Jednotná cena knih


siena
siena 21.05.2017 v 09:32

Tento návrh padl především ve snaze "ochránit" kamenná knihkupectví, těch mimo řetězce velkých domů. Četla jsem pár rozhovorů s nimi. Můžeme jim udělovat královské rady, jak mají měnit svou obchodní strategii. Oni ale hlavně musí zaplatit nájem, který jistě bude hodně jiný, než za nějakou halu kdesi v polích...R.E.M., ptáte se, kam si budeme chodit prolistovávat zadarmo knihy? No nikam, maximálně do prodejen těch velkých. Dokonce v dnešním "hlavním" článku se můžeme dočíst, že nám to vlastně ušetří čas na čtení:)
Neříkám, jestli by se mělo/nemělo, to či ono podporovat, dotovat. Jen si myslím, že všechno naše konání nemůže být poměřováno stejně. A jsou samozřejmě důležitější, ne zbytné, věci v našem životě, než je existence knihkupectví.

Text příspěvku byl upraven 21.05.17 v 09:57

Marbo
Marbo 21.05.2017 v 09:49

plodná diskuse. Co mně těší je fakt, že literáti musí makat. Podle mého je to velice důležité - je mezi lidma, může pozorovat vztahy, reakce, jazyk etc - což mu pomůže vytvořit čitelné, uvěřitelné dílo. Což je ve výsledku dobré pro mně jakožto čtenáře ( i jako člověka, neb kdo ví, třeba jsem literáta včera potkal. hezký pocit )

Liliana2006
Liliana2006 21.05.2017 v 10:32

O trošku vždycky ano ne?

Liliana2006
Liliana2006 21.05.2017 v 10:33

:D NO?????

Gerty
Gerty 21.05.2017 v 12:14

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marbo
Marbo 21.05.2017 v 12:17

to je možné. Ale makat se dá i hlavou. Do Kolbenky inteligenci neženu

Text příspěvku byl upraven 21.05.17 v 12:17


Gerty
Gerty 21.05.2017 v 13:03

Marbo - ale jo, souhlasím. Myslel jsem to trochu s nadsázkou a taky z pohledu člověka, který se psaním jen baví.

tsal
tsal 21.05.2017 v 13:10

mirektrubak: Teď jsi mě nachytal na švestkách. Mám ten ošklivý zvyk si důležité články neukládat a následně zapomenout všechna jména apod., díky nimž bych byla schopná je třeba po půl roce zpětně dohledat. Stručně řečeno teď nejsem schopná poskytnout odkazy, tedy zůstaňme u mého pocitu. Jediné, co jsem vylovila ze svého FB je např. kritika udělování grantů na kulturu z prosince 2016:
http://www.skandinavskydum.cz/2017/praha-zive-literature-nepreje-grantova-komise-ji-nerozumi/

Siena: Ode mě, někoho, kdo obchod nikdy nevlastnil, návrh změny strategie zní asi vtipně. Jenže já vlastně jen opakuji, co říkají jiní majitelé obchodů nebo lidé z (nejen našeho) knižního průmyslu. Zatímco spousta našich prodejců si myslí, že jejich 50. let stará obchodní strategie vydrží ještě dalších sto let beze změny, ve světě se malí knihkupci již dávno mění. Dodávají svým krámkům přidanou hodnotu, kterou řetězce nebo e-shopy nikdy dodat nemohou - mění se v kavárny spojené s prodejem knih, pořádají literární akce, různé kurzy, z všeobecně zaměřených se přetvářejí na speciálky (kolik z nás si stěžovalo, že obsluha v Neoluxoru není schopná správně poradit zrovna v té naší specializované oblasti? Personál speciálek to umí!), mají vlastní internetové stránky s novinkami, recenzemi, možností si přímo u nich zarezervovat, objednat a nechat zaslat na druhou stranu republiky. Co má třeba naše malé městské knihkupectví navíc oproti internetovým a řetězcovým? Nic. Vůbec nic. Takové nezachrání ani sjednocená cena.
A k otázce, kam si budeme chodit prolistovávat knihy zadarmo - do knihoven ;)

