Hádejte autory:)


encyklopedie
encyklopedie 04.06.2017 v 19:50

..taky něco lehkého, hledaný o sobě řekl
"Jsem neskutečně nepořádný a pořád spoléhám na svoji hlavu. Všechno si pamatuji, ale taky si uvědomuji, že až umřu, tak tu nebude nikdo, kdo dá ty materiály k cestám a knížkám správně dohromady. Mám fenomenální paměť, ale jednou to pomine. Takže mi právě vrtáte v bolavém zubu, protože to je věc, která mne v poslední době začala dost trápit. Jen doufám, že se nelehké dokumentace ujme jeden z mých synů, který má vystudovanou žurnalistiku. Rád bych mu všechno povyprávěl. Rozhodně nechci, aby to zmizelo, takže půjde o velmi naléhavou akci do mé nejbližší smrti."

soukroma
soukroma 04.06.2017 v 19:54

Miloslav Stingl

encyklopedie
encyklopedie 04.06.2017 v 19:55

...jasan ...odcházím a předávám slovo

soukroma
soukroma 04.06.2017 v 20:10

Teď trochu krypticky: náš hledaný spisovatel (čerstvý devadesátník) velmi často používal různé pseudonymy (především s iniciálami GF) a kvůli dlouhé nemožnosti publikovat pod vlastním jménem ani pseudonymem spolupracoval s jiným (již nežijícím) autorem s iniciálami MN, který sedm jeho děl pod svým jménem uveřejnil. Psal nejrůznější žánry, zhusta historické (starší minulost i ta vcelku nedávná válečná), dobrodružné, ale i úspěšné detektivní a špionážní romány (několik jich bylo na přelomu 60./70. let slušně zfilmováno).
Hodně nápověd si zaslouží jako odpověď jméno (třeba i pseudonymy) hledaného i jméno "zastupujícího" autora, aby bylo jasno ohledně autorství.

encyklopedie
encyklopedie 04.06.2017 v 20:17

...už jsem chtěl odejít ...ale s tímto pánem se znám osobně ...tak musím
Pavel Hejcman
a ty iniciály GF - Gustaf Franc, Gustav Franc, Gerard Fraineau

encyklopedie
encyklopedie 04.06.2017 v 20:19

doplním ještě zastupujícího autora - Miroslav Neumann
...a ještě by se dal dodat další pseudonym - Pavel Dejl
Kriminalistické povídky (1972 na pokračování v deníku Mladá fronta
Dražba vdov (1995, už 1972 publikoval na pokračování v Květech

Text příspěvku byl upraven 04.06.17 v 20:46


soukroma
soukroma 04.06.2017 v 22:20

skvěle - já ještě doplním asi jeho nejznámější detektivku Anděl hraje na violu, zfilmovanou jako Smrt na oponou (1966) s Miroslavem Horníčkem v roli kriminalisty (a ČSFD dodává k dalšímu přednímu obsazení: "Květa Fialová jako drogám propadlá tanečnice a Waldemar Matuška jako urputný mezinárodní zločinec").

soukroma
soukroma 05.06.2017 v 13:33

encyklopedie má zalistovat a vydat nějakého autora k hádání!

encyklopedie
encyklopedie 05.06.2017 v 16:45

...encyklopedie po spánku a osmihodinové směně zalistoval....
hádaný ... kolem jeho smrti se kupí samé záhady.
Mohl za to syfilis, vzteklina, cholera? Mohl za to alkoholismus, opiáty?
Od mládí, jako sirotek ač vyrůstal v celkem bohatém prostředí se potýkal s alkoholem...matka mu zemřela velmi, velmi mladá....otec obul pérka a zmizel ještě před smrtí matky...
Krásu života se snažil najít ve světě hnusu, ve všem co bylo ošklivé, co zavánělo smrtí a bolestí.......
Na příčinu smrti se už asi nikdy nepřijde....

Hun
Hun 05.06.2017 v 19:40

Já bych zkusil Edgara Allana.

encyklopedie
encyklopedie 05.06.2017 v 19:43

...zkusil jsi dobře...je to Poe a něco zadej

Hun
Hun 05.06.2017 v 19:46

Mimochodem Poe je dle mého skromného názoru možná nejvlivnější spisovatel všech dob – zásadním způsobem pomohl zformovat hned několik literárních žánrů. Neříkám nutně autor nejlepší nebo nejslavnější, ale čistě z hlediska vlivu na svět literatury je pro mě jedničkou.

