Jak naložit s knihami, které už nechceme?


danazeskolky
danazeskolky 05.04.2017 v 19:47

Z knih, o které už nikdo nestojí, se nechají vyrábět zajímavé "blbůstky": dekorace, tajné schránky, využít jako stavebnici, někde z nich staví i regály apod.

denib
denib 05.04.2017 v 19:55

S knížkama, které nikdo nechce, to je zajímavé. Já jsem ohledně knížek taková popelnice a jelikož mám doma celkem dost místa, tak si jich i dost beru. Naše knihovna má hromadu knih k rozebrání zdarma a vždycky si jednu nebo dvě odnesu. Brát si jich víc se stydím :-) Ale píšu to proto, že mě udivuje, jaké skvosty se tam najdou. Třeba Kámen a bolest už tam je k rozebrání hrozně dlouho a nikdo si ho nebere. A přitom to je naprosto úžasná kniha. Já sama si jí nevzala, protože už jí doma mám.

Marika Vanova
Marika Vanova 10.04.2017 v 10:40

denib: tak Kámen a bolest si zrovna potrebuji půjčit do výzvy, má ji ráda moje mamka, ale doma ji nemá.
V naší knihovně je to stejné, je tam police knih k rozebrání, zrovna v patek jsem tam nesla asi 15 knih a zase 7 jiných jsem si jich odnesla domů. Těším se co tam najdu.

denib
denib 10.04.2017 v 11:54

No, kdybys chtěla, tak já se podívám, jestli jí tam ještě mají a pak bych ti jí poslala. Byla jsem tam zrovna dneska, škoda. A samozřejmě asi nebude v nejlepším stavu.

Marika Vanova
Marika Vanova 10.04.2017 v 16:13

To jsi hodná, ale koukala jsem, že je v pohodě v knihovně. Tak zajdu tam, ale děkuju. Myslím, že ji nepotřebuji vlastnit.

Text příspěvku byl upraven 10.04.17 v 16:15

Kee
Kee 03.10.2017 v 12:58

Zdravím, chtěla bych poradit - doma mám prostorově omezenou knihovnu, takže chci poslat dál větší množství knih, abych si mohla nechat opravdu jen ty srdeční kousky :-) Nedaří se mi je ale rozprodat, tak přemýšlím, jak s nimi naložit, aby se z nich mohl těšit ještě někdo jiný? :-)

Jinak kdyby někdo měl zájem, pošlu jejich seznam, až bude komplet vyhotovený :-)
Díky za rady :-)


Marika Vanova
Marika Vanova 03.10.2017 v 13:29

V městských knihovnách bývají police na knihy k rozebrání, tak to tam postupně nosím i já. Ale nevím, kolik toho máte.

slunečnice777
slunečnice777 03.10.2017 v 13:37

Pěkný den, také odnáším knížky které nebude nikdo číst do naší místní knihovny. Tam je zařadí, půjčují se dál. Což jsem strašně rád.

maknel
maknel 03.10.2017 v 14:52

Dobrý den, na některých nádražích bývají speciální regály, kde se takto "nechtěná" literatura dá ponechat. Mám s tím dobrou zkušenost a dají se tam občas najít zajímavé tituly :)

Marbo
Marbo 03.10.2017 v 15:00

ač je chválitebné knihy ponechat na nádraží či jinde, ocenil bych možnost předkupního práva.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 03.10.2017 v 18:21

Dobrou zkušenost mám s veřejnou knihovnou, kde se najde regál s volnými knihami. Bývá i na plovárnách, nádražích apod.
Také můžete nabídnout nějaké menší venkovské knihovně.

Text příspěvku byl upraven 03.10.17 v 18:33

Peršanka
Peršanka 16.11.2017 v 11:54

Různé výše popisované pokusy s knihovnami a dobročinností mám taky za sebou. Ztracený čas. Nakonec tedy cca 300 paperbacků v angličtině po otci, který se jich za života nedokázal vzdát, skončilo v kontejneru na papír. Knihy po zemřelých kamarádkách mé matky prošly sítem (skoro nic v něm nezůstalo) a většina z nich shořela a ohřála nás. Když mě kolem roku 1985 omrzelo sci-fi, vzali je v antiku za pár kaček. A teď ? Dalších asi sto kousků putovalo opět do kontejneru, protože takového Stefana Zweiga už prostě znovu číst nechci. Btw - knihy hořej dost blbě... Zůstaly mi srdcovky, slovníky a věci o přírodě. A komentář mojí nebožky babičky - už mi nic nekupujte, co s tím budete dělat, až umřu? V tomto duchu jest mé svědomí klidné, žádnej extra binec po mně nezbude :)

