2x 101 knih pro děti a mládež

2x 101 knih pro děti a mládež https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183465/bmid_2x-101-knih-pro-deti-a-mladez-KsY-183465.jpg 5 43 19

Jak vybrat tu správnou knihu, která děti nebude nudit a zároveň jim nezničí vkus? Vedle školních učebnic a čítanek v českém prostředí v podstatě neexistuje teoretická práce, která by přehlédla dějiny psaní pro děti a mládež a vybrala z nich ty nejdůležitější, nejzajímavější a nejoblíbenější tituly. Čtrnáctičlenný tým českých odborníků v čele s editorem Pavlem Mandysem se o takovou encyklopedii pokusil a předkládá ji všem, kdo vybírají knihy pro své děti, anebo sami chtějí zavzpomínat...... celý text

Noisette73
23.08.2023

Pěkná knížka na přečtení nebo prohlédnutí, určitě dceři nějaké knížky koupím, přečtu, doporučím.

Josh
28.06.2023 4 z 5

ČVdDK 2 zlatá stuha. Podoba s knihou 100 českých knih od M.Valdena je náhodná, ale i zde autor, resp. tým P.Mandyse odvedl vynikající práci, takže si každý rodič, prarodič, teta/strejda najde knihu, kterou mohou obdarovat dítko všech věkových kategorií, k jakékoliv příležitosti. A ať jsou sebevíc kritičtí vyberou si tipů je dost. Jakkoli lze pochybovat proč tam nějaké tituly jsou či ne určitě zaujmou detaily, jež tu jsou ke knihám uvedeny, a to vše na jednom místě. U pár knih lze doufat, že vyjdou česky a když ne proč si nerozšířit obzory s využitím znalostí cizího jazyka?

Snoopi
02.07.2022 5 z 5

Jak vybrat tu správnou knihu, která děti nebude nudit a zároveň jim nezničí vkus? Vedle školních učebnic a čítanek v Čechách v podstatě neexistuje teoretická práce, jež by obsáhla dějiny literatury, určené dětem a mládeži, a vybrala by z nich ty nejdůležitější a nejpodstatnější tituly.
Čtrnáctičlenný tým českých odborníků v čele s editorem Pavlem Mandysem se o takovou encyklopedii pokusil.
Nabízejí ji rodičům a lidem, kteří vybírají knihy pro své děti, těm, kteří sami chtějí zavzpomínat na dotek dětství - a může fungovat jako neocenitelná pomůcka pro pedagogy a učitele. Přednostně je však určena do rukou rodičů, aby se nemuseli pouze spoléhat na kusé a polozapomenuté zážitky z vlastní četby. Jejím cílem je informovat o stále živých dílech klasiků a pomoci s orientací v současné či nedávné knižní produkci.
Vedle klasických děl, jako jsou Broučci, Malý princ či Děti z Bullerbynu, zde najdeme i méně známé či vůbec do češtiny nepřeložené tituly, které patří do světové pokladnice dětské literatury, a zaslouží si právem pozornost našich čtenářů.
Knihu doprovázejí obrázky knižních obálek zahraničních či českých vydání, fotografie autorů, popř. ukázky z děl. Najdeme zde i případné odkazy na filmové adaptace, spoustu tipů na další doporučenou četbu a informace, které se váží k jednotlivým titulům. Můžeme ji rozdělit na dvě části: na literaturu pro děti a literaturu pro mládež. Díla nejsou řazena abecedně, ale postupně podle data vydání originálu.
Využijí ji nejen tápající rodiče, ale i pedagogičtí pracovníci a studenti či literární badatelé, kteří se o danou problematiku zajímají. Velmi oceňuji její obsáhlost, přičemž se nejedná o žádnou "těžkou váhu". Nevadí mi, že zde nenajdu vše, ostatně to ani není v lidských silách, takovou příručku sestavit. I tak je to krásné dobrodružství objevovat krásná díla, která mne dosud míjela. Vyvážným poměrem textu a obrázků příjemně pohladí po duši, je příjemné jí jen tak listovat a nechat se unášet do dětského světa, nebo ji pročítat hezky od začátku a nasávat do sebe zajímavé informace.

brunettlibrary
29.09.2021 3 z 5

(SPOILER) Ve knize najdete výčet knih napříč lety pro děti a mladistvé. Každá kniha má dvojstranu na které najdete popis, obrázky a nějaký ten komentář. Je dobrá pro přehled v tomto odvětví literatury. Na nějaké počtení zde můžete zapomenout, je to opravdu pouze přehled.

