Kniha roku 2014

John Ronald Reuel Tolkien
koupit knihy na Aukru

John Ronald Reuel Tolkien

pseudonym: J. R. R. Tolkien

(Anglie, 1892 - 1973)

Autor

Anglický prozaik, filozof a literární kritik. Narodil se v jihoafrickém Bloemfontienu, po smrti otce roku 1895 však odjel za matkou do Británie, kde také absolvoval střední školu i univerzitu. V roce 1919 získal v Oxfordu diplom staroanglického jazyka a literatury. Od roku 1920 vyučoval angličtinu na univerzitě v Leedsu. Po pěti letech se stal v tomto oboru profesorem. Jeho první publikovanou prací byl „Slovník střední angličtiny“ (A Middle English Vocabulary; 1922), po němž následov... celý životopis(zdroj: http://ld.johanesville.net)

Nejprve se musíte přihlásit.
kuba95předevčírem

Těžko cokoliv říct. Tvorba tohoto génia pro mě znamená přesně to, co si vybavím, když se řekne literární umění. Vynikající spisovatel.

wiix31.12.2014

Tolkien je "blázon", ktorý o stredozemi a fantasy nielen píše, ale v inej ríši aj žije. Chcela by som aspoň nachvíľu nazrieť do jeho hlavy a povedať si WAU, tak toto je dokonalé! A čo už ma najviac vždy dostane: vymyslel si vlastné jazyky a reč národa! Poklona.

Biohazard09.12.2014

Stále nerozumím tomu, proč je v kánonu knih k maturitě Společenstvo prstenu a ne Silmarillion. Kdo nečetl Silmarillion, jako by ani nežil...

LukinIV05.12.2014

Nesmrtelný spisovatel s naprosto bezkonkurenční fantasií a čtivými knihami.

borknagar01.12.2014

Ano, tímto pánem to začalo. Má touha k fantasy začala Hobitem, před celkem už hodně lety a dodnes se mi drží. Pane Tolkiene, děkuji.....

Jančislava27.11.2014

Jeho příběhy jsou krásné a ráda se k nim vracím. Měl krásnou fantazii až mu závidím :-)

mája197005.11.2014

Výborný spisovatel- není co dodávat klobouk dolů

Elbereth1317.10.2014

Tento muž mi ovlivnil již mé rané dětství a já o tom ani nevěděla. Když mi bylo asi 7-8 hrály jsme s děvčaty na táboře celotáborovou hru "Hobit", samozřejmě inspirovanou Tolkienem. Hned jak jsem přijela z tábora, tak jsem si ji musela přečíst. Od té doby jsem ji četla již několikrát a pořád v ní nacházím nové myšlenky.
A na Silmarillion nedám dopustit :*

Avaryana16.10.2014

Neskutečný muž, který definoval žánr. Inspiroval a ovlivnil generace příští a v historii po sobě zanechal tak hluboký zářez, že i české školství se muselo prohnout a uznat jeho formát. Velikána jako je on jednoduše nelze dlouhodobě přehlížet.
Chvála jemu, protože bez něj by dnešní literární scéna byla pustší a v srdcích jeho čtenářů zela bolestivá prázdnota.

Alienor29.09.2014

Ako už povedal Filatov, je to najzásadnejší autor môjho života. Jeho knihy ma inšpirovali prečítať si Eddu, Beowulfa, Artušovu smrť a rôzne iné príbehy z anglických a severských dejín. Obdivujem jeho imagináciu a prácu, ktorú si dal s tvorením nielen príbehov, ale i jazykov, mien, písma, gramatiky. Naviac oceňujem to, že hoci bol praktizujúci katolík, v jeho diele to nie je nápadné. Hlboko sa klaniam, profesor Tolkien!

Cacolinka05.08.2014

Ať si říká, kdo chce, co chce, podle mě je Tolkienovo dílo nejlepší fantasy na celém šírém světě. Žádné z jeho knih, která se odehrává na Eä (potažmo konkrétněji ve Středozemi), není nudná nebo banální, je to prostě krása je číst. Každý jednotlivý příběh má nějakou pointu, ke které směřuje a má dokonce i vliv na celkový děj, který se v Tolkienově světě odehrává.
Možná mi budou příznivci jiných fantasy odporovat (neříkám, že jsem četla všechny fantasy série, které kdo kdy napsal...Tolkien ale pokaždé vyhrál na plné čáře), většině sérií ale jednou prostě dojde dech.