Text příspěvku byl upraven 16.11.17 v 12:31

micha-ella
micha-ella 19.11.2017 v 14:06

Nikdy bych žádnou knihu nespálila. Připadalo by mi to, jako když pálím člověka nebo že patřím do středověku. I dát knížky do sběru se mi zdá špatné. Knížky se mají prodávat nebo rozdávat, třeba i anonymně, do některé z těch už zmíněných polic v knihovnách, v nemocnici , na nádraží atd.
Líbí se mi systém čtenářky koka. Taky mám velikou knihovnu, ještě plno knížek na půdě a potřebuji zmenšit jejich počet. Vždycky se dívám, co kdo shání, jestli to náhodou nemám ve svých "zbytečných". Psát dlouhé seznamy je náročné, hledat v nich také. Sázím na to, že když někdo nějakou knížku shání, napíše mi to do zpráv a já jí buď mám a ráda levně prodám nebo nemám a pošlu alespoň pozdrav. Zdejší bazar je omezený jen na malý počet titulů a tak mi zatím nepomohl.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 19.11.2017 v 15:44

Souhlasím s michae-lla, nikdy bych nespálila knížku. Když jde o něco ve stylu telefonní seznam.. vázané časopisy, dám jí do sběru a tak papír poslouží na výrobu další knihy. Jinak s poličkou nebo krabicí v knihovně na odkládání již nepotřebných knih mám dobrou zkušenost. A když se mi stane, že je kniha zachovalá nebo se mi sejde 2x, pak poslouží jako dárek pro mé přátele, kteří také rádi čtou.

Text příspěvku byl upraven 19.11.17 v 15:51

Medunkavera
Medunkavera 20.11.2017 v 14:28

Také bych knihu nespálila, ani nepoložila na kontejner. Pro mě je kniha něco posvátného. Někdo tu knihu napsal, někdo ji vydal ...
Plánuji, že knihy zde daruji. Nebude jich moc. Ale mám malý byt. Už je nemám kam dát. Nechám si jen ty, které mám nejraději.

Tylinka
Tylinka 20.11.2017 v 21:56

Ani já bych nedokázala knihu spálit, mám to tak nějak v sobě zakódované. Miluju knížky od malička, nebyl pro mne lepší dárek než knížka a že je mám dodnes. Třeba "Od jehly k mašinkám" a většinu těch básniček umím zpaměti a dnes je budu učit své vnouče. Zatím se knih moc nezbavuji, ale taky to přijde, protože bohužel nemám pokračovatele, který by sdílel tuto moji radost. Takže rozdám, odnesu do knihovny, kde se každý rok koná výměnná akce (zatím jsem přinesla víc, než odnesla) ale určitě nevyhodím, nespálím ani nezničím. Pokud to udělá někdo jiný, nebudu už o tom vědět a mé srdce to nebude bolet.

syskas
syskas 12.01.2018 v 09:20

Kupujem veľa kníh vo výpredaji, za pár eur. A všetky, ktoré si nechcem nechať, po prečítaní dávam do knižnice. Dokonca som s pani knihovníčkou už "zohratá" - ona má zoznam kníh, ktoré chce kúpiť do knižnice a porovnávame to občas s mojou zásobou nových kníh - aby zbytočne nekupovala to, čo im ja darujem o pár mesiacov :-).
Z inej knižnice mi dávajú vyradené knihy. Preberiem, čo nechcem, to rovno posielam Domovu použitých kníh (oni knihy rozdávajú zadarmo na verejných miestach, ale dávajú aj knihy do nemocníc, škôl, domovov dôchodcov...) a čo sa mi páči, to si nechám na prečítanie. A po prečítaní zase buď knižnica alebo Domov použitých kníh.
Koncom roku som poslala viac ako 30 kníh (Vasilková a pár kusov iných na doplnenie krabice) jednému domovu dôchodcov. Kedysi ich čítala a zbierala moja mama, ale už nečíta a ona sama povedala, aby sme ich niekomu darovali.

