100 věcí, které by měl člověk přečíst, vidět a slyšet


pajonek
pajonek 15.12.2013 v 22:44

....a aby se nám dobře usínalo, tak máme číslo 18
...s tímto číslem se budeme klepat strachy ........


PĚT MINUT PO PŮLNOCI
James Thayer nám předkládá příběh nezdolného, speciálně vycvičeného amerického špiona, který je v dubnu 1945 pověřen zabitím Hitlera. Záhadný, nemluvný hrdina bez bázně a hany na rozkaz zpravodajských služeb za neuvěřitelně obtížných podmínek uteče ze zajateckého tábora. Putuje poničeným válečným Německem a v patách má nejlepšího německého kriminalistu, kterého proto gestapáci vytáhli z cely smrti. Potkává řadu lidí, od fanatických nacistů, po zbědované dezertéry a řadové občany. Pomocnicí je mu krásná německá špionka. Neústupně směřuje ke svému cíli - zneškodnění Hitlera........

...kurníčekšopíček - co tam mám dát - 100% a ani "Ň" proti

pajonek
pajonek 17.12.2013 v 17:16

...dostal jsem dotaz jestli je dobré přečíst knihu Dominika Filipa - Filmařova dobrodružství v pravěku...... je to staré scifíčko vydané v roce 1948 - můj názor je NEČÍST , ztráta času , tak jak se tam hlavní hrdina na konci probudí ze snu, tak i já jsem si říkal jestli semi to jenom nezdá - tahle kniha se nepovedla..... kdo chce parádu z té doby, výbornou českou scifi, tak at si přečtě Běhounkovu knihu Dům zelených přízraků /vyšla už v roce 1947 pod názvem Případ profesora Hrona. Tak tohle je česká špica scifi !!!!!
Mimochodem zmínil jsem jiné načítací forum, tak mám čest oznámit, že na moje dlouhodobé otravování skupinka lidí tuhle knihu načetla a ozvučila, z čehož se stala neskutečná načtená paráda.
A já zabrousím přes tuhle okliku ke knize, kterou jsem tady chtěl vlastně představit
...knihu napsal Warren Fahy a jmenuje se FRAGMENT
Autor v knize předkládá fantastickou směsici vědecky pojatého líčení, naprosté fikce a napínavého dobrodružného románu.
Příběh začíná prologem, jenž se odehrál v roce 1791; tehdy jedna z lodí pátrající po vzbouřencích z legendární lodi Bounty narazila na osamocený ostrov v jižním Pacifiku a členové posádky ke svému nemilému překvapení zjistili, že na něm žije cosi velice nebezpečného; námořníci vysazeni na břeh byli do jednoho během několika minut mrtví.
Vzápětí se ocitáme v současnosti – k ostrovu připlouvá loď Trident, která má za úkol nalézt a natočit pro televizní program zajímavé formy života na odlehlých ostrovech, a veze na palubě skupinku vědců různých oborů. První setkání s ostrovem končí katastrofálně – několik lidí je v mžiku zabito a sežráno prapodivnými dravými bytostmi, a to přímo před kamerami, které točí pro živé vysílání. To samozřejmě vyvolá náležitý rozruch, všichni se ale domnívají, že se jedná o nahraný podvod.
Ti, kterým se podařilo uniknout, se snaží zorganizovat další výpravu, která by ostrov blíže prozkoumala…
Nenechte si ujít to nejlepší od dob Jurského parku a seriálu Ztraceni!
informace z Legie.cz
Já mám trošku jiný názor, nedal bych těch pomyslných 65% co svítí na legii, protože já se u knihy perfektně bavil ...když tomu něco chybí, tak dám 99%

pajonek
pajonek 17.12.2013 v 19:22

...a máme číslo 20
...nezapomenutelná kniha, nezapomenutelný film---i pokračování
PAHOREK,PAHOREK Z PÍSKU
Ray Rigby
Dramatický příběh z anglické vojenské káznice v týlu severoafrické fronty za druhé světové války vychází z vlastních trpkých zkušeností anglického autora. Uměle vytvořený pahorek z kamení slouží jako novodobý mučící nástroj a jeho zdolávání ve vyprahlé poušti považují dozorci za poslední prostředek ke zlomení zbytků lidské důstojnosti trestanců.

