John Ronald Reuel Tolkien

koupit knihy na Aukru

John Ronald Reuel Tolkien

pseudonym: J. R. R. Tolkien

(Anglie, 1892 - 1973)

Autor

Anglický prozaik, filozof a literární kritik. Narodil se v jihoafrickém Bloemfontienu, po smrti otce roku 1895 však odjel za matkou do Británie, kde také absolvoval střední školu i univerzitu. V roce 1919 získal v Oxfordu diplom staroanglického jazyka a literatury. Od roku 1920 vyučoval angličtinu na univerzitě v Leedsu. Po pěti letech se stal v tomto oboru profesorem. Jeho první publikovanou prací byl „Slovník střední angličtiny“ (A Middle English Vocabulary; 1922), po němž následov... celý životopis(zdroj: http://ld.johanesville.net)

Nejprve se musíte přihlásit.
Alienor 29.09.2014

Ako už povedal Filatov, je to najzásadnejší autor môjho života. Jeho knihy ma inšpirovali prečítať si Eddu, Beowulfa, Artušovu smrť a rôzne iné príbehy z anglických a severských dejín. Obdivujem jeho imagináciu a prácu, ktorú si dal s tvorením nielen príbehov, ale i jazykov, mien, písma, gramatiky. Naviac oceňujem to, že hoci bol praktizujúci katolík, v jeho diele to nie je nápadné. Hlboko sa klaniam, profesor Tolkien!

Cacolinka 05.08.2014

Ať si říká, kdo chce, co chce, podle mě je Tolkienovo dílo nejlepší fantasy na celém šírém světě. Žádné z jeho knih, která se odehrává na Eä (potažmo konkrétněji ve Středozemi), není nudná nebo banální, je to prostě krása je číst. Každý jednotlivý příběh má nějakou pointu, ke které směřuje a má dokonce i vliv na celkový děj, který se v Tolkienově světě odehrává.
Možná mi budou příznivci jiných fantasy odporovat (neříkám, že jsem četla všechny fantasy série, které kdo kdy napsal...Tolkien ale pokaždé vyhrál na plné čáře), většině sérií ale jednou prostě dojde dech.

Třeba Meč pravdy. Začátek byl fakt dobrý. První dva díly jedna báseň. Může mi ale někdo říct, o co jde v těch dalších dílech? Dočetla jsem to sice jen po Chrám větrů. V dalších dílech se děj nějak zacyklil a pořád se, v nekonečných smyčkách, opakuje.

Pak tu máme třeba sérii o Runovládcích. Fakt dobrý a originální nápad s Runami moci, kdyby ale série skončila po smrti Raj Athena, tak by to bylo kvalitnější a hlavně ucelenější fantasy. Je to stejné jako s Mečem pravdy...o co tam pro boha jde v těch dalších dílech?

Potom mi jedna kamarádka doporučila Eddingse a jeho příběhy o Belgaratovi a Polgaře. A to prostě taky nebylo ono. Propracovaný svět? No ani se mi nezdálo. Padouch byl tak nemastný neslaný, že si ani nevzpomínám, jak se vlastně jmenoval... A jak se v žebříčku hodnot nejoblíbenějšího fantasy spisovatele, u některých lidí, může prát o první místo s Tolkienem?

Tolkien je prostě fenomén. On je na prvním místě. Potom dlouho nikdo a pak si dosaďte koho chcete...

Filatov 29.05.2014

Pan Tolkien je ten, jenž mě naučil milovat fantasy a vůbec fantastický svět. Stál u zrodu utváření mé osobnosti. Nejzásadnější autor mého života.

JoeSO 13.05.2014

Podle mne jeden z nejgeniálnějších autorů všech dob. Svět Středozemě je naprosto úžasný a vymyslet to všechno mu muselo dát ohromnou práci. Hobit a Pán Prstenů naprosto úžasné příběhy. Mám můj neskonalý obdiv.

moonchild 27.02.2014

Geniální spisovatel.Trilogii Pán prstenů,Hobita a Silmarillion miluju snad ze všech knih nejvíce.Doma je mám vystavené na čestném místě ve své knihovně.Když je zrovna nečtu,prohlížím si aspoň obrázky a přestavuju si,o knim napsal.Jeho knihy doporučuji všem,kdo mají rádi fantasy.

