23. červen aneb Opravdový den M

23. červen aneb Opravdový den M https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35088/bmid_23-cerven-aneb-opravdovy-den-m-uJp-35088.jpg 4 12 3

Současný ruský nezávislý historik, odmítaný a zesměšňovaný vojenskými historiky, odmítá osvědčená propagandistická klišé a snaží se představit reálnější pohled na sovětské válečné přípravy v roce 1941 a na jejich úplný krach po 22. červnu 1941.

Literatura naučná Historie Vojenství
Vydáno: , Naše vojsko

23 июня: „День М“ , 2007

Benny215
01.09.2023 4 z 5

Podle mě dobrá kniha, která se i kupodivu velice dobře čte. Co oceňuji nejvíc je střízlivý pohled autora, který ač sám je Rus. Ono to ve světle současných událostí dává tak trochu smysl. Určitě budou následovat další knihy od autora.

Gamow
29.01.2021 4 z 5

Tahle kniha má své přednosti i nedostatky, ale jedno nemohu Soloninovi upřít. V této a i v jiných svých knihách se snaží jít přímo ke kořeni věci a hledá hlavní příčinu sovětských porážek v první polovině velké vlastenecké války. A tuto hlavní příčinu nachází v nízké bojové morálce Rudé armády. A tedy ve vysoké míře takových jevů jako jsou: dobrovolné vzdávání se do zajetí, přeběhlictví, dezerce, svévolné neplnění rozkazů apod. Tento svůj názor si dokáže věcnými argumenty obhájit. Toto konstatovat v současném Rusku, jistě není příliš populární a Solonina v mých očích ctí, že nejde s proudem, což by pro něj bylo jistě jednodušší. V jednom komentáři k této knize je uvedeno, že Solonin se nedá srovnat např. s Paulem Carellem (a to v Soloninův neprospěch). Já si myslím, že tito dva autoři se opravdu nedají srovnávat, protože Solonin je historik upřímně hledající pravdu (který se ovšem může v jednotlivostech mýlit), zatímco Paul Karl Schmidt píšící pod pseudonymem „Paul Carell“ byl nacistický propagandista, člen NSDAP a člen Allgemeine SS v hodnosti SS-Obersturmbannführera, který se svým pravým jménem pod své poválečné knihy nebyl ochoten ani podepsat.

Nobunaga
28.11.2013 2 z 5

Auto přináší pohled na německý útok z jiného úhlu než oficiální historiografie, ale hodně mi vadil bulvární tón jeho polemik. Navíc, dle mého soudu, z předkládaných fakt vyvozuje chybné závěry, protiřečí si apod. Působí sice serióznějším dojmem než V. Suvorov, ale již se nedá srovnat s Olafem Groehlerem, Paulem Carellem nebo Chrisem Bellamym.

Rudá armáda východní fronta (2. světová válka)

Mark Solonin
ruská, 1958
2011  87%Vymývání mozků
2010  87%23. červen aneb Opravdový den M
2015  82%Hloupost nebo agrese?
2008  70%Velká vlastenecká katastrofa - Tragédie roku 1941

Kniha 23. červen aneb Opravdový den M je v