John Ronald Reuel Tolkien

John Ronald Reuel Tolkien

pseudonym: J. R. R. Tolkien

(Anglie, 1892 - 1973)

Nahrávám...

Autor

Anglický prozaik, filozof a literární kritik. Narodil se v jihoafrickém Bloemfontienu, po smrti otce roku 1895 však odjel za matkou do Británie, kde také absolvoval střední školu i univerzitu. V roce 1919 získal v Oxfordu diplom staroanglického jazyka a literatury. Od roku 1920 vyučoval angličtinu na univerzitě v Leedsu. Po pěti letech se stal v tomto oboru profesorem. Jeho první publikovanou prací byl „Slovník střední angličtiny“ (A Middle English Vocabulary; 1922), po němž následov... celý životopis(zdroj: http://ld.johanesville.net)

Nejprve se musíte přihlásit.
Rebel000726.03.2015

To musel být skvělý člověk.

laha1925.03.2015

Nejlepší spisovatel

zuzana1318.03.2015

Nejlepší spisovatel fantasy.

P-man13.03.2015

Skvělí spisovatel a mám rád jeho styl psaní knih. Někdy mi to však připadá až moc komplikované. Je neuvěřitelné, jak mohl vůbec vymyslet Elfí řeč a písmo. Má skvělou představivost a fantasii. Pán Prstenů je skvělá série kterou napsal, ale pan Jackson, režisér Pánů Prstenů a Hobita, knihy zastínil. Filmy jsou skvělé, ale moc se nedržel děje a Hobita si úplně změnil k obrazu svému. JRRT je skvělí.

Torgal03.03.2015

Jeden zo zakladateľov žánru fantasy a jeho najvýznamnejší a najvplyvnejší autor. Nebyť Tolkiena, ktovie čo by som dnes čítal ja a milióny iných ľudí na svete. Zmenil život generáciám a ešte ho určite mnohým ďalším zmení. Spisovateľ s úžasnou predstavivosťou a majster svojho remesla. Všetka úcta k vášmu dielu, pane, a vďaka zaň.

Fencing_n00b22.02.2015

Kdybych měla možnost setkat se s jediným spisovatelem celé literární historie, má volba by byla jasná jako dopolední obloha nad Krajem - byl by to ON. Nejen že se mu podařilo vytvořit komplexní svět, který oplývá krásou vysokých hor, temných lesů, nebezpečných bažin a jiných tajuplných zákoutí, svět ve kterém spolu žijí různé národy, různých tradic, zvyků a vzezření, ale také vymyslel pro každou rasu vlastní písmo, jazyk, ba dokonce i nářečí. A aby toho nebylo málo, tak měl tento Profesor vymyšlen každý detail historie svého fantastického světa, která se táhne přes tisíce let. Asi právě díky této propracovanosti se sem tak ráda vracím. Pana Tolkiena obdivuji jako spisovatele, jako lingvistu i jako člověka. Děkuji Vám za krásné dětství a inspiraci do života.

Standa Šebek20.02.2015

Dostojevskij, Hemingway, Dickens....ti všichni dokázali velkolepé věci. Ale u mě bude v nejvyšší úctě vždy tento anglický profesor, jehož představivost dokázala stvořit celý nový svět. Hanta rimbevë!

kuba9526.01.2015

Těžko cokoliv říct. Tvorba tohoto génia pro mě znamená přesně to, co si vybavím, když se řekne literární umění. Vynikající spisovatel.

wiix31.12.2014

Tolkien je "blázon", ktorý o stredozemi a fantasy nielen píše, ale v inej ríši aj žije. Chcela by som aspoň nachvíľu nazrieť do jeho hlavy a povedať si WAU, tak toto je dokonalé! A čo už ma najviac vždy dostane: vymyslel si vlastné jazyky a reč národa! Poklona.

Biohazard09.12.2014

Stále nerozumím tomu, proč je v kánonu knih k maturitě Společenstvo prstenu a ne Silmarillion. Kdo nečetl Silmarillion, jako by ani nežil...

LukinIV05.12.2014

Nesmrtelný spisovatel s naprosto bezkonkurenční fantasií a čtivými knihami.

borknagar01.12.2014

Ano, tímto pánem to začalo. Má touha k fantasy začala Hobitem, před celkem už hodně lety a dodnes se mi drží. Pane Tolkiene, děkuji.....

