Filosofování pod starým mohutným dubem


Eicherik
Eicherik 11.05.2017 v 22:09

Já jsem rád, že něco najdu. :-D

denib
denib 13.05.2017 v 20:56

Když čtete o něčem reálném, také si rádi dohledáváte různé další informace? Já mám např. bídnou znalost zeměpisu, tak se dívám na mapy. Nebo si hledám informace o různých osobnostech nebo událostech, které se v knížce vyskytují.

Teď třeba čtu knihu Epizoda v Transvaalu - autor sám píše, že město je fiktivní, ale zmíněný způsob života a atmosféra plně vystihují situaci v podobných jihoafrických městech v tehdejších letech (cca 1953). Vždycky, když čtu o podobných věcech, tak jsem strašně naštvaná. Navíc autor se znal s Nelsonem Mandelou a knížka byla dokonce v JAR zakázaná. Takže teď si na internetu čtu o apartheidu. Co vy?

encyklopedie
encyklopedie 13.05.2017 v 21:01

...rozhodně si o apartheidu na internetu nečtu. Stačí?

denib
denib 13.05.2017 v 21:14

Ta otázka směřovala na to, jestli si i ostatní čtenáři dohledávají další informace ke čteným knihám. Pokud ti ta otázka vadí, proč jí neignoruješ?
Navíc ta kniha mi připadá zajímavá. Myslela jsem, že by třeba mohla zaujmout i někoho jiného.

encyklopedie
encyklopedie 13.05.2017 v 21:18

..otázka mi nevadí...proto jsem na ni odpověděl

denib
denib 13.05.2017 v 21:19

OK, asi jsem tě špatně pochopila.


Hraboshka
Hraboshka 13.05.2017 v 21:27

Jo, a pak jsem překvapená - nebo ne překvapená, spíš potěšená - že to tak fakt bylo. A když čtu nějaký historický román a líbí se mi, tak si pak i něco pamatuju, rozhodně víc, než kdybych se to jen učila ve škole.

R.E.M.
R.E.M. 13.05.2017 v 22:07

denib a spol.: I já si často vyhledávám informace.
Pár příkladů: Díky Naslouchači jsem se podrobněji podívala na případ Djatlovovy expedice, u Marťana jsem si procházela chemické sloučeniny a druhy paliva, u historických knih L. Vaňkové (která má úžasně zpracované mezikapitoly s informacemi) jsem si hledala šlechtice a potěšilo mě, že i postava, kterou jsem měla za fiktivní, opravdu existovala. A takto bych mohla pokračovat dál. :)

A občas dojde k neuvěřitelné náhodě a propojení dvou knih. Začala jsem číst Hyperprostor od M. Kaku a měla přichystané na čtení Plochozemí. A co se nestalo. Autor Hyperprostoru při objasňování pěti a vícerozměrných světů zmínil i téma knihy Plochozemí, její děj dokonce i rozuzlení knihy. Dovysvětlil to, co Plochozemí načrtla...

A vlastně ještě jedno propojení - přečetla jsem Naslouchače a než se, ne rok s rokem, ale dá se říct měsíc s měsícem sešel, vyšla kniha Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?

Text příspěvku byl upraven 13.05.17 v 22:07

denib
denib 13.05.2017 v 22:18

R.E.M. Mám to podobně, ale je pravda, že chemické sloučeniny u Marťana by už na mě byly moc. Nemyslím kvůli pochopení, to by možná ještě šlo. Ale kdybych si Marťana proložila ještě dalšími fakty, měla bych pocit, že čtu encyklopedii :-) Nic proti encyklopediím, ale chemii bych si zrovna nevybrala.
Ale expedici u Naslouchače jsem si hledala taky :-)

A to, co píšeš o Plochozemí, mi připomíná, že já obecně ráda čtu knihy, o kterých jsem se dočetla od oblíbených autorů v jiných knihách. Třeba King v jedné knize zmínil Pána much od Goldinga, tak jsem si ho hned taky přečetla :-)