Třeba Meč pravdy. Začátek byl fakt dobrý. První dva díly jedna báseň. Může mi ale někdo říct, o co jde v těch dalších dílech? Dočetla jsem to sice jen po Chrám větrů. V dalších dílech se děj nějak zacyklil a pořád se, v nekonečných smyčkách, opakuje.

Pak tu máme třeba sérii o Runovládcích. Fakt dobrý a originální nápad s Runami moci, kdyby ale série skončila po smrti Raj Athena, tak by to bylo kvalitnější a hlavně ucelenější fantasy. Je to stejné jako s Mečem pravdy...o co tam pro boha jde v těch dalších dílech?

Potom mi jedna kamarádka doporučila Eddingse a jeho příběhy o Belgaratovi a Polgaře. A to prostě taky nebylo ono. Propracovaný svět? No ani se mi nezdálo. Padouch byl tak nemastný neslaný, že si ani nevzpomínám, jak se vlastně jmenoval... A jak se v žebříčku hodnot nejoblíbenějšího fantasy spisovatele, u některých lidí, může prát o první místo s Tolkienem?

Tolkien je prostě fenomén. On je na prvním místě. Potom dlouho nikdo a pak si dosaďte koho chcete...

Filatov29.05.2014

Pan Tolkien je ten, jenž mě naučil milovat fantasy a vůbec fantastický svět. Stál u zrodu utváření mé osobnosti. Nejzásadnější autor mého života.

JoeSO13.05.2014

Podle mne jeden z nejgeniálnějších autorů všech dob. Svět Středozemě je naprosto úžasný a vymyslet to všechno mu muselo dát ohromnou práci. Hobit a Pán Prstenů naprosto úžasné příběhy. Mám můj neskonalý obdiv.

moonchild27.02.2014

Geniální spisovatel.Trilogii Pán prstenů,Hobita a Silmarillion miluju snad ze všech knih nejvíce.Doma je mám vystavené na čestném místě ve své knihovně.Když je zrovna nečtu,prohlížím si aspoň obrázky a přestavuju si,o knim napsal.Jeho knihy doporučuji všem,kdo mají rádi fantasy.

Jossie29.01.2014

Co říct k J.R.R. Tolkienovi - skvělý spisovatel a to je všechno. Nemám co dodat.
Jeho trilogie Pán prstenů je moje nejoblíbenější ze všech knih, co jsem kdy četla.

Sauron02512.01.2014

Hobita jsem četl, byl super. Pána prstenů jsem zatím nečetl, viděl jsem jenom filmy, ale chystám se na to.

vehement24.12.2013

Pan Tolkien byl génius a jeho Středozemě je v mnoha ohledech nepřekonatelná. Já se k němu dostal trošku oklikou. Nejdříve přes hudbu začátkem 90.let 20.století :-) a některé metalové kapely, které používají jeho jména jak pro svůj název(jedna z mých oblíbených němečtí MORGOTH - prostě bomba) nebo se tématikou Středozemě zaobírali ve svých textech.

Když jsem poprvé zaregistroval zmínku o tom, že Pán prstenů bude z filmován měl jsem radost, zároveň mě ale bylo
jasné, že se čtení odkládá na další minimálně 4 roky. Nechtěl jsem se do čtení pouštět během filmů a tak jsem trpělivě čekal a vyplatilo se. Nejenom, že jsem si knihy velice oblíbil, ale hlavně, ačkoliv mám rád i filmy, hlavně tedy rozšířené vydání, tak na knihy P.Jackson prostě nemá a obvzlášť mě osobně "dožral", že z filmu vypustil "Vymetení Kraje" což je jedna z nejlepších části "Návratu krále".