........vynikající zfilmováno !!! Sean Connery je nezapomenutelný
....tady je krátký /dvouhodinový/ trailer
http://www.youtube.com/watch?v=7BhRVq4MR-Y

Viki9
Viki9 18.12.2013 v 07:25

... jeden z hodně mála příkladů, kdy se mi film líbil více než kniha ... a to kniha rozhodně není špatná ...

pajonek
pajonek 18.12.2013 v 17:34

...a číslo 21 nám umožní skok do minulosti
....dnes uděláme kukenzi do let, kdy se mi začaly zapalovat lejtka a začal jsem číst i jiné než KOD, Karavana a podobné dobrodružky
Rok 1965
Vzpoura proti času
Foustka Ivan
Scifi román o letech do vesmíru, který vypráví o posádce vesmírné lodi Pluto, která byla nucena přistát na tajemném vesmírném tělesu, které jim přichystá spoustu až strašidelných překvapení. Posádka se musí vyrovnat s neznámou vyspělou technikou a navíc sama se sebou.

Tohodle scifi staříka /a českého/ mám moc rád. Perfektní scifíčko, které se naozaj velmi dobře čte........
....zajímavé, určitě se to hrne bez zastavení furt a furt kupředu !!!

pajonek
pajonek 18.12.2013 v 17:36

..a ještě si dáme číslo 22
...a hezky pokračujeme ve špionážním románu.........asi nikdo nezná
Tone Svetina, slovinský spisovatel se zařadil na přední místo mezi spisovatelé, kteří psali špionážní romány, získal čtenářský věhlas dílem Ukana (1965, 1967, 1968 , česky jako Lest /1974/, Osidla /1976/ a Zúčtování /1977/. Tato válečná trilogie, která má v originále více než 2500 stran, byla do té doby nejen nejrozsáhlejším dílem slovinské literatury o druhé světové válce, ale i nejúspěšnější knihou v celé poválečné slovinské literární produkci.

Major Wolf, šéf gestapa v Bledu, vybuduje v partyzánských jednotkách síť svých agentů, která sahá až do štábů partyzánských svazků. Mimořádný úkol připadne jedné z hlavních hrdinek románu, studentce Anně, jejíž matka - původem Němka - přihlásila sebe i své dvě dcery k německé národnosti.
Čtenář bude s napětím sledovat osudy krasavice Anny, která jako německá agentka odchází mezi partyzány, aby splnila mimořádně důležitý úkol, kterým ji pověřil major Wolf...

...spolu s Dold_Michaljukovou Velká hra další špička mimozápadní, špionážní tvorby............


pajonek
pajonek 18.12.2013 v 17:38

....s dalším číslem se projdeme peklem - 23
Peklo v bažinách
Stephen Hunter
Thriller o nelidskosti, násilí a pomstě se odehrává v roce 1951 v prostředí věznice na rasistickém americkém Jihu.
Soukromé pátrání přivádí arkansaského právníka Sama Vincenta, bývalého okresního návladního, do zapadlého městečka Thebes ve státě Mississippi, v jehož blízkosti se nachází nápravné zařízení pro barevné. Brzy se dostává do konfliktu s místním agresivním šerifem, je obviněn z vraždy a zadržován v cele na policejní stanici. V Samových stopách se vydává na Jih i jeho bývalý vyšetřovatel a zároveň blízký přítel Earl Swagger, nyní seržant dálniční policie, kterému se podaří jej i za cenu ztráty vlastní svobody zachránit. Sám na vlastní kůži zažívá nepředstavitelně kruté podmínky ve věznici, izolované od okolního světa džunglí, řekou a močály, kde je jako jediný běloch vystaven nenávisti černošských spoluvězňů i ponižování a nelidskému týrání dozorci. Po dramatickém útěku shromáždí skupinu šesti odvážných starších mužů s mimořádnými střeleckými schopnostmi a válečnými zkušenostmi, odhodlaných areál věznice totálně zničit a mučené vězně osvobodit............

