11. kniha od autora ze sousedícího státu


Lucy-Verča
Lucy-Verča 28.12.2016 v 18:27

Rudá jako rubín - Kerstin Gier

tonygomez
tonygomez 29.12.2016 v 15:28

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Barbarka_CZ
Barbarka_CZ 29.12.2016 v 22:45

Juraj Červeňák, Andrzej Sapkowski

Text příspěvku byl upraven 29.12.16 v 22:46

alzbeta4340
alzbeta4340 30.12.2016 v 11:09

Poradí mi někdo nějaký dobrý společenský román nebo detektivku odehrávající se v současném Německu napsané německým autorem? Díky moc.

Káča2015
Káča2015 30.12.2016 v 12:16

Určitě to bude nějaký polský autor, mám zde velké mezery.

j.kilk
j.kilk 31.12.2016 v 12:23

Juraj Červenák - Ďábel v zrcadle


eeeror
medvídě
Ajrad1981
Ajrad1981 01.01.2017 v 16:58

Myslím, že není podstatné aktuální bydliště, ale národnost autora.

martina.bella
martina.bella 02.01.2017 v 21:00

Beru to jako záminku přečíst si něco od Olgy Tokarczuk. Doporučovali mi ji, ale zatím jsem se neodhodlala...

Koka
Koka 02.01.2017 v 21:18

Vidím, že i zadání tohoto článku Výzvy bylo dodatečně upravené. Žeby byl vyhlašovatel zohlednil mé upozornění, že čeští a slovenští čtenáři mají rozdílné sousedící státy ? Asi ano, ale mohl to alespoň přiznat.

mariva
mariva 03.01.2017 v 13:25

Cokoli od Táni Keleové-Vasilkové - její knihy vyhovují i pro jiná témata - hodně jich má v názvu jméno, často jsou názvy jednoslovné a např. Vůně života začíná otázkou.

fenecek164
fenecek164 04.01.2017 v 10:02

Peter Freund- Laura

Koka
Koka 05.01.2017 v 19:27

Scarabea - pokud vy jste ze Slovenska, tak Kafka do této kategorie rozhodně patří - byl to spisovatel narozený v hlavním městě státu, který dnes sousedí se SR.
A pokud jste z ČR, tak státy, které s vaší vlastí sousedí, najdete v kterémkoliv školním atlasu (není jich, naštěstí, mnoho). A až je najdete, tak zjistíte, že Kafkova rodná Praha s ČR nesousedí.

martousek
martousek 05.01.2017 v 20:15

Jan Seghres (Německo) - zatím jsem četla Nevěstu na sněhu a dobré to bylo:-).

denib
denib 05.01.2017 v 20:54

scarabea: Já osobně bych Kafku do této kategorie nedala. Je pravda, že měl německou národnost, ale žil v Praze. Na druhou stranu tu jsou i uživatelé, kteří do této kategorie řadí knihy od autora, který se v sousedním státě narodil, ale celý život žil třeba v USA. Takže jako u všech bodů - je to na Vás :-)

Koka
Koka 05.01.2017 v 21:27

scarabea - ptala jste se ze zájmu, co o tom soudí ostatní, a protože se mezi ostatní řadím, tak jsem svůj názor sdělila. Proč potřebujete dodatečné "pokyny" - co je určující, zda národnsot nebo místo narození? Copak vážně nedovedete sama si stanovit, co je pro vás k výběru autora ze sousedního státu určující - zdali si jej vybrat proto, že je třeba Rakušan z Rakouska, nebo zvolit nějakého Američana žijícího na Slovensku? Opravdu jsem netušila, že gramotným čtenářům ze středoevropské plně alfabetizované země může dělat těžkosti pojem "ze sousedícího státu".
Urážejte mě, když se vám zlíbí, jen prosím, sem nepište, jak pak řešíte opravdové profesní problémy, když "ze sousedícího státu" je pro vás takový rebus - abych se nemusela bát, že mě zítra budete někde obsluhovat, ošetřovat či řídit tramvaj, kterou pojedu.

