Andrzej Sapkowski


Insignitka
Insignitka 01.09.2016 v 08:47

Mám doma knížky osobně podepsané tímto polských géniem. Jistě se zde najde spousta jeho příznivců, zajímalo by mě, kteří autoři se podle vás svým stylem blíží Sapkowského stylu. Prostě kvalitně probarvená fantasy – špička moderního písemnictví :)

Hun
Hun 01.09.2016 v 09:47

Dle mého názoru píše podobný typ fantasy třeba Raymond E. Feist.

Insignitka
Insignitka 01.09.2016 v 09:49

Toho jsem četla (tedy pouze tu ságu o Pugovi) a moc podobné mi to tedy nepřišlo... spíš vůbec

Hun
Hun 01.09.2016 v 10:07

Aha, tak možná zkus přiblížit, V ČEM se má hledaný autor Sapkowského stylu podobat. :-)

Insignitka
Insignitka 01.09.2016 v 12:17

Jsem tu nová, takže nevím :)

kapyr
kapyr 01.09.2016 v 19:40

Sapkowski je jen jeden. Dobré jsou z těch z 90. let humorné fantasy od Morresyho o Kedrigernovi, nebo od Asprina série Mýtus. Z těch temnějších stojí rozhodně za přečtení série Les mytág od Holdstocka. Zkuste něco z toho


Ellbereth
Ellbereth 02.09.2016 v 11:22

Nemyslím si, že by se Sapkowskému něco vyloženě podobalo a proto je asi taky tak dobrý a oblíbený. Nemůžu hodnotit všechny jeho knihy, mám opakovaně přečteného pouze Zaklínače a na toho nedám dopustit. Pokud budu porovnávat s ním, tak jediné co my přišlo trošičku podobného ražení je série Bohatýr od Červěňáka. Je to samozřejmě zasazeno do úplně jiného prostředí, ale je to taky takové pohádkové temné fantasy s docela přisprostlým hlavním hrdinou, kterého možná znáte z ruských pohádek Krása nesmírná. Sapkowski je pro mě určitě o dost lepší, ale tohle bylo taky fajn čtení, i když tomu asi schází jistá dávka rafinovanosti, kterou má Geratl. Geralt je prostě miláček.

Ellbereth
Ellbereth 02.09.2016 v 11:44

Ale jooo :-D pro mě je, i když je to takový drsoň :-D nevím proč, ale přirostl mi k srdci. Je v něm víc než to co je vidět jen na venek.

Ellbereth
Ellbereth 02.09.2016 v 11:55

Takže je vlastně problém v neoblíbenosti slova miláček :-D dobře, budu mu říkat čumáček :-D :-D hihi. Dobrá no, blbnu. Když to budu specifikovat jinak, tak Geralt je prostě frajer a kus chlapa a navíc chlap s mečem mi přijde extra přitažlivý, o to víc, když má ty meče dva :-D Asi jsem divná nebo to bude lehká degenerace s PC her :-D

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 02.09.2016 v 12:07

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Ellbereth
Ellbereth 02.09.2016 v 12:13

:-D :-D takže Geralt jako sexy mozek nemá jo? :-D Bych teda řekla, že jo a navíc má ty dva meče :-D Bacha na mě, mohla bych být rozzuřená fanynka :-D :-D :-D Ale teď vážně....víš jak, doba je plná metrosexuálů a Geralt je pravým opakem. Je to prostě jedna z mých nej postav. Fantasy je můj nejoblíbenější žánr, vyloženě mi sedl styl Sapkowského a Geralt je hrdina, je inteligentní, tajemný, nepřístupný.....prostě je svůj. Asi ho baštim až nehezky, ale já si zkrátka nemůžu pomoc.....on mi zkrátka, jak se lidově říká, sedl jak prdel na hrnec :-D

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 02.09.2016 v 12:18

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Ellbereth
Ellbereth 02.09.2016 v 12:24

:-D :-D neboj, jsme si samozřejmě dělala srandu a dost se u tvých hlášek směju :-D každému sedne něco jiného. Jsem si vědoma, že postavu Geralta asi nekriticky obdivuju a zatím se mi přes všechny možné fantasy, které jsem kdy četla, nestalo, aby se mi opravdu někdo zadřel tak pod kůži jako on. Asi je to pro mě archetyp mužského protějšku, který je bystrý, nebojácný a všechno nebezpečí kolem mě by rozcupoval na malinkaté kousíčky. Zní to hodně divně? :-D hehe právě se tu vyznávám ze svého poblouznění smyšlenou postavou :-D no aspoň pobavím přihlížející :-D

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 02.09.2016 v 12:35

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Ellbereth
Ellbereth 02.09.2016 v 12:41

Díky za pochopení :-) víceméně to také cítím stejně a je mi jasné, že kdyby to bylo IQ tykve, tak ani dva meče a deset kudliček by takovému nezaručili mé uznání. Jak píšeš, důležitá je síla charakteru a jelikož Geralt si prošel skoro peklem a přesto je jaký je, tak asi proto má můj ještě větší obdiv. Mám prostě uznání pro každého, kdo dokáže překonat ošklivé překážky a bolest v životě bez toho, aniž by se následně stal něčím nehezkým, protože tak to bohužel často bývá.
Jinak zaujímavé......od Sapkowského stylu psaní jsme se dostaly k rozboru Geralta a jeho duše :-D

Text příspěvku byl upraven 02.09.16 v 12:54

Insignitka
Insignitka 03.09.2016 v 22:51

Geralt je vzor mužské dokonalosti :)

avalonek
avalonek 05.09.2016 v 21:04

Dobrá fantasy na podobný způsob jako zaklínač mi přijde od Juraje Červenáka...Parádně se to čte a dej a postavy jsou taky moc pěkně vyobrazené..

Insignitka
Insignitka 06.09.2016 v 19:41

No to nevím, jestli jde srovnávat... :)

avalonek
avalonek 06.09.2016 v 19:59

Já to nesrovnávám,zaklínač je lepší,ale tohle je na podobný styl,a hezky se to čte a je to o něčem..

Insignitka
Insignitka 07.09.2016 v 16:33

Je mi jasné, že panu S. se těžko něco může rovnat.

rafej
rafej 08.09.2016 v 16:59

Zkuste Koniášovky od Miroslava Žambocha. Nejlepší je začít povídkovou Muž na stezce, plynule přejít na novelu Na ostřích čepelí (ta je top) a dorazit to Vlkem samotářem. To je můj oblíbenec.
Nebo v podobném stylu je i autorův další román Drsný spasitel.
Oba hrdinové mají své chvilky a zajimavé myšlenky či výroky a zároveň se člověk nikdy nenudí.

Insignitka
Insignitka 09.09.2016 v 20:28

A co ze světových autorů

Dudu
Dudu 11.09.2016 v 10:45

Pan Sapkowski je skvělý vypravěč. Krom stěžejního Zaklínače doporučuji i Husitskou trilogii.

Insignitka
Insignitka 11.09.2016 v 11:00

Ano, ta je taky skvělá, i když nebyla tak úspěšná



Vložit příspěvek