Jednotná cena knih


tsal
tsal 17.05.2017 v 06:30

Co říkáte na snahu Svazu českých knihkupců a nakladatelů o prosazení zákona na jednotné ceny knih? V zásadě tak chtějí ochránit kamenná knihkupectví před velkými zlými e-shopy a řetězci. Základní ideou je, že by se nové tituly třeba po dva roky mohly všude u všech prodejců prodávat jen za jednu cenu. Argumentují přitom, že kniha a kamenné knihkupectví je něco trochu jiného než jiné obchody a jiné zboží, a proto si zaslouží jiný přístup.

Já říkám, že je to odporná snaha o kartel. Pokud kamenné obchody mají existenční problémy, měly by jít do sebe a změnit obchodní taktiku, jako to udělali jiní, nikoliv očekávat, že se obchod změní kvůli nim. Dále, kamenná knihkupectví ani knihu rozhodně nevidím o tolik odlišněji než jiné typy prodejen a zboží. Jen si představte, co by s našimi rozpočty udělalo sjednocení cen třeba u potravin. Však řezníci, večerky a pekárny nám poskytují zboží mnohem důležitější a také si zaslouží speciální ochranu, ne?

Ještě bych možná byla schopná přimhouřit oko, kdyby se cena měla sjednotit jen na kratší období - řekněme dva měsíce. První dva měsíce je kniha, obzvláště oblíbeného autora nebo oblíbené série, asi nejžádanější, pak už prodeje upadají. Jenže zatímco na začátku jednání o sjednocení ceny SKNČ mluvilo o šesti měsících, teď už se uvádí jen příklady z Německa a Francie, kde je to rok a půl až dva roky. Po takové době je již drtivá většina knih prodejně prakticky mrtvá, protože se dají snadno sehnat v bazarech a antikvariátech. Rozvázání ceny je pak už jen takovým prázdným gestem.

A proč to vytahuji? Na letošním Světě knih jsem se zúčastnila čtvrtečního programu Novinky z knihkupeckého světa, který měla na svědomí právě SKNČ a dozvěděla se, že se o prosazení zákona stále snaží. Jelikož o tom tedy nepřestali mluvit oni, neměli bychom asi ani my. Je to dle mého nebezpečná myšlenka, která zcela popírá konkurenční boj.

Závěrem starší článek pana Fojtíka na dané téma: http://www.databazeknih.cz/blog/proc-knihy-nemaji-mit-pevnou-cenu-3816

Marbo
Marbo 17.05.2017 v 10:33

vzhledem k tomu, že žijeme v tržním prostředí, je ten zákon nesmyslný, byť dokonale zapadá do naši socialfašistické všední reality.
Něco jiného by bylo, pokud by knihkupci jasně řekli, že stojí o socialismus

Skallarix
Skallarix 17.05.2017 v 15:41

Také si myslím, že je to nesmysl. Dosti souhlasím v mnoha ohledech s Tomášem Kaplanem Fojtíkem (na DK jako "pankaplan"), na jehož článek jsem narazil až díky tomuto diskuznímu vláknu. Nastavování jednotných cen ze strany vlády skrze zákony je častým nástrojem levice s jakýmsi ospravedlněním skrze řeči o "spravedlnosti pro lid". Neříkám, že je to jen a pouze jejich nástrojem, ale v tomto případě by rozhodně z mnoha hledisek byl. To že podobné praktiky mají na západě...? To myslím není poslední dobou nejlepší vzor kam vzhlížet, v mnoha ohledech, při současném dění...
Samozřejmě je diskutabilní, jak je opravdu spravedlivé pro knihkupce s kamenným obchodem prodávat za takových a takových podmínek oproti konkurenci - e-shopu. Dá se s tím ale dělat mnohem více, než jen omezovat druhé kvůli nezdaru jednotlivce. Dalo by se k tomu říci mnohé a ve zkratce bych asi jen opakoval více či méně to, co řekl pankaplan ve svém článku - takže ho doporučím spíše k přečtení. Hlavní ale bezesporu je zákazník, který sám rozhoduje, kde si zakoupí ono zboží. Jestli mu ušetřených třicet korun stojí v mnoha případech za "zajíce v pytli", kdy ani neví, v jakém stavu knihu dostane a kdy - a někdy vlastně jestli vůbec... Oproti návštěvě knihkupectví samotného, kde mu obchodník, knihkupec, může nabídnout i něco jiného, než jen onu slevu na daný kus.. S tím ale musí knihkupec zápasit trochu sám, obdobně, jako kterýkoliv jiný obchodník. - viz. zase onen článek "Proč knihy nemají mít pevnou cenu".