......... a zase jedna projíždka peklem ..... čtu a čtu a čtu..... ani jíst mi nechutná, ani pít mi nechutná .... jenom abych to měl za sebou... skvělé...

pajonek
pajonek 18.12.2013 v 17:40

...aby to předchozímu číslu nebylo líto, tak si dáme hned i 24
...jestliže předchozí kniha byla jízda peklem, tak tahle kniha je jízda do pekla .....
Bez tváře
Michael Prescott
Kaylie McMillanová sleduje vraha, který je posedlý myšlenkou odhalit pravou podstatu ženské duše, a to tím, že strhne masku, která ji halí. Jeho poslední obětí je žena mnoha tváří. Žádná z nich ji však neochrání, protože dobrovolně vstoupila do hrozivé temnoty Crayova stínu...

.....přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem ... knihu jsem přečetl prakticky na jeden zátah

Dudu
Dudu 18.12.2013 v 19:58

Na tu 23 jsem vážně zvědav- snad ji v naší knihovně objevim.

Text příspěvku byl upraven 02.05.14 v 11:46

pajonek
pajonek 18.12.2013 v 21:22

...s číslem 25 sedneme před bedničku zvanou Tývik
Představte si rok 1959, poražené Německo a oni si dovolí natočit válečný film.
Oni si dovolí natočit poraženecký film ....a to parádní
Frank Wisbar natočil skvělý pohled, který sleduje šest měsíců v životě jednotky mladého plukovníka Wisse, který stále intenzivněji zjišťuje nesmyslnost války a hrůznost nacistické ideologie. Před německými vojáky však stojí rozkaz od samotného Vůdce – za každou cenu dobýt Stalingrad.
V Ruské zimě před branami Stalingradu snad každý Německý voják začal přemýšlet o bezvýchodné situaci a nesmyslnosti téhle války a rozkazů zoufalého velení.
Psi, chcete žít věčně? aneb Peklo u Stalingradu - tak se jmenuje
....Dramatické, autentické, zuby nehty se snažící o objektivitu, filmařsky profesionální......těžko se hledají slova ted, natož hned po shlédnutí .....
100% ....kdo má rád válečné filmy dal by i 150% /hihihi

tamila
tamila 19.12.2013 v 12:48

teda Pajonku, měla jsem obavy, zda budu mít co číst o Vánocích, ale už se nebojím... díky, díky moc za tuhle nádhernou databázi knížek. Zatím z těch všech, co jsi zmínil, znám jen May Day.... a ta mne kdysi hodně dostala. Tak moc, že jsem ani nechtěla vidět filmovou adaptaci, protože by mi to zkazilo dojem

pajonek
pajonek 19.12.2013 v 17:10

....s novým číslem - 26 - se vypravíme na dvě cesty
První cesta vede do
Plutonie
Plutonie je název dobrodružného románu, který napsal roku 1915 ruský geolog a spisovatel Vladimír Afanasjevič Obručev. Román poprvé vyšel v roce 1924. Plutonie je zároveň i název fiktivní země, kterou hrdinové románu cestují.

V češtině vyšla kniha třikrát (1951,1956,1961), z toho dvě pozdější vydání v překladu Evy a Pavela Bojarových s desítkami ilustrací Zdeňka Buriana.