Jossie 29.01.2014

Co říct k J.R.R. Tolkienovi - skvělý spisovatel a to je všechno. Nemám co dodat.
Jeho trilogie Pán prstenů je moje nejoblíbenější ze všech knih, co jsem kdy četla.

Sauron025 12.01.2014

Hobita jsem četl, byl super. Pána prstenů jsem zatím nečetl, viděl jsem jenom filmy, ale chystám se na to.

vehement 24.12.2013

Pan Tolkien byl génius a jeho Středozemě je v mnoha ohledech nepřekonatelná. Já se k němu dostal trošku oklikou. Nejdříve přes hudbu začátkem 90.let 20.století :-) a některé metalové kapely, které používají jeho jména jak pro svůj název(jedna z mých oblíbených němečtí MORGOTH - prostě bomba) nebo se tématikou Středozemě zaobírali ve svých textech.

Když jsem poprvé zaregistroval zmínku o tom, že Pán prstenů bude z filmován měl jsem radost, zároveň mě ale bylo
jasné, že se čtení odkládá na další minimálně 4 roky. Nechtěl jsem se do čtení pouštět během filmů a tak jsem trpělivě čekal a vyplatilo se. Nejenom, že jsem si knihy velice oblíbil, ale hlavně, ačkoliv mám rád i filmy, hlavně tedy rozšířené vydání, tak na knihy P.Jackson prostě nemá a obvzlášť mě osobně "dožral", že z filmu vypustil "Vymetení Kraje" což je jedna z nejlepších části "Návratu krále".

Na doporučení jsem tehdy začal Hobitem přes Pána prstenů a až poté se hloubkově ponořil do Silmarillionu(viz můj názor přímo u knihy). Nyní to už čtu "řádně chronologicky". :-))
Tolkien měl úžasnou fantazii a jsem moc rád, že mám jeho díla ve své knihovně(na nejvyšších příčkách oblíbenosti).

Nadčasový spisovatel !!!

knížečka2002 22.12.2013

jeho hobit je bezkonkurenční

Lucy2211 15.12.2013

Úžasný člověk, který měl svůj vlastní svět. Je to můj nejoblíbenější spisovatel, kterého nesmírně obdivuji a nalézám u něj velkou inspiraci.

Kapis 07.11.2013

Co psát k Tolkienovi? Pán prstenů mluví sám za sebe.

HiNataLi 18.10.2013

Pan Tolkien byl někdo, kdo si rozhodně zaslouží obdiv. Byl to úžasný spisovatel, a co můžeme vyčíst i skvělý člověk. Vždyť sám sebe považoval jen za "ubohého člověka" a svou manželku oslavoval jako nejkrásnější elfku, a psal o ní a pro ní.
Co navíc cítím potřebu zmínit je jeho ohromný talent pro jazyky. Vymyslel fantaskních jazyků snad více než se sám naučil a že i těch bylo více, než s kolika se průměrný člověk pouze setká.
Máte můj obdiv, pane J.R.R Tolkiene.

tyzik.cejka 27.09.2013

v poslední době si ho připomínáme ale jenom 930 lidí ho má v oblíbených
uměl vykouzlit svět po kterém jsme pátrali
jsme a budeme jeho loutky

Walkyrka 24.09.2013

Obdivuji práci tohoto muže a po pravdě mu i trochu závidím. Měl dva světy, v jednom byl obyčejným profesorem, v druhém bytostí, která v dechla život žánru, který je podle mého jeden z nejkrásnějších v Literárním světě. O to více mě mrzí počínání filmařů. Tolkienův Hobit dostal od nich ránu pod pás. Příběh malého hobita byl, těmi penězi posedlými netvory znásilněn a zneuctěn. Z knihy která patřila dětem učinili dílo hodné zmuchlání a vhození do koše. Prosím pro někoho kdo tuto publikaci nedržel v rukou a neví kdo že to byl její autor. se film může jevit koukatelným, ba přímo zábavným, ale pro fanoušky Tolkiena, kteří ví, že přesně takového znásilnění jeho celoživotního díla, se bál, musí být do breku. Zneuctili knihu, která položila základy klasické fantasy.