Krom celkového tématu článku mě zaujala ještě jedna konkrétní věta v článku pankaplana - "Co příjde dál? Jak daleko dovolíme státu, aby ovlivňoval podnikání soukromých subjektů?" Tohle asi není nutno rozvádět zde v diskuzi - v dnešních poměrech a dané politické situaci.

Marthas
Marthas 17.05.2017 v 17:56

Co na to říct, knihkupce na jednu stranu chápu, jak jsem tu už někde psala, tak v 90. letech ve městě, kde bydlím, bylo jen v okolí námka 5 knihkupectví. Nyní o pár desítek let později, tu máme dvě Kanzelsberger a nějakého "blázna", co si před dvěma roky rozhodl otevřít knihkupko. Byly tedy doby, kdy jsme měli knihkupectví jen jedno. A kdo chtěl knihu musel tam. Zdá se mi tedy, že knihkupectví je v posledním tažení. Navíc jsem slyšela, že byl zrušen nebo omezen obor knihkupec v Praze, ale tím si nejsem jistá.
Pravda ale je, že dnešní ceny knih jsou dost vysoké, za 300 stránkovu knihu s přebalem okolo 370,-Kč např. I když nejsem úplný chudák, tak si člověk pořádně rozmyslí, zda si knihu vůbec koupí a ne pouze kde.
S knihovnama to taky není taková sranda, nemají a prostě nemůžou mít vše ve fondu, a poslední dobou se stává, že tam nemají právě to, co bych si ráda přečetla. Jsem tedy i já v neřešitelné situaci a to ještě mám málo místa na knihy. A všechny své starší knížky prodávat nechci, nic si nenamlouvejme, nová vydání té samé knihy, nejsou nikdy tak dobrá jako starší a to nejen graficky ale i po stránce chyb v textu.
Takže sice chápu, ale neschvaluju, protože to stejně nevidím, jako správné řešení.
Jak psala tsal, kdyby to omezení alespoň bylo v rozumné míře, ale čekat dva roky, když mezitím už to koluje na netu v bazaru, nenechte se vysmát.
Kanzelsberger na mě už bohatnul dost dlouho, jen díky tomu, že jsem nevěděla, že mají nové podmínky věrnostního klubu, takže jsem knížky kupovala dlouho bez slevy.

Text příspěvku byl upraven 17.05.17 v 17:57

Eicherik
Eicherik 17.05.2017 v 19:02

Já si často říkám, že mě nemůže nic překvapit. :-D No, kdybychom nebyli součástí totalitní EU, tak si řeknu, že je to blbost. Ale za současných podmínek šanci mají.
Mě se tahle myšlenka principiálně příčí a jsem i proti sníženému DPH u knih. :-)

tsal
tsal 17.05.2017 v 19:47

Musím se přiznat, že mi to brečení knihkupců už docela pije krev. Samozřejmě chápu, že se nikomu nelíbí zhoršené podmínky pro podnikání, ale těžko můžu spatřovat cestu v socialistickém zákoně, když další podobné jsou právě příčinou toho, proč se malým prodejcům tak špatně konkuruje řetězcům.