Hun
Hun 06.06.2017 v 02:01

HÁDANKA:
Hledáme autora, který se už desítky let věnuje ekologii, ač nejvíce se proslavil na docela jiném poli. Na environmentální problémy se dívá v širších souvislostech, jak dokazují citáty z jedné jeho knihy:
„Pokud jsme se naučili dívat na věci tak, že je lze kdykoli nahradit, neovlivnilo to i způsob, jak přemýšlíme o lidech kolem nás? […] Nepřestali jsme si nakonec cenit jedinečnosti každého z nás?“
„Jsem přesvědčen, že mnozí lidé ztratili důvěru v budoucnost, protože prakticky po každé stránce se naše civilizace začíná chovat tak, jako by naše budoucnost byla tak nejistá, že je rozumnější soustředit se výlučně na naše momentální potřeby a krátkodobé problémy.“
„Čím hlouběji pátrám po kořenech světové ekologické krize, tím většího nabývám přesvědčení, že je to jen vnější projev vnitřní krize, pro niž nenacházím lepší označení než krize duchovní.“

ZajDa37
ZajDa37 06.06.2017 v 06:26

Není to náhodou James Lovelock?

Hun
Hun 06.06.2017 v 09:53

Ne, ten ne. Můj autor je dle mého o dost známější – divil bych se, kdyby o něm kdokoli z vás neslyšel. Jo, a dostal nobelovku.

Hun
Hun 06.06.2017 v 17:33

Hledaný autor se cca před 15 lety stal pravděpodobně obětí kolosálního podvodu, hojně medializovaného i u nás. Vyšetřování však bylo zastaveno soudem.

Díky své "paralelní" kariéře je to patrně jediný ekolog na světě dobře známý i široké veřejnosti.

soukroma
soukroma 06.06.2017 v 17:52

Tak teď už mi z toho rébusu vyšel - s odřenýma ušima - Al Gore.

Hun
Hun 06.06.2017 v 18:03

Je to Albert Gore, ano. Jeho postřehy jsou neuvěřitelně trefné, tyto jsou z knihy „The Earth in the Balance – Ecology and the Human Spirit“. A jeho dokument „Inconvenient Truth“ silně doporučuji, pokud jste ještě neviděli!

Soukroma uvádí míč do hry.

soukroma
soukroma 06.06.2017 v 18:11

Protože se tu současně moříme s cestopisnou hádankou, tak s klidným svědomím zadám sem autora díla, které mě okamžitě napadlo při pročtení všech indicií (musíte se podívat tedy i vedle). Hledaný autor ale nebyl ani inženýr, ani cestovatel, ani se nenarodil v roce 1930, ale velmi zajímavý zeměpisný africký útvar učinil titulním ve svém dramatu, které napsal v roce 1935.

Text příspěvku byl upraven 06.06.17 v 18:13

encyklopedie
encyklopedie 06.06.2017 v 18:21

Green Hills of Africa (1935) ??????
Ernest Heminqway - zelené pahorky africké ?????

woodward
woodward 06.06.2017 v 18:26

Vladislav Vančura: Jezero Ukereve?

Text příspěvku byl upraven 06.06.17 v 18:27

soukroma
soukroma 06.06.2017 v 20:01

Jezero Ukereve - drama, přece.

woodward přebírá

encyklopedie
encyklopedie 06.06.2017 v 20:10

...žádné drama se nekoná ..... prostě uhodl woodward ...nemusím nic vymýšlet ...

woodward
woodward 06.06.2017 v 20:13

Tak zkusíme tohle, kdo to napsal?

Konečně tu máme svou jalovcovou. Na váš úspěch. Ano, gorila promluvila a nazvala mě doktorem. V téhle zemi je každý doktorem nebo profesorem. Rádi projevují úctu, z dobromyslnosti nebo ze skromnosti. U nich aspoň není zlomyslnost národní institucí. Mimochodem nejsem lékař. Jestli vás to zajímá, před svým příchodem do tohoto města jsem byl advokátem.

soukroma
soukroma 06.06.2017 v 20:16

Albert Camus



Vložit příspěvek