Eicherik
Eicherik 14.05.2017 v 08:05

Sestra Naslouchače vychvalovala a pak se mě ptala na Djatlovovu expedici. Tak proto... :-)

denib
denib 14.05.2017 v 08:21

No jo, je to fakt záhada :-)

Marbo
Marbo 14.05.2017 v 08:22

ono je to logické, téma ( kniha ) zaujme a člověk chce víc. Podobné záchvaty mám často

Marbo
Marbo 14.05.2017 v 09:02

citát ku aktuálnímu výročí - Průměrný mír je lepší než sebelepší válka. Marie Terezie

denib
denib 14.05.2017 v 10:05

mirektrubak: Mandela v té knížce vůbec není. Na něj jsem jenom narazila, když jsem doplňovala údaje k autorovi.

reader.007
reader.007 14.05.2017 v 17:12

Když čtu nějaké historické knihy, většinou si informace o době kdy se odehrávají tahám v Toulkách českou minulostí, nebo v Toulkách minulostí světa (velmi čtivé, vřele doporučuji), zbytek googlím.

A asociace v knížkách následuji moc ráda, ve Woodhousovi jsou to angličtí básníci, k Dickensovi mě přitáhly Malé ženy

tester
tester 14.05.2017 v 17:19

To mirektrubak ......OK !!!..
já mám v jejich znalostech nějaké mezery (což je doslova a do písmene pokaždé :), tak si googluju, abych si informace doplnil a taky, abych se dozvěděl, jak to bylo doopravdy - protože beletrické příběhy taky mohou realitu dost zkreslovat. ...Četba bez internetu je SLABOTA. Internet dává četbě knih vysokou přidanou hodnotu. Přidává i další multimediální soubory atd. Do knihovny patří PC atp.

newtory
newtory 14.05.2017 v 18:03

AD: mirektrubak, reader.007, tester
Robím to isté gúglim,hrabem sa v encyklopédiách,ženie ma zvedavosť,ale aj záujem o to,či to bolo naozaj tak ako vo filme knihe...
Ak ma téma naozaj zaujme gúglim knihy na danú tému a pozerám kde by sa dali kúpiť a za koľko...

tester
tester 15.05.2017 v 04:08

GUGLENÍ je nebezpečné. Z maličkosti může vzniknout velký hustě zasmyčkovaný a zamotaný uzel, nebo lavinovitě a všechny strany se hvězdicově se šířící nekonečný mikrokosmos odkazů a informací. Jistí to ještě Wkipedie. A je to dobré, protože se člověk může dostat k věcem, které jsou mnohem zajímavější a inspirativnější než původní kniha. Kniha je jen katalyzátor pro spuštění lavinovité reakce informací.

Marika Vanova
Marika Vanova 15.05.2017 v 11:29

Tak mám to podobně: po dočtení Sarajevské princezny jsem si pročítala na pc o válce v Jugoslávii a UNPROFOR a UNICEF atd.

Ale nedělám to vždycky, někdy tu zvědavost přebiju jinou knihou a jsem jinde.

R.E.M.
R.E.M. 15.05.2017 v 11:36

Jen dodám, ono je pěkné, že si najdu druhy paliva a nějaké chemické sloučeniny, k čemuž mě inspiroval Marťan, ale fakticky je mi to nanic, protože jsem všechny informace zase efektivně zapomněla. :-))

Eicherik
Eicherik 15.05.2017 v 18:24

NARGAROTH - A Whisper.....
https://www.youtube.com/watch?v=NVrptMaep4I
Pokud se to někomu líbilo napište. :-)

denib
denib 15.05.2017 v 18:51

Hudba se mi líbí, zpěv ne - bez něj by to bylo lepší, promiň :-)
Já jsem spíš na rockovou klasiku
https://www.youtube.com/watch?v=ikGyZh0VbPQ

Eicherik
Eicherik 15.05.2017 v 19:52

denib: v pohodě. :-)

Marbo
Marbo 15.05.2017 v 20:46

a co sis vzal ? neb já nevím, po čem šáhnout

Marbo
Marbo 15.05.2017 v 20:52

díky, ten Snyder vypadá dobře ( a cenově dostupně )



Vložit příspěvek