S tím Kanzelsbergerem jste mě, Marthas, přivedla k našemu malému městskému knihkupectví. Je opravdu prťavoučké, narvané knihami od podlahy ke stropu a funguje tu, co pamatuji. Prodává tam jedna starší paní v již důchodovém věku a jedna o něco mladší. Obě si však udržují skvělý přehled o novinkách, jsou vždy ochotné a poradí. Je jedno, jaký čtete žánr, určitě tam pro něj bude vyhrazená alespoň jedna polička. Pochybuji třeba, že byť jedna z nich někdy četla fantastiku, přesto je jejich fantastická sekce naprosto bez chyby a obsahuje všechny známé a oblíbené série a nejočekávanější novinky.

I přes všechnu chválu a nadšení, které pro to knihkupectví mám, v něm však nikdy nenakupuji. Důvod je prostý. Za knižním trhem mívám zpoždění tak dva roky (chystaný zákon mi tedy vadí spíše principiálně), a jelikož je to knihkupectví opravdu maličké, z prostorových důvodů vede víceméně jen novinky. Nikdy v něm tedy neseženu to, co potřebuji. Myslím, že to bude jeden z problémů všech doslova malých knihkupectví a právě největší výhoda velkých e-shopů. Jak tedy sjednocená cena pomůže v tomto ohledu, mi nedochází.

Eicherik: Tak tak, sníženou sazbu u knih k životu také nepotřebuji. Spíše by mě potěšila nižší a jednotná DPH na vše.


reader.007
reader.007 17.05.2017 v 20:16

Mě by zajímalo, jak by to pak knihkupectví dělala s různými slevami. Třeba... moje oblíbené liberecké knihkupectví má kolem každého vysvědčení slevu pro premianty (tuším 20%). Když na ně upřu smutný zrak, dostanu slevu 10% i bez nějakých jiných příležitostí... znamená to snad že by tyto slevy byly dále neproveditelné?

V době kdy knihkupectví a antiky krachují jak o život, protože lidi jednoduše čtou málo nebo vůbec, opravdu "potřebujeme" další osinu do zadku těch, kteří se drží nad vodou :-/

HTO
HTO 17.05.2017 v 20:20

Na knihy by DPH neměla být vůbec!

reader.007
reader.007 17.05.2017 v 20:26

HTO: To je další věc... Další sazba DPH. Jako kdyby náš daňový systém už tak nebyl dost na... Ještě se musí dělat jakože populární gesta, která jsou ve finále jenom komplikací navíc.

Eicherik
Eicherik 17.05.2017 v 20:40

A spisovatelé by měli dostávat dotace z Ministerstva kultury a do důchodu by měli chodit v padesáti letech. :-D

tsal
tsal 17.05.2017 v 20:49

HTO: Jsou snad důležitější než jídlo, které nás drží naživu? Nemyslím.

Reader: V diskuzích, kterých jsem se účastnila, se tato možnost vůbec nebrala na zřetel. A jediné vyjádření SČKN na netu jsem našla z roku 2005, kde se otázka takových slev octnula jen v připomínkách. Jak vypadá současná verze tedy netuším, ale předpokládám, že si kamenná knihkupectví budou chtít zachovat možnost slevy. Akorát jen pro sebe.
https://www.sckn.cz/content/zpravy/file-199.htm (odkaz nejspíš navazuje na odatovaný odkaz: https://www.sckn.cz/content/zpravy/file-139.htm)
Btw, k výsledkům hlasování v prvním odkaze - probíhá to zřejmě pravidelně. Letos/loni (nezachytila jsem, kdy přesně se data sbírala), prý bylo pro zavedení zákona 95 % knihkupců a 65 % nakladatelů.

reader.007
reader.007 17.05.2017 v 21:42

tsal: suma sumárum jestli se to prosadí nebo ne vůbec nezáleží na prodejcích nebo nakladatelích knih, ale na tom, jestli se do hry bude chtít zapojit někdo s dostatečně dlouhými prstíky.
Tímto na to přestávám myslet, jen si v duchu znechuceně odplivuji a zasouvám další položku do už tak dost přeplněného šuplíku "budu se tím (možná) trápit až to přijde".