A pak tu hlupáci u jeho knihy "Hobit aneb cesta tam a zase zpátky." píší, že je jednoduchá a zdá se jim, že je určena pro mladšího čtenáře a proto je nenadchla. Není to k breku?

Temi 06.09.2013

Pan Tolkien je legenda! Jeho pojetí Středozemě je velkolepé. Když knihy čtu, mám pocit, jakoby postavám doopravdy vdechl život. Všechny postavy jsou dokonale propracované a všechny situace detailně popsané.Tento muž strávil zbytek svého života tomu, že vytvářel další a další spisy o Středozemi a k tomu se dá říci pouze to, že co kniha, to mistrovské dílo. Jsem toho názoru, že kdyby tento génius nadále žil, byli bychom ještě svědky zázraků ve světě fantasy literatury.

bararich8 25.06.2013

Je to génius...málokterý autor dokáže pro skutečnost svého fantasy udělat to, co udělal on. Klobouk dolů, Středozemě mi připadá skutečnější než mnohé 'skutečné' země.
PS: A samozřejmě na skvělosti jeho knih má podíl i velmi povedený překlad Stanislavy Pošustové.

Boidil 04.06.2013

Knihy J.R.R Tolkiena jsou opravdu něco, pokaždé když je čtu, více a více jsem do nich zahleděný a víc si je užívám. Na pana Tolkiena koukám jako na zakladate fantasy žánru jak ho známe dnes a o to víc si ho vážím. Nejvíc se mi na něm líbí, to jak Pána prstena napsal. Nejdříve stvořil jazyky, zemi a její historii a teprve poté do ní vsadil příběh.

EttelëaDragons 12.05.2013

Přesně tak, souhlasím, není potřeba slov. Pan Tolkien je mistr a génius, který stvořil něco dokonalého. Všechny slova mi tady prostě připadají nedostačující...

Enefersis 20.03.2013

Věřím, že někteří mí oblíbení autoři jsou jen přechodnou záležitostí a časem od nich upustím a přejdu k jiným. Jsem si ale jistá, že v Tolkienově případě to neplatí. Miluju jak Hobita, tak Pána prstenů a nikdy nepřestanu obdivovat jeho bezmeznou fantazii. Jednou jsme se s kamarádkou bavily, kam se dostaneme po smrti… a shodly jsme se na tom, že do Středozemě:)) A už se moc těšíme na setkání s JRRT, protože kam jinam by on šel…? :)

Careza 24.02.2013

Paráda moc jsem si to užila, jak knihy tak filmy natočené na motivy knih. Překvapilo mě, ztvárnění ve filmu. Téměř se nelišilo od mých představ při četbě. To se mi ještě nestalo u žádné knihy, která byla zfilmována. Silmarillion se nebude točit??? Tak že také třikrát hurá, všichni čteme Tolkiena....

Vera Silent 04.02.2013

Nedavno se ptam kolegyn z univerzity, jestli se mnou nechteji jit do kina na Hobita a dostalo se mi odpovedi "ja na pohadky moc nejsem" a "trpaslici nejsou sexy"! V zivote jsem si nemyslela, ze budu soudit lidi podle toho, jestli vedi, kdo byl Gandalf, ale tohle se mi vydychava tezko (a to jsem s nimi sla na Twilight!). Proto jsem se rozhodla propagovat Tolkiena i mezi temito "nevzdelanymi" vrstvami a nakoupila jsem si fotky Pottera a Aragorna (zkuste je dat vedle sebe a pak reknete, kdo je vic "sexy") a psat nadsene chvalozpevy vsude, kde se to jen trochu hodi ;-)