Námět díla je podobný námětu pozdějšího českého filmu Cesta do pravěku. Skupina vědců se vydává na výpravu k severnímu pólu, kde doufá nalézt vchod do prostoru uvnitř Země (autor předpokládá platnost teorie dutozemě). Vchod je nalezen a výprava postupně prochází přírodními pásmy, která odpovídají geologickým epochám Země. Dobrodružství výpravy vyvrcholí soubojem s obřími mravenci, podle autora vládci jurské přírody.
__________________________________________
Druhá cesta povede do
Sannikovova země
Autor patří mezi nejvýznamnější sovětské geology a geografy. Na základě svých vědeckých poznatků napsal několik vědecko-fantastických knih pro mládež. Materiálem pro román „Země Sannikovova“ je domněnka o záhadném ostrovu v Arktidě, který byl v minulosti několikrát spatřen z dálky polárními badateli, jehož existenci se však dosud nepodařilo dokázat. Podle Obručevových představ, vyslovených v románu, najde výprava bývalých vyhnanců tajuplnou zemi s bohatou vegetací, rostoucí uprostřed ledových pustin na obrovském kráteru dosud nevyhaslé sopky, obydlenou pravěkými zvířaty a lidmi národa Onkilonů, žijících na úrovni člověka doby kamenné..
....tak tohle znovu číst, byla opravdová "pohádka mládí"

pajonek
pajonek 19.12.2013 v 17:13

..s tímto číslem - 27- se podíváme do Francie, na dvě starší detektivky
.....již jsem tady vzpomenul Past na Popelku, z Francie k nám došlo v té době pár hodně dobrých knih či filmů .....podívbáme se na dvě starší detektivky
..s tímto číslem se podíváme do Francie, na dvě starší detektivky
Cik cak
Paul Andreota
Detektivní a milostný román z pařížského prostředí, dílo francouzského spisovatele a filmového scénáristy, jež bylo oceněno cenou francouzské detektivní literatury za rok 1970. První část knihy představuje milostný příběh, vněmž se mladý a schopný obchodní ředitel zamiluje při obchodním sporu do půvabné sekretářky, zastupující stranu odpůrce, a ožení se s ní. Ve druhé části se vyšetřuje vražda bývalého milence této dívky, přičemž dějové zvraty ve formě překvapivých přiznání a nových podezření při soudním procesu následují za sebou „cikcak“, v klikaté čáře blesku.


Jako druhá je detektivka
Velký případ
Jean Laborde
Román líčí vyšetřování celého případu před soudem, kde obhájce, přesvědčený o nevině své klientky, a soudce, který postupně poznává pravdu, musí bojovat proti rafinovanosti proslulého advokáta, pro nějž neexistuje hranice medzi pravdou a lží a jemuž jsou všechny prostředky dobré k dosažení cíle..

Ke knihám nejde nic moc napsat, protože by se jenom prozrazovalo!
Obě knihy hodnotím velmi vysoko, velmi čtivé...........

pajonek
pajonek 19.12.2013 v 17:24

...netajím se, že moje priorita je "americká drsná škola" a "světový válečný román"
...a tak se s čísílkem 28 podíváme na jeden úchvatný film, geniální poctu klasickým filmovým gangsterkám.
Mrtví muži nenosí skotskou sukni -
........natočil režisér Carl Reiner v roce 1982
jako úchvatnou skládanku notoricky známých filmů první poloviny minulého století,komediální krimi, ve které se v sestřizích představují nejslavnější hvězdy tehdejšího Hollywoodu.
Chystal se zavřít na pár dní kancelář, když vtom... je soukromé očko Rigby Reardon (STEVE MARTIN) najat krásnou Juliet (RACHEL WARD), aby našel vraha jejího otce. Arogantně geniální v hodnocení stop i bezmocně naivní při setkání s krásnými ženami se pouští do vyšetřování. Přestože občas sejde z cesty, nakonec se s pomocí svého kamaráda Phila Marlowa blíží k rozřešení případu...............
Pocta a parodie noir filmů. Skvělá zábava............

