Jo Nesbø


Bača
Bača 25.04.2012 v 10:36

Zdravím,
měl bych otázku. Řekněme, že jsem tak trochu podlehl boomu severských autorů,mám za sebou trilogii od Larssona, a dostal jsem typ na dalšího, Joe Nesbø. Narazil jsem však při čtení různých recenzí také na menší problém! Jeho jednou z ústředních postav je Harry Hole a nějak jsem se nikde nedobral k tomu, jak jdou knihy po sobě dějově! Zda dle toho jak vycházely, či je to nějak zpřeházené. Nerad bych v tom měl jak se říká guláš! Našel jsem následující:
1. Netopýří muž (1997)
2. Švábi (1998)
3. Červenka nese smrt (2000)
4. Nemesis (2002)
5. Pentagram (2003)
6. Spasitel (2005)
7. Sněhulák (2007)
8. Pancéřové srdce (2009)

A tak se ptám a prosím, zda již někdo něco přečetl a pomohl by mi to trochu utříbit!
Díky za veškeré typy a info!

Text příspěvku byl upraven 25.04.12 v 10:36

maphiosso
maphiosso 26.04.2012 v 00:44

Ahoj,
jde to po sobě dějově přesně jak máš napsáno. Před pár lety vydalo nakladatelství MOBA Netopýřího muže a Červenka nese smrt v edici Severská krimi, kniha Švábi do češtiny zatím přeložena nebyla. Nesbo se proslavil až čtvrtou knihou v pořadí, Nemesis. Tedy i u nás nakladatelství Kniha Zlín vydává serii od Nemesis, navíc tam byl i nějaký problém s autorskými právy na první díly či co.. Je to škoda, protože Červenka nese smrt mi připadá docela podstatná v Harryho dalším životě. Jestli se Netopýří muž a Červenka dají ještě sehnat papírově nevím, já jsem je četl elektronicky. V každém případě První tři díly chystá Kniha Zlín na rok 2013.. PS: Správně je to JO Nesbø ;-)

Text příspěvku byl upraven 26.04.12 v 00:45

nightlybird
nightlybird 26.04.2012 v 00:46

Bača - podívej se na web :http://www.jonesbo.cz/ - třeba ti to nějak pomůže a možná tam najdeš i jiné zajímavosti o autorovi a jeho knihách.

Bača
Bača 26.04.2012 v 14:37

Díky za vyčerpávající info =) ... A dík i za upřesnění jména autora, nejsem halt dokonalý =)

MadyDollar
MadyDollar 08.08.2014 v 01:18

Je tu někdo, kdo má načteno více titulů od zmiňovaného autora? Dostal jsem tip, že je jeden ze špičky toho žánru. No k mému problému: nevím, kterou knížku číst jako první. Dočetl jsem se, že v jeho knihách vystupuje jistý Harry Hole. Který díl s Harry Holem bych měl číst jako první? Protože jak je uvedeno, první díl je dílo s názvem Netopýr vydané v roce 2013, ale třeba dílo s Harrym je i Nemesis z roku 2011 (které je ale v pořadí až čtvrté). Mohl by mi to někdo, prosím, trošku osvětlit? :) Přes všechna doporučení spisovatele bych si nerad cokoli vyspoiloval dopředu. Předem Děkuji za odpovědi

Text příspěvku byl upraven 08.08.14 v 01:22

marlowe
marlowe 08.08.2014 v 13:20

to MadyDollar: Protože patřím mezi ty, co se snaží VŽDYCKY číst knížky v tom pořadí, v jakém byly napsány, jsem pochopitelně rád, když někdo k sériím přistupuje podle stejného klíče.
Takže ti poradím. (Ostatně tentýž postup by ti doporučil každý druhý uživatel DK.)
Do vyhledávacího okénka si zadej jméno autora (Jo Nesbø), až se tě načte stránka, v pravém sloupci si najdi oddíl „Série“, tam odklepni „Harry Hole“ – a seš doma. Pořadí jednotlivých dílů série tady máš na stříbrném podnose.