Lejčís
03.01.2021 5 z 5

Odborná kniha, která je však čtenářsky přívětivá laické veřejnosti. Nádherně graficky zpracovaná, překládá seznam nejzásadnějších či nejkrásnějších publikací pro děti a mládež s obrázky, stručným popisem i doporučením konkrétního vydání. Perfektní jako inspirace pokud nevíte, jakou knihu vybrat pro své ratolesti či jiné děti a mládež ve Vašem okolí - pokud vyberete podle této knihy, nešlápnete vedle :)

sadlo
17.06.2020

Doporučuji. Rodičům, prarodičům ,pokud si nevědí rady, jaký knižní dárek mají dát svým dětem. Doporučuji češtinářům, studentům a vůbec, všem , kdo milují knihy.

EvaEma
09.12.2018 5 z 5

Výborně zpracovaná kniha, plná inspirace. A vůbec celkové provedení - to je tak, že vezmete knihu do ruky a už ji nechcete vydat zpět. No, musím ji vrátit do knihovny. Jediné, co mě těší, že si ji bude moci půjčit někdo jiný.

Corso
04.07.2018 5 z 5

Ako som nenavidel literaturu v skole, tak teraz rad citam o knihach. Citat o knihach je niekedy vacsia zabava ako citat samotne knihy :) Hoci stary chlap, ale stale pre mna vela inspiracie co by som si celkom rad este nasiel a precital spomedzi knih pre decka a mladez.
Silne tazisko v ceskej literature ale nijako to nevadi, ved k tym kniham sa clovek aj tak najskor dostane, ako k nejakym japonskym a uruguajskym, ktore u nas aj tak nikdy prelozene neboli a nebudu. Chvalim aj plno takych drobnych zaujimavosti a detailov o dielach a autoroch ktore sa inak nedozviete.
PS: Po docitani vam ostane taaaaakyto dlhy zoznam inspiracie... knih a mien na dohladanie a googlenie. Eshopy antikvariaty traste sa.

Knihomura
23.01.2018 4 z 5

Je skvělé, že si někdo dal práci a sestavil tento sborník. Super pomocník pro učitele, rodiče, knihovníky,... zkrátka pro všechny, kteří "pracují" s dětmi a přivádějí je ke čtení a knihám. Sice mi tam pár autorů chybí, ale.... Kde jinde se /když již nevychází Zlatý máj nebo Ladění/ dá něco podobného dohledat. Něco málo je v časopise Tvořivá dramatika.
https://www.damu.cz/cs/katedry-obory/katedra-vychovne-dramatiky/casopis-tvoriva-dramatika/ a v publikaci Ivany Hutařové "Současní čeští spisovatelé knih pro děti a mládež".
a druhá část
A podobné o ilustrátorech.
Jen již někteří, včetně autorky, za těch 15 let od vydání nejsou mezi námi.
Za mne ale jen 4 hvězdičky, jelikož jsou tam i knihy, které u nás nevyšly. Člověk se natěší a..... v japonštině si je opravdu nepřečtu.

Heřmis
25.01.2017 5 z 5

Za tuto knihu dávám plný počet. Najdete v ní zajímavé tituly jak pro děti, tak pro mládež. Osobně se mi líbí, že jsou zařazeny i knihy, které česky nevyšly. Každý z nás určitě bude mít v hlavě pár osobních "pecek", které ve výboru nenajde, ale nad to se musíme zkrátka povznést.

Nielada
28.05.2016 5 z 5

Je to bezva kniha, moje srdcovka, ve které si stále průběžně listuji a hledám a hledám. Jen škoda, že nemá další pokračování, moc bych se za to přimlouvala. Těch skvělých knih, které tam autoři doporučují a velmi pěkně představují, by tam podle mě mohlo být o dost více.

mgraja
12.04.2016 4 z 5

super tipy

GreenMagritte
03.04.2016 5 z 5

Všichni se shodneme na tom, že děti je důležité ke knihám a čtení vést, ale ne každý rodič se zaobírá tím, jaké knihy svým dětem předkládá. Proč nedat přednost nestárnoucím skvostům zařazeným v této publikaci před plytkými a kýčovitými příběhy útočící na dětské čtenáře v každém knihkupectví? Při výběru knih bychom dětem měli být dobrými rádci a podněcovat v nich fantazii a lásku k vyprávění a literatuře. Nechat je, aby si samy vybraly knihy, ke kterým se jako dospělí budou jednou s láskou vracet a předčítat z nich svým vlastním dětem.