Jančislava27.11.2014

Jeho příběhy jsou krásné a ráda se k nim vracím. Měl krásnou fantazii až mu závidím :-)

mája197005.11.2014

Výborný spisovatel- není co dodávat klobouk dolů

Elbereth1317.10.2014

Tento muž mi ovlivnil již mé rané dětství a já o tom ani nevěděla. Když mi bylo asi 7-8 hrály jsme s děvčaty na táboře celotáborovou hru "Hobit", samozřejmě inspirovanou Tolkienem. Hned jak jsem přijela z tábora, tak jsem si ji musela přečíst. Od té doby jsem ji četla již několikrát a pořád v ní nacházím nové myšlenky.
A na Silmarillion nedám dopustit :*

Avaryana16.10.2014

Neskutečný muž, který definoval žánr. Inspiroval a ovlivnil generace příští a v historii po sobě zanechal tak hluboký zářez, že i české školství se muselo prohnout a uznat jeho formát. Velikána jako je on jednoduše nelze dlouhodobě přehlížet.
Chvála jemu, protože bez něj by dnešní literární scéna byla pustší a v srdcích jeho čtenářů zela bolestivá prázdnota.

Alienor29.09.2014

Ako už povedal Filatov, je to najzásadnejší autor môjho života. Jeho knihy ma inšpirovali prečítať si Eddu, Beowulfa, Artušovu smrť a rôzne iné príbehy z anglických a severských dejín. Obdivujem jeho imagináciu a prácu, ktorú si dal s tvorením nielen príbehov, ale i jazykov, mien, písma, gramatiky. Naviac oceňujem to, že hoci bol praktizujúci katolík, v jeho diele to nie je nápadné. Hlboko sa klaniam, profesor Tolkien!

Cacolinka05.08.2014

Ať si říká, kdo chce, co chce, podle mě je Tolkienovo dílo nejlepší fantasy na celém šírém světě. Žádné z jeho knih, která se odehrává na Eä (potažmo konkrétněji ve Středozemi), není nudná nebo banální, je to prostě krása je číst. Každý jednotlivý příběh má nějakou pointu, ke které směřuje a má dokonce i vliv na celkový děj, který se v Tolkienově světě odehrává.
Možná mi budou příznivci jiných fantasy odporovat (neříkám, že jsem četla všechny fantasy série, které kdo kdy napsal...Tolkien ale pokaždé vyhrál na plné čáře), většině sérií ale jednou prostě dojde dech.

Třeba Meč pravdy. Začátek byl fakt dobrý. První dva díly jedna báseň. Může mi ale někdo říct, o co jde v těch dalších dílech? Dočetla jsem to sice jen po Chrám větrů. V dalších dílech se děj nějak zacyklil a pořád se, v nekonečných smyčkách, opakuje.

Pak tu máme třeba sérii o Runovládcích. Fakt dobrý a originální nápad s Runami moci, kdyby ale série skončila po smrti Raj Athena, tak by to bylo kvalitnější a hlavně ucelenější fantasy. Je to stejné jako s Mečem pravdy...o co tam pro boha jde v těch dalších dílech?

Potom mi jedna kamarádka doporučila Eddingse a jeho příběhy o Belgaratovi a Polgaře. A to prostě taky nebylo ono. Propracovaný svět? No ani se mi nezdálo. Padouch byl tak nemastný neslaný, že si ani nevzpomínám, jak se vlastně jmenoval... A jak se v žebříčku hodnot nejoblíbenějšího fantasy spisovatele, u některých lidí, může prát o první místo s Tolkienem?

Tolkien je prostě fenomén. On je na prvním místě. Potom dlouho nikdo a pak si dosaďte koho chcete...

Filatov29.05.2014

Pan Tolkien je ten, jenž mě naučil milovat fantasy a vůbec fantastický svět. Stál u zrodu utváření mé osobnosti. Nejzásadnější autor mého života.

JoeSO13.05.2014

Podle mne jeden z nejgeniálnějších autorů všech dob. Svět Středozemě je naprosto úžasný a vymyslet to všechno mu muselo dát ohromnou práci. Hobit a Pán Prstenů naprosto úžasné příběhy. Mám můj neskonalý obdiv.

moonchild27.02.2014

Geniální spisovatel.Trilogii Pán prstenů,Hobita a Silmarillion miluju snad ze všech knih nejvíce.Doma je mám vystavené na čestném místě ve své knihovně.Když je zrovna nečtu,prohlížím si aspoň obrázky a přestavuju si,o knim napsal.Jeho knihy doporučuji všem,kdo mají rádi fantasy.