Pidr
Pidr 04.04.2018 v 10:08

Mám cca 300 knih s pozůstalosti a doma cca 500 kusů. Některé jsou dvojmo s klubů čtenářů. Nikde je nechtějí, nemocnice, domovy, knihovny, antikvarijáty. Ano do bedýnky ke dveřím, ale jak dlouho je budu na drobno roznášet, když musím vyklidit byt v daném termínu. Je tady spousta nápadů a řešení, ale nic reálného po ověření. Maminka měla 90 let já mám 70 a po mě cca těch 500 svazků, už vůbec nevím kde knihy skončí... Určitě ve sběru. Podívejte se na moderně zařízené domácnosti, pokoje, bez knih a obrazů. Svět se ubírá jiným směrem a pár jedinců s knihou v ruce, to asi už nezachrání ani nezmění.

nokid
nokid 04.04.2018 v 10:23

Takto přece nemůžeme uvažovat... To bysme rovnou mohli svět obložit dynamitem a odpálit!
Co takhle zveřejnit adresu na které je možno si knihy rozebrat? Snad byste alespoň pár z nás potěšil a to není málo...

Text příspěvku byl upraven 04.04.18 v 10:26

reader.007
reader.007 04.04.2018 v 11:24

Pidr: je to určitě deprimující, ale taky bych neházela flintu do žita.

Kdybych já osobně byla v časové tísni, asi bych si domů natahala krabice od banánů a pak je dala do aukce na aukru jako celek od 1,- s tím, že si kupující zajistí vlastní odvoz. Že se zájemce občas najde, je vidět třeba tady:
https://aukro.cz/27-beden-knih-mix-skladovane-v-suchu-6925478834

PetraaMatouš
PetraaMatouš 05.04.2018 v 11:28

No pane pidr já bych si ty knihy klidně vzala. Neříkám že všechny zůstanou,ale nikdy knihy nevyhazuju. Záleží, co za ně.

bamba
bamba 05.04.2018 v 12:39

v Bratislave si po knihy prídu sami - ak ich je aspoň 100 - alebo možno menej. Tiež som sa týmto spôsobom s ťažkým srdcom lúčila s national geographic a pár knihami - tie so srdcom ľahším.

Jana283
Jana283 07.04.2018 v 22:17

Přátelé a je to tady - všechny knihovny a police s knihami přetékají. DK měla vyproblém vyřešit, tak jsem asi 8 knih prodala a cca 60 koupila... Takže teď už mám vážný problém s prostory a ráda bych se zbavila knih přečtených, ke kterým už se nebudu vracet. Poradíte mi, prosím, v jižních Čechách "kam s nimi"? Zadarmo. Nemocnice, domovy důchodců, obecní knihovny....? Uvítám každý tip. Nejsu to žádné vykopávky a myslím,že by ještě mohly další čtenáře potěšit. Dovezu, předám a budu šťastná, když někoho potěší. Poraďte, prosím.
Jana

Text příspěvku byl upraven 07.04.18 v 22:18

Twinny
Twinny 08.04.2018 v 08:22

Můžete je zkusit nabídnout do antikvariátu. Jinak veřejné knihovničky, jedna je v ČB u literární kavárny Měsíc ve dne. Nebo najít nějakou malou knihovničku, kde by z nich mohli mít radost.

syskas
syskas 08.04.2018 v 08:45

Odporúčam popýtať sa priamo v knižniciach a domovoch dôchodcov v okolí.
Tiež dávam knihy, ktoré prečítam a nechcem si ich nechať, do jednej knižnice. Tam sa veľmi tešia. Vezmú všetko, čo nemajú. Okrem toho som pred vianocami poslala cca 30 kníh od jednej spisovateľky (ženské romány) domovu dôchodcov - tiež sa veľmi potešili. Konkrétny domov mi poradila jedna neziskovka. V antikvariátoch mi ponúkali za tie ženské romány menej ako euro za knihu (keď odrátam poštovné) a to sa ešte tvárili, že mi robia láskavosť, pritom tie knihy predávajú tak za 3 eurá. Vtedy som si povedala, že ich radšej darujem.

Text příspěvku byl upraven 08.04.18 v 08:46



Vložit příspěvek