Venezia
20.02.2016 4 z 5

Zaujímavý počin, i keď nerozumiem, prečo chýbajú také knihy ako napr. Anna zo Zeleného domu, Tajná záhrada, Malá princezná, Malý lord, Malé ženy, Pollyanna, Malý biely koník, Křižák v džínách, Jamy.. alebo Tajomstvo Zeleného jazera, Pán zlodejov, Fiorella, Traja pátráči, U nás v Kocúrkove, Šibalstvá Tilla Eulenspiegla, Barón Prášil, Pán much, Mládí v hajzlu, Pampeliškové víno, My děti ze stanice Zoo, Bella a Sebastián, O mé rodině a jiné zvířeně, Denník princeznej a séria Mediátor od Cabotovej, séria Rudá jako rubín, séria Záhady ze Starověkého Říma od Lawrencovej, knihy J. Wilsonovej, Moja skvelá kariéra, Zlodejka kníh, Hvězdy nám nepřály, Hodina nachové růže, Môj příběh - Titanic, séria Kouzelný atlas od Válkovej, séria An American Girl od Valerie Tripp, či slovenské Danka a Janka, Maťko a Kubko, Smelý zajko, Fontána pre Zuzanu, Opice z našej police, Môj dedko Rýchly šíp, Prázdniny so strýcom Rafaelom, Neznášam, keď ma hladkajú po hlave, Hľadám lepšiu mamu, Bambuľkine dobrodružstvá, rozprávky Ľ. Feldeka atď atď atď.
Chýbajú mi tu aj Arabela, Mach a Šebestová či Maxipes Fík, autori ich nezaradili, lebo vznikli podľa seriálov, aj keď čitateľský zážitok sa mi zdá rozdielny. Chýba mi tiež náučna literatúra, napr. séria Děsivé dějiny, Děsivá věda, Děsivá literatura a i.
Nebolo by bývalo lepšie napísať knihu 500 či dokonca 1001 kníh pre deti a mládež?
Tiež by som knihy rozdelila do viacerých skupín ako pre deti a pre mládež, napr. básničky, rozprávky, príbehy detí, sci-fi, fantasy, dobrodružné, pre dievčatá atď.

Heyhey
17.12.2014 4 z 5

Perfektní zpracování dobrého nápadu

Ankavi
10.06.2014 4 z 5

Velmi pěkná inspirativní kniha pro rodiče, pedagogy, koneckonců i pro děti samotné. Pomůže zorientovat se mezi NEJ knihami. O výběru knih, které se do ní dostaly, lze samozřejmě polemizovat, zcela jistě nejde jen o samé literární skvosty, nicméně spíše o knihy, které si mezi čtenáři našly oblibu (nechybí samozřejmě ani Poseroutka :-) ). Zaujaly mě i "české stopy" - tedy upozornění na zajímavosti, které se k dané knize vážou a mají spojitost s naší zemí. Jediné, co bych knize vytkla, je fakt, že díla jednoho spisovatele a jsou umístěna v jednom oddíle (například knihy pro mládež), jsou uvedena odděleně - mám na mysli Pána Prstenů a Hobita - důvod jsem nepochopila. Ale to je jen kosmetická vada, jinak je toto dílo velmi inspirativní a dobře poskládané.

jites
14.02.2014 5 z 5

V názvu je příhodně uvedeno i nejvlivnějších knih, takže jsou tam knihy, které nemají nejlepší kritiky, ale děti a mládež opravdu baví. Je to bohatý zdroj inspirace co dětem pořídit za zajímavé knihy. Jsou zde i uvedeny knihy, které u nás nevyšlo.U některých jsem toho litovala a doufám, že časem vyjdou i zde.

bibi.r
07.01.2014 5 z 5

Skvělá, výborná a suprová.
Dobrý pomocník pro každého, který pomáhá dětem s výběrem knih na čtení. Napsaná lidsky (ke čtení prostě nepotřebujete zároveň i slovník cizích slov) pro všechny rodiče, učitele i knihovníky.
Malé perličky a zajímavosti v podobě "České stopy". Upozornění na vydání s kvalitními (ne kýčovitými) ilustracemi, protože ty k dětským knihám prostě neodmyslitelně patří. A u některých titulů je ještě v závěru návrh na čtení další knihy, která se typem podobá knize představené.
Už si dělám seznam, co si ještě mám přečíst. Vždyť přece vůbec nevadí, že už nejsem dítě :).

A málem bych zapomněla. Na obálce je využit obrázek mého oblíbeného ilustrátora a spisovatele Pavla Čecha :).

Joges
12.12.2013 5 z 5

Knihou jsem pouze listoval v knihkupectví, ale i tak mohu prohlásit a potvrdit, že je to výborná pomůcka pro studenty humanitního či pedagogického studia. Na každé dvoustraně je stručný popis některé dětské knihy (obsah, charakteristika atd.), je tu vyobrazena i knižní obálka, jsou tu také údaje o autorovi. Celkem 202 knih! Přečetl jsem si pouze Lichožrouty od P. Šruta a mnoho jsem se dověděl. Nakladatelství Albatros vydalo vážně povedenou novinku. PS: Knihu mám už doma, investice rozhodně nelituju, kniha je vážně skvělá.