Eicherik: jen blbni... a kdopak by seděl v senátě, co? ;-)

newtory
newtory 18.05.2017 v 00:35

EU v súčasnej konštelácii je schopná čohokoľvek,trebárs aj zaviesť kvóty na menšinových autorov,alebo povinnosť používať na knihy eko-papier z redkvičkovej vňate,prípadne zaviesť zákaz fajčenia aj pre knižných hrdinov,alebo embargo na uvádzanie náboženstva a rasy pri záporných postavách...

Eicherik
Eicherik 18.05.2017 v 06:18

newtory: před pár lety bych Tvůj příspěvek označil za naprostý nesmysl, ale po té co se dnes děje už to zní bohůmžel velmi realisticky.

woodward
woodward 18.05.2017 v 13:05

ve Francii to tak mají (nebo aspoň to tak měli v osmdesátých a devadesátých letech). Bylo jedno, jestli člověk nakupoval ve FNACu nebo v nějakým malinkým knihkupectví na rohu. Prostě např. Tři mušketýři v brožovaném vydání stáli všude 40 franků. Samozřejmě, v antikvariátech žádné omezení neplatilo.

reader.007
reader.007 18.05.2017 v 14:57

Nejen Francouzi... Dnes jsem si přinesla z antiku početnici z roku 1922, kde je uvedena cena 4,20 a na další straně text:
"Školní knihy, Státním nakladatelstvím vydané, nesmějí se prodávati dráže nežli za cenu na titulním jich listě udanou."

Nutno dodat, že zmíněnou titulní stranu zdobí obří razítko s textem:
"Neprodejné! Zdarma pro chudé žáky."

woodward
woodward 18.05.2017 v 15:26

nojo, početnice, ty jsou drahý i zadarmo... ;)

reader.007
reader.007 18.05.2017 v 15:28

woodward: jen nech na hlavě. Jestli bude inkluze pokračovat, bude to zlatý hřeb mého vyučovacího procesu :-))

HTO
HTO 18.05.2017 v 22:35

Eicherik: vy jste mi ale přející. Jistě, je zcela v pořádku, když spisovatelé a překladatelé živoří a co se týká poezie, bez které se lidstvo NEOBEJDE, stav u nás se dá nejlépe popsat oním smutně proslulým „Div že tu, český básník, nežebráš“.

woodward
woodward 18.05.2017 v 22:37

mám takovej dojem, že v tomto ohledu jsme velmi nestranní; básníci tu žebrají bez rozdílu víry, národnosti, barvy pleti a tak podobně. :)

newtory
newtory 18.05.2017 v 22:43

"Umělec v hladovění" je vraj oveľa tvorivejší.

Text příspěvku byl upraven 18.05.17 v 22:44

tsal
tsal 18.05.2017 v 22:52

HTO: Pokud čekáte, že se spisovatel malého národa uživí stejně jako spisovatel velkého národa, čekáte marně. Kde není dostatečná poptávka, tam není dostatečný plat. A platit za 200 stránek třeba 1000 Kč bude jen málokdo. Holt budou muset páni spisovatelé dělat to, co doposud - pracovat i na něčem jiném. Stejně jako to dělali a dělají mnozí vyučující, překladatelé, korektoři, novináři etc.

woodward
woodward 18.05.2017 v 22:53

Newtory: Připomínáš mi majora Růnu z dob mého vojákování. Ten vždycky tvrdil, že voják musí bejt hladovej, špinavej, nasranej a po zuby vozbrojenej.

Text příspěvku byl upraven 18.05.17 v 22:56

Marbo
Marbo 18.05.2017 v 22:58

dph u knih je logické, vždyť kde jinde by se měla platit dan z PŘIDANÉ hodnoty ?
teď vážně, zrušení dph u knih je krok správným směrem

Text příspěvku byl upraven 18.05.17 v 22:59

Skallarix
Skallarix 18.05.2017 v 23:01

Dobrá, teoretici, dejme tomu, že se DPH u knih zruší. Co čekáte ale? Že knihy zlevní? :-D



Vložit příspěvek