Agenda 21 a ukazovatele trvalo udržateľného rozvoja

Agenda 21 a ukazovatele trvalo udržateľného rozvoja https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309592/bmid_agenda-21-a-ukazovatele-trvalo-udrz-IVJ-309592.jpg 5 1 1

whack
whack
28.10.2016 5 z 5

V tejto knihe je v prvom rade 400-stranový popis bodov Agendy 21, ktoré boli schválené Organizáciou spojených národov v roku 1992. Ide v skratke o snahy zosúladiť environmentálne a obchodné politiky v prospech trvalo udržateľného rozvoja. Škoda, že tieto body sú vďaka priemyselným a korporátokratickým lobingom nedostatočne dodržiavané. Navyše, vyjadrenie, že ľudské bytosti stoja v centre záujmu o trvalo udržateľný rozvoj je hnusne antropocentrické. Aj preto je Agenda 21 príliš mäkký programový dokument. Jeho šance na dlhodobý úspech budú mizivé, ak sa budú štáty naďalej hlásiť k ekonomickej globalizácii a zároveň k udržateľnému rozvoju. Nie som si vlastne ani istý, či niečo také ako trvalo udržateľný rozvoj potenciálne môže vôbec existovať, a najmä nie v prípade, keď ľudská populácia bude naďalej rásť. V skutočnosti dokument Agenda 21 preľudnenie nijako nerieši, demografickému rastu sa venuje iba Kapitola 5 (celých 9 strán) a nie je v ňom ani najmenší náznak potreby kontroly populácie (ako nám tvrdia blázni na kadejakých konšpirátorských weboch bez zdrojov).

Všetky tri vydania (1996, 2001 a 2009) obsahujú po rozbore spomínaných bodov Agendy ešte rozsiahlu prílohu, a práve v tej sa tieto vydania odlišujú. Novšie vydanie má výrazne rozšírenejšiu prílohu (asi o 270 strán viac, a najnovšie vydanie ešte o ďalších 60 strán), ktorá obsahuje iné kapitoly s aktualizovanými informáciami. V tejto prílohe sa popisuje, ako sa uplatňujú body Agendy na Slovensku a iných krajinách. Je to odborná literatúra a nečíta sa ľahko.