binysek
binysek 08.08.2014 v 13:37

četla jsem asi čtyři detektivky, pak dvě dětské a pro mne to je podprůměrný autor, který si vždy ukousne větší sousto, než je sto strávit.

pajonek
pajonek 09.08.2014 v 20:48

binýsku, to myslíš vážně ?????

pajonek
pajonek 09.08.2014 v 21:19

...nedávno jsme tady rozebírali jednu drastickou knihu ...... brutální /pro někoho
Přečetl jsem od Nesba všechny knihy, ani jedna nemá u mne horší hodnocení než 80-90% .....
Nad tím vyčnívá Sněhulák .... a nad ním ještě výš poslední Nesbovka a to Levhart
Proč jsem vzpoměl tu drastickou knihu? Levhart je nejvyšší skalní římsa na kterou zatím Nesbo vystoupil.... je to galérie , jak rafinovanějším způsobem zabít oběť....
Přitom Nesbo nepotřebuje popisovat krvavé scény.... stačí pár slov, mezi tím alkoholik Hole a policajtka Kaja, vzpomínka na hudbu Sex Pistols a obraz je naprosto dokonalý .....3x 200%

binysek
binysek 10.08.2014 v 07:56

pajonek - naprosto vážně

pajonek
pajonek 10.08.2014 v 09:09

...tak to je smutné /ale tvoje hodnocení/ ...a naprosto mám strach se podívat, co vlastně čteš, když takto hodnotíš Nesba.....

Naias
Naias 10.08.2014 v 09:36

Pajonku, smelo do toho, nemusíš sa báť, veď si binyskovi sám dal palec.
http://www.databazeknih.cz/knihy/plac-ptaka-bourlivaka-44287

pajonek
pajonek 10.08.2014 v 10:05

...tak to má u mne velké /sice bezvýznamné/ plus .... ale to nic nemění na věci, že z některých komentů prostě sedám na prdel....

Dudu
Dudu 10.08.2014 v 10:31

Pajonku, to jsi mi připomněl výkon Jiřího Schmitzera. Díky.

binysek
binysek 10.08.2014 v 14:00

asi je pajonku potřeba se smířit s tím že někdo má rád holky a někdo zase vdolky a pajonkův literární vkus není závazné nařízení

binysek
binysek 10.08.2014 v 14:07

pro zajímavost jsem se mrkla na tvoje, pajonku, doporučené a z těch 88 bych případně mohla dát hlas, jen tomu Ptáku Bouřlivák A potom jsme uslyšeli hřměno, Sluneční jezero a související, Vejce a já,Den trifidů, a pokud se týká doporučení, pomalu budeme končit, Takže buď klidný, tvůj literární vkus jsem neovlivnila a ty můj, sláva, sláva taky ne..

Text příspěvku byl upraven 10.08.14 v 14:08

pajonek
pajonek 10.08.2014 v 18:16

pajonek nikoho neovlivňuje , čtěte si co chcete !!!!!!...
pajonek se pouze snaží bránit dobré knihy proti nekvalitnímu a mnohdy nekompetentnímu komentáři - a odpověd na to, kolik bys mi dala souhlasných hlasů patří do jiného tématu - můj profil o ničem nevypovídá , nic tam nemám !!!! co to je vložených nějakých 88 knih proti tisícům přečtených ....... na této databázi nejsem abych si plnil kolonky ..............

binysek
binysek 10.08.2014 v 21:35

pajonek nějak se v té tvé odpovědi ztrácím , odpovídala jsem na to, že se bojíš podívat, co čtu . no tak jsem se mrkla, co preferuješ ty a zjistila, že máme odlišný čtenářský vkus - a co? co tobě přijde jako dobrá kniha mně přijde jako podbízivá blbina - a co? Co ty považuješ za úžasný komentář, jí cítím jako řeč žvanivého slimejše o ničem zabaleném v mnoha slovech - a co? proč o sobě mluvíš ve třetí osobě? to jako vy indiáni nebo co to znamená?