Text příspěvku byl upraven 19.12.13 v 17:25

pajonek
pajonek 19.12.2013 v 17:57

....u čísla 29 se budeme bavit, ano bavit, protože u knihy se musíme někdy i pobavit...a my se pobavíme hned dvakrát...
měl jsem, nějaký hajzlík si půjčil a nevrátil...nevadí už je doma z antikvariátu
Jako první je populární románek, který všichni znáte z filmové podoby.
Naned Brixi, pod pseudonymem Timothy Tatcher napsal Mrtvým vstup zakázán, podle kterého byl natočen geniální film s Lubomírem Lipským..
...a už jste všichni doma..........výtečná česká komedie s legendárními obrázky stále nesmrtelného Káji Saudka....Čtyři vraždy stačí, drahoušku

Mrtvým vstup zakázán a kniha Zpráva od nebožtíka od Joanny Chmielewske považuji za nejlepší humorné krimi romány..a to je ta druhá kniha
Zpráva od nebožtíka
Hrdinkou této vtipné, v mnoha směrech parodické detektivky je mladá polská spisovatelka, která prožije díky náhodě řadu fantastických a hrozivých dobrodružství. Mladá polská spisovatelka je během svého studijního pobytu v Kodani shodou okolností zasvěcena do životně důležitého tajemství zločinecké tlupy a stane se tak pro ni nanejvýš důležitou, ale zároveň i nebezpečnou osobou. Od této chvíle se odvíjí fantastický děj plný únosů, útěků a pronásledování.....
....napsala to polka, Polka s velkým P, parádní ........

pajonek
pajonek 19.12.2013 v 18:01

...a už je tu číslo "30" a to je jiný kafé a s ním je tu jeden skvělý thriller
.....tahle kniha patří do mé TOP 10, a celkem proto se i tak jmenuje
Ryne Douglas Pearson
Top ten
Michaelangelo je neobvyklý vrah. Muž pronásledovaný ničivou minulostí. Mučí ho stud, že se stal na žebříčku deseti nejhledanějších zločinců FBI až číslem 10…
Pachatel nesmírně brutálních vražd je přesvědčený, že je geniálním umělcem i zločincem a své šílené vize uskutečňuje na mrtvých tělech svých obětí. Na žebříčku nejhledanějších zločinců je ale uveden až na posledním místě, což pobuřuje jeho tvůrčí ješitnost a on se rozhodne své konkurenty vyvraždit. Pátráním po jeho totožnosti je pověřena vyšetřovatelka FBI, která v této souvislosti musí zachránit život svému kolegovi, tajnému agentovi, jehož identitu sama nezná a jenž figuruje na čelném místě v žebříčku hledaných zločinců......
...nedám určitě míň, jak 100%

siena
siena 19.12.2013 v 20:25

Pajonku, jestli mohu vstoupit s poznámkou:
ad 27: Paul Andreota je duchovní otec jedné z legend z nábřeží Zlatníků, Commissaire Moulin

pajonek
pajonek 19.12.2013 v 20:46

...siena, každý může vstoupit !!!! tohle forum není SOLOVÁ JÍZDA - já to přece nedělám pro sebe !!!!!!!

siena
siena 19.12.2013 v 21:12

Však já vím, jen, že jsem chtěla dělat "chytrou":)
Souhlasím, Cikcak je sice útlá kniha, ale s dobře vystavěným příběhem...

Text příspěvku byl upraven 19.12.13 v 21:38

ducháček88
ducháček88 19.12.2013 v 23:24

sorry nečetla jsem co jste zde psali četla jsem zatím jen poslední 3 psaní a koukám že tu řeč o motýlkovi super kniha