Hana H.
Hana H. 05.01.2017 v 21:44

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 05.01.2017 v 21:47

Hana H. - poslední větu vašeho příspěvku by měl vyhlašovatel výzvy vytesat do monitoru všem účastníkům čtenářské výzvy a doplnit jej varováním, že zvolit si sousedícího, Pulitzerem ověnčeného či severského autora atd. - to není poslední těžká volba, co je v životě čeká! :=)

Hana H.
Hana H. 05.01.2017 v 22:09

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

bamba
bamba 05.01.2017 v 22:52

asi každý potrebujeme niečo iné. Mne stačí susedný štát - ale keďže mi vyhovuje ako domovina Rakúsko - Uhorsko, prípadne Veľkomoravská ríša - mám susedných štátov na výber. Niekto naozaj potrebuje presný menný zoznam a jasné podmienky a niekto si urobí po svojom. Ale to je na DK krásne - inak by sme všetci frčali na jednej rozprávke, jednej detektívke a to by teda bol pekný horor.

siena
siena 06.01.2017 v 09:17

Promiňte, že vstoupím do diskuze a zastavím se u poznámky, která mne po ránu docela rozproudila...scarabea, jestli myslíte vážně svá slova, že člověk nevlastnící diplom z českého jazyka není pro vás partnerem pro rozhovor, tak vážně nerozumím, proč jste na DK. Píšete o aroganci a přitom arogantnější příspěvek jsem zde ještě nečetla!

Text příspěvku byl upraven 06.01.17 v 09:26

Koka
Koka 06.01.2017 v 10:40

scarabea - ano Kafka, Franz Kafka - to je pro vás ta nejvhodnějčí četba. Najdete se snad v každém jeho větším díle, a to i přesto, že nenapsal snad ani řádek o akademicky vzdělaných češtinářích.
Když jste mě perlustrovala skrze můj profil, tak jste mohla přijít na to, že NEMÁM svůj profil vystavěný na žádných chybách jiných čtenářů, ale pouze v něm uvádím sbírku zdejších výroků, které mě zaujaly - mnohé právě pro svou vtipnost, pregnantnost, údernost, kouzlo nechtěného humoru. Abyste to rozeznala, byste však potřebovala něco jiného, než jen akademický diplom - říká se tomu jazykový cit a životní nadhled.
A ještě k vašemu tvrzení, že se změnilo zadání tohoto tématu z národnosti na státní příslušnost autora. TO NENÍ PRAVDA! Změnila se jenom koncovka zadání, protože původně (v prosinci) tady bylo napsáno, že má jít o knihu autora ze státu sousedícího s Českou republikou, a poté, co jsem poukázala na to, že pro slovenské uživatele by ten výběr měl být ze států sousedících s jejich zemí, to vyhlašovatel výzvy potichu, bez upozornění, změnil, a to tak, že jednoduše smazal zkratku ČR.

prazskanaplava
prazskanaplava 06.01.2017 v 14:48

@Koka Když máte ten cit, tak by neměl být problém identifikovat, kdo sem vnesl nadřazený tón. A životní nadhled se doufám neprojevuje tak, že na normální otázku reagujete ironickým doporučením o školním atlase. I kdyby vám zdejší dotazy připadaly stokrát tupé a úsměvné, s nadhledem k nim rozhodně nepřistupujete.

Koka
Koka 06.01.2017 v 16:29

prazskanaplava, nemám problém identifikovat, kdo a kdy vnesl do tohoto diskuzního vlákna nadřazený tón. Stalo se tak včera, tj. 5. ledna příspěvkem zveřejněným ve 22:46:52 a v něm zejména slovy:
"Mám diplom z češtiny, pokud ho také máte, můžeme se bavit na akademické úrovni, pokud ne, nemám si s Vámi dále co říci."
Tak nabubřelý projev se ani zde, na DK, kde o překvapení nebývá nouze, běžně nevyskytuje.

A ještě otázka na vás: proč se domníváte, z čeho soudíte, že mé doporučení tazatelce podívat se do školního atlasu, bylo ironické? Na mě totiž její dotaz opravdu, vážně a bez ironie, působil jako dotaz školačky, která už kdesi cosi slyšela o Kafkovi, ale není si tak jistá, z jaké země pocházel, jenom matně tuší, že není tak docela "náš". Proto jsem odpověděla, jak jsem odpověděla. Pokud si vy myslíte, že všichni deváťáci vám spatra vyjmenují země sousedící s tou naší, tak vám prozradím, že ne, nevyjmenují. Ale ve školním atlasu by se už dovedli natolik orientovat, že by si to dohledali. Tak co je na doporučení používat atlas urážlivé? Třeba jste z generace, která místo papírových map a knižního atlasu používá pouze elektronické zdroje informací, ale ani to nic nemění na tom, že je dobré se do nich občas podívat. Přece jen nevíme všichni všechno; jsou třeba lidé, kteří excelují ve znalostech syntaxe, ale v geografií mají mezery. No a pro ně byly vynalezeny atlasy. To je tak špatné?



Vložit příspěvek