tester
tester 21.05.2017 v 13:29

TO tsal... Co má třeba naše malé městské knihkupectví navíc oproti internetovým a řetězcovým? Nic. Vůbec nic. Takové nezachrání ani sjednocená cena. ... a pokračování to má i v jiných obchodech. Dnes přijdu třeba do elektry a ptám se na cokoliv. Třeba máte hlávkový salát? A představte si, že mají a mají takové věci o kterých by se člověku ani nesnilo, třeba moderní nádobí atp. To jsou přidané hodnoty. Staromilci chodili do knihkupectví jen pro knihy. Dnes tam zprostředkují zahraniční zájezdy, malování pokojů, samosběr jahod, prodávají cibuli atp.

tsal
tsal 21.05.2017 v 13:34

Tester: V jednom z dřívějších příspěvků jsem o našem knihkupectví psala blíže. Stručně, ať se neopakuji. Obsluha je skvělá, ale kvůli prostoru mají jen minimální výběr. V zásadě tam nikdy neseženu tituly, po kterých cíleně jdu (což je u mě většinový styl nakupování). Pokud mě tedy knihkupectví nedokáže zaujmout nabídkou, musí poskytnout něco jiného nebo mě nepřitáhne vůbec. Srandu si z toho můžete dělat, jak chcete, ale velké sklady tím nevykompenzujete. Kdo z nás bude chodit do obchodu, který mu nic nenabídne?

tester
tester 21.05.2017 v 14:40

Opět devastující zásah tržního hospodářství do společenských mikrobuněk všeho druhu. Jediná knihovna v Praze stačí pro celou ČR. V supermarketech nabízejí maxi-guláš. Mražené kačeny, omalovánky pro děti, řezané květiny a nedozrálé tvarůžky.

HTO
HTO 21.05.2017 v 22:41

Tsal: to o těch malých knihkupcích jste napsala krásně, díky! Přesně proto jsem například chodil do Arrakisu, kde jsem dostal slevu 10% (jako člen Conan Society), tedy poloviční nebo třetinovou oproti některým webům, ale Zdeněk Zachodil, předseda Conan Society, který tam prodával, byl jedním z nejlepších lidí, jaké jsem kdy potkal – o jeho kompetentnosti a organizačních schopnostech od conů po fanziny vůbec nemluvě –, že prostě neexistovalo, abych si SF a F pořizoval jinde.

katule1992
katule1992 24.05.2017 v 23:08

Do knihkupectví chodím minimálně, teda u nás. Lidé u nás nevědí co prodávají, že existují nějaké sérii snad ani nevědí a cenově je to katastrofa. Opravdu raději nakupuji na e-shopech. Na internetu projdu recenze, přečtu ukázku a pak objednám :)

aht
aht 28.05.2017 v 09:30

O tomhle tématu něco vím, bohužel. Pracuji sice s úplně jiným zbožím, ale jsem na začátku řetězce, výrobce - dovozce - distribuce - retail. Bohužel dnes je doba %, takže distribuci vůbec nezajímá co a za kolik prodává, jen si nechá své pevně nastavené %. Bohužel na distribuce je navázána spousta podnikvců (nikoli podnikatelů), kteří si myslí že bojem o suveréně nejnižší cenu se udrží na trhu a vydělají nějakou tu korunu. Tito experti pak udělají eshopy na cokoli co distribuce nabídne. Zboží se kterým pracuji se ještě před rokem a půl prodávalo s marží 55-160%, dnes na heuréce je spousta hlupáků kteří prodávají toto zboží z přirážkou pár korun (do 10kč). Vzhledem k jejich nákupní ceně +/- 1200kč, je to byznys. Přesně s těmito tragédy mám obrovský problém, nejen že strhnou lavinu dalších kteří snižují a snižují ceny až toto zboží přestanou prodávat, ale baví mě že se ještě dokáží ozvat přímo výrobci a chtějí kompenzace, chtějí peníze na marketing, aby výrobce zaplatil dopravu na vratky nepřevzatého zboží... Všeobecně kam šlápne distribuce, tam tráva neroste a tam bude snižování platů nebo rovnou zavření obchodů. Jsem jednoznačně PRO udržení doporučené ceny na určitou dobu.



Vložit příspěvek