V knižním vkusu ani v ničem jiném neexistuje jediná správná cesta, jediný správný názor a to ani tvůj ani můj, tak to prostě je. Ty jsi přečetl tisíce knih, já jsem přečetla tisíce knih, on přečetl tisíce knih a ona jakbysmet . co to ale znamená? NIC..

pajonek
pajonek 10.08.2014 v 21:51

divnej názor... ale ještě jednou
vzpomenu jen jednu Nesbovu knihu - Sněhulák
1059 lidí ji hodnotí jako 78 nejlepší knihu na databazi - má úžasných 91%
Kdosi napíše, že Nesbo je podprůměrný spisovatel ...
To je o ničem? Je to taky o knižním vkusu
......řekl bych, že je něco shnilého ve státě dánském
__________________________________________
víš co ta čára znamená ?
...s Nesbem jsem v této diskuzi skončil, ztratila smysl

Azizi
Azizi 10.08.2014 v 23:15

binysek písala, že "pro mne to je podprůměrný autor", teda pre ňu. Nevidím na tom nič zvláštne. Myslím si, že aj keby sa sebelepší autor niekomu nepáčil, neznamená to rovno, že ten človek nemá dobrý vkus. Len že má iný vkus.
"V knižním vkusu ani v ničem jiném neexistuje jediná správná cesta..." Súhlasím.

Koka
Koka 11.08.2014 v 09:07

Od pana Nesbo jsem nic nečetla a patrně ani nebudu. Přesto si dovolím poznamenat, že jeho vysoké umístění v žebříčku nejlepších knih a vysoké procento čtenářské spokojenosti u uživatelů DK je nepochybně i dílem nepopiratelné módní vlny a marketinkového nasazení vyzvedávajících momentálně do výšin severské detektivky. Je to věc současnosti: jde o současného autora a současné publikum, které jeho reáliám a psychologickým postupům rozumí nejlépe. Zda je to opravdu tak úžasný autor a jeho knihy takové bezkonkurenční výtvory - to ukáže až čas. Až nebude na světě on ani valná část jeho souputníků - čtenářů, kteří reálně žili v době, jakou on popisoval, až pak se ukáže, zda z něj, jeho myšlenek a příběhů, zbyde alespoň tolik, co zbylo současné mladé generaci z Chandlera, Simenona, Christie. Do té doby jsou to jenom plané diskuse.

nightlybird
nightlybird 11.08.2014 v 13:35

A tady by měla celá ta diskuze o Nesbovi končit, vše podstatné bylo řečeno. A podstatné je hlavně to, že se ta diskuze přes protichůdné názory odehrála v klidu a bez zbytečné hysterie, navíc měla širší záběr a dosah, než osobu a knihy jednoho spisovatele. A dalším kladem jsou závěry, které je možné si z vyslovených názorů udělat. Za sebe mohu prohlásit, že dělit čtenáře do kategorií, podle toho co čtou je nesmysl, každý čte to, co mu přináší potěšení. Když někdo čte filozofické traktáty, nestává se automaticky myslitelem, stejně tak se čtenář Rodokapsů nestává primitivním blbem.
A opravdu si myslím, že nejlepším posuzovatelem kvality literárního díla je čas, ten dokáže profiltrovat hlušinu od nugetů a oddělit modní vlny od věcí nadčasových spolehlivěji, než kvanta literárních teoretiků či řadových čtenářů.

Carrie..
Carrie.. 01.11.2014 v 12:14

Zdravím , chtěla bych si koupit nějakou knihu od tohoto autora , tak jestli mi můžete poradit která pro Vás byla ta nejlepší a která třeba naopak za moc nestála ..
Díky

siena
siena 01.11.2014 v 12:35

Carrie..: Úskalím u knih J. Nesba (série Harry Hole) by mohlo být, že na sebe navazují, osudy a vývojem jednotlivých postav. Takže těžko radit... Zkusila bych Lovce hlav.

Text příspěvku byl upraven 01.11.14 v 12:35

Carrie..
Carrie.. 01.11.2014 v 13:19

Aha .. To jsem netušila , díky za info ;)



Vložit příspěvek