Tolkien musel byt fascinujici clovek, inteligentni a z jeho dila se mi zda, ze i clovek s velkym smyslem pro lidskost, tolerantni a pratelsky. Predstavuji si ho trochu jako zvetsenou verzi hobita se svoji zahradkou a klidnym venkovskym zivotem, ktery byl donucen ucastnit se velkych valek a videt to, co jsou nekteri "skreti" schopni provadet za svinstva. Byl samozrejme nadseny lingvista a podle toho, co jsem o nem cetla, nejpre ytvoril sve vlastni jazyky a az potom k nim vytvoril historii a tvory, ktery onim jazykem mluvi. Elfove jsou pro mne Tolkienuv nejskvelejsi pocin (i kdyz to jsou asi prave hobiti, kteri jsou nejoriginalnejsi). Jako kdyby nam nabizel v elfech predlohu dokonale lidskosti, laskavosti a vubec vsech dobrych vlastnosti, ktere si jen lze predstavit. Uprimne, kdo z vas si jeste predstavuje elfy jako male skritky s kridelky a lucernickou? Tolkien mel v tomto smeru nevidany vliv na vyvoj celeho literarniho zanru a diky nemu jsem vlastne objevila veskere fantasy.
Sli jsme tenkrat na nejaky film do kina, co nekdo mamce doporucil v praci jako pry pekny (Spolecenstvo prstenu). A bylo to uzasne, me a tatku to uplne dostalo (mamca ma slabsi nervy, strasne se celou dobu lekala a kricela, dokonce ta pani vedle ni si odsedla). Pak uz to slo rychle (kdyz ma clovek na strane jednoho rodice) a zkoupili sme snad vsechno, co Tolkien kdy vydal a vsechny ty knihy maji nejpeknejsi misto v nasi knihovne, nejsou pouze prectene, ale doslova nekolikrat prostudovane a moje nadseni porad nehyne. Nejenom, ze jsem zacala cist vsechno mozne fantasy se zoufalou nadeji, ze jednou najdu neco, co se Tolkienovi aspon trochu vyrovna, dokonce jsem klesla i k procitani nejruznejsich fan pribehu a vymysleni svych vlastnich na motivy PP. Takze trikrat hura, cteme vsichni Tolkiena!

Gechitka1 23.01.2013

Co napsat k někomu jako byl on... Skvělý autor.

Katniss ^^ 11.01.2013

Pana Tolkiena budu nejspíše do konce svého života obdivovat jako strůjce něčeho tak úžasného, jako je Středozemě. Ale nejen Středozemě, ale celý fantasy žánr. To on zasel to semínko ,z nějž poté vzešel veliký strom, zvaný fantastická literatura. Kdybych měla na hlavě klobouk, smekla bych ho před ním. Jedná se o Spisovatele s velkým S.
První kniha, kterou jsem od něj četla byl Hobit. Pamatuji si na tuto dobu živě, i když je to již skoro pět let. Bylo mi málo, nechápala jsem vnitřní souvislosti, avšak ohromil mě příběh. Styl, kterým autor píše je poněkud těžší pro malé děti, alespoň pro mne byl. Avšak přelouskala jsem se celým dějem a na jeho konci na mě čekalo jen nadšení a otevřená ústa.
Nyní, když celou knihu vnímám jinak, jsem ještě překvapenější. Možná, že mnozí z nás mají od Tolkiena raději Pána Prstenů, úžasně propracovanou trilogii, já však nad jeho prvním dílem, bez nějž by žádný Pán Prstenů nevznikl, nemohu zanevřít. Jedná se o jednu z mých nejoblíbenějších knih. Jak kvůli poslání, které nám dává, tak kvůli hlavní linii příběhu.
Navíc jsem dnes dočetla Húrinovi děti, které mě opět usvědčily v tom, že pan Tolkien má Středozemi vymyšlenou do největších detailů. :)

raubíř 18 07.01.2013

Kniha Hobit je velmi zajímavá,patří mezi mé nejoblíbenější a popravdě řečeno ji znám slovo od slova.

kotasbk 22.08.2012

Hobit a pán prstenů je klasika!

cathyblack 31.05.2012

Tolkien, jeden z největších bláznů, které jsem kdy měla tu čest poznat z té spisovatelské stránky, mi změnil život. (Nikdy bych nevěřila, že si někdo může takhle risknout svůj rozum a dát se do něčeho tak neuvěřitelně složitého jako je celá Středozem od A do Z) Nekecám, svým Pánem Prstenů mě Peter Jackson vtáhl do knihy, která mi představila fantasy, jakožto to nejlepší co můžu číst. Po letech čtecí abscence (před lety) jsem si dala "co proto" a zhltla celý Jeden i s Hobitem (čili 4 knihy) a ještě teď na to vzpomínám. Díky Petere, Díky Johne, Díky Ronalde, Díky Reueli...a nakonec díky GANDALFE! Bez Vás ani ránu a už za pár dní mou ruku bude zdobit tvoje ze-jména-značka. Tatoo forever!

Peter.Melon 06.05.2012

Autor Hobita byl spíše plachý a nevýrazný profesor.Kouřil z dýmky a stzudoval různé knihy ve velkých knihovnách.Působyl hlavně v Anglii,kde trávil i své dětství a kam se přestěhoval.Je to přesto jeden z mých oblíbenných autorů.

reykjavik 23.03.2012

Jeho Hobit (aneb cesta tam a zase zpátky) a hlavně trilogie Pána prstenů se hluboce vryla do paměti dětských (i nedětských) čtenářů celého světa. Smekám před tímto velikánem světové literatury...

MartyMcFly 25.12.2011

Jeden z velikánů britské literatury. Co on dokázal stvořit je vskutku jedinečné. Na rozdíl od mnoha jiných autorů (kteří sednou a píšou jen tak) využíval svých desítek let výzkumů, zkušeností jako profesor britské literatury a jeho zájmu o různé mytologie. Vytvořil několik funkčních jazyků, sepsal tisíce stránek textu a poznámek, stal se zkrátka jedním z autorů, u kterých se objeví několik akademiků, kteří jeho dílo pak celý život studují (čímž oheň postupuje dál).

A na to, že jsou ty knihy (hlavní trilogie) staré 60-70 let jsou stále čitelné bez problémů, narozdíl od mnoha děl z té doby (fantasy tenkrát bylo dost těžkopádná, ale Tolkien z toho udělal výhodu, protože mu to dodávalo váhu, kterou ukoval v širokou základnu faktů a mýtů.

K tomu ještě později vydaná díla, z nichž je asi nejznámější Silmarillion, nebo Húrinovy děti. Ale jsou i další. A snad budou i další vycházet. Uff, k tomu ještě dodatky v trilogii a máme to, pravděpodobně nejpropracovanější vymyšlený svět co existuje. To vše podpořeno epickou filmovou trilogií, která nedělá knihám ani trochu špatné jméno (jen je filmovější - trochu hollywoodštější a snad i akčnější), hlavně proto, že se režie ujal totální nadšený geek. K tomu více než vhodný soundtrack (který zase ukázal soundtrackům jak se má dělat výpravná, vznešená hudba).

Ještě nekončíme dámy a pánové - kdykoliv mě chytne Tolkieno-mánie a zajímá mě třeba, jestli se trpaslíci po Návratu krále vrátili do Morie, jestli všichni elfové zmizeli ze Středozemě, nebo názory jak by si asi mohl vést Sam jako nositel prstenu, vše se dá najít na internetu, spolu s tisíci nadšenci (pravděpodobně více). Tomu pomáhá velikost Tolkiena - je známý, čtivý a kvalitní a čím dál tím více lidí ho tím pádem zná. Snad se kolo osudu nezastaví.

A to vše dokázal podat čtivou formou, takže klobouk dolů a fajfku zapálit.

MajaG 18.11.2011

Jedním slovem Génius. Svět který vytvořil je fantastický a přitom tak skutečný. Propracované detaily, jazyky, historie a mnoho dalšího. To se jen tak nevidí. Nic mi v jeho knihách nechybělo. Jsem zvědavá, jestli někdy budu mít možnost přečíst si něco podobného...