bok po boku, všichni Agnes poznávají blíže. Postupně se vynořuje její tragický příběh o touze a zradě a najednou vyplývá, že nic není tak, jak se na počátku zdálo.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Burial Rites , 2013

Drnkla
20.03.2024 4 z 5

Drsný a surový příběh a skvěle vyobrazená islandská krajina. Krutý a mrazivý děj, založený na skutečných událostech, psaný velmi napínavě.
Zanechalo to ve mně docela depresivní stopu.

werick
13.12.2023 5 z 5

Smutný a pravdivý příběh, který se odehrává na Islandu. Knížka se mi líbila, dobře se četla.

eva2683
13.11.2023 5 z 5

Kniha cakala na policke par mesiacov. Dost ma odrádzal názov. Názov typu túžba a zrada (láska/túžba a hocičo) mi evokuje červenú kniznicu. Jaaj ako som sa len mýlila. Príbeh Agnes som nepoznala, takze som citala ostošesť a zaver ma dojal. Veľmi dobre napísaná kniha, atmosféra, prostredie...

evismaior
20.10.2023 4 z 5

(SPOILER) 80% - trochu se zdráhám označit jako spoiler něco, co se dá běžně dozvědět z Wikipedie, ale jelikož tuto knihu mnozí čtou spíš jako román a napjatě očekávají, jak dopadne, tak budiž. Nicméně pro mě to byl zajímavý pokus australské autorky, která se během své návštěvy zamilovala do Islandu, zamyslet se nad osudem posledního člověka popraveného v roce 1830 na tomto drsném sopečném ostrově a pokusit se představit si, jak asi vypadal život osiřelé a chudé Agnes Magnúsdottir a co ji tak asi mohlo vést k tomu, že se podílela (nebo možná ne až tak) na vraždách Nathana Ketilssona a Pétura Jónssona. A to vše jak na základě studia historických archiválií, které autorka v knížce i uvádí, tak i pověstí, jež se dodnes na Islandu vyprávějí.
Ocenila jsem nastíněnou atmosféru drsného islandského venkova a ne zrovna komfortního života v příbytcích s drnovou střechou, kde se topilo rašelinou a trusem - úplně mě to vrátilo do několika týdnů, kdy jsme před lety sami prolézali islandské skanzeny a zkrátka tu duši to mělo. Příběh Agnes a její lásky k Nathanovi, jeho zrady a toho, co se na jeho farmě v onu osudnou noc stalo - nějak tak to asi klidně mohlo být. A čas, který Agnes strávila v rodině strážníka pověřeného, aby se o ni do popravy postaral - čtenář by jí přál, aby alespoň u těchto lidí včetně kněze Tótiho skutečně nalezla pochopení tak, jak si to autorka vysnila. Někdy jsem sice měla problém uvěřit, že by ti prostí lidé sedření každodenní tvrdou honbou za obživou přemýšleli tak hluboce, jak to autorka v jejich dialozích nezřídka uváděla, ale například mě zaujalo, že už v té době údajně všichni Islanďané byli gramotní. Zkrátka moc zajímavá kniha, a jelikož se už léta šušká o filmu s Jennifer Lawrence v hlavní roli, tak se ráda nechám překvapit, jestli z toho něco vzejde.

martina.riz
25.09.2023 5 z 5

Smutný příběh z drsného Islandu, skvělá kniha.

marara
02.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Ponurý, ale skvěle napsaný silný příběh Agnes Magnúsdóttir, mladé ženy, která na počátku 19. století ve společnosti spokojené s nepřesnými a mnohdy předsudečnými informacemi prostě neměla šanci. Neměla šanci na spokojený život, protože se špatně narodila a stejně tak neměla šanci, aby lidé poznali pravdu o jejím příběhu. Jen farář a rodina jejích "věznitelů" jí byli mnohdy neochotně schopni naslouchat. Závěr byl strhující a bude mi dost dlouho ležet v hlavě.

Melanka
19.08.2023 4 z 5

Velmi působivá atmosféra nevlídného Islandu, především nehostinných farem a chalup. Vyprávění Agnes ukázalo krutý a nespravedlivý život chudiny v 19. století. Tohle vše s popisy mrazivého počasí a drsné přírody autorka použila do napínavého příběhu, ze kterého je čtenáři úzko a teskno.

lusila
27.07.2023 5 z 5

Názov slovenského prekladu / v origináli Agnes, to sa mi páči viac/ môže vzbudzovať dojem, že ide o romantický príbeh. Aj keď v ňom láska má svoje miesto, väčší dôraz sa kladie na spáchaný zločin a vnútorné rozpoloženie Agnes, ktorá čaká na popravu. Citlivo a miestami poeticky /príbeh z pohľadu Agnes/ napísaný príbeh ma doslova pohltil a napriek smutnému koncu vo mne zanechal pocit krásna.

painthers
25.04.2023 4 z 5

Skvělá severská atmosféra. Tvrdý život v chladu islandské krajiny na začátku 19. století, společnost která žije prací na statcích, náboženstvím a klepy. Do toho příběh vraždy a spáleného statku víc nebudu spoilovat.

misssicccka
22.04.2023 4 z 5

Silny a drsny pribeh.
Smutny to osud jedme velmi chytre zeny.
Otrasa mnou vztek.
Je to dost podobne Alias Grace.

packlik
07.01.2023 5 z 5

Hodně mě zaujal dovětek, že Agnes byla skutečnou postavou a kniha nabízí jinou možnou verzi příběhu, který se na Islandu stal.
Kniha měla tesknou atmosféru, kdy si čtenář snadno představil, jak těžký život tamní obyvatelé vedli.
Agnes jsem držela palce a trochu i doufala, že nakonec něco promluví v její prospěch, ačkoliv jsem si sama nebyla jistá, jak moc bez viny opravdu byla.

hrabenka
30.12.2022 2 z 5

Dlouho mi tu ležela, vlastně se mi vůbec do ní nechtělo. Začíst se m itrvalo opravdu dlouho, ponurý příběh, určitě se k němu vracet nebudu.