pajonek
pajonek 20.12.2013 v 10:52

....odbočíme a dáme si POSLEDNÍ ZVONĚNÍ, kdo ještě nemá dáreček - a to scifi knihy.....tak dvě novinky na pultech.....
Juraj Červenák
CHŘESTÝŠ CALLAHAN
Fantasy western Juraje Červenáka. Západ ještě nikdy nebyl divočejší. Vítejte v zaprášeném arizonském pohraničí, ráji banditů, nájemných vrahů, šlapek, lovců skalpů a indiánských hrdlořezů. Snad jen jeden člověk je za tu chátru vděčný – tak, jako je krysař vděčný za krysy.
Když Chřestýš Callahan tasí Krásku a Bestii, štvanci padají po tuctech. Jenže co když lovec lidí narazí na ne úplně lidské nebezpečí? Na mrtvé, kteří odmítají hnít v hrobech, na přízraky z dávnověkých podzemních chrámů nebo démony, kteří se živí lidskou krví? To Callahanovi dokáže pokazit náladu…

James S. A. Corey
LEVIATAN SE PROBOUZÍ
Vítejte v budoucnosti.
Lidstvo osídlilo sluneční soustavu, ale ke hvězdám stále nedosáhne. Rádo ale sahá po násilí a křehká rovnováha mezi pozemskou vládou, revolucionáři z vnějších planet a paranoidními korporacemi se může kdykoliv změnit ve válečné peklo.
Jim Holden těží led v Saturnových prstencích a rozváží ho k asteroidům Pásu, když se svou posádkou narazí na opuštěnou loď Scopuli. Aniž by o to stáli, spadne jim do klína tajemství, pro které je kdosi ochoten zabíjet – nemilosrdně a v nepředstavitelném měřítku.

...Chřestýš kdysi vycházel na pokračování v časopise Pevnost a všichni jsme netrpělivě čekali na pokračování.....tato kniha je dopněna o dosud nevydaný kousek ....
Daniel Abraham /který se také skrývá pod pseudonymem James S. A. Corey/ je ted bezesporu špička mezi scifíčkářskými autory.....
....obě knihy mají jasných 100%

pajonek
pajonek 20.12.2013 v 11:26

...číslo 31 nám přináší mimořádně dobrý film
.......za dalším filmem, této filmotéky se vypravíme až do roku 1967.

Francouzský režisér Robert Enrico natočil film, který slavil mimořádný divácký úspěch –film DOBRODRUZI (Les aventuriers, 1967)
Do hlavních rolí zasadil to nejlepší z nejlepších francouzského filmu - jmená Alain Delon a Lino Venture jsou toho zárukou.
Pilot bez licence Manu (Alain Delon), závodník bez závodního vozu Roland (Lino Ventura) a sochařka se špatnými kritikami ve všech novinách Laetitia (Joanna Shimkus) jsou nejlepší přátelé potlučení nepřátelskými ranami osudu. Shodou okolností se dozvědí, že v Kongu havarovalo do moře osobní letadlo s belgickým obchodníkem, který převážel celý svůj majetek v hodnotě 500 mio franků. A tak se vypraví poklad získat. Nejsou ale sami...........
Jedna z nejkrásnějších oslav chlapáctví co jsem kdy viděl.............

pajonek
pajonek 20.12.2013 v 11:28

....a bez čísla si dáme "Vánoční a novoroční menu"

New Weird - Ojedinělá knižní řada věnující se fenoménu, jenž je pokusem oživit mnohdy zatuchlou atmosféru soudobé fantastiky. Jde o spojení všech žánrů - science fiction, fantasy i hororu.
Tuto cenami doslova zahrnutou edici byste rozhodně neměli minout.

01. Nádraží Perdido (China Miéville)
02. Jizva (China Miéville)
03. Trochu divné kusy (Martin Šust ed.)
04. Světlověk (Ian R. MacLeod)
05. Železná rada (China Miéville)
06. Rok naší války (Steph Swainstonová)
07. Veniss Underground (Jeff VanderMeer)
08. Vryté město (Kirsten J. Bishopová)
09. Pátrání po Jakeovi (China Miéville)
10. Trochu divné kusy 2 (Martin Šust ed.)
11. Čas jako dar (Steph Swainstonová)
12. Květinová zkouška (Jay Lake)
13. Trochu divné kusy 3 (Martin Šust ed.)
14. Pergament (Hal Duncan)
15. New Weird (Ann & Jeff VanderMeerovi ed.)
16. Novodobý svět (Steph Swainstonová)
17. Dům bouří (Ian R. MacLeod)
18. Město & město (China Miéville)
19. Atrament (Hal Duncan)
20. Kraken (China Miéville)
21. Viriconium (M. John Harrison)
22. Kolejmoří (China Miéville)
......doufám, že tímto seznamem máte už konečně co číst..........