Jossie29.01.2014

Co říct k J.R.R. Tolkienovi - skvělý spisovatel a to je všechno. Nemám co dodat.
Jeho trilogie Pán prstenů je moje nejoblíbenější ze všech knih, co jsem kdy četla.

Sauron02512.01.2014

Hobita jsem četl, byl super. Pána prstenů jsem zatím nečetl, viděl jsem jenom filmy, ale chystám se na to.

vehement24.12.2013

Pan Tolkien byl génius a jeho Středozemě je v mnoha ohledech nepřekonatelná. Já se k němu dostal trošku oklikou. Nejdříve přes hudbu začátkem 90.let 20.století :-) a některé metalové kapely, které používají jeho jména jak pro svůj název(jedna z mých oblíbených němečtí MORGOTH - prostě bomba) nebo se tématikou Středozemě zaobírali ve svých textech.

Když jsem poprvé zaregistroval zmínku o tom, že Pán prstenů bude z filmován měl jsem radost, zároveň mě ale bylo
jasné, že se čtení odkládá na další minimálně 4 roky. Nechtěl jsem se do čtení pouštět během filmů a tak jsem trpělivě čekal a vyplatilo se. Nejenom, že jsem si knihy velice oblíbil, ale hlavně, ačkoliv mám rád i filmy, hlavně tedy rozšířené vydání, tak na knihy P.Jackson prostě nemá a obvzlášť mě osobně "dožral", že z filmu vypustil "Vymetení Kraje" což je jedna z nejlepších části "Návratu krále".

Na doporučení jsem tehdy začal Hobitem přes Pána prstenů a až poté se hloubkově ponořil do Silmarillionu(viz můj názor přímo u knihy). Nyní to už čtu "řádně chronologicky". :-))
Tolkien měl úžasnou fantazii a jsem moc rád, že mám jeho díla ve své knihovně(na nejvyšších příčkách oblíbenosti).

Nadčasový spisovatel !!!

knížečka200222.12.2013

jeho hobit je bezkonkurenční

Lucy221115.12.2013

Úžasný člověk, který měl svůj vlastní svět. Je to můj nejoblíbenější spisovatel, kterého nesmírně obdivuji a nalézám u něj velkou inspiraci.

Kapis07.11.2013

Co psát k Tolkienovi? Pán prstenů mluví sám za sebe.

HiNataLi18.10.2013

Pan Tolkien byl někdo, kdo si rozhodně zaslouží obdiv. Byl to úžasný spisovatel, a co můžeme vyčíst i skvělý člověk. Vždyť sám sebe považoval jen za "ubohého člověka" a svou manželku oslavoval jako nejkrásnější elfku, a psal o ní a pro ní.
Co navíc cítím potřebu zmínit je jeho ohromný talent pro jazyky. Vymyslel fantaskních jazyků snad více než se sám naučil a že i těch bylo více, než s kolika se průměrný člověk pouze setká.
Máte můj obdiv, pane J.R.R Tolkiene.

tyzik.cejka27.09.2013

v poslední době si ho připomínáme ale jenom 930 lidí ho má v oblíbených
uměl vykouzlit svět po kterém jsme pátrali
jsme a budeme jeho loutky

Walkyrka24.09.2013

Obdivuji práci tohoto muže a po pravdě mu i trochu závidím. Měl dva světy, v jednom byl obyčejným profesorem, v druhém bytostí, která v dechla život žánru, který je podle mého jeden z nejkrásnějších v Literárním světě. O to více mě mrzí počínání filmařů. Tolkienův Hobit dostal od nich ránu pod pás. Příběh malého hobita byl, těmi penězi posedlými netvory znásilněn a zneuctěn. Z knihy která patřila dětem učinili dílo hodné zmuchlání a vhození do koše. Prosím pro někoho kdo tuto publikaci nedržel v rukou a neví kdo že to byl její autor. se film může jevit koukatelným, ba přímo zábavným, ale pro fanoušky Tolkiena, kteří ví, že přesně takového znásilnění jeho celoživotního díla, se bál, musí být do breku. Zneuctili knihu, která položila základy klasické fantasy.

A pak tu hlupáci u jeho knihy "Hobit aneb cesta tam a zase zpátky." píší, že je jednoduchá a zdá se jim, že je určena pro mladšího čtenáře a proto je nenadchla. Není to k breku?