SOE - Special Operations Executive (Oddělení pro zvláštní operace)


MartinezZ
MartinezZ 25.10.2015 v 10:48

Nějaké tipy ohledně tématu operací SOE, příběhů, vzpomínek, zápisů, historie... v češtině, resp. českém překladu krom operace Anthropoid, tedy za období WWII? Žádný štítek jsem tu na tohle téma nenašel, tak zkouším moudré sečtělé hlavy v diskuzi. Není to pro žádný "výzkum", čistě pro zajímavost :)

Koka
Koka 25.10.2015 v 18:07

MartinezZ: významná akce ovlivněná a připravená v SOE byla Operace Telemark, ale neznám o ní žádnou monotematickou knihu, pouze hollywoodský film Hrdinové z Telemarku. V druhém či až v třetím plánu se o ní zmiňuje i tato detektivka:
http://www.databazeknih.cz/knihy/phil-marlowe-rozlucka-nadlho-179148
Jsem však přesvědčena, že norská literatura ten příběh (ojedinělého) národního hrdniství v nějaké knize snad zpracovala.

MartinezZ
MartinezZ 25.10.2015 v 20:09

Díky. Film neznám a Phil Marlowe je to poslední, co by mě na tohle téma napadlo :D Třeba se od toho někam odpíchnu.

V zahraniční literatuře je toho tolik, co se u nás nikdy nepřeložilo a např. v angličtině si nejsem moc jist, jak moc bych si tu četbu vychutnal. O norštině nemluvě :D

PS: Díky za tip na film, nasměroval mě na snímek ze '48 na YouTube, ke kterému jsou anglické titulky, tak alespoň takhle. Kirka zkusím později. Verze ze '48 by měla být informačně naditější ;)

Text příspěvku byl upraven 25.10.15 v 20:15

pajonek
Koka
Koka 25.10.2015 v 20:32

No vida, pajonek vyhledal opravdu ten správný titul.
A pokud jde o Ph. Marlowa - ta akce v Norsku je tam zmíněná jenom jako malinkatá epizoda v dávné minulosti jedné postavy. Samotná kniha je - pochopitelně - o úplně jiných krvavých "akcích".

Text příspěvku byl upraven 25.10.15 v 20:36

MartinezZ
MartinezZ 26.10.2015 v 11:07

pajonek: Díky :)


Dudy431
MartinezZ
MartinezZ 02.05.2019 v 08:11

Díky. Že jsem tu skoro před čtyřmi lety položil dotaz už ani nevím :) Ale za odkazy díky, na některé jsem už narazil, na některé ne.

Jen stále platí, že o SOE operacích toho obecně moc není, Telemark budiž světlou výjimkou :)



Vložit příspěvek