Amazonka72
03.09.2022 4 z 5

Zvláštní, ponurá kniha. Asi tak, jak dokáže být ponurý Island. Nebylo vůbec jednoduché příběh číst. Na druhou stranu byl napsán natolik poutavě, že nebylo těžké ho dočíst... i když jsem několikrát měla chuť knihu odložit, protože na mě působil opravdu depresivně. Zajímavý náhled do historie Islandu, který je v knize popsán přesně takový, jaký opravdu je. Příběh Agnes, která se stala obětí doby, společenského nastavení Islandské společnosti. Agnes, která toužila po lásce, která jí nebyla dopřána...

kiki11
06.07.2022 5 z 5

Ponurý a mrazivý příběh ze studeného Islandu - ideální čtení v těchto horkých dnech. Nejdřív mi kniha přišla trochu zdlouhavě napsaná, pak jsem se ale začetla a nakonec jsem zvládla skoro celý příběh na jeden zátah. Autorce se podařilo výborně vystihnout charaktery postav a natolik přiblížit atmosféru Islandu, že mě celou dobu mrazilo v zádech a opravdu jsem měla pocit, že tam jsem, že celý příběh prožívám s hlavní hrdinkou. Knížka se nečte úplně lehce, ale přesto mě moc a moc bavila a nedokázala jsem se odtrhnout tak dlouho, než jsem ji celou přečetla. Určitě doporučuji.

vladka321
12.05.2022 5 z 5

Syrově drsný příběh vražedkyně, anebo že by ne? Rozuzlení přichází a zase mizí ve vyprávění vícero postav, vícero názorů. Proplétá se zhoubným tehdejším smyšlením i odsouzením člověka, který byl už vlastně odsouzen. Stavem, dobou, neznalostí, vzdorem i závisí. Co k tomu dodat - příběh se četl tak plynně, jako plynou šedavě modré vody oceánu a stejně tak se završil. Bylo to dokonalé, smutné a možná i nepochopitelné. Líbila se mi kniha moc.

medlovice
09.05.2022 4 z 5

Agnes není kniha pro každého. Její příběh je studený až ledový .mokrý a nečistý, plný zápachu , nemocí a strachu. Lidé byli studení na Islandu v 19 . století a Agnes byla jiná- tak živočišná tak spravedlivá tak lidská až z toho mrazí. Není to pokojné čtení , smrt číhá všude a kolem Agnes stále krouží. Je Agnes opravdu vražedkyní ? Na čí straně je vina ?Jedno vím jistě. Agnes se mi dostala pod kůži , cítila jsem s ní , byla jsem s ní všude, celé jsem si to prožila a když jsem dočetla a to jsem si poklidně čtení vychutnávala , tak Agnes mi chybí.
Krásný , fascinující obal a minimalistický název , věděla jsem že to bude dobrá volba.

Evaho73
28.04.2022 5 z 5

Príbeh na motívy skutočnej udalosti o žene čakajúcej na svoju verejnú popravu odohrávajúci sa na Islande v roku 1829 je z môjho pohľadu po literárnej stránke veľmi solídne spracovaná prvotina od tejto autorky.
Je zriedkavé objaviť debutový román, ktorý by bol tak sofistikovaný a strhujúci, ako práve tento.
Fascinujúco zachytená ponurá atmosféra útočí na čitateľa a jeho emócie doslova z každej stránky, kde napríklad opísaná bezútešnosť krutej islandskej prírody je cítiť až v kostiach. Takisto zachytené pocity zúfalstva a hĺbky strachu väzenkyne mi miestami nedovolili takmer ani dýchať.
Nakoniec musím iba zkonštatovať, že Hannah Kent ohlásila svoj príchod do literárneho sveta absolútnym knižným skvostom, ktorý sa len tak prelieva od prvej strany až po poslednú.
Pôsobivé literárne dielo.

Owain
18.04.2022 5 z 5

Smutný příběh Agnes. Kniha pro mě překvapení, nečekala jsem nic extra, ale opak pravdou. Autorčina prvotina a mysím, že se jí tedy povedla.

ElizPetrova
21.02.2022 3 z 5

Kniha mi v knihovně ležela několik let, i když jsem na ni slyšela samou chválu, tak se mi do ní moc nechtělo. Nicméně tentokrát jsem ji dala šanci a musím říct, že jsem po mnoha kladných recenzích čekala něco jiného, více strhujícího. Příběh je dosti depresivní a mrazivý, avšak místy je bohužel nudný a rozvleklý. Kvůli tomu jsem si nedokázala k žádným postavám vytvořit alespoň minimální emoční vazbu a dočetla jsem ji pouze proto, abych se dozvěděla, jak to s Agnes nakonec dopadlo.

markulina711
29.01.2022 4 z 5

Ještě teď mi běhá mráz po zádech. Celou dobu vím kam ten příběh dospěje a doufám že se tak zázrakem nestane. Všechno je tak intenzivní. Nehostinné podnebí,chudoba, nenávist, láska. Tady je všechno opravdové, krvavé, živočišné,jinak to neobstojí. Island není snadné místo k životu.