pajonek
pajonek 20.12.2013 v 11:33

...a máme tu knihu na dnešní večer / a číslo 32/
PEKLO PRO ZVANÉ
Sebastian Faulks
(Překvapení.....pro mne i mnohé)
Sebastian Faulks byl původně novinářem (tak jako Fleming), ale pak se stal spisovatelem a živí se psaním. Bondovský román Peklo pro zvané (Devil May Care, 2008) nese podtitul Ve stylu Iana Fleminga, a to plným právem.
Příběh se odehrává ve druhé polovině šedesátých let, napovídají tomu některé narážky, například zmíněné zatčení Micka Jaggera v roce 1967 je bráno jako nedávná aktualita. Na začátku je na jednom pařížském předměstí nechvalné pověsti zabit drogový dealer. To je však jen symbolická předzvěst mnohem temnějšího vývoje......
Bond je na dovolené.....
Chvíle klidu jsou však nečekaně přerušeny. M zadává Bondovi úkol...... další si přečtete.................
Za Peklo pro zvané si Faulks všeobecně zaslouží upřímnou pochvalu. Vyprávění má skutečně zřetelný flemingovský styl, je kultivované, místy drsné a celkově lehce “pohádkové”, jak to známe z Fleminga....

Tak co ? Známe? Neznáme?

Před Deaverem a jeho Bondem v knize Nula stupňů volnosti, další flemingovský spisovatel, a musím napsat, že tohle je jedna z nejlepších bondovek ....................

pajonek
pajonek 20.12.2013 v 11:36

.....číslo 33
....dnes mám takovou zajímavost /spojíme knižní a filmové okénko.../
mimořádně citlivá kniha a povedený romantický film
VODA PRO SLONY
Sara Gruen
Jacob Jankowski sice o svých vzpomínkách nemluvil, ale v jeho devadesátileté paměti zůstávaly. Přechovával v ní vzpomínky na dobu, kdy ho osud hodil do vlaku, v němž měl domov cirkus Benzini - nejúžasnější podívaná na světě. Vzpomínky na svět zalidněný podivíny a klauny, který byl plný zázraků, bolesti, zloby a vášně. Na svět s vlastními úzce vymezenými iracionálními pravidly, s vlastním pojetím života i smrti. Svět cirkusu byl pro Jacoba zároveň spásou i peklem. Přišel do něho, protože ho opustilo štěstí - zůstal bez rodiny a bez peněz a netušil, jak dál, dokud nepřistál na své lokomotivou tažené "lodi komediantů". Právě začínala krize a každý v tomhle třetiřadém cirkuse byl rád, že má alespoň nějakou práci. Marlenu, hvězdu volné drezúry koní, sem přivedla láska k nesprávnému muži, řediteli zvěřince s násilnickými klony. Slonice Rosie se k cirkusu dostala jako obrovská šedivá naděje, nové číslo, které mělo cirkus zachránit. Jenže s Rosie nebylo možné žádné číslo nacvičit, nebyla schopná poslechnout ani jednoduché příkazy. Pouto, které mezi touto nesourodou trojicí vzniklo, bylo založené na lásce a důvěře a nakonec bylo pro všechny tři jejich jedinou nadějí na přežití.
..a zde kniha a film
http://ulozto.cz/xaXUKaTk/gruen-sara-voda-pro-slony-doc
http://ulozto.cz/xHQRdXg/voda-pro-slony-cz-avi



Vložit příspěvek