1984

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29421/1984-H2a-29421.jpg 4.65952

Autor obálky:Milan Jaroš
Vazba knihy:vázaná
ISBN:978-80-7309-808-7

Marek Zima

Clovek by cekal nakonec alespon nejaky pozitivni obrat a je to presne naopak. Tohle dalece predbiha vsechny zname totalitni systemy..

regulax

Je to příběh k neuvěření, autor s přebujelou fantazií, která místy až mrazí jak může být pravdivá. Nástin hrůzostrašné sci-fi budoucnosti, která se může stát reálnou přítomností.

surynas

Upřímně? Bála jsem se. A nestydím se za to. Je až strašidelné jak moc je kniha nadčasová. Četla jsem Farmu zvířat a myslela jsem si že Otwell už ze sebe vydal to nejlepší, ale spletla jsem se.

michaela1992

Neustále nemůžu pochopit, jak mohl Orwell napsat takhle nadčasový námět v roce 47. Jedna z mála knih z povinné četby, kterou bych opravdu doporučila všem. Nemá asi cenu se tady rozepisovat, každý si musí knihu přečíst sám a následně si z ní odnést svoje. Myslím, že kniha je opravdu hodně silná a donutí každého k zamyšlení nad sebou (nad světem?)..

irmag

To fakt stojí za to přečíst!

Hadati

Jedná se o nadčasovou knihu. Vůbec nevadí, že byla napsána před 70 lety, a i za dalších sto let tomu bude stejně. Děj se odehrává v blízké budoucnosti (podle roku vydání a době děje to je 20 let v budoucnosti), kde svoboda jednotlivce byla omezena takovým způsobem, že to ve skutečné historii lidstva nemá přirovnání. Kniha je rozdělena do tří částí, kdy v první se dozvíte něco o všedním žití obyčejných lidí v tomto světě, v druhé pak o lidské společnosti, ve které tito lidé žijí, a ve třetí pak o mechanismu utlačování jednotlivců státním aparátem této společnosti. Jedná se o nejdepresivnější knihu, jakou jsem kdy četl. Po přečtení mě nepřekvapuje, že se tato kniha stala hlavním strašákem před omezováním svobody jednotlivců, zejména jejich základních práv a svobod. Osobně bych raději viděl lidstvo zcela zničené, než v takové budoucnosti jakou zde popisuje Orwell.

Kaik

"Nejlepší knihy, uvědomil si Winston, jsou takové, které člověku říkají, co už sám ví."

Neskutečně nadčasové! Když si představím, že to Orwell napsal v roce 1949... Ještě v roce 2017 mi srdce trne hrůzou nad takovou možnou "budoucností". Stále aktuální, stále Inspirativní!

Erudite

Těžko stravitelná kniha, která leží hodně dlouho v žaludku. Což je přesně to, co má svým obsahem vyvolat.

deirdre

Skutočnosť je oveľa desivejšia :-)

Honzajs

Nadčasové, promyšlené, příjemně čtivé a zároveň až hrůzostrašně strašidelné. Naše společnost dopadne velmi podobně, jako popisuje pan Orwell... nevím, jestli to bude za 10 let nebo za 100 let, ale na jeho slova bohužel dojde.

jana2144

Četla jsem názory, že tuto knihu by měl přečíst každý...po přečtení mám názor já - vůbec ji nečtěte, pokud vás námět nezaujal. S mým světem by to rozhodně nezahýbalo, kdybych ji nepřečetla..

mewmew

Nechápu, že jsem Orwella tak dlouho ignorovala...no dobře, byl v povinné četbě, takže e-e a ne-e. Ale jsem ráda, že jsem se k němu nakonec dostala a myslim, že i další jeho knihy nenechám bez povšimnutí. Protože tohle byla pecka.

Zorka

Orwel je pojem a Češi zažili lásku "Velkého bratra". Není divu, že je pro nás toto dílo paralelou našich zkušeností, které bohudík nakonec neskončily vaporizací všech nepohodlných. Na druhou stranu - přikládat Orwelovi nálepku předvídavosti není na místě, neboť dějiny mu daly mnoho možností poučit se právě z nich.

Terezka.a

Super knížka

Jey

Manipulace, cenzura, kontrola všech, nemilosrdnost .. Velmi nadčasové dílo. Dnes už si ale nejsem jistá, zda se dá použít pro tento román pojem "antiutopie".

KaileyBlot

Tak, konečně jsem tuto knížku dočetla. Po asi půl roce, co jsem ji odložila kvůli celkem nudné pasáži jsem usoudila, že bych ji chtěla mít přečtenou. A když teda pominu tu menší pauzu celkově to bylo docela zajímavé čtení. Nic extra ale propadák to taky nebyl.

Jass

Přečtení téhle knihy považuji ze své strany trošku za švindl, protože jsem ji poslouchala pouze jako audioknihu - čemuž jsem se předtím vyhýbala jako čert kříži. I když se nejedná zrovna o můj šálek kávy byla jsem příjemně překvapená podrobnou propracovaností celého Orwellova světa, skutečně jsem byla fascinovaná, i když kvůli nedostatku času (začala jsem poslouchat den před maturitou) jsem občas proklínala dlouhé popisné pasáže, přesto právě tyto části jsou podle mě to, co dělá tuhle knihu tak výjimečnou. Rozhodně příjemné překvapení.

Quireworm

Dle mého názoru je tato knížka jednou ze "základních", kterou by prostě měl přečíst každý. Mě přišla do ruky jako povinná četba na střední škole a rozhodně nelituji, že jsem ji četla. Právě naopak se k ní někdy vracím.

blazniva7983

Tak na 1984 jsem se docela dlouho těšila, ze začátku jsem si říkala, to bude fajn, to se mi líbí... no, pak nadšení opadlo a člověk se horko těžko prokousával tak trochu suchopárným dějem až do samotného konce, který nemohl dopadnout jinak.
Každopádně sem tam člověka opravdu mrazilo a nedalo se vyhnout občasnému porovnávání se současným systémem. Takže tak úplně bez emocí to zase nebylo ;)

danny_21

Mé první setkání s Orwellem dopadlo pro mě s rozpaky. Zobrazování totalitního diktátu a absolutní potlačení individuality je až mrazivě pravdivé a přesné vzhledem k tomu, jak fungoval stranicko-soudružský komunismus v bývalém Východním bloku - za to před autorovým vizionářstvím klobouk dolů. Nicméně způsob cesty za poznáním byl taaaak zdlouhavý a krkolomný, že jsem několikrát vážně uvažoval, že to nedočtu - 50 %

dia.riedl

Mé hodnocení bude obsahovat SPOILERY
Wau, tak takovou jízdu jsem teda nečekala! Začátek ubíhal pomaleji, možná kvůli množství stranických pojmů, a navíc to vše bylo tak děsivé, především Dvě minuty nenávisti a všudypřítomné obrazovky. S příchodem Julie už jen čekáte na ten okamžik, kdy se vše zhroutí a dopadnou je. A potom je to teda jízda! Konec mi přišel stejně melancholický jako v O myších a lidech, víte, že se to stane, že se to musí stát, ale hrozně si přejete, aby se to nestalo.
Nic podobného jsem zatím nečetla, kniha mě vážně dostala!

Jíťa512

Stále aktuální příběh, na který čtenář rozhodně nezapomene. Měl snad autor schopnost vidět do budoucnosti?

kajka.w

Neuvěřitelně nadčasová kniha. Zahlídla jsem ji v levných knihách a vzpomněla si, že jsme se kdysi o ní něco učili. Po prvních pár stránkách jsem se nedokázala odtrhnout. Mám ji již několikrát přečtenou a nikdy mě nepřestane udivovat, jak to autor už tenkrát dokázal tak geniálně napsat. Konec je šíleně depresivní a vzpamtování se z něj mi trvalo několik dní. Nicméně doporučuju jako jednu z nejlepších knih, které kdy spatřily světlo světa a rozhodně by si ji neměl nechat ujít žádný knihomol.

iampatrik

Musím potvrdit mnohokrát omývanou skutečnost, že kniha je až mrazivě nadčasová a depresivní. Co se však týká čtivosti a děje je 1984 přechválená kniha, jejíž příběh (zápletka) je poměrně nudně a plytce podaný, s pasážemi, které se opakují v "bledě modrém".

Sanycob

Geniální a nadčasové.

spatos

geniální, nadčasové dílo...

P1tr

Jeden z těch výjimečných případů, kdy klasické dílo nezklamalo a beze zbytku dostálo desetiletím vychvalování. Orwellowa totalitní vize je drsná a čtenářovi zprostředkovává nepříjemnost prezentované doby tak intenzivním způsobem, že se musíte do situací skvěle vykreslených postav vžít a představovat si, jak těžké musí být podobné ordály podstupovat. Bohužel dojde i na jednu slabší "učebnicovou" pasáž, která nijak zážitek ani příběh neobohacuje, nicméně v porovnání se zbytkem se jedná o tak drobný nedostatek, že nedokáže zkalit kvalitu tohoto přelomového díla.

malí

Některé knihy se prostě musí přečíst a tato je jedna z nich. Člověk ale na to musí mít jistý věk, aby pochopil, o čem kniha je.

vojta9193

Byl jsem překvapen.

Neskutečně nadčasový, napínavý a hlavně poutavě napsáno. Je fakt, že byla jedna část kniha, kterou jsem četl s velkou nechutí, ale hned to spravil konec, který mě dosti překvapil a doteď jsem okouzlen.

Myslím, že 1984 bude jedna z knih, kterou si rád přečtu znovu.

Petra88

Kniha se mi líbila i když jsem se občas do čtení musela nutit. Některé pasaže byly opravdu zdlouhavé... Konec pro mě byl hodně depresivní.