Na doporučení jsem tehdy začal Hobitem přes Pána prstenů a až poté se hloubkově ponořil do Silmarillionu(viz můj názor přímo u knihy). Nyní to už čtu "řádně chronologicky". :-))
Tolkien měl úžasnou fantazii a jsem moc rád, že mám jeho díla ve své knihovně(na nejvyšších příčkách oblíbenosti).

Nadčasový spisovatel !!!

knížečka200222.12.2013

jeho hobit je bezkonkurenční

Lucy221115.12.2013

Úžasný člověk, který měl svůj vlastní svět. Je to můj nejoblíbenější spisovatel, kterého nesmírně obdivuji a nalézám u něj velkou inspiraci.

Kapis07.11.2013

Co psát k Tolkienovi? Pán prstenů mluví sám za sebe.

HiNataLi18.10.2013

Pan Tolkien byl někdo, kdo si rozhodně zaslouží obdiv. Byl to úžasný spisovatel, a co můžeme vyčíst i skvělý člověk. Vždyť sám sebe považoval jen za "ubohého člověka" a svou manželku oslavoval jako nejkrásnější elfku, a psal o ní a pro ní.
Co navíc cítím potřebu zmínit je jeho ohromný talent pro jazyky. Vymyslel fantaskních jazyků snad více než se sám naučil a že i těch bylo více, než s kolika se průměrný člověk pouze setká.
Máte můj obdiv, pane J.R.R Tolkiene.

tyzik.cejka27.09.2013

v poslední době si ho připomínáme ale jenom 930 lidí ho má v oblíbených
uměl vykouzlit svět po kterém jsme pátrali
jsme a budeme jeho loutky

Walkyrka24.09.2013

Obdivuji práci tohoto muže a po pravdě mu i trochu závidím. Měl dva světy, v jednom byl obyčejným profesorem, v druhém bytostí, která v dechla život žánru, který je podle mého jeden z nejkrásnějších v Literárním světě. O to více mě mrzí počínání filmařů. Tolkienův Hobit dostal od nich ránu pod pás. Příběh malého hobita byl, těmi penězi posedlými netvory znásilněn a zneuctěn. Z knihy která patřila dětem učinili dílo hodné zmuchlání a vhození do koše. Prosím pro někoho kdo tuto publikaci nedržel v rukou a neví kdo že to byl její autor. se film může jevit koukatelným, ba přímo zábavným, ale pro fanoušky Tolkiena, kteří ví, že přesně takového znásilnění jeho celoživotního díla, se bál, musí být do breku. Zneuctili knihu, která položila základy klasické fantasy.

A pak tu hlupáci u jeho knihy "Hobit aneb cesta tam a zase zpátky." píší, že je jednoduchá a zdá se jim, že je určena pro mladšího čtenáře a proto je nenadchla. Není to k breku?

Temi06.09.2013

Pan Tolkien je legenda! Jeho pojetí Středozemě je velkolepé. Když knihy čtu, mám pocit, jakoby postavám doopravdy vdechl život. Všechny postavy jsou dokonale propracované a všechny situace detailně popsané.Tento muž strávil zbytek svého života tomu, že vytvářel další a další spisy o Středozemi a k tomu se dá říci pouze to, že co kniha, to mistrovské dílo. Jsem toho názoru, že kdyby tento génius nadále žil, byli bychom ještě svědky zázraků ve světě fantasy literatury.

bararich825.06.2013

Je to génius...málokterý autor dokáže pro skutečnost svého fantasy udělat to, co udělal on. Klobouk dolů, Středozemě mi připadá skutečnější než mnohé 'skutečné' země.
PS: A samozřejmě na skvělosti jeho knih má podíl i velmi povedený překlad Stanislavy Pošustové.

Boidil04.06.2013

Knihy J.R.R Tolkiena jsou opravdu něco, pokaždé když je čtu, více a více jsem do nich zahleděný a víc si je užívám. Na pana Tolkiena koukám jako na zakladate fantasy žánru jak ho známe dnes a o to víc si ho vážím. Nejvíc se mi na něm líbí, to jak Pána prstena napsal. Nejdříve stvořil jazyky, zemi a její historii a teprve poté do ní vsadil příběh.

EttelëaDragons12.05.2013

Přesně tak, souhlasím, není potřeba slov. Pan Tolkien je mistr a génius, který stvořil něco dokonalého. Všechny slova mi tady prostě připadají nedostačující...

Enefersis20.03.2013

Věřím, že někteří mí oblíbení autoři jsou jen přechodnou záležitostí a časem od nich upustím a přejdu k jiným. Jsem si ale jistá, že v Tolkienově případě to neplatí. Miluju jak Hobita, tak Pána prstenů a nikdy nepřestanu obdivovat jeho bezmeznou fantazii. Jednou jsme se s kamarádkou bavily, kam se dostaneme po smrti… a shodly jsme se na tom, že do Středozemě:)) A už se moc těšíme na setkání s JRRT, protože kam jinam by on šel…? :)

Careza24.02.2013

Paráda moc jsem si to užila, jak knihy tak filmy natočené na motivy knih. Překvapilo mě, ztvárnění ve filmu. Téměř se nelišilo od mých představ při četbě. To se mi ještě nestalo u žádné knihy, která byla zfilmována. Silmarillion se nebude točit??? Tak že také třikrát hurá, všichni čteme Tolkiena....

Vera Silent04.02.2013

Nedavno se ptam kolegyn z univerzity, jestli se mnou nechteji jit do kina na Hobita a dostalo se mi odpovedi "ja na pohadky moc nejsem" a "trpaslici nejsou sexy"! V zivote jsem si nemyslela, ze budu soudit lidi podle toho, jestli vedi, kdo byl Gandalf, ale tohle se mi vydychava tezko (a to jsem s nimi sla na Twilight!). Proto jsem se rozhodla propagovat Tolkiena i mezi temito "nevzdelanymi" vrstvami a nakoupila jsem si fotky Pottera a Aragorna (zkuste je dat vedle sebe a pak reknete, kdo je vic "sexy") a psat nadsene chvalozpevy vsude, kde se to jen trochu hodi ;-)

Tolkien musel byt fascinujici clovek, inteligentni a z jeho dila se mi zda, ze i clovek s velkym smyslem pro lidskost, tolerantni a pratelsky. Predstavuji si ho trochu jako zvetsenou verzi hobita se svoji zahradkou a klidnym venkovskym zivotem, ktery byl donucen ucastnit se velkych valek a videt to, co jsou nekteri "skreti" schopni provadet za svinstva. Byl samozrejme nadseny lingvista a podle toho, co jsem o nem cetla, nejpre ytvoril sve vlastni jazyky a az potom k nim vytvoril historii a tvory, ktery onim jazykem mluvi. Elfove jsou pro mne Tolkienuv nejskvelejsi pocin (i kdyz to jsou asi prave hobiti, kteri jsou nejoriginalnejsi). Jako kdyby nam nabizel v elfech predlohu dokonale lidskosti, laskavosti a vubec vsech dobrych vlastnosti, ktere si jen lze predstavit. Uprimne, kdo z vas si jeste predstavuje elfy jako male skritky s kridelky a lucernickou? Tolkien mel v tomto smeru nevidany vliv na vyvoj celeho literarniho zanru a diky nemu jsem vlastne objevila veskere fantasy.
Sli jsme tenkrat na nejaky film do kina, co nekdo mamce doporucil v praci jako pry pekny (Spolecenstvo prstenu). A bylo to uzasne, me a tatku to uplne dostalo (mamca ma slabsi nervy, strasne se celou dobu lekala a kricela, dokonce ta pani vedle ni si odsedla). Pak uz to slo rychle (kdyz ma clovek na strane jednoho rodice) a zkoupili sme snad vsechno, co Tolkien kdy vydal a vsechny ty knihy maji nejpeknejsi misto v nasi knihovne, nejsou pouze prectene, ale doslova nekolikrat prostudovane a moje nadseni porad nehyne. Nejenom, ze jsem zacala cist vsechno mozne fantasy se zoufalou nadeji, ze jednou najdu neco, co se Tolkienovi aspon trochu vyrovna, dokonce jsem klesla i k procitani nejruznejsich fan pribehu a vymysleni svych vlastnich na motivy PP. Takze trikrat hura, cteme vsichni Tolkiena!