Off topic a pověry a bludy všeho druhu


tester
tester 14.03.2016 v 14:34

Jaká je zdejší definice bludu?

woodward
woodward 14.03.2016 v 16:19

nejsem si jist, jestli se trefím do záměru zakladatelky. ale k diskusi o tom, co blud je a co blud není, určitě patří tahle Chestertonova úvaha:

Člověka udržuje při zdravém rozumu víra v tajemství. Dokud má tajemství, má i zdraví; když zničí tajemství, upadá do morbidity. Obyčejný člověk je vždycky duševně zdráv, protože obyčejný člověk uznává tajemné. Připouští pološero. Stojí vždy jednou nohou na zemi a druhou v říši pohádek. Ponechává si volnost pochybovat o svých bozích; ale také si ponechává (na rozdíl od dnešních agnostiků) svobodu v ně věřit. Dbá vždycky víc o pravdu než o důslednost. A vidí-li dvě pravdy zdánlivě v rozporu, přijímá obě a s nimi i jejich protichůdnost. Jeho duchovní zrak je stereoskopický jako jeho fyzický zrak; vidí dva různé obrazy zároveň, a právě proto je vidí lépe. Tak vždycky věřil, že existuje něco jako osud, ale zároveň i něco jako svobodná vůle. Byl přesvědčen, že děti jsou nebeské království, ale i přesto že mají poslouchat království pozemské. Obdivoval se mládí, protože je mladé, a stáří, protože mladé není. Právě tato rovnováha zdánlivých protikladů tvoří sílu a odolnost zdravého člověka. Celý vtip je v tom, že člověk dokáže pochopit všecko pomocí toho, co nechápe.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 14.03.2016 v 16:45

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 14.03.2016 v 16:55

Hanka_Bohmova: Dobré odpoledne. Využiji příležitosti a nebudu se držet tématu a vrátím se ke včerejší rozpravě. Podařilo se mi stáhnout z projektu Guttenberg Chestertonovy Heretiky a co se týče sv. Tomáše Akvinského, zjistil jsem, že ho mají v Centrální katolické knihovně, takže ho zatím kupovat nebudu.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 14.03.2016 v 17:07

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 14.03.2016 v 17:13

nejspíš jo. já mám taky kartičku, jenže už je stará nějakých osmnáct let a dávno už neplatí. Řekli mi, že se mám přihlásit jako externista v celetné 13. stojí to 180 Kč a máš průkazku do všech knihoven UK na devět let.


woodward
woodward 14.03.2016 v 17:28

pokud není červená a s fotkou, tak to není ono. podle toho, co mi řekla ta paní v katolické knihovně, přešla CKK pod univerzitní knihovnu, takže se člověk musí přeregistrovat. ale vzhledem k tomu, že nevím, jak stará je ta tvoje kartička, tak možná zbytečně radím... ;)

woodward
woodward 14.03.2016 v 17:38

Nojo, a taky se udělalo hezky. Snad to vydrží.

woodward
woodward 14.03.2016 v 17:39

Tak si vemte do Celetné sáňky.

tester
tester 14.03.2016 v 18:39

To Hanka_Bohmova ...Procházek po Starém Městě není nikdy dost...tam se dá ještě v tom turistickém šílenství procházet? Už jsem nebyl v Praze hrozně dlouho. Je tam možné nějaké pohodové toulání? Zajímá mně to.

bamba
bamba 14.03.2016 v 18:46

Praha je na blúdenie a pohodové túlanie priam vyšitá. Ale neviem, ako sú na tom pražské strašidlá.Tie by možno radi zrušili turistov.

Eicherik
Eicherik 14.03.2016 v 18:52

Já letos pod vlivem starých autorů hororu hodlám podniknout několik výprav na Malou Stranu v Praze. :-)

woodward
woodward 14.03.2016 v 19:04

bamba: strašidla si žijí svým životem; když je na profláklých místech v centru opruzují turisti, přesouvají se do sídlišť dále od centra. v takovým paneláku uprostřed noci slyšíš zvuky o jakých se nikomu ve starém domě na malé straně ani nesnilo. ;)
A kromě toho, když zrovna člověk neběhá po karlovce a staroměstském náměstí, najdou se i dnes klidnější zákoutí. Třeba hospoda u pěti králů Na zbořenci - to je zátiiší v centru, jaký by tam nikdo nehledal. Nebo třeba v uličkách za Bílou Labutí, u Petrské věže, tam je taky spousta klidných míst. anebo, anebo, anebo. přespolní mají smůlu, že vyhledávají většinou to, co vyhledávají všichni ostatní.

bamba
bamba 14.03.2016 v 19:25

cezpoľní by ani nevyhľadávali, ale jediní, kto im je ochotní pomôcť sú ruské šelmy na segwayoch. A ja tak nerada ďakujem za internacionálnu pomoc, že radšej blúdim.

woodward
woodward 14.03.2016 v 19:31

nojo, připouštím, že některé aspekty života ve velkoměstě, jak jsou vnímány z pohledu cizinců a venkovských, obyčejnému Pražákovi často unikají, protože se prostě jistým místům a jistým věcem vyhýbá v podstatě automaticky. v životě mě například nenatáhnul taxíkář, protože když už musím jet taxíkem, zavolám si ho. kdo vyleze o půlnoci z hospody a mávne drožku, která tam číhá, koleduje si. a tak dále a podobně.

bamba
bamba 14.03.2016 v 19:45

naposledy keď ma naši ruská bratia oslovili na uliciv Bratislave :"Kuda na vakzal?" som sa zmohla iba na otázku:"Skoľko vas ?" A poslala som ich niekam úplne inam.
Pražská verzia ruských bratov mi ale pomohla.

woodward
woodward 14.03.2016 v 19:53

:D skolko vas? asi si mysleli, že chceš vědět, jestli potřebujou osobní vlak nebo nákladní!

woodward
woodward 14.03.2016 v 21:15

aha, a odkudpak jsi se naplavila?

woodward
woodward 14.03.2016 v 21:18

V Lužických horách jsem byl jenom jednou, kdysi na nějakým čundru. Bylo to hezký. Dokonce si vzpomínám, že tam byla ledová jeskyně. Sice malinká, ale byla.
Zato v Jizerkách jsme bývali pečení vaření - celá rodina.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 14.03.2016 v 21:25

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 14.03.2016 v 21:34

Podle mě na Václaváku v posledních dvaceti letech není o co stát. Jsem zvědav, jestli už konečně vymyslej nějakou tu přestavbu. Ale v Praze, pokud se člověk nemotá v nejcentrovatějším centru, je sousta krásných klidných míst. Já jsem původně z Holešovic, takže znám stromovku a hodně jsme chodili za most barikádníků, tam se dalo courat podle vody až k Zoologické zahradě. Teď žiju v Zahradním městě (letos to bude padesát let) a tady je to vyloženě pohoda. A když člověk vyrazí do centra ve všední den o letních prázdninách, hlavně po ránu nebo dopoledne, máš celé město jen pro sebe.

Eicherik
woodward
woodward 14.03.2016 v 21:45

no, nevím, mě to připadá jak povoz na mrtvoly v morových letech.

Eicherik
Eicherik 14.03.2016 v 21:48

Já vím, dokonalé to není, ale alespoň trochu to Prahu ukáže. :-)
Lze to dát na celou obrazovku.

Text příspěvku byl upraven 14.03.16 v 21:49

woodward
woodward 14.03.2016 v 21:58

Když je řeč o záběhlickém kostelíku, nevím, jestlis někdy byla na protějším břehu rybníka Hamráku u kterého ten kostel stojí. Ve stráni pod Spořilovem je tam vydlabaná taková štola. Kdysi to bývala ledárna záběhlického pivovaru (ten už neexistuje), pak tam dlouhá léta skladovali brambory a teď je z toho taková vinárnička, kam si lidi choděj pro točené víno do petlahví nebo jen tak na skleničku. Je to prima místo. Odnikud se tam nedá zajet autem, takže tam přicházejí jenom lidi co jsou na procházku, občas tam vysedávají maminy s kočárkama, sem tam nějakej cyklista. A když se podíváš přes rybník zpátky ke kostelu, naskytne se ti pohled poněkud psychedelický. Rybník, ostrůvek a na něm vrby, kačeny na vodě, kostel - a pak stačí jen trošičku zvednout hlavu a vysoko nad tou venkovskou idylou strmí do nebe věžáky v duhových barvách.



Vložit příspěvek