Harry Potter bez Harryho Pottera


Arya26
Arya26 14.11.2016 v 10:14

Poslední dobou jsem přemýšlela nad tím, že hodně milovníků HP knížek miluje ten příběh, ale nesnáší hlavní postavu. Přijde mi to docela divné, protože o kom by příběh bez Harryho vlastně byl. Právě jsem přečetla Fénixův řád a musím přiznat, že jsem měla chvílemi náladu mu jednu vrazit. Na jednu stranu, je mu patnáct (puberta), a ještě je ve spojení s Voldemortem. Jaký je na to váš názor ?

Isserley
Isserley 14.11.2016 v 13:04

To mě překvapuje, nikoho, kdo nemá rád Harryho Pottera, neznám. Ani nevím, proč by ho měl někdo nemít rád. Vždyť ten kluk to má v životě tak strašně těžké! A je tak statečný. Mám ho moc ráda.

Text příspěvku byl upraven 14.11.16 v 13:04

Arya26
Arya26 14.11.2016 v 13:10

Já jsem podobnou diskusi viděla na facebooku fan stránky HP a taky mě to zaráží. Harry to nikdy neměl lehké a nechápu jak někdo může nenávidět hlavní postavu a přitom milovat příběh, to nedává smysl :D ! Jenom jsem se chtěla zeptat ostatních čtenářů, protože filmoví fanoušci můžou mít na věc jiný pohled, než ti co to četli.

Isserley
Isserley 14.11.2016 v 13:59

Slízne smetanu? Tak takový pocit jsem neměla při čtení HP ani jednou. Můj převažující pocit byl, jak jsem už napsala, že ten kluk toho má hodně naloženo a že se s tím musí prát.

tatjana1737
tatjana1737 14.11.2016 v 15:33

Arya: Mám to taky tak. Harry mě štve hlavně v pětce, ale řekla bych, že chyba nebude úplně na jeho straně jako na straně autorky, která jako ženská moc neumí vystihnout duševní pochody kluka - puberťáky. V tomhle ohledu některé vedlejší postavy napsala líp :-).

martina.tim
martina.tim 14.11.2016 v 16:20

Tak já Harryho brala jako hl. postavu, ale nějak mi k srdci nepřirostl. Né že bycho ho nesnášela, ale ani jsem ho nemilovala. Moje pozornost se ubírala k Snapeovi. Kde se objevil, tak tam sem všechno hltala :D


Hraboshka
Hraboshka 14.11.2016 v 16:39

No je pravda, že ve filmech Harry není zrovna krasavec, Ron je mnohem hezčí, ehm ehm... Ale mám ho ráda, určitě souhlasím s tím, že má sakra těžký život, je statečný, dokáže se obětovat pro své přátele... Jasně, často mu někdo pomáhá, ale tak nemůže být na všechno sám, to už by se z toho chudák zcvoknul... A že Snape je největší borec, o tom snad nikdo nepochybuje...

Jass
Jass 14.11.2016 v 17:22

Mám Harryho celkem ráda, ale pravdou je, že ho zrovna nemiluju. Na mě je to asi málo trhlá postava - mezi moje oblíbence patří Lenka Láskorádová a Dobby :D .

Leiah
Leiah 15.11.2016 v 07:51

No, mě Harry přijde jako spratek, zvlášť od pětky dál. Takovej ten puberťák na ránu. Ron a Hermiona jsou mnohem příjemnější a přitom díky Harrymu toho mají naloženo také až moc. Ale oni dělají a Harry slízne smetanu. A příběhy bez Harryho? A proč ne! Takový Portrét pro Bradavice se mi líbil moc (i když ho nenapsala Rowling) a Harry mi tam vůbec nechyběl. Teď jsem zvědavá na Fantastická zvířata...

woodward
woodward 15.11.2016 v 09:28

Harry je samozřejmě hrdina a je to taky docela normální kluk - totéž platí o Ronovi, kterýho ovšem autorka vymyslela tak, aby nebyl moc chytrej (což místy poněkud přehnala). Ale v zásadě bych řek, že oba jsou jako románové postavy dost dobří, a jako kluci taky. Hermiona mi jde místy na nervy, protože občas myslí a mluví až ´moc "dospěle", což zejména v prvních dvou dílech vypadá nepřirozeně. Pokud někdo má rád knihu, ale nesnáší Harryho Pottera, je to divný, i když v dnešní době se to třeba zrovna na DK hemží vyhledávači a obdivovateli temných kruťáren všeho druhu a každý zásvit pozitivních vlastností zdejší komentátoři rozcupujou nacimprcampr. Takže to asi bude nějaká úchylka, která je natolik "trendy" že už to vlastně úchylka ani není. Ale z toho ti dotyční snad jednou vyrostou.

woodward
woodward 15.11.2016 v 09:52

Pokud zuřivé odmítání všeho, co je v lidské duši a v lidském světě pozitivní není úchylkou, pak bych musel uvěřit, že žiju v pekle. Což odmítám.

bamba
bamba 15.11.2016 v 09:53

rozlišujem knihu a film v tomto prípade. Vo filme mi vadilo spústa vecí - prvé časti sa otrocky držali knihy a neskôr už som nemala chuť si pozrieť ďalšie časti.

woodward
woodward 15.11.2016 v 09:56

Bamba: O filmu nemá smysl se bavit. Tam se všechny Brumbálovy moudrosti smrsknou na dvě tři hlášky, který publikum ani nevnímá, protože publikum zajímá "akce".

bamba
bamba 15.11.2016 v 10:00

k woodward: tak v knihe mi prišiel Harry v pohode. To skôr naštvú Rýchle šípy s tou neskonalou ochotou a dobrotou a čistotou tričiek a nestálym cvičením.

woodward
woodward 15.11.2016 v 10:11

ale to víš, foglar nebyl ani tak spisovatel, jako vychovatel a skaut. to je vždycky potíž, když se autor pokouší skrze příběhy svoje čtenáře vést ke správným věcem a přepískne to. Třeba v Letopisech Narnie je taky dost jasně vidět , že C.S. Lewis byl učitel, vychovatel, tak trochu katecheta. První díly jsou ještě fajn, ale potom už mu jaksi začaly docházet nápady a barvy. V závěru třetího dílu je to "roubování" příběhu na křesťanskou víru dost prvoplánové a čtvrtej díl už jsem odložil hned po první kapitole.
První vždycky musí být příběh. A postavit jeho osu jako zásadní střet dobra se zlem - na tom není nic špatného, pokud autor umí příběh zajímavě vymyslet a poutavě podat. Ale jakmile začne čtenáře poučovat nad rámec toho, co je třeba vysvětlit v rámci příběhu samého, je to špatně.

Arya26
Arya26 15.11.2016 v 11:37

Mě hodně vadí, jak Rowlingová pořád shazuje Rona. Ani se mu nedivím, že se s Harrym několikrát pohádal. Všichni Harryho vidí jako hlavní hvězdu a Rona jako vedlejšího zrzavého ňoumu, který v ničem nevyniká. Vždycky na konci to vypadá jako že Harry vše zachránil sám a přitom mu celou dobu Ron a Hermiona pomáhali. Jinak Harryho vcelku chápu, ale tímto mě taky dost štve.

Alienor
Alienor 15.11.2016 v 11:58

Ale za to predsa Harry nemôže, ani sa sám ako hviezda necíti. Nie je to práve výhra, keď od neho všetci čakajú zázraky a on netuší, či a ako tým očakávaniam dostojí.

woodward
woodward 15.11.2016 v 12:15

arya26: mě to naopak přijde dost přirozený. jednak v zájmu příběhu prostě Harry musí být jednička a jednak v zájmu věrohodnosti to Ron aspoň občas musí špatně vydejchávat. Je fakt, že místy je to Ronovo "pomalejší myšlení" trochu přehnaný, ale vcelku bych řek, že obě tyhle postavy si paní R vymyslela docela dobře.

Atuin
Atuin 15.11.2016 v 13:10

Já ten název, a tím pádem celou diskuzi uplně nechápu...Vždy máte soukolí hrdinů, které se proti sobě ( i vedle sebe ) různě vymezuje. Nemůže být příběh plný klonů...Anna Karenina nemohla být jiná, a právě proto na sebe navalila ( tedy Tolstoj navalil) takovou story.Harry a Ron jsou obyčejní kamarádi kteří se dostávaji do neobyčejných situací a právě na tom je to celé postavené a je úplný nesmysl o tom uvažovat jinak. Navíc nikdy mi nepřišlo že by Harry nad Ronem machroval či něco obdobného, takže bych řekla že je zde vidět kdo se vyjadřuje k filmům, kdo knize, kdo četl před filmem, kdo až po, nebo to měl jinak naspoilerováno.
Pro příklad kdo to četl když se to vydávalo bude určitě vědět o čem mluvím,když vyšel šestý díl. Já jsem třeba od počátku nevěděla co si o jisté postavě myslet a konec mě úplně rozbil...

spojka
spojka 15.11.2016 v 15:46

Inu, puberťáky nemá rád nikdo.
Bod pro Rowlingovou za tak věrné vyobrazení.

Jediná osoba ve Fénixově řádu, které bych já jednu vrazila, byla Umbridgeová (to ale není žádné překvapení). Harry mi nevadil. Teda vadil mi ve chvílích, kdy hrál famfrpál, protože to byly většinou nudné chvíle.
Na druhou stranu se ale ve světě Harryho Pottera vyskytuje tolik nesmírně zajímavých postav, že by mi rozhodně nevadil ani nějaký spin-off soustřeďující se třeba na Brumbálovo mládí, Voldemorta, Siriuse, Hermionu, Grindelwalda... Nebo převyprávění Harryho příběhu z jejich pohledu. Jojo, taková kniha by stála za to, ale pouze za předpokladu, že ji napíše sama autorka. Prostě svět HP (nikoli pouze Harry) má potenciál, proto jsem taky tak natěšená na Fantastická zvířata:-)

woodward
woodward 15.11.2016 v 15:52

spojka: Názory jsou od toho aby se různily. Famfrpál je skvělej, člověku je vyloženě líto, že taková úžasná hra neexistuje. :)

Hraboshka
Hraboshka 15.11.2016 v 16:03

On existuje mudlovský famfrpál, to ale pochopitelně není tak úplně ono... A na tom kouzelnickém mi vadí akorát nedomyšlená pravidla - skoro vždy záleží jen na tom, kdo chytí zlatonku, ostatní si můžou házet camrálem o sto šest a je jim to k prdu. Ale jinak je to úžasná hra, kdyby vysílali v televizi přenosy z famfrpálu, hned bych na ni víc koukala...

spojka
spojka 15.11.2016 v 16:23

woodward: tak kdyby se dalo létat na koštěti, tak bych samozřejmě létala taky:-)
Jenže famfrpál je v podstatě taková kouzelnická obdoba fotbalu - nic pro mě.

woodward
woodward 15.11.2016 v 16:38

Hraboshka: No, když si vezmeš že Krum popad zlatonku, ale mistři světa byli Irové... ;)

Hraboshka
Hraboshka 15.11.2016 v 17:53

woodward: Pravda, ale přeci jen ten rozdíl - 150 bodů za zlatonku a 10 za camrál... Dát o 15 gólů víc než soupeř je podle mě prostě moc... :